Tartışma : A Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanları Şu Anda Iş Bulamıyor

akcaoz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
şaka mı bu..

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
çalıştığım yerde 2000 tl ye çalışan kocaman bir (A) sınıfı arkadaş var :alkış:

Haluk Şahin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
A olmak değil A sınıfı liyakatına sahip olmaktan geçiyor tabii. Bu liyakata sahip olamadığı için fiyat konusunda pazarlık yapabilme gücünde düşüyor...

Atika

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Uzmanların ücretleri konusunda çok iyimser değilim. Bakanlık son aldığı kararlarla piyasada bir uzman enflasyonu yarattı. Doğal olarak ücretlerde alınan risklere rağmen düştü. İşveren bu; Bakanlığa baskı yapıp hizmet alma tarihlerini nasıl ertelettiyse, uzman sayılarını da kısa zamanda çoğalttı. İşte C lere A veya B olma yolunu açtığını hepimiz biliyoruz. Şimdi bizi bu uzman enflasyonundan değil ama ücretlerin yerlerde sürünmesinden koruyacak yol meslek odamıza sahip olmaktır. Örgütlü olmayan hiç bir mücadele başarıya ulaşamaz.

tolga07

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
branşlaşılması lazım zira çok tehlikeli sınıfta bulunan bizim iş yeine gelen uzman arkadaş da buraya gelene kadar iş güvenliği hakkında hiç bir şey bilmediğimi fark ettim gibi bir itirafta bulundu :) e aldığı maaşda malumunuz artık.. yol parasını bile kendi ödüyor anladığım kadarıyla.. para pul bir yana bu iş layıkıyla yapılmıyor/yapılamıyor..!

ayhan07

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Tesbitiniz çok doğru. Bende şöyle katkıda bulunayım söylediklerinize; A sınıfı uzmanlar şöyle yada böyle bir yerlerde çalışıyorlardır. Yoksa nasıl A olabilirlerdi ki. IGU hizmeti vermiyorlar tabiki bende dahilim bu gruba. Neden IGU yapıpta en iyi ihtimalle IGU hizmeti vermeden aldıkları maaşa (fiyatlar çok aşağılarda ) risksiz işlerini bırakıpta riskli bir alanda çalışsınlarki. Arkadaşlar her fırsatta diyorum ki kendi bindiğimiz dalı kesmeyelim, her tehlike grubuna ve çalışan sayısına göre piyasada bir taban fiyat olsun kimse o fiyatın altına çalışmasın. Bu iş diğer işler gibi değil işin ucunda insan hayatı var ve yükümlülükleri var. Bu işi doğru dürüst yapanlar yapsın ve hakettiği ücreti alsın
doğru..

pars

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bazı arkadaşlar çok önemli birtakım noktaları sürekli atlıyor. Bakın mevcut A sınıfı uzmanların bir kısmı kamuda bir kısmıda özelde çalışıyor. Siz devlette çalışan bir memura gel sana ayda 10.000TL maaş vereyim deseniz bile genede özelde çalıştırımazsınız. Ben 3 yıl kamuda geçici personel olarak çalışıp ayrılmış bir kişiyim. Memurların hayatta önem verdiği en büyük şey garantidir. Özel sektördeki işlere bakış açıları; "bugün var yarın yok, patron beni işten atarsa ve ben sonra tekrar iş bulamazsam neyaparım" şeklindedir.
Buyüzden A sınıfının yarısı sizin kulvarınızda değil, bunu açıkça anlayın.
Öte yandan şuanda A sınıfı Uzman sayısı hala gerekenin çok altında. OSGB'ler yana yana çalışacak Uzman arıyorlar. Çünkü bakılacak okadar çok işyeri varki ellerindeki mevcut Uzmanların sayısı yetmiyor. Dikkat edilecek nokta, İşveren ve OSGB'ler doğal olarak maksimum kar elde edebilmek için minimum ücrete çalışan Uzmanı bulmaya çalışıyorlar ve bizlere komik paralarla ZARF atıyorlar.
Burdada herşey Kendinize olan Özgüveninizde yatıyıor. Bırakın işten anlamayan ve kendini yakmak isteyen arkadaşlar 2500TL'ye çalışsın. Kendini bilen ve sabırlı olan daima hakettiği parayı alır.
Bir örnekte ben vereyim. Geçen gün tandık bir OSGB sahibi ile konuştum. A sınıfı sınavına girdiğimi ve sınav sonucunu beklediğimi söyledim. Hayırlı olsun, başarılı olursan hemen gel çalışalım dedi. Olabilir ama rakam civarda olacak dedim. 2500TL veririz hemen dedi. Bende o paraya çalışacak adam anca kendisini ve işverenini yakar,birsüre sonrada kimse sizinle çalışmaz dedim. Çünkü okadar paraya ciddi bir çalışma yapılmayacağını anlattım gerekçeleri ile beraber. Nedese beğenirsiniz? "Bende senin denedim" dedi. Gelde ayda 6000TL + araba ile başla dedi.
Sonuç? Nasıl olsa işsizim diye 2500TL'ye atlamadım. Ben bunu haketmiyorum dedim. Eğer herkez bu şekilde bir yaklaşım içerisinde olursa yakında hakettiği rakamı alır. Onlar sizinle çalışmak zorunda, Başka çareleri yok. Onlar işletme açmışlar ve kapatmak istemezler. Ama siz zaten boştasınız ve kaybedeceğiniz birşey yok.
NOT: 8000TL + araba istedim ve sonucunu al gelde bakarız dedi. Kısmet...

Metin Baykara

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ordan bişe çıkmaz.Kanun teklifini verenlerin isimlerine dikkat ederseniz...Ama mesele o değil:
yaklaşık 160.000 çok tehlikeli iş yeri var ama 150- 200 civarında denetim yapacak iş müfettişi var.rakamlar ortada denetim imkansız.Bir görev verseler 160.000 iş güvenliği uzmanlarına deseler ki "çıkın dolaşın İş Güvenliği konusuyla sınırlı olmak üzere 6331 uygulamayan takmayan işyerleri varsa bize bildirin" bak gör sen en fazla 3 gün içinde İGU lar her yere denetim için akın akın sorti yapar, sonra da nasıl düzelir piyasa.Ama maksat o değil zaten,maksat AB alışverişte görsün.Siz İşçilerin durumunun Hükümetin çok umurundamı zannediyorsunuz? Biz millet olarak zihniyet olarak çağın en az 300 yıl gerisindeyiz beyler bayanlar kabul edin bunu artık.Bizi yönetenleri zeka ve yeterlilik düzeylerine bakarak seçmediğimiz sürece daha da geriye gideceğiz.Geçen gün bir Belediye başkanı geldi işyerine baktım adamın tipine hareketlerine konuşmasına inanın midem bulandı.Lanet okudum seçim sistemimize."Yöneticilik" kriterlerimiz seviye anlamında Pakistanınkinden düşük.Biz nerde yaşıyoruz nasıl bir milletiz,nasıl bu hale düştük inanın anlamıyorum.İnanın Atatürk e bile kızmaya başladım artık,keşke kurtarmasaymış memleketi.Kimlerin eline kaldık.İngiltere Sömürgesi olsak şimdi Avustralya kadar kötü(!) olurduk.
Siz en iyisi gidin İngiliz muhipleri derneğine üye olun. İçiniz rahatlar.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Sinan Ergül

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Bazı arkadaşlar çok önemli birtakım noktaları sürekli atlıyor. Bakın mevcut A sınıfı uzmanların bir kısmı kamuda bir kısmıda özelde çalışıyor. Siz devlette çalışan bir memura gel sana ayda 10.000TL maaş vereyim deseniz bile genede özelde çalıştırımazsınız. Ben 3 yıl kamuda geçici personel olarak çalışıp ayrılmış bir kişiyim. Memurların hayatta önem verdiği en büyük şey garantidir. Özel sektördeki işlere bakış açıları; "bugün var yarın yok, patron beni işten atarsa ve ben sonra tekrar iş bulamazsam neyaparım" şeklindedir.
Öte yandan şuanda A sınıfı Uzman sayısı hala gerekenin çok altında. OSGB'ler yana yana çalışacak Uzman arıyorlar. Çünkü bakılacak okadar çok işyeri varki ellerindeki mevcut Uzmanların sayısı yetmiyor. Dikkat edilecek nokta, İşveren ve OSGB'ler doğal olarak maksimum kar elde edebilmek için minimum ücrete çalışan Uzmanı bulmaya çalışıyorlar ve bizlere komik paralarla ZARF atıyorlar.
Burdada herşey Kendinize olan Özgüveninizde yatıyıor. Bırakın işten anlamayan ve kendini yakmak isteyen arkadaşlar 2500TL'ye çalışsın. Kendini bilen ve sabırlı olan daima hakettiği parayı alır.
Bir örnekte ben vereyim. Geçen gün tandık bir OSGB sahibi ile konuştum. A sınıfı sınavına girdiğimi ve sınav sonucunu beklediğimi söyledim. Hayırlı olsun, başarılı olursan hemen gel çalışalım dedi. Olabilir ama rakam civarda olacak dedim. 2500TL veririz hemen dedi. Bende o paraya çalışacak adam anca kendisini ve işverenini yakar,birsüre sonrada kimse sizinle çalışmaz dedim. Çünkü okadar paraya ciddi bir çalışma yapılmayacağını anlattım gerekçeleri ile beraber. Nedese beğenirsiniz? "Bende senin denedim" dedi. Gelde ayda 6000TL + araba ile başla dedi.
Sonuç? Nasıl olsa işsizim diye 2500TL'ye atlamadım. Ben bunu haketmiyorum dedim. Eğer herkez bu şekilde bir yaklaşım içerisinde olursa yakında hakettiği rakamı alır. Onlar sizinle çalışmak zorunda, Başka çareleri yok. Onlar işletme açmışlar ve kapatmak istemezler. Ama siz zaten boştasınız ve kaybedeceğiniz birşey yok.
bende 10 gün önce tuzla da bi osgb nin 5500tl + araç teklifini kabul etmedim ve B sınıfı bir uzmanım. ama gördüklerimden sonra (2000tl ye belgesini satan A sınıfı gibi....), acaba akıllı düşünürken deli köprüyü mü geçiyo diye düşünmeden edemiyor insan!

pars

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sinan Hocam,kanunları bilmeyenler başlarına iş alınca neyaptım diyorlar. Bakın İGU'nun kusurlu bulunduğu ilk iş kazasında hakim hemen hapse atmıyor ve 5 yıl için şartlı tahliye veriyor. Ama 2.iş kazası olduğunda hem birincinin cezası devreye giriyor hemde 1. iş kazasından dolayı geriye dönük tazminat davası açılıyor.
Benim baştan beri iddiam maaş yönünden tatmin olmazsanız; kendinizi asla tam anlamıyla o işe veremezsiniz ve hata yaparsınız. İşte başarılı olmanın temel şartı maddi kaygı taşımamaktır. Bu düşük maaşlı çalışan İGU'lar bir süre hem ceza yiyecek hemde piyasada isimleri çıkacak ve kimse onlarla yada onların çalıştığı OSGB'lerle çalışmak istemeyecekler. Sadece bunun ispatı için zaman gerekiyor.
İşverenler 6331 sayılı kanunu daha anlayabilmiş değiller. Bakın bu işte çok önemli bir nokta var. Bizim kurs hocamız emekli iş başmüfettişi idi. Benim bir sorum üzerine "Arkadaşlar iş kazalarında İGU %100 kusurlu olsa bile usülen İşverene bir ceza kesilir,ben ömrüm boyunca işverenin kusurlu olmadığı bir iş kazası görmedim" dedi. Kanun nediyor; İşverenin İGU çalıştırması onun sorumluluklarını ortadan kaldırmaz. Yani kötü İGU İşverenini yakar. Zamanla bu kanuna vakıf oldukça iyi bir İGU'nun değerini daha iyi anlayacaklar.

Atika

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Aralık yükseltme sınavında sorular o kadar basit tutulduki; 110 dakikalık sınavı 50 dakikada bitirenler oldu. Sonra sonuçlar açıklandı. Bir habere göre 8000 civarında A, 8000 civarında B uzmanımız olmuş. Hayırlı olsun dedik. Bu kadar uzmanın olduğu memlekette uzmanın nasıl değeri olacak düşünemiyorum.
Şimdi basit bir hesap yapalım. 8000 uzmanın aylık çalışma zamanı (dk)= 180 saat x 60 dk x 8000=86.400.000 dk eder. A uzman işçiye kişi başı 12 dk, B uzman kişi başı 8 dk ayırmak zorunda. Peki 8000 A uzman kaç kişiye bakar=86400000/12=7,2 milyon işçi. Peki B uzman kaç kişiye bakar=86400000/8=10,8 milyon işçi. Topladığımız zaman 18 milyon işçi yapar. Türkiye de 500.000 Tehlikeli ve çok tehlikeli iş yeri, var 1.200.000 de az tehlikeli iş yeri var. Toplam istihdam piyasası da kayıtlı ve kayıtsız hepsi 26 milyon.
Devlette çalışan ve bu işi çok riskli görüp A uzman olarak çalışmayacakları da hesaba katsanız bile, yinede hatırı sayılır bir uzman özel sektör piyasasında kalır. Bunlarda ücretleri aşağıya çekmek için yeterde artar bile. Üstelik her ay bu sayı artacak.
Şu anda piyasa işverenlerin istediği yöne doğru ilerliyor. Düşük ücrete doğru. Bundan zarar görecek olan bizden başkası değil.
Bakanlığın, kısa zaman içinde C lerin B gibi, B lerin A gibi çalışma imkanını iptal etmesi, her uzmanın kendi sınıfına uygun iş yerlerinde çalışmasını zorunlu tutması gerekiyor artık.
Diğer taraftan sınıf yükseltme sınavlarının daha fazla devam etmemesi de gerekir. Neticede fazla uzman düşük ücret, düşük ücret düşük kalite iş anlamına gelir. Doğal olarak layıkıyla yapılmayan işler sonucunda iş kazaları istenen oranlara inmez, hapishanelerde de uzmandan geçilmez...
Uzman arkadaşların ise OSGB lerde buldukları her işe ücretine bakmadan atlamaması ve bir müddet sonra tatmin edici bir taban ücretin oluşmasına yardımcı olması gerekir.
Aksi taktirde kazdığımız kuyunun içinden çıkamayız.

isg.biyolog

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

İskele18

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
ya arkadaşlar 150-200 müfettiş yetersiz evette zaten bunun için isg uzmanı ve hekime ihtiyaç var uzman sayısı kadar müfettiş gelse uzmana ne ihtiyaç var ayrıca müfettişlerin gelebilme ihtimali insanları harekete geçirmede yeterli zaten sanayiye gidip rastgele 3-5 firmaya denetim yapmaları yeterli oluyor bu duyulunca insanlar harekete geçiyor zaten

alilevent

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar bütün bu işsizliğin sebebi seçim arefesinde olmamızdan birazda kaynaklanıyor. Hiç bir müfettiş şu an gidipte bir firmaya denetim yapmaz. Zaten bakanımız açıkladı 2014 isg için rehber yılı olacak,ceza-i müeideler 2015 yılında başlayacak diye. Bende A uzmanım ve iş bulamıyorum. Bu senede böyle giderse uzman arkadaşların işi zor gibi görünüyor.
Deneyim olmayıp direk C sınıfından A sınıfına geçen arkadaşlar bu deneyimsizlikle beraber, malesef çok düşük fiyatlarla da iş yapmakta.
Size katılıyorum.Bende aynı durumdayım. Hatta ben düşük ücretlede olsa iş bulmanın zor olduğunu düşünüyorum.:)

Haluk Şahin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Pars ellerine sağlık dirayetli olmak lazım tabii aynına benzer bir örneği bende yaşadım. N olursa olsun imzamızla nasıl bir riskin altına girmiş olduğumuzun farkında olmamız en önemlisidir.

Dilemma

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Bende B yim, işlerin hepsini OSGB ler kapmış, anlaşmaların çoğu Kasım- Aralık gibi yapılmış nasıl oluyo onu anlamadım.. "bir bilen açıklasın" lütfen,
" sözleşmeni iptal et bireysele dön, tüm dünya işyerleri birleşin, bireysellerle çalışın " formunu açmak istiyorum.. 25 e son 2 bu arada..

Barış Şenoğul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
http://www.tbmm.gov.tr/guncel_tasari_teklifler.htm
bu linkten aşağıdaki teklifi de inceleyebilirsiniz.

287859İZMİR MV. AHMET KENAN TANRIKULU'NUN 6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNUN'DA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ27.02.2014

Oda kurulmadıkça birlik sağlanmaz bence. Oda kurulmalı ve ciddi bir yönetimle ücret politikası belirlenmelidir.

Bu şekilde oynar dururlar yoksa. Oda kurulması bunların önünde sağlam durulmasını da sağlayacaktır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.