6331'de Değişiklik, Isg Hizmetleri 2014 Temmuz'a Kalabilir (50 Kişi Altındaki T.ve Ç.t Işyerleri)

asli....

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
benim kafam allak bullak oldu.neyle karşılaşacağımız belli diil.inş hayırlı olur bizim için.kursta gördüğümüz 4857 boşamıydı acaba:(

DUAYEN18

Banned
Meslek
Uzman (B)
Başka bir sitede gördüm çok hoşuma gitti..:)

İş güvenligi uzmanına sormuşlar:
- Bir daha dünyaya gelirsen hangi mesleği seçerdin?
- İmam olurdum.
- Neden?
- Çünkü mevzuat hiç değişmiyor...

ako

Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba Arkadaşlar,
Torba kanun tasarısındaki son değişiklik
"MADDE 55- 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun Geçici 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
"(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir."
MADDE 56- 6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
"a) 6 ve 7 nci maddeleri;
1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50'den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,
2) 50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,
3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,"
şeklinde görünmekte.
50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 6 ay öteleme görünüyor. Tabi Genel Kurulda değişmez ise.
İyi Çalışmalar herkese

LİNK VAR MIDIR ACABA

asli....

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
benim kafam allak bullak oldu.neyle karşılaşacağımız belli diil.inş hayırlı olur bizim için.kursta gördüğümüz 4857 boşamıydı acaba:(

benim anladığım kadarıyla hep yorum olcak sorular.4857 gibi net cevaplar olmucak.yanlış mı anladm acaba:( bgne kadar okuduğum yönetmeliklerde hep ole anladım...

fbturk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
"Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak "

Bu ifade ne demek? Yani ödenmiş olan prim gün sayısı ile kastedilen sadece gün sayısı ise eyvallah. Çünkü herkes bilir ki özel sektörde (özellikle kurumsal olmayan küçük) firmalar çalışandan neyi nasıl kısarız mantığıyla hareket ettiklerinden primleri asgari ücretten yatırır. Bazen de parçalı olarak yatırırlar.

Sahip olunan belge sınıfına göre ifadesinden de C sınıfı uzmanlar B sınıfı olmak üzere, B sınıfı olan uzmanlar da A sınıfı olmak üzere sınava girebilir şeklinde anladım. Doğru mu?

snakedoc

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
@fbturk
prim gün sayısı derken ,şu kadar zaman uzman olarak çalışmış C sınıfları B sınavına yılı beklemeden girebilir denilecek heralde.çalışma zamanı kriteri de uzman olarak yatırılan prim gün sayısı olacaktır.

Shun

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
"

Sahip olunan belge sınıfına göre ifadesinden de C sınıfı uzmanlar B sınıfı olmak üzere, B sınıfı olan uzmanlar da A sınıfı olmak üzere sınava girebilir şeklinde anladım. Doğru mu?

o maddeden çıkan sonuç bu bende senin gibi anladım. ama bu sefer galiba nace kodlarını işin içine katmadan direk prim gün sayısına göre sınava girme hakkı verecekler

nergal1903

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Peki arkadaslar bir de 55. Ve 56.maddeyle ilgili eklentiler sozkonusu, bunlarla ilgili durum ne asamada

nergal1903

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
o maddeden çıkan sonuç bu bende senin gibi anladım. ama bu sefer galiba nace kodlarını işin içine katmadan direk prim gün sayısına göre sınava girme hakkı verecekler

Bir de yeniden egitime girmeye gerek varmi, direk sinava girebiliyormuyuz

eren-ahmet

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar,

cuma günü bakanlığa uğradım
C den B ve B den A ya geçişte hatta prim gün sayısı yeterli ise C den A ya geçiş olarak 1 yıl içerisinde 1 sınav hakkı vererek geçişi öngörüyorlar
C den A ya geçişte C sınıfı bir uzmanın en az 3500 prim gün ödemesi olma şartı aranacakmış ( uzman olarak çalışmışlık aramıyorlar )
C den B ye geçişte ise 2200-2500 gibi bir prim ödemesi aranacakmış

sebebine gelince A ve B sınıfı uzman sayısının şu an 1300 civarı olduğunu ve yeter sayının çok altında kalmaları gerek sahada gereksede istedikleri ücretlerin çok fazlalığından dolayı sorunların büyüdüğünü ve buna çözüm aradıklarını anlattılar

Abdulkadir SARIALTIN

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar,

C den B ve B den A ya geçişte hatta prim gün sayısı yeterli ise C den A ya geçiş olarak 1 yıl içerisinde 1 sınav hakkı vererek geçişi öngörüyorlar
C den A ya geçişte C sınıfı bir uzmanın en az 3500 prim gün ödemesi olma şartı aranacakmış ( uzman olarak çalışmışlık aramıyorlar )

sebebine gelince A ve B sınıfı uzman sayısının şu an 1300 civarı olduğunu ve yeter sayının çok altında kalmaları gerek sahada gereksede istedikleri ücretlerin çok fazlalığından dolayı sorunların büyüdüğünü ve buna çözüm aradıklarını anlattılar

Paylaşımın için teşekkürler... Benim aldığım duyuma göre prim gün sayısı kısa tutulacak çünkü şartı sağlamayan çok fazla kişi var... 3-5 yıl tecrübe istiyecekler diye duyum almıştım. Ayrıca C den B - B den A sınıfı olacak diye... C den A olayını yapmayacaklar... Çünkü B zaten A sınıfına bakabiliyor demişlerdi... Şimdi kafam karıştı acaba benim istihbarat mı yanlış...

meltem üzel

Üye
TÜİSAG Üyesi
Değerli Meslektaşlarım,
Sayın Milletvekili Levent TÜZEL'in verdiği yada vereceği yasa tasarısını inceledim. sayın Milltvekilinin konuya vakıf olmadığı aşikar.Tasarıda diyor ki ; 5 yıl mesleğinde görev yapmış uzmanlar tehlikeli sınıfa bakabilsin,8 yıl mesleğinde görev yapmış uzmanlar çok tehlikeli sınıfa baksın.Biz C sınıfı İş Güvenliği Uzmanları zaten 3 yıl süreyle tehlikeli sınıfa bakabiliyoruz.3 yıl mesleğinde görev yapmış C sınıfı Uzmanlar 7 yıl boyunca zaten A sınıfının baktığı çok tehlikeli yerlerde görev yapabilecek.Bu tasarı bize bir şey kazandırmadığı gibi bakmaya haiz olduğumuz yerleri de elimizden alacak .Bunu nasıl ve neden sundular anlayamadım.Birileri dikkat çekmek istiyor sanırım .Saygılar

c sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak 3 yıl çalıştığımızda zaten b sınıfı olmak için hak kazanmıyor muyuz ?

meltem üzel

Üye
TÜİSAG Üyesi
Paylaşımın için teşekkürler... Benim aldığım duyuma göre prim gün sayısı kısa tutulacak çünkü şartı sağlamayan çok fazla kişi var... 3-5 yıl tecrübe istiyecekler diye duyum almıştım. Ayrıca C den B - B den A sınıfı olacak diye... C den A olayını yapmayacaklar... Çünkü B zaten A sınıfına bakabiliyor demişlerdi... Şimdi kafam karıştı acaba benim istihbarat mı yanlış...

bu konu ne kadar karışık bir hale geldi zaten c sınıfı belgeye sahip olup 3 yıl görev yapan kişiler b sınıfı için eğitim alıp sınav hakkı kazanıyor . b sınıfı olmak için 3 yıldan fazla sure aranmasının anlamı ne ?

burda bahsi geçen belgesi olmayan iş güvenliği uzmanı olarak görev yapan kişiler mi tam bir karmaşa

Shun

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar,

Bunu meburen yapacaklar. çünkü A sınıfları çok yüksek paralar talep ediyorlar. son tebliğatta 750 prim gününe sahip C sınıfı uzmanın çok tehlikeli yere bakabilmesi de bunu düşürmek için di. ama ordaki nace muhabbetinden dolayı benim gibi bir çok kişi faydalanamadı. bakalım hakkımızda hayırlısı

Ssrkdgn

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Yasa daha görüşülmedi mi ? ne oldu anlamadım gitti.. :kirbac:

adlem

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Bunu meburen yapacaklar. çünkü A sınıfları çok yüksek paralar talep ediyorlar. son tebliğatta 750 prim gününe sahip C sınıfı uzmanın çok tehlikeli yere bakabilmesi de bunu düşürmek için di. ama ordaki nace muhabbetinden dolayı benim gibi bir çok kişi faydalanamadı. bakalım hakkımızda hayırlısı

ben bu işten hiçbir şey anlamadım sürekli değiştiriyorlar oynuyorlar.şimdide 750 prim gününemi dokunmuşlar.gençleri içeri çekip uzman yaptılar şimdide emeklilere ve yaşı daha olgun olan mühendislerimi bu uzmanlık olayına sarmaya çalışıyorlar.yine yetersiz kalır uzman sayısı 3 ay sonra tekrar değişme yoluna gidilir.bu iş böyle uzar gider........

Shun

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
haklısın çocuk oyuncagına çevirdiler. aslında PUKÖ yu uygulamdıkları içindir :). planlama yapmamışlar bunlar :)

arif akça

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
50'nin altındaki işyerleri 01.01.2014'temi kapsama alınacak

H. Berkay Yalçın

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
Selamlar,
Zamanla ne olur bilinmez. Ancak artık bir erteleme olacağı hemen hemen kesin. Prim gün sayısına bağlı olarak rakamlar değişebilir, 2250 gün B ve 3250 gün A gibi rakamlar henüz net değil. Net olsa idi zaten ek bir tebliğe ihtiyaç duymazlardı. Bu ülkede kanunlar, yönetmelikler ve hatta tebliğler nabız yoklaması yapılarak çıkartılır. Önce 2014 Temmuz dendi, aslında o gün 2014 Ocak ayını planladıkları belliydi. Hem bir nabız yoklaması, hem de sanki 2014 Temmuz'dan, 2014 Ocak ayına çekilmiş gibi memnuniyet oluşturacak bir hava söz konusu. Oysa 2012 Haziran'ından buyana kadar çözülemeyen konular aşikarken, şu 6 ayda nasıl çözülecek merak konusu.

Peki sorunlar ne ?
  • İSG Katip'te halen sayısızca sıkıntılar var. Bir örnek vereyim, İşverenin merkez fabrikası e-imza İSG Katip ekranında gözükmemekte ancak kapanmış işyerleri gözüküyor. SGK topu İSG Katipe, İSG Katip SGK'ya atabiliyor. Bu sadece bir tanesi.
  • İşyerlerinin Nace Kodları gerçekte yaptıkları ile uyuşmuyor. Nace kodlarının değiştirilmesinde ise zorlanılıyor. Vakit alıyor.
  • Yönetmelikler yetersiz. Ülkede çocuk yaşlardan itibaren iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri verilmediğinden bir iş sağlığı ve kültürü yok. Kurslarda anlatılanlar da sadece sınavlara (hatta güncel olmayan mevzuatlara) göre. Oysa bu ülkede yüksekte çalışmayı 3 metreden itibaren sayamazsınız ancak mevzuat böyle ele alıyor. Eğer ülkemizde belirli bir iş sağlığı ve güvenliği kültürü küçük yaşlardan itibaren başlasa idi bu mevzuatlara inanın ki ihtiyaç bile duyulmazdı. Dolayısıyla yeni başlayan bir uzman maalesef önce mevzuatlar ne istiyorsa onu yapmaya çalışıyor ve bu mevzuatlarla yetiniyor. Oysa mevzuat değil iş sağlığı ve iş güvenliği gerekliliklerine haiz olması gerekir.
  • Ülkemizde halen SGK'sız çalışan o kadar çok çalışan var ki.. Hele ki ufak sanayi alanlarında.. Sadece bir gidin ve görün diyorum. Oradaki işverenler ne durumda, çalışanları ne durumda, makinaları kaç senelik bir görün. 1980'li yılların makinalarını kullanan ve yenilemeye imkanı olmayan işverenleri görün. Şimdi destekle ilgili bir tebliğ taslağı yayınladılar, kişi başına 15 TL gibi bir rakam.. Aylık 120 TL falan ediyor 8 kişi çalışsa. Tabi iyi niyetli olabilirler ancak buna lütfetmesinler hiç. Destek böyle olmaz. Eğitim desteği sağlayabiliyor musun? Makinaları yenileyebilen bir teşviğin veya küçük işletmeciye en azından koruyucularını revize edebilen mühendislerin var mı? Alt yapı var mı? 6 ayda bu alt yapı mı sağlanacak? Gene bazı işletmelerde herşey çok iyiymiş gibi yapılacak, bazı işletmelere göz yumulacak, bazı işletmeler de sıkıştırılacak.. Bu mu şimdi iş sağlığı ve güvenliğindeki gelinecek nokta. Bu kafayla 6 ay değil 6 yıl ötelense ne değişir?
  • Bir tebliğ ile B sınıfı sayısı artacak, artacak da nitelik? Bugün tebliğ ile A sınıfı olmuş uzmanlar maalesef o kadar tuhaf şeyler konuşuyor ki, ne mevzuat, ne de herhangi bir prosedür içeriyor. Uzmanlar kendi başlarına bırakılmış. Buradaki boşluğu dolduracak dernekler varsa da bunların bakanlık tarafından desteklenmesi ihtiyaçtır.
  • Uzun zamandan beri bahsettiğim gibi hiç yoktan iyi midir, evet iyidir. 10 sene önce iş sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili bir bakanlığın sahiplenmesi bile söz konusu değilken bugün eleştirdiğimiz bir çok konunun bile olması tabii ki iyi gelişmelerdir. Ancak artan nüfus, sanayileşme ve iş hacminin artmasıyla beraber şuan ki önlem ve tedbirler maalesef ki iş sağlığı ve iş güvenliği hedeflerini karşılamamaktadır. Bu hedef,
♦Maddiyatı yegane hedef olarak belirlememiş, nitelikli, araştırmacı, mevzuat okumasını bilen iş sağlığı ve iş güvenliği profesyonelleriyle,
♦Çalışanını geliştirebilen OSB'lerle,
♦İş güvenliğinin sadece bireysel çalışanlara sağlanmasıyla,
♦Uzmanın çalışma sürelerinin arttırılmasıyla,
♦Uzman adayına doğru bilgiler veren eğitim kurumlarıyla,
♦İşverene gerçekçi devlet destekleri, yapıcı denetimler, üzerinde iyi düşünülmüş ülke gerçekleriyle bağdaşan yönetmeliklerle,
♦Kendi çalışanının sahayı iyi tanımasını sağlayan ve bu çalışanlarının yönetmeliklerde söz hakkı olmasını sağlayan bakanlık anlayışıyla
mesafe alınabilir. Daha da sayılabilir tabi ki. Bunların birinde bile en ufak bir gelişme olmazsa 6 ay sonra ile bugün arasında bir değişiklik gene olacağını düşünmüyorum. Ya 6 ay sonra gene bir 6 aylık öteleme teklif edilir veya yerinde sayılarak apar topar kervan yolda düzülür mantığı ile sisteme geçilir. 6331, 30 Haziran 2012'de yayınlandı, Ocak ayında büyük bir kısmı yürürlüğe girdi oysa ki ülkedeki sayıca çokça olan küçük ve orta ölçekli işletmelerin hemen hepsi ne eğitimleriyle, ne risk değerlendirmesiyle, ne sağlık gözetimiyle, ne de çalışanların iş sağlığı ve güvenliğine katılmasının sağlanmasıyla aslında hiç başlamadı, sadece mış gibi yapılmaktan öteye gidilmemektedir. Umarız ki bunlar yapıcı ve deneme tahtasına benzemeyen tebliğlerle düzelir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.