8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Konu, 'Kutlama Mesajları' kısmında H.Ece SÜRMEN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

Bir kadın olarak kendi varoluşunuzu, "kendinizi" ne kadar gerçekleştirdiğinizi düşünüyorsunuz?

1. Eş ve anne olmak bana yetiyor.

oy sayısı 0
    0,0%
  2. Çalışan kadınım ya, önemli olan bu.

oy sayısı 1
    12,5%
  3. Eş, anne ve çalışan olmak dışında hayallerim var.

oy sayısı 5
    62,5%
  4. Kendi hayallerimi gerçekleştiremiyorum.

oy sayısı 4
    50,0%
Birden fazla oy kullanılabilir.
  1. H.Ece SÜRMEN

H.Ece SÜRMEN TÜİSAG Üyesi

Bütün bayanların dünya kadınlar gününü kutluyorum.............:alkış::alkış::alkış:

aa.jpg

bernat, Onur Gül, Engin Konu ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. Kaan SAKA

Kaan SAKA TÜİSAG Yönetici Admin

8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.
    26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.
    Kaynak : http://tr.wikipedia.org/wiki/Dünya_Kadınlar_Günü

Arkadaşlar,
    Bu gün toplumumuzun büyük bir kısmı tarafından ne anlam ifade ettiği bilinmeyen yada yanlış bilinen bir gün olduğu için günün anlam ve önemini anlatan bir bilgi mesajımda yer almasını istedim.
    Tüm bayan üyelerimizin dünya kadınlar gününü kutlarım.

3. enzetsafety

enzetsafety TÜİSAG Üyesi

Ben Tüm İnsanlığın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü Kutluyorum.

4. ataselim

ataselim TÜİSAG Üyesi

bernat, Gamze, Ertuğrul ASLAN ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  5. denizdeniz

denizdeniz TÜİSAG Üyesi

erken davrandınız kaan bende şimd kadınlar günün anlamını paylaşacaktım,İŞ SAĞLIĞINI VE SOSYAL HAKLARI sadece bir masraf olarak gören işverenlere ve bu işi sadece para kazanmak olarak gören isg uzmanlarına duyrulur , ister evde ister işte ,ister tarlada çalışssın bütün kadınların ve zor koşullurda çaşısan bütün işçilerin dünya kadınlar günü kutlarım,

bernat, gizem osgb, Fatih ÖZKAN ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  6. ataselim

ataselim TÜİSAG Üyesi

Manşetlerden bir haber;
    21115827_01.jpeg

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

enzetsafety, Gamze ve Fatih ÖZKAN bu yazıya teşekkür etti.
  7. CG_Tuncel

CG_Tuncel TÜİSAG Üyesi

Kimi der ki kadın
    uzun kış gecelerinde yatmak içindir.
    Kimi der ki kadın yeşil bir harman yerinde
    dokuz zilli köçek gibi oynatmak içindir.
    Kimi der ki ayalimdir.
    Boynumda taşıdığım vebalimdir.
    Kimi der ki hamur yoğuran,
    Kimi der ki çocuk doğuran,
    Ne o, ne bu, ne döşek, ne köçek, ne ayal, ne vebal.
    O benim kollarım, bacaklarım.
    Yavrum, annem, karım, kız kardeşim hayat arkadaşımdır.

Nazım HİKMET

DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN.
    KADINLIK ONURUMUZUN İNCİTİLMEYECEĞİ GÜNLERE...

bernat, enzetsafety, mühendis1985 ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  8. ataselim

ataselim TÜİSAG Üyesi

21124070_01.jpeg

enzetsafety, Gamze ve Fatih ÖZKAN bu yazıya teşekkür etti.
  9. aslıçevre

aslıçevre TÜİSAG Üyesi

129 EMEKÇİYİ SAYGIYLA ANIYORUZ...

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıktı ?

Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nün ortaya çıkışı 8 Mart 1857
    tarihinde ABD'nin New York kentinde yaşanan acı bir olaya dayanıyor.
    ...
    Bir tekstil fabrikasında greve başlayan 40 bin dokuma işçisinin polis tarafından fabrikaya kilitlenmesi ve akabinde çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan Kaçamaması Sonucunda neredeyse tamamına yakını Kadın 129 işçinin can vermesiyle sonuçlanan olay tarihte bir dönüm noktasıdır

Tüm dünya kadın hareketleri ve örgütleri için önemli bir mücadele günü olan 8 Mart, 1857 yılında Amerika’nın New York kentinde, tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadın, düşük ücretlerini, uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için greve gitti. Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak için verdiği bu mücadelede, polisin grevdeki işçilere saldırması ve fabrikaya kilitlemesi ile çıkan yangında 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine on bini aşkın kişi katıldı.

Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonal'e bağlı kadınlar toplantısında, Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 1857'de ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day-Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

Anma tarihinin 8 Mart olarak saptanışı 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda gerçekleşti. Adı da "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak belirlendi...

Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti.

Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılından sonra daha yaygın olarak kutlanan özel gün, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Kadınlar Günü" kutlanmaya devam ediliyor.

Fotoğraf 8 Mart 1857 Katliam PROTEST MÜZİKDevamını Gör

ataselim, enzetsafety ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.
  10. ataselim

ataselim TÜİSAG Üyesi

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica