Haber 76 Bin Iş Güvenliği Uzmanı Göreve Başlayacak

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı İle İlgili Haberler' kısmında bio.turgut tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. bio.turgut

bio.turgut TÜİSAG Üyesi

76 bin iş güvenliği uzmanı göreve başlayacak
    -"İş güvenliği uzmanlığı ve iş yeri hekimliği sınavları sonuçlandı. Yeni göreve başlayacak 75 bin 990 kişi ile sahada toplam 89 bin 867 iş güvenliği uzmanı ile 21 bin 159 iş yeri hekimi görev yapacak"

1.jpg

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, iş güvenliği uzmanlığı ve iş yeri hekimliği sınavlarının sonuçlandığını belirterek, yeni göreve başlayacak 75 bin 990 kişi ile sahada toplam 89 bin 867 iş güvenliği uzmanı ile 21 bin 159 iş yeri hekiminin görev yapacağını bildirdi.

Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de 264 bin 132 "çok tehlikeli", 333 bin 250 "tehlikeli" ve 804 bin 771 "az tehlikeli" sınıfına giren iş yeri bulunduğuna dikkati çekti.

İş güvenliği uzmanlığı ve iş yeri hekimliği için 21 Aralık'ta yaptıkları sınavların sonuçlandığını ifade eden Çelik, şunları kaydetti:

"Yeni göreve başlayacak 75 bin 990 kişi ile sahada toplam 89 bin 867 iş güvenliği uzmanı ile 21 bin 159 iş yeri hekimi görev yapacak. Sınavda başarılı olanların göreve başlaması ile 'çok tehlikeli' sınıf iş yeri tetkikinde uzman başına düşen aylık iş yeri sayısı 18, 'tehlikeli' sınıf iş yeri tetkikinde uzman başına düşen aylık iş yeri sayısı 4, 'az tehlikeli' sınıfı iş yeri tetkikinde uzman başına düşen aylık iş yeri sayısı 11 olacak."

Uygulamalarla işverenlerin cezalandırılması gibi özel bir amacın güdülmediğini vurgulayan Çelik, iş sağlığı ve güvenliği kültürünün Türkiye'de yerleştirilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Kaynak: http://www.memurlar.net/haber/448905/

Last edited by a moderator: 16 Ocak 2014
  2. çigdemdemir

çigdemdemir TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar,

bildiğiniz gibi başarı oranları açıklandı ve bakanın açıklaması da aşağıdaki gibi; bu durumda ciddi anlamda ihtiyaç karşılanacak gibi duruyor ancak bence unutulan bir şey var, sınava girenlerin hepsi işsiz değil ya da isg uzmanı olarak çalışacak değil, bir kısmının halihazırda işleri var hatta kamuda çalışanlarda çok fazla, konu ile ilgili neler düşünürsünüz..

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, iş güvenliği uzmanlığı ve iş yeri hekimliği sınavlarının sonuçlandığını belirterek, 75 bin 990 kişinin göreve başlayacağını bildirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, iş güvenliği uzmanlığı ve iş yeri hekimliği sınavlarının sonuçlandığını belirterek, yeni göreve başlayacak 75 bin 990 kişi ile sahada toplam 89 bin 867 iş güvenliği uzmanı ve 21 bin 159 iş yeri hekiminin görev yapacağını bildirdi.

Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de 264 bin 132 "çok tehlikeli", 333 bin 250 "tehlikeli" ve 804 bin 771 "az tehlikeli" sınıfına giren iş yeri bulunduğuna dikkati çekti.

İş güvenliği uzmanlığı ve iş yeri hekimliği için 21 Aralık'ta yaptıkları sınavların sonuçlandığını ifade eden Çelik, şunları kaydetti:

"Yeni göreve başlayacak 75 bin 990 kişi ile sahada toplam 89 bin 867 iş güvenliği uzmanı ve 21 bin 159 iş yeri hekimi görev yapacak. Sınavda başarılı olanların göreve başlaması ile 'çok tehlikeli' sınıf iş yeri tetkikinde uzman başına düşen aylık iş yeri sayısı 18, 'tehlikeli' sınıf iş yeri tetkikinde uzman başına düşen aylık iş yeri sayısı 4, 'az tehlikeli' sınıfı iş yeri tetkikinde uzman başına düşen aylık iş yeri sayısı 11 olacak."

Uygulamalarla işverenlerin cezalandırılması gibi özel bir amacın güdülmediğini vurgulayan Çelik, iş sağlığı ve güvenliği kültürünün Türkiye'de yerleştirilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

3. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI ÇELİK, İŞ GÜVCENLİĞİ UZMANLIĞI VE İŞ YLERİ HEKİMLERİNİN SINAV SONUÇLARINI AÇIKLADI

ANKARA (İHA) - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İş Güvenliği Uzmanlığı ve İş Yeri Hekimliği sınavlarının sonuçlandığını, yeni göreve başlayacak 75 bin 990 kişili ile birlikte, sahada toplam; 89 bin 867 İş Güvenliği Uzmanı ve 21 bin 159 İşyeri Hekiminin görev yapacağını açıkladı.

Bakan Çelik, yaptığı açıklamada, yapılan tespitlere göre,

264 bin 132 çok Tehlikeli Sınıfı,
    333 bin 250 adet Tehlikeli sınıfı ve
    804 bin 771 Az Tehlikeli sınıfına

giren işyeri bulunduğunu belirterek 21 Aralık tarihinde yapılan sınavda başarılı olan adayların bu alanda çalışacaklarını kaydetti.

Bakan Çelik, adayların göreve başlaması ile birlikte,

Çok Tehlikeli sınıfı İşyeri tetkikinde uzmanı başına düşen aylık işyeri sayısının 18,

Tehlikeli sınıfı İşyeri tetkikinde uzman başına 4

Az Tehlikeli sınıfı İşyeri tetkikinde uzman başına aylık 11 işyeri düştüğünü açıkladı.

Kaynak : http://yerel.iha.com.tr/calisma-ve-...-sonuclarini-acikladi-ankara-20140116AW000130

4. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

5. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

sınav ÖNCESİ VERİLEN BİLGİ...

105 bin kişi müracaat etti

1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girecek iş güvenliği uzmanı çalıştırma şartı mesleği parlattı. Bugün yapılacak iş güvenliği uzmanlığı sınavına 104 bin 612 kişi başvuru yaptı, şubatta bir sınav daha var.

İŞ güvenliği uzmanlığı 'trend meslekler' arasına girme yolunda. 1 Ocak tarihinden itibaren iş yerlerine getirilen zorunluluğu ve yüksek maaş vaadini duyan bu alana akın ediyor. Bugün yapılacak iş- yeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı sınavına toplam 104 bin 612 kişi başvuru yaptı. Başvurulardan 16 bin 403'ü A ve B sınıfı uzmanlık için gerçekleşti. Sınava en fazla başvuru 79 bin 565 ile C sınıfı uzmanlıkta yaşanırken, en az başvuru ise 8 bin 644 kişiyle işyeri hekimliğinde gerçekleşti. Bakanlık yetkilileri şubat ayında yeni bir sınav daha yapılacağını duyurdu.

http://www.sondakika.com/haber/haber-21-aralik-2013-is-guvenligi-uzmanligi-sinav-5456526/

Hali hazırda A, B ve C sınıfı belge ile yetkilendirilmiş iş güvenliği uzmanı sayısı 35 bin civarında. Bu rakamın 33 bin 400'ünü C sınıfı, 950'sini A sınıfı ve 650'sini de B sınıfı iş güvenliği uzmanı oluşturuyor. İş güvenliği uzmanının yanında yine iş yerlerinde görev alacak iş yeri hekimi sayısı da bugün itibariyle 16 bin 300 dolaylarını buldu.
    .

6. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

A+B+C sınav başvuru sayısı ........................... 95.968 kişi

A+B+C sınav öncesi mevcut sayı ................................ 35.000 kişi

A+B+C sınav sonrası sayı ............................................ 89.867 kişi

İşyeri Hekimi sınav başvuru sayısı ................... 8.644 kişi

İşyeri Hekimi sınav öncesi mevcut sayı ........................ 16.300 kişi

İşyeri Hekimi sınav sonrası sayı .................................... 21.159 kişi

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

Yükseltme sınavına girenlerin tamamı başarılı olsa...

72.000 ................... C sınıfı uzmanımız

18.000 ................... A+B sınıfı uzmanımız oldu demektir. :):alkış:cukkacukka

8. hasan Akyıldız

hasan Akyıldız TÜİSAG Üyesi

264 bin 132 çok Tehlikeli Sınıfı / 18 = 14674 A ve B sınıfı uzman sayısı.

Sınavda başarılı olan A+B =13074

A+B sınavı başarı oranı =13074/16403 = % 79,9

9. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

Şubat sınavı sonu yeni C sınıfı uzman olmayacağı, sadece yükseltme sınavı olacağı için dağılım

A+B+C sınav sonrası sayı ............................................ 89.867 kişi

arasında olacaktır. Bu durumda dağılım benim tahminim...

70.000 .................... C sınıfı uzman

20.000 .................... A+B sınıfı uzman gibi olur.

10. dilekaltinok

dilekaltinok TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

huhuuu Çelik'in açıklamasına göre Çok tehlikeli sınıf kişi başına düşen firma sayısı 18 diyor
    bu ne yauuu

11. e-mine

e-mine TÜİSAG Üyesi

bu kadar çok uzmana ihtiyaç var mı gerçekten. 2016 da mı bu ihtiyaç olucak. ihtiyaç varsa bu kadar uzmana neden uzmanlar iş bulamıyoruz diyor.
    özellikle mi bu ara uzman alımı yapılmıyor. bi sürü ilan var ama görüşmeye çağıran pek yok. habere göre ihtiyaç çok fazla. o zaman neden piyasaya yansımıyor. uzmanlar bi süre bekleyecek. sonra işsiz kalmaktansa ne ücret verilse kabul ederim moduna girecek diye mi bekliyor piyasa. sonra istedikleri ücrete sömürecekler mi uzmanları

12. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

35339444_01.jpeg

35328805_01.jpeg

Last edited: 20 Ocak 2014
  13. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

35356831_01.jpeg

35333256_01.jpeg

Last edited: 20 Ocak 2014
  14. e-mine

e-mine TÜİSAG Üyesi

çok tehlikelide uzman başına 18 tehlikelide 4 iş yeri az tehlikelide 11 iş yeri demiş bakan. sanırım 2016 için yapılmış bir hesap bu. kamu da dahildir. çünkü şu an piyasada pek de ihtiyaç varmış gibi görünmüyor. ya da ceza almayı bekliyor bazı iş yerleri

15. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

Sn. Bakanımız yukarıdaki gibi beyanatlar verdikten sonra işverenlerin uzman çalıştırmak hiç umurunda olur mu??????

Biz de işverenler uzman çalıştırmak zorunda diye daha çoooooooooook bekleriz...

16. niluferkamisli

niluferkamisli TÜİSAG Üyesi

Hayırlı olsun Turgut Hocam :) Burda tesadüfen görünce yazmak istedim. Ben de yükseltme sınavıyla B sınıfı oldum, yeni işe başladım. Siz girebiliyor musunuz şubattaki sınava?

17. niluferkamisli

Çoğu işyeri dediğiniz gibi düşünüyor. Ben kendi kanaatimce OSGB leri düşünüyorsanız başvurun derim. OSGB lerde şu anda özellikle A ve B sınıfı uzman arıyorlar.

18. bio.turgut

bio.turgut TÜİSAG Üyesi

aaa nilüfer hocam, tesadüfe bakın ya :D hayırlı olsun size de hocam, ne yazık ki prim gün sayım yetmiyor o yüzden c ile idare edeceğim

19. niluferkamisli

Hayırlısı olsun Hocam. Teşekkür ederim. Daha işte 5. günüm bugün :) Ne zaman ne yapılır onları kapmaya çalışıyorum. Biraz biraz öğrendim gibi. Belge anlamında lazım olan herhangi bir şey olursa benim elimde olduğu taktirde yardımcı olabilirim. İyi çalışmalar.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica