6331'de Değişiklik, Isg Hizmetleri 2014 Temmuz'a Kalabilir (50 Kişi Altındaki T.ve Ç.t Işyerleri)

Konu, 'Yasalar' kısmında Berkay Hasan Yalçın tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. yahel

yahel TÜİSAG Üyesi

bunlar sınavı kazanamamış çekemeyen kesim, dikkate almayın sıkmayın canınızı

umittt ve volkankim bu yazıya teşekkür etti.
  2. İremss

İremss TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar Kamu kurumları tamamen her tehlike grubu içinde 2016 tarihine
    uzatıldı yardımcı olabilirmisiniz??

mekabe bu yazıya teşekkür etti.
  3. sayram9

sayram9 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşım bu bilgiyi nerden aldınız. Maden mühendisleri odasıda söyle diyor ,neye inancaz:

Sayın SERKAN ÖZCAN (11625),

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ MEVZUATI YAZBOZ TAHTASI DEĞİLDİR
    14.06.2013 tarihinde 20 AKP Milletvekili tarafından TBMM Başkanlığına sunulan "Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi" TBMM Komisyonlarında kabul edilmiştir. Değişiklik yakın zamanda TBMM Genel Kurulunda görüşülecektir. Bu torba yasa içinde "20.06.2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının a bendi" değiştirilmek istenmektedir.
    Değişiklikle, 30.06.2012 tarihinde resmi gazete‘de yayımlanan ve 30.12.2012 tarihinden bu yana yürürlükte olan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun yürütümünün ertelenmesi öngörülmektedir. Henüz 6 ay bile uygulaması olmamış bir yasanın erteleme gerekçesi oldukça ilginçtir. Gerekçede "uygulamada yaşanan sorunların giderilmesini teminen İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu‘nun yürürlük maddesinde değişiklik yapılmaktadır" denilmektedir.
    Bu doğrultuda aşağıdaki soruların yetkililer tarafından yanıtlanmasını kamuoyu adına talep ediyoruz:
    -Kanunun uygulanmasının erteleme gerekçesi nedir? 01.07.2013 tarihinden sonra uygulamaya geçecek olan ve henüz uygulamaya geçmemiş olan hükümlerin "uygulamada yaşanan sorunlar" olarak gerekçelendirilmesi ne anlama gelmektedir?
    -Geçmişte yaşanan ölümlü iş kazalarının toplumda oluşturduğu tepki sonucu çıkarılan söz konusu yasanın uygulanmasının ertelenmesi iş kazalarını artırabilecektir. Bunun sorumlusu kim/kimler olacaktır ?
    -Değişikliğin gerçek nedeni basına yansıdığı gibi, işverenlerin Başbakan ile görüşmesindeki taleplerinde mi kaynaklanmaktadır ?
    -Uygulamada yaşanan sorunlar nelerdir ? Bu sorunlar nasıl tespit edilmiştir ?
    -Mühendisleri bu alana yönlendirip bir sürü emek ve para harcatıp, sınav sonucu aldıkları belgelerin kullanma olanağını yok etmek ne anlama gelmektedir? Hükümet, binlerce gencin umutlarıyla neden oynamaktadır ?
    Halkın temsilcileri olan milletvekillerinin bu değerlendirmeler ışığında karar vermelerini bekliyor, konunun takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz.
    Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
    TMMOB
    MADEN MÜHENDİSLERİODASI
    YÖNETİM KURULU
    20 Haziran 2013, Ankara

4. Berkay Hasan Yalçın

Berkay Hasan Yalçın TÜİSAG Üyesi

Merhabalar,
    Yorumumu lütfen hoş görün,
    Çok tuhaf yazılar, en ufak bir dayanak göstermeden iş sağlığı ve iş güvenliği profesyonellerine hiç yakışmayacak bildirimler okuyorum. Bu mesleği yapmaya niyetli arkadaşların öncelikle (ister mevzuattan, ister yazılı geçerli ve mümkünse resmi bir kaynak) dayanak noktasını göstererek bu mesleği doğru yapmaları mümkündür. Öyle akıl almaz mantıksız uydurma şeyler yazılıyor ki, bırakın uzmanlığı, nasıl orta öğretimi bitirmiş bu arkadaşlar diye yorumlar yapılıyor.
    Olabilir, bazı insanlar vardır ki, uydurma haber yapmaktan zevk alır, hayatı boyunca hep kulaktan dolma şeyleri yayar ama bunun bile bir adabı var, mantıklı uydurun en azından ha bak bu iyi sallamış, mantıklı sallamış diyelim.

http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tasari_teklif_sd.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_no=131563
    Yukarıdaki linkten veya Tbmm sitesinden 2/1613 esas numaralı tekliften güncel durumu takip edebilirsiniz. Şuan yürürlüğe giren bir şey yok ve belki yürürlüğe girecek, belki girmeyecek. Size naçizane önerim, takip edin ve alabilirseniz önlemlerinizi buna göre alın.
    Saygılarımla.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

halenur, cagatay060606, volkankim ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
  5. cagatay060606

cagatay060606 TÜİSAG Üyesi

UMARIM ERTELENİRDE HERKES KAFASINI TOPLAR

Arkadaşlar İş Güvenliği konusuna gerekli hassasiyeti göstermemiz için uzman olmaya da gerek yok. Bu kanun bu haliyle çıkması zaten başlı başına bir yanlış. Kervan yolda düzülür mantığı ile çıkmış ve bir yerde kervan dağılacaktı ve olduda.

Hiç kimse üniversiteye girdiğinde İş Güvenliği Uzmanı olacam diye girmedi iş bulamama kaygısı çoğu insanı bu hale getirdi ve çoğu yeni mezun arkadaşımız buna sarıldı. Siz yine çalıştığınız sektörde çalışanlarınızın hakkını koruyun gerekli önlemlerinizi alın ama ekmek kapısı olarak gören bir zihniyette bu iş yürümez. Bu hayale kapılıp yaklaşık 1,5 senesini veren arkadaşlar kendi mezun oldukları işin peşinden koşsalar belki daha iyi bir başlangıç olacaktı.

Hayatında ağır sanayi görmemiş yeni mezun insanlara bir belge ile Uzman sıfatı veren zihniyet yüzme bilmeyen birine havuzu atıp hadi kendini kurtar demekle eşdeğer ileride oluşabilecek hukuki konular inanın belki daha çok başınızı ağrıtıcak.

Bırakın ertelensin sizlerde kendi mesleklerinize yönelin insan hayatını iş güvenliğini orada ön planda tutun yeter.

Hakan TÜRKER, ayse1077, mamaro1905 ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  6. Murat Karlık

Murat Karlık TÜİSAG Üyesi

10 gün önce mevcut durumuna şükretmeyenler, bugün ertelenme olmazsa çok güzel para kazanacaklarını düşünür oldu.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

mustafademir2002, Filizisg ve chemistanbul bu yazıya teşekkür etti.
  7. tunca amanvermez

tunca amanvermez TÜİSAG Üyesi

8. cagatay060606

cagatay060606 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşım gerçekler acıdır esas kuru gürültüyü sizler yapmaktasınız olaylara daha objektif bakmalısınız.

Ayrıca bu yazıyı sınavı kazanamadığım için yazdığımı düşünüyorsun ben belgemi yasa çıkmadan aldım.

9. Çağlar Çavdar

Çağlar Çavdar TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bazıları yasanın ertelenmediğini hatta meclis gündemine bile gelmediğini söylemiş.Dehşetle okudum yazılanları..En son dün gene gündemdeydi yasanın ertelenmesi.Lütfen kendinizi kandırmayın.Bu yasa çok büyük ihtimalle ertelenecek.

chemistanbul bu yazıya teşekkür etti.
  10. Altar VATANSEVER

Altar VATANSEVER TÜİSAG Üyesi

Serhat Bey merhaba,

Beni sakın yanlış anlamayın ama bu işin tuzu kurululuk ile bir ilgisi yok. Daha önce de bu hususta bir kaç yorumum olmuştu. 6331 Sayılı yasanın çıkması ile birlikte bir çok sorunu da beraberinde getireceği aşikardı. Ciddi anlamda altyapı eksiklikleri var, bir bilinç oluşturmak için yapılan bu kanunun belli başlı maddeleri detay düşünülmeden hazırlandı. Böyle bir kanun gereklilikti olması gerekirdi ancak içeriği bu şekilde olmamalıydı. Kanunun çıkarılması bir çok işverende bir bilinç oluşturdu. Bu konuyu bazı kişilerin gelir kapısı görmesi beni çok üzüyor. Çünkü bu iş gerçekten çok farklı ve vicdanlara hitap eden bir iş. Ben İSG uzmanıyım verdiğim eğitimler sonucunda anlattıklarıma uygun bir çalışan gördüğümde inanın çok mutlu oluyorum. Uymadığında yaşanacak üzüntülerin sanki ben önüne geçmiş gibi oluyor ve inanılmaz bir manevi haz alıyorum. Evet bu mesleği icra ederken tabi ki para kazanılacak insanların hayatlarını idame ettirmesi için bu bir gereklilik ancak bu kadar önemli bir konunun bu kadar basite indirgenmesi de beni huzursuz ediyor. Kaç tane kurulan OSGB biliyorum, hiç bir alt yapısı yok 2 risk analizi yapar paraya para demem diyen. Çok acı değil mi?

MAHMURE ESENKAL, EmreA ve cagatay060606 bu yazıya teşekkür etti.
  11. chemistanbul

chemistanbul Banned

12. yahel

yahel TÜİSAG Üyesi

NİĞDE MV. ALPASLAN KAVAKLIOĞLU VE ARKADAŞLARININ BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

bunu bul, ondan sonra MADDE 42 yi oku nokta!!!

Çağlar Çavdar bu yazıya teşekkür etti.
  13. Hasan Hüseyin Doğan

Hasan Hüseyin Doğan TÜİSAG Üyesi

Arkadaşım; Berkay Bey yukarıda linki vermiş zaten.Tıklayın ve 46 maddeden oluşan bir teklif olduğunu, komisyonda olduğunu görün.Ben de sertifika bekliyorum.Ancak bir sürü kavga gürültüden sonra bir gece yarısı oylamasıyla bütün maddelerin onaylanacağını tahmin ediyorum.Aksi olursa ne ala .......

14. Water

Water TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar ben dün ntv de haberlerde izledim değiştirildiğini? Siz ne diyorsunuz şimdi OSGB nin yalsn haberleri mi çıkıyor? Biri doru düzgün bi şekilde bişeyler söylesin artık. Hatta haberlerde izleyip öyle siteye girip baktım, burda öyle bi konu konuşulduğundan haberim bile yoktu

15. chemistanbul

chemistanbul Banned

taleplerimiz var
    beklentilerimiz var
    umutlarımız var.
    ancak
    birde gerçekler var.
    şuan için gerçekleri görmek için biraz beklememiz gerkiyor.

zira BERKAY BEYin yukarıdaki mesajını takip ederseniz orada gayet açık bir şekilde belirtmiş.konu şuan komisyonda.
    peki şimdi ne olacak.
    komisyonda görüşüldükten sonra oylanacak.kabul edilirse genel kurula gelip oylanacak(bildiğimiz TBMM nin oturumunda yani) ve resmi gazetede yayınlanıp yürürlüğe girecek.(veya genel kurulda kabul edilmeyip reddedilecek.)

(tam emin olmamakla beraber belki cumhurbaşkanının onayı gerekebilir.ama emin değilim.bu şimdilik önemli değil.)

şuanda kabul edilmiş veya reddedilmiş birşey yok.şuanda o aşamaya gelmedi.araştırdığınızda komisyonda kabul edildi gibi cümleler ile karılaşırsınız.bu normaldir.çünkü kabul edilmezse üzerinde görüşülemez.yani bu kanul onaylandığı oylandığı anlamına gelmez.

16. ssseee

ssseee TÜİSAG Üyesi

değiştirilmesi gündemde,daha karar ilan edilmedi.yüksek ihtimal kabul olunacak gözüyle bakıldığı için memurlar net bile yasa erteleniyor diye günler öncesinden haber yaptı..

17. Çağlar Çavdar

Çağlar Çavdar TÜİSAG Üyesi

Neden biliyor musun?Çünkü yasanın erteleneceğini bilenler bilmemezlikten geliyor.Burada insanları yanlış yönlendiriyor.Teklif yok diyenler bile var.Ne demek teklif yok?TBMM nin sitesinden bakın; NİĞDE MV. ALPASLAN KAVAKLIOĞLU VE ARKADAŞLARININ BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ.

18. hüseynbay

hüseynbay TÜİSAG Üyesi

aykn ve sayram9 bu yazıya teşekkür etti.
  19. Paqe

Paqe TÜİSAG Üyesi

Hala allah hayırlısını versin diyorsunuz ya. Bu kadar kaderci bir millet olamaz. Bunları başa getiren allah değil sanki inanışınıza göre.

ediko ve İsmail SALMAN bu yazıya teşekkür etti.
  20. umittt

umittt TÜİSAG Üyesi

Kervan yolda düzelir.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica