6331'de Değişiklik, Isg Hizmetleri 2014 Temmuz'a Kalabilir (50 Kişi Altındaki T.ve Ç.t Işyerleri)

Konu, 'Yasalar' kısmında Berkay Hasan Yalçın tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Berkay Hasan Yalçın

Berkay Hasan Yalçın TÜİSAG Üyesi

Sn. Ersgur,
    6 ay veya 1 yıl ifadesi doğrudur. İş yeri hekimi ve İş güvenliği uzmanlarının ayrı zamanlarda görevlendirilmesi pek mantıklı gelmiyor. Bu hizmetler başlayacaksa aynı anda başlar.
    Tavsiyem beklemeniz. Kesinleştiğinde her yerde duyarsınız zaten.
    Ne zaman kesinleşir?
    Bu bir torba yasa gibi gözüküyor. İçerisinde bir çok madde var. Bunlardan 28 Şubat mağdurlarıyla ilgili olan madde söz konusu olduğundan bu teklifin daha çabuk bir şekilde görüşüleceğini tahmin ediyorum. Cumhurbaşkanı'nın 15 gün içinde de onaylamasından sonra da (3 günde onaylanacağı tahmin ediliyor) resmi gazetede ilan edilip yürürlüğe girmesi 2 haftayı bulabilir.
    Bilginize.

m mır bu yazıya teşekkür etti.
  2. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

İsg uzmanı olamayan bir arkadaşım 1,5 saat önce beni aradı erteleme kararı çıktı napıcaksın şimdi o belgeyle diye sordu? Morlim sıfır!!!!

3. Didem hanım,
    Berkay bey de ben de ve diğer arkadaşlarımız da yukarıda yazdık. Henüz kesinleşen birşey yok. Sadece yorumlar var. Konu tam şu anda mecliste görüşülüyor ve görüntü kabul edilmeyeceği yönünde. Varsayalım kabul edildi ne değişecek, sadece 1 yıl erteleme gelecek hepsi bu.

4. Burak Ateş

Burak Ateş TÜİSAG Üyesi

ÇSGB Bile ertelemeyi düşünüyoruz dedi,nasıl kabul edilmez bu yasa ? Artık yapacak bir şey yok gibi bekleyip göreceğiz...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. mehmet ali aslan

mehmet ali aslan TÜİSAG Üyesi

son durum nedır bılgısı olan varmı arkadaslar

6. serhatb

serhatb TÜİSAG Üyesi

banada öyle geliyor..para babaları kolay kolay yedirmez..erteleme kesin..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Uygar Avcı

Uygar Avcı TÜİSAG Üyesi

Bir kanunun altyapısını oluşturmadan çarklarını döndürmeye çalışırsan böyle olur. Ben çok karşı değilim açıkçası şimdilik iptal edilmesine çünkü şuan herşey para için yapılıyor. İş Güvenliği Uzmanı da para için uzman oluyor , OSGB'de para için kuruluyor. Hele osgbler umurunda değil 3 -4 evrak hazırlıyo. Sonra parayı cebine atıyor ne işvereni doğru düzgün bilgilendiriyor ne de uyarıyor. Herşeyi yapmak yapmış olmak için yapıyor, o yüzden OSGB'lerden bu kanundan dolayı etkilenecek mi etkilensin. Uzmanlar desen zaten içler acısı. O yüzden ertelensin ortalık biraz durulsun.

Hakan TÜRKER, sayram9, Onur ATALAY ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  8. ANIL KIŞ

ANIL KIŞ TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar twitter dan herkez bakan Faruk Çelik'e twet atarak bu yasanın iptalinin bu yasayı yok etmek olacağını yazsın. Başka türlü sesimizi duyuramayız
    @csgbfarukcelik

9. dmtk

dmtk TÜİSAG Üyesi

1 yıl erteleme gerekçesi olarak TESK'in "süre kısıtını" ileri sürmesi ilginç. Bu yasa 1 gün önce değil, tam 1 yıl önce hazırlandı. Umarım meclisten geçmez diyeceğim ama torba yasa hazırlandıysa geçmiş olsun... Bu memlekette ne yazıkki planlı iş yapılmıyor, herşey alt üst olacak...

10. Mutlu Sarıkaya

Mutlu Sarıkaya TÜİSAG Üyesi

Bildiğim kadarıyla OSGB açılıımında 15.000 tl bakanlığa hibe yapılıyor bu aysa geçerse adamalr bu parayı alabilecekelrmi

11. duncan34

duncan34 TÜİSAG Üyesi

temel sorun işyeri hekimlerinin aylık çalışma süreleri.çalışan sayısına bakılmaksızın tehlike sınıflarına göre 10-15 ve 20 saat taban saat uygulaması, mevcut durumda sayıları az olan işyeri hekimleri için büyük bir handikap oluşturuyor.şöyle hesap edersek 5 çalışanı olan tehlikeli gruptaki bir işyeri için(bu bir kuaför olabilir,kuru temizleme olabilir) iş yeri hekimi ayda 15 saat 10 dk yaklaşık olarak hizmet vermesi gerekir.aynı şekilde 45 çalışanı olan çok tehlikeli bir işyeri için yaklaşık olarak 21 saat 52 dk hizmet vermesi gerekir.dolayısıyla bu hekimin vereceği hizmet için ödenecek aylık ücret 5 çalışanı olan küçük esnaf ve 45 çalışanı olan çok tehlikeli bir işyeri için hemen hemen aynı olacaktır.yani bir kuaför,bir kasap,bir kuru temizlemeci ile bir inşaat şantiyesi veya kimyasal tehlikelerin olduğu bir fabrikadaki işyeri hekimine ödenecek aylık ücret hemen hemen aynı olacaktır.şuan yürürlükte olan 6331 sayılı kanundaki temel adaletsizlik budur.erteleme yerine işyeri hekimleri için ara bir formül bulunması gerekmektedir.benim şahsi olarak fikrim isg kültürünün ülkemize bu şekilde adapte edilmesi çok zor.altyapı yok,kalifiye uzman sayısı çok az,küçük işverenler için çok lüks bir uygulama,büyük işverenler bir şekilde kılıf uydurma peşinde,devlet çıkardığı kanunun arkasında durmaktan aciz.özünde insanın hakkı,emniyeti,sağlığı,yaşam hakkı olan bir konu maalesef bir rant,formalite ve dökümantasyon olayına bağlanarak insanımızın kaliteli yaşam hakkı gasp ediliyor.sonuç olarak bugün duyduğum bir söz.. "ilgililer bilgisiz,bilgililer ilgisiz"...

OmerBaglar, hülya akay ve yetginsercan bu yazıya teşekkür etti.
  12. Mutlu Sarıkaya

Mutlu Sarıkaya TÜİSAG Üyesi

Zaten serbest muhasebecilerden bir farkımız kalmadı. Hangi işeyeri tam olarak güvenlik tedbirlerini alıyor. Yaptığımız iş uygusuzlukları iş verenden alıp çalışana yüklemek oldu. Mecburuz çünkü maaşımızı işveren veriyor. Aslında bakarsak bunun tüm sebebi bu kültürün yeni olması erteleyerek fazilerimizi çoğaltıyoruz farkında değiliz. Buz dağının üstüne bakmak varken altı bizi ilgilendirmez diyoruz. İnsanlar güvenli olmayan ortamalrda çalışmaya mecburlar. Çalışan bunu kendine yük olarak görüyor. İş vereni bırakın çalışan bile gereksiz diyor eğitim için zaman ayırmıyor. Ertelensindee bizde çarpınca buzdağına görelim ne kadar büyük dibi varmış.

civiluzman bu yazıya teşekkür etti.
  13. Onur ATALAY

Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

ertelenmesinin daha faydalı olacağı bu kadar belirsizlik içinde kesin en azından bu süre içinde eksiklikler giderilebilir.

ayrıca işte yakaladık voleyi vuracağız diyen, belge alan uzman ve osgblere de iyi bir ders olacak her zaman attığınız gibi vuramazsınız. bu işi zaten ciddi bir şekilde tam zamanlı yapan arkadaşlar önceden de bu işi yapıyorlardı bundan sonrada yaparlar aynı şekilde önceden var olan osgbler gibi yani silinmesi gerekenler zaten silinsin.

Uzmanlık belgesi sahibi arkadaşlara da sizin asıl mesleğiniz iş güvenliği uzmanlığı değil mendireğinizi unutmayın...;)

14. hüseynbay

hüseynbay TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar hepimize geçmiş olsun erteleme kabul edildi.iş güvenliği uzmanları 1 yıl daha,iş yeri hekimleri 2 yıl daha ertelendi..

15. serhatb

serhatb TÜİSAG Üyesi

zaten erteleneceği kesindi..

16. shakan2351

shakan2351 TÜİSAG Üyesi

deveye sormuşlar boynun neden eğri, neresi doğru ki demiş. asıl şimdi bu risk değerlendirmeden para peşinde olanlar daha da azıtacak. kendi işimi anlatayım. sadece ISG işinde para olduğunu düşünen adamlar tarafından kurulmuş bir danışmanlık firması. şartları iyi sayılır. ondan tercih ettim. OSGB yetki belgesini yeni aldık ama hala bizim patronlara işi anlatabilmiş değilim. Risk değerlendirmenin bir süreç olduğunu nasıl anlatacağım bilmiyorum, sonunda bırakacağım heralde. OSGB kurduk, kafaları hala risk değerlendirmeden gelecek olmayan paralarda. 30 Haziran'ı bahane edip idare ediyordum. hayır o zaman bireysel çalışırım, kendim kapasiteme göre çalışır, kazanırım, amacım uzmanlık yapmaktı. şimdi gel de çık işin içinden.

17. serhatb

serhatb TÜİSAG Üyesi

tuzun kuru sanırım..iş konusunda eli kolu bağlı olan özellikle benim gibi fizik mezunları için iş kapısıydı..bu işe senin gibi mühendisler daha çok nasıl kazanırım gözüyle yaklaşıyorlar..benim gibi kişiler ise gerçek iş gözüyle bakarak işini ciddiyetle yapacak olan şahışlar bir süre daha işsiz koşturmaya devam edeceğiz.

18. misg

misg TÜİSAG Üyesi

Allah kolaylık versin, inşallah 50 ve üzeri yerlerden iş teklifleri alırsınız. Hepimizi etkiledi, prensipte anlaştığımız ve ayın 1inde sözleşme yapacağımız firmalara bu durumu anlatmak çok zor gelecek doğrusu...

19. slhsmsk

slhsmsk TÜİSAG Üyesi

Burada yazan birkaç tane geçmişte hasbel kader "İş güvenliği" yapan arkadaş var...Sanırsın duayen...A sınıfı eski müfettiş kaçtane adam ile tanıştım bunlarda ki bilmişlik hava yok...Sürekli OSGB sahiplerine yeni uzmanlara ÇŞGB bakanlığının verdiği belgeye laf ediyorlar..Tabi ki tecrübe önemli ama nerde duracağını da bilmek lazım...Sonuçta devletin bakanlığın verdiği yetki ile OSGB açılacak ve de para kazanacak tabiki...Bu arkadaşlara sorun bakalım saat ücreti ne istiyorlar sadece kendileri kazansın istiyor...Yorumunuz için teşekkür ederim..Bu arada ben OSGB sahibi değilim merak edene..!!!

20. yasin emre sayat

yasin emre sayat TÜİSAG Üyesi

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica