Tartışma : A Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanları Şu Anda Iş Bulamıyor

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
oda çalışmaları ne durumda bilen var mı?oda olmazsa bittiğimiz gündür

Cenk Ersöz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Branslasma cikar.. uzman calisma saatleri eskiye dondurulurse bu isten ekmek yenir aksi takdirde herkes kendi meslegine:)

Aslı Gür

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
taban fiyat uygulamasına geçilmeli bencede yoksa uzmanların değeri çok düşer
oda çalışmaları ne durumda bilen var mı?oda olmazsa bittiğimiz gündür
meslek odaları henüz kendi mesleğimizle ilgili düzeltmeleri yapmaktan aciz siz oda olsa düzeliceğine inanıyormusunuz gerçektende

Moderatör tarafında düzenlendi:

mustafa erol

Banned
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
mesajları biraz okudumda oda kurulmalı denmiş
bir çok mühendisin odası var ne olmuş nasıl karar alınmış
fiyat politikası var mı?
belirli fiyatlar mevcut ama
mühendis geliyor ben şu kadar kırım yaparım
diğeri abi ben daha fazla kırım yaparım
eee ne işe yaradı şimdi?
odanın belirlemiş olduğu fiyatlar üzerinden indirim yapılıyor
ve o fiyatlar taban değil tavan fiyatları belirlemiş oluyor:)

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
sertifikalar bir işe yaramadı ,boşu boşuna para harcadık,bu işte fos çıkı:(

uzmannn

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bence Çalışma Bakanlığı isteyen A-B Sınıfı Uzmanlara Müfettiş olma yolunu açsa hem işsiz uzmanlar devlet güvencesinde iş bulur, hem devlet denetim elini güçlendirir, cezalar kesilir, İGU' ların önü açılır....nasıl...

Sayın hgokalp,

neden bakanlık sadece A_B sınıfı uzmanlara müfettişlik yolu açsın C ler ne olacak sürünmeye devam mı? Bu kadar bencil olmayın bence eminim A sınfını yükseltmeyle almışsınızdır. Şimdi de müfettişlik iste, birde derler insan hayatı, herkes kendi ekmeğine bakıyor kimse kimseyi kandırmasın arkadaşlar. Unutma bir zamanlar sende C sınıfıydın ve eminim çalışma sürelerini tamamlayarak almadın o A sınıfını

freeza

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
bugün bir osgb yi aradım güya C sınıfı uzman alıyolarmış,adam dediki 1000 TL veriyoruz piyasa böyle dedi,en iyi halle sonra performansa bakılarak 1500 TL olur dedi,durum içler acısı,

hgokalp

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Sayın hgokalp,
neden bakanlık sadece A_B sınıfı uzmanlara müfettişlik yolu açsın C ler ne olacak sürünmeye devam mı? Bu kadar bencil olmayın bence eminim A sınfını yükseltmeyle almışsınızdır. Şimdi de müfettişlik iste, birde derler insan hayatı, herkes kendi ekmeğine bakıyor kimse kimseyi kandırmasın arkadaşlar. Unutma bir zamanlar sende C sınıfıydın ve eminim çalışma sürelerini tamamlayarak almadın o A sınıfını
Sayın uzmannn
Yanlış anlaşıldım herhalde, burada A/B demem müfettişlik veya yardımcılığı tecrübelilere öncelik verirler düşüncesinden, C' ler neden olmasın hepimiz meslektaşız, birbirimizin çıkarlarını korumalıyız, oda/dernek diye bas bas bağırıyoruz...
Bu arada prim günü sınıf yükselen arkadaşları da küçümsemeyelim lütfen... Evet ben C' den geçtim, fakat 17 yıldır Tehlikeli ve Çok Tehlike sınıflarda bizzat mühendis ve yönetici olarak sorumluluk alarak çalıştım, lütfen genellemeyelim...
Kazasız günler dilerim...

Moderatör tarafında düzenlendi:

uzmannn

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Sayın uzmannn
Yanlış anlaşıldım herhalde, burada A/B demem müfettişlik veya yardımcılığı tecrübelilere öncelik verirler düşüncesinden, C' ler neden olmasın hepimiz meslektaşız, birbirimizin çıkarlarını korumalıyız, oda/dernek diye bas bas bağırıyoruz...
Bu arada prim günü sınıf yükselen arkadaşları da küçümsemeyelim lütfen... Evet ben C' den geçtim, fakat 17 yıldır Tehlikeli ve Çok Tehlike sınıflarda bizzat mühendis ve yönetici olarak sorumluluk alarak çalıştım, lütfen genellemeyelim...
Kazasız günler dilerim...

Sayın hgokalp,

Kimseyi küçümsediğimden değil. Hepimiz meslektaşız doğru soyluyorsunuz. Ancak yazdığınız mesajın içeriğinde C sınıfını görmeyince hoşuma gitmedi tek sıkıntı bu.

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
devlet sertifikayla kimseyi müfettiş falan yapmaz ama belki belli bir süre fahri müfettiş gibi denetleme görevi verilebilir.

Bilal Emiroğlu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Kimse kusura bakmasın, bu durumun 2 suçlusu var. 1 devlet ise 2.si İSG yaygınlaşmadan önce ki "ilk" A sınıflarıdır.

20.000 tl + araç + yangın ekibi + acil kurtarma ekibi + 2 düz işçi teklifini kabul etmemiş A sınıfı gördüm.
17.000 tl + araç + 1 C sınıfı mühendis + 3 sahacı supervisor teklifini reddeden A sınıfı gördüm.

ve reddetme sebepleri PARA. Diğer artı olarak yazdıklarım değil.
Sadece PARA !
Evet hepimiz kazanmak istiyoruz, rahat bir yaşam istiyoruz. Fakat bizim tek çalışma parametremiz yüksek maaş mı ?

Bu teklifler yapıldığında ne yükseltme sınavları yapılmıştı, ne bu kadar osgb vardı. Sadece şu an çalıştığım şirkette 2 denetim gördüm, iş müfettişleri ve toplamda 5-6 eski iş müfettişliğinden emekli A sınıfı ile tanıştım.
Yönetmeliklerin ve kanunların hızlandığı 1-2 yıl içinde, elde ki A sınıflarının reddettiği teklifler akıl alacak gibi değil.
Neden?
Aç gözlülük.
Hepimiz yaptığımız işin ne kadar ciddi ve sorumluluk gerektiren, yapacağımız bir ihmalde mahkeme ile burun buruna kalacağımızı bilen insanlarız. Maddi olarak da az çok "ne kadar olmalı ?" sorusuna yakın cevaplar veriyoruz. Evet, bizim işimiz kadar sorumluluk isteyen tehlikeli meslek kolu çok az. Ama allah aşkın kim türkiyede şu yukarda yazdığım şartlara çalışıyor ?

Velhasıl, bi açıdan olay şöyle gelişti.
Devlet kanun çıkardı, yönetmelik sürüp durdu. Tv ye reklam verdi. Az ya da çok millete duyurdu.
İyi niyetli iş verenler, yukarda ki teklifleri yaptı.
A sınıfları ne yaptı ?

Şu an yaşanan durumun %50 sebebi, "zamanında ki" aç gözlülüktür. Rakamlar ve şartlar yukarıda yazıyor.
Türkiye bu konu da tehlikeli bir ülkedir.
Çakalımız çok, devletimiz olgun değil.
Bu yüzden düzgün olan bir piyasa kolunu, bu tarz amatörlüklerle alt üst olması 1 ay'a bakar, - ki oldu da.

Not :
Yanlış anlaşılmalara engel olmak için, risk analizini 500+kdv den aşağı asla yazmıyorum.
C sınıfı olarak HSE kültürü son derece iyi olan bir firmada, istediğim her eleman tarafıma verilmiş şekilde, her istediğim iş'i süresiz olarak durdurma yetkisi ile, piyasa standardının üzerinde bir gelirle çalışıyorum. Bireysel şekilde olsa da, gelen iş tekliflerinde asla piyasayı düşürmemeye çalışıyorum.

AKIN ÇOBN

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
acaba uzman sayısımı fazla yoksa kanun tam olarak uygulamayamı girmedi.
Bizim ülkemize özgü bi durum bence.. Dostlar bizi alışverişte görsün... Saçma sapan sınavlarla, uzmanlık konusunda bilgisi olmayan bir çok kişiyi aldılar, bunların çoğu işsizdi, bir çoğu da "diplomamı şimdi aşayım, emeklilikte kullanırım" anlayışındalar... Formlara baksanıza, işin önemi anlaşılmadan herkes paradan bahsediyor.. Amaç; insanların ölmemesi ve hastalanmaması değil mi?

AKIN ÇOBN

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
her satırına katılıyorum.. Biz, insanların ölmemesi ve hastalanmamasından sorumluyuz...

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Kimse kusura bakmasın, bu durumun 2 suçlusu var. 1 devlet ise 2.si İSG yaygınlaşmadan önce ki "ilk" A sınıflarıdır.

20.000 tl + araç + yangın ekibi + acil kurtarma ekibi + 2 düz işçi teklifini kabul etmemiş A sınıfı gördüm.
17.000 tl + araç + 1 C sınıfı mühendis + 3 sahacı supervisor teklifini reddeden A sınıfı gördüm.

ve reddetme sebepleri PARA. Diğer artı olarak yazdıklarım değil.
Sadece PARA !
Evet hepimiz kazanmak istiyoruz, rahat bir yaşam istiyoruz. Fakat bizim tek çalışma parametremiz yüksek maaş mı ?

Bu teklifler yapıldığında ne yükseltme sınavları yapılmıştı, ne bu kadar osgb vardı. Sadece şu an çalıştığım şirkette 2 denetim gördüm, iş müfettişleri ve toplamda 5-6 eski iş müfettişliğinden emekli A sınıfı ile tanıştım.
Yönetmeliklerin ve kanunların hızlandığı 1-2 yıl içinde, elde ki A sınıflarının reddettiği teklifler akıl alacak gibi değil.
Neden?
Aç gözlülük.
Hepimiz yaptığımız işin ne kadar ciddi ve sorumluluk gerektiren, yapacağımız bir ihmalde mahkeme ile burun buruna kalacağımızı bilen insanlarız. Maddi olarak da az çok "ne kadar olmalı ?" sorusuna yakın cevaplar veriyoruz. Evet, bizim işimiz kadar sorumluluk isteyen tehlikeli meslek kolu çok az. Ama allah aşkın kim türkiyede şu yukarda yazdığım şartlara çalışıyor ?

Velhasıl, bi açıdan olay şöyle gelişti.
Devlet kanun çıkardı, yönetmelik sürüp durdu. Tv ye reklam verdi. Az ya da çok millete duyurdu.
İyi niyetli iş verenler, yukarda ki teklifleri yaptı.
A sınıfları ne yaptı ?

Şu an yaşanan durumun %50 sebebi, "zamanında ki" aç gözlülüktür. Rakamlar ve şartlar yukarıda yazıyor.
Türkiye bu konu da tehlikeli bir ülkedir.
Çakalımız çok, devletimiz olgun değil.
Bu yüzden düzgün olan bir piyasa kolunu, bu tarz amatörlüklerle alt üst olması 1 ay'a bakar, - ki oldu da.

Not :
Yanlış anlaşılmalara engel olmak için, risk analizini 500+kdv den aşağı asla yazmıyorum.
C sınıfı olarak HSE kültürü son derece iyi olan bir firmada, istediğim her eleman tarafıma verilmiş şekilde, her istediğim iş'i süresiz olarak durdurma yetkisi ile, piyasa standardının üzerinde bir gelirle çalışıyorum. Bireysel şekilde olsa da, gelen iş tekliflerinde asla piyasayı düşürmemeye çalışıyorum.

iyide eski a lar kendini ağırdan satmış ücretleri düşürmemişler
ücreti düşürenler yeni a ve b olanlar ,bence sebep yeni a ve b olanlar piyasayı düşürdü
eski ave b ler hala aynı ücret olmasada yakın ücretlerde çalışmaya devam ediyorlar

servey

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
daha uygun paralara C ve B ler çalıştırılıyor diye düşünüyorum, iş bulunamama nedeni o

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
10 dan az çalışanı olan az tehlikeli yerlerde işveren bakanlıkça açılacak eğitime katılarak isg hizmetlerini kendisi üstlenebilecekiş sahasını iyice daralttılar ,uzman sayısını artırdılar,çalışma süreleri zaten kısaltılmıştı,bu vakitten sonra odada kurulsa ücretler asla yükselmez ,bırakın c sınıfını 1000 tl ye a ve b uzman çalışmaya başlar artık

darkstalker

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
o teklif meclis komisyonundan geri çekildi arkadaşım.
şimdilik gündemde öle bişey yok

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.