Tartışma : A Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanları Şu Anda Iş Bulamıyor

serkan özdemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Kanun Teklifi Bilgileri
Kanun Teklifinin Metni
Dönemi ve Yasama Yılı 24/4
Esas Numarası 2/2025
Başkanlığa Geliş Tarihi 12/02/2014
Teklifin Başlığı 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi
Teklifin Özeti Teklif ile 6331 sayılı Kanun'da değişiklik yapılmak suretiyle, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğunun 50'den az çalışanı olan az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2023 tarihine, 50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2023 tarihine ertelenmesi öngörülmektedir.

Teklifin Son Durumu KOMİSYONDA

Komisyon Tipi Adı Giriş Tarihi Çıkış Tarihi Yapılan İşlem Karar Tarihi
Kanun Teklifi Komisyon Bilgileri Esas Komisyon Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu 21/02/2014 Komisyonda

Kanun Teklifi İmza Sahipleri Adı ve Soyadı Partisi Seçim Çevresi
Ahmet Kenan TANRIKULU Milliyetçi Hareket Partisi İzmir İlk İmza Sahibi
Oktay VURAL Milliyetçi Hareket Partisi İzmir İlk İmza Sahibi
işte memleketin hali
teklif geri alındı son durum bu

Moderatör tarafında düzenlendi:

Hakan UĞUR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bakan Faruk Çelik, 2014 yılının tüm işyerleri için rehberlik yılı olarak geçeceğini, denetim yaptım ceza yazdım durumlarının olmaycağını fakat 2015 yılında yasaya tam geçiş olacağını ve yasa ve uygulama ile ilgili geri dönüş veya erteleme olmayacağını Urfa da iş adamlarım görüşmesinde bildirdi. Bu durum işveren için iyi ama igu için tabi ki rehberlik yılı olması söz konusu değildir. Yapılan yanlış işler bu zaman aralığında igu nın başına patlar.

Bu durumda 2015 yılını bekleyeceğiz gibi duruyor.

orhanyigit

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
acaba uzman sayısımı fazla yoksa kanun tam olarak uygulamayamı girmedi.
uzman sayısı fazla değil bakanlığın uygulama hatasından kaynaklanıyor, hizmet süreleri kısalınca az sürelerle çok işyerlerine bakılmak durumunda kalındı.

Murat Zirek

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
acaba uzman sayısımı fazla yoksa kanun tam olarak uygulamayamı girmedi.
kanun uygulamaya giremedi ...
Arkadaşlar. Ever deneyimim olmadan sınavla A sınıfına geçtim. Mali olarak sıkıntılarimda var. Ama kesinlikle düşük rakamlarla çalışmaya yanasmiyorum . Aldığım sorumluluk ve risk ortada. Alanlara da şaşıyorum.

Aynen katılıyorum.Bende c den A ya geçtim.Deneyim mi deneyim 20 yılda edindiğin iş tecrübesinin toplamıdır.

blntkpz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bakan Faruk Çelik, 2014 yılının tüm işyerleri için rehberlik yılı olarak geçeceğini, denetim yaptım ceza yazdım durumlarının olmaycağını fakat 2015 yılında yasaya tam geçiş olacağını ve yasa ve uygulama ile ilgili geri dönüş veya erteleme olmayacağını Urfa da iş adamlarım görüşmesinde bildirdi. Bu durum işveren için iyi ama igu için tabi ki rehberlik yılı olması söz konusu değildir. Yapılan yanlış işler bu zaman aralığında igu nın başına patlar.
Bu durumda 2015 yılını bekleyeceğiz gibi duruyor.
Aynı şeyi 2013 yılı içinde söylemişti !!!

bilsoy

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ordan bişe çıkmaz.Kanun teklifini verenlerin isimlerine dikkat ederseniz...Ama mesele o değil:
yaklaşık 160.000 çok tehlikeli iş yeri var ama 150- 200 civarında denetim yapacak iş müfettişi var.rakamlar ortada denetim imkansız.Bir görev verseler 160.000 iş güvenliği uzmanlarına deseler ki "çıkın dolaşın İş Güvenliği konusuyla sınırlı olmak üzere 6331 uygulamayan takmayan işyerleri varsa bize bildirin" bak gör sen en fazla 3 gün içinde İGU lar her yere denetim için akın akın sorti yapar, sonra da nasıl düzelir piyasa.Ama maksat o değil zaten,maksat AB alışverişte görsün.Siz İşçilerin durumunun Hükümetin çok umurundamı zannediyorsunuz? Biz millet olarak zihniyet olarak çağın en az 300 yıl gerisindeyiz beyler bayanlar kabul edin bunu artık.Bizi yönetenleri zeka ve yeterlilik düzeylerine bakarak seçmediğimiz sürece daha da geriye gideceğiz.Geçen gün bir Belediye başkanı geldi işyerine baktım adamın tipine hareketlerine konuşmasına inanın midem bulandı.Lanet okudum seçim sistemimize."Yöneticilik" kriterlerimiz seviye anlamında Pakistanınkinden düşük.Biz nerde yaşıyoruz nasıl bir milletiz,nasıl bu hale düştük inanın anlamıyorum.İnanın Atatürk e bile kızmaya başladım artık,keşke kurtarmasaymış memleketi.Kimlerin eline kaldık.İngiltere Sömürgesi olsak şimdi Avustralya kadar kötü(!) olurduk.
kısmen katılıyorum sözlerine

bilsoy

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
eğer tüm is yerleri kamu ve özel dahil iş güvenliği konusunda tam denetim altında olacaksa hem müfettiş hem de isg uzmanı yeterli değildir şuan

yenibirdost

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
çok tehlikelide 1000 kişiye 1 uzman düşerse böyle olur tabi. sürelerde düştü zaten.
Bende Mine hanıma katılıyorum bu konunun çözümü Bakanlığın cezai müeyideleri yürürlüğe geçirmesi olduğu kadar çalışma sürelerininde artırılmasıdır.Eğer süreler gerçek olması gereken haline gelirse ki eski hali bile bence azdı.Uzmanların bakabileceği yer sayısı azalacağından sayı olarak uzman ihtiyacıda artacak ayrıca hizmet süreleri artınca hizmet ücretleride mecburi yükselecektir.Yoksa bu serbest piyasada insanlara ucuza çalışmayın demekle ücretler yükselmez herkes ihtiyacına göre hareket ediyor.

hcakir48

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu iş sulanacak iyice..

silifke

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
işyerlerini denetlemelr artırılmalı , fakat işyerlerine teşvik vs gelmeden işverenler nasıl vercekler bu paralaarı devlet desteği yada direk paramızı devlet tarafındn alırsak ozaman iyi olur
bağımsızda oluruz

mmtgrcn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
risk değerlendirmezi , acil eylem planı yaptırmayan işyerlerine nerde cezalar? çalışanlarına eğitim verdirmeyen sağlık raporlarını aldırtmayan firmalara kişi başı bilmem kaç tl cezalar nerde? bünyesinde igu , iş yeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirmeyen firmalara ceza nerde? bunları isgkatip ten teftiş yapmadan kolayca tespit edemiyolarmı? bu cezalar kesilmeye başlanmazsa bu iş olmaz

Ömer avcı

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bu iş 2016 dan sonra şekıllenmeye başlar.,.

AKIN ÇOBN

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
çok haklısınız , otogaz sorumlu müdürlüklerde sık sık karşılaşıyorum almışlar bir sorumlu müdürlük belgesi 150 liraya 200 liraya sorumlu müdürlük yapıyorlar.Sonra sen olması gereken 800 lira fiyatı isteyince istasyon sahibi gülüyor ,100 liraya yapan var diyor
O belgeyi ben de aldım. Ders veren hoca, "zaten piyasa da gereğinden fazla sorumlu müdür var" diyor... "O halde neden bize veriyorsunuz " dediğimizde, "piyasa ucuza çalıştırmak istiyor" diyor... Balık baştan kokmuş oluyor bu durumda...

Tan MENLİKLİ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar bence gereğinden fazla spekülatif bir ortam var. Şahsi görüşüm; paniğe gerek yok. Sadece biraz sabır ve daha da çok mesleki örgütlenmelerin (Meslek Örgütleri, Dernekler vb.) yapılanmalarının tamamlayarak (hatta gerekirse bir üst çatı altında toplanarak) gerekli tanıtım, bilinçlendirme ve lobi faaliyetlerine hız vermesi gerekli ...

nado

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Kanun Teklifi Bilgileri
Kanun Teklifinin Metni
Dönemi ve Yasama Yılı 24/4
Esas Numarası 2/2025
Başkanlığa Geliş Tarihi 12/02/2014
Teklifin Başlığı 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi
Teklifin Özeti Teklif ile 6331 sayılı Kanun'da değişiklik yapılmak suretiyle, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğunun 50'den az çalışanı olan az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2023 tarihine, 50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2023 tarihine ertelenmesi öngörülmektedir.
Teklifin Son Durumu GERİ ALINDI (F)

çağan genç

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
a sınıfının bakabileceği kişi sayısı tekrar 500 olur. aksi takdirde bir kişinin alacağı maaşı iki kişi almış oluyor.

kmmy

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bence de bakanlığın taban fiyat uygulamasına geçmesi gerekir. aksi halde 1000-2000 TL ye A sınıfı uzman çalıştıracaklar.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.