Tartışma : A Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanları Şu Anda Iş Bulamıyor

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Çok değil bundan 2-3 ay önce forumda 10.000-15.000 den aşağı çalışılmayacağını tartışıyorduk
bayada bir uçmuşuz sanırım ,şimdilerde 1500-2000 e çalışan uzmanlar türedi.
bundan 6 ay sonrası ise tam bir çöküş olacak ,1 yıl sonrasında kabusa dönüşecek
insanoğlu kendisine en büyük kötülüğü yine kendisi yapıyor
yazık çok yazık.

TUFAN KAHRAMAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
bir işletmenin iş güvenliği uzmanısınız ve'' ALLAH'' Korusun bir iş kazası olduğunu varsayalım mahkeme karşısında Bakan Beyin açıklaması var ceza yazamassınız diye ifade veremiyeceğini işverene anlatmak lazım A SINIFI İş Güvenliği Uzmanı Meslektaşım
fazla ileri gidiyorsunuz

Barış Şenoğul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu sene ceza uygulanmayacaksa uygulanmasın, iş güvenliği uzmanı cezadan kaçmak için mi tutuluyor. Herkes kendi fiyatını belirler, buna kimse karışamaz tabi ki ama fiyatınız, kendinizi nerede gördüğünüzle doğru orantılıdır. Vizyonunuzu anlatır bir bakıma.

Barış Şenoğul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu arada, forumda çok olumsuz konuşup karamsarlık yayan arkadaşlar görüyorum. Piyasada düşük ücret teklif eden OSGB' ler olsa da bunların çapı belli zaten. Siz bu işi ciddiyetle yapan yerlerle görüşün, piyasanın bu kadar da kötü olmadığını göreceksiniz. Zaten ciddiyetsiz bir OSGB' nin maaş güvencesine nasıl güveneceksiniz. Size çok zor koşullardaki firmaları dayamayacağını nereden bileceksiniz. Bunların hepsi çok önemli.
20' ye yakın OSGB' nin bir odaya verdiği fiyat tekliflerini inceledim. Saat başına 100 TL' den düşük fiyat veren yok arkadaşlar. 180 saat 18000 TL yapar. A sınıfı 7000-8000 TL verse ve maliyeti yemek, sigorta, araba vs. ile 10.000 TL olsa, OSGB' ye yine 8000 TL kalıyor.

Barış Şenoğul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Eğitim kurumları ve ciddi OSGB' ler iyi paralar kazanıyorlar. Sizi kullanmalarına izin vermeyin. En güzeli bireysele yönelmektir bu ortamda. Veya ciddi bir OSGB veya firma ile tam zamanlı sözleşme.

muratts

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ç.S.G.B.E. Bölge Müdürü
Sosyal Güvenlik UzmanıGenel Koordinatör

Maden Mühendisi
A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

Genel Müdür

Doktorİş Yeri Hekimi

Ç.S.G.B.E. Baş İş Müfettişi
Makina Mühendisi
A Sınıfı İş Güvenliği UzmanıEğitim Koordinatörü

Maden Mühendisi
C Sınıfı İş Güvenliği UzmanıSorumlu Müdür

İnşaat MühendisiDanışman

İş güvenliği Uzmanı
B. Teknolojisi Mühendisi Şantiyeler
Koordinatörü

Orman Endüstrisi Mühendisi
C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

Avukatİş ve Sosyal Güvenlik
Koordinatörü

İnsan Kaynakları Müdürü

Harita MühendisiTeknik Koordinatör

Sosyal Güvenlik Uzmanıİş Hukuku
Koordinatörü

Bilgisayar ProgramcısıEğitim Sorumlusu

Kamu Yönetimiİnsan Kaynakları
Sorumlusu

Acil Tıp Teknisyeni
İş Güvenliği Teknikeri Diğer Sağlık Personeli

şimdi böyle bir osgb kadrosu var..isimleri sildim..uzmandan başka herkesi işe almışlar..heralde para veremezler uzmana :D

Caner İşbilir

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Çok genç bir kardeşiniz olarak az önce üye olduğum foruma izninizle "ufak" çaplı bir paylaşım yapmak istiyorum.

Kimisi "paranın" öneminden, kimisi "sertifikasyon sisteminden", kimisi "devletten" ve çok azı "insandan" bahsediyor. Sizce de çok komik değil mi? 200 kişinin bile anlaşamadığı bir platformda ortak bir amaçtan bahsediyorsunuz. Hani ortak amacı da geçtim, kaçınız gerçekten okuduğunuz lisans bölümünün yada uzmanlaştığınız alanda çalışıyor? Örneğin; bir inşaat mühendisinin laboratuvarda ne işi var? Ama bunları sürekli okuyoruz, görüyoruz ve hayretle izliyoruz. Her gün olan iş kazalarına ne demeli? Forumda paylaşılan kazalardan çok daha fazlası her gün meydana gelmekte. Ki basına yansıyanların dışında bir de yansımayan kazalar var. Peki ey uzman abilerim, ablalarım bunun sorumlusu kim? Sadece küçümsenilen paralara çalışan uzmanlar mı yoksa çok para isteyip karşılığında zamanını "lak lak" yaparak geçiren uzmanlar mı? Bir öğrenci olarak size bunlar gibi bir sürü soru yöneltebilirim. Ben Türkiye'de ilk kez 2012'de açılan İş Sağlığı ve Güvenliği Lisans bölümü öğrencisiyim. Bunu neden mi söylüyorum? Çünkü bahsettiğiniz devlet yapılanmasında ve sertifikasyon dediğiniz belgelendirmenin içine ilk kez lisans bölümü öğrencileri dahil olacak. Belki kim bilir devlet belge vermeyi kesecek, artık bu işi bahsettiğiniz "50TL'lik adamlar" yapmayacak. Bu işi "para" için değil de insan için, insana verilen önem için, sağlık için, herkesin bahsettiği "iş güvenliğini" layıkıyla uygulamak için artık bu işi, isg'nin lisans bölümü öğrencileri yapacak. Kim bilir...

Amacım konuşmalarınıza, isg-devlet-uzman üçgeninde sizlere "belki" diyerek bir bakış açısı oluşturmaktı. Üslubum ve (varsa) yanlışlarım için hepinizden özür dilerim.

Teşekkür ederim. İyi akşamlar.

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Çok genç bir kardeşiniz olarak az önce üye olduğum foruma izninizle "ufak" çaplı bir paylaşım yapmak istiyorum.

Kimisi "paranın" öneminden, kimisi "sertifikasyon sisteminden", kimisi "devletten" ve çok azı "insandan" bahsediyor. Sizce de çok komik değil mi? 200 kişinin bile anlaşamadığı bir platformda ortak bir amaçtan bahsediyorsunuz. Hani ortak amacı da geçtim, kaçınız gerçekten okuduğunuz lisans bölümünün yada uzmanlaştığınız alanda çalışıyor? Örneğin; bir inşaat mühendisinin laboratuvarda ne işi var? Ama bunları sürekli okuyoruz, görüyoruz ve hayretle izliyoruz. Her gün olan iş kazalarına ne demeli? Forumda paylaşılan kazalardan çok daha fazlası her gün meydana gelmekte. Ki basına yansıyanların dışında bir de yansımayan kazalar var. Peki ey uzman abilerim, ablalarım bunun sorumlusu kim? Sadece küçümsenilen paralara çalışan uzmanlar mı yoksa çok para isteyip karşılığında zamanını "lak lak" yaparak geçiren uzmanlar mı? Bir öğrenci olarak size bunlar gibi bir sürü soru yöneltebilirim. Ben Türkiye'de ilk kez 2012'de açılan İş Sağlığı ve Güvenliği Lisans bölümü öğrencisiyim. Bunu neden mi söylüyorum? Çünkü bahsettiğiniz devlet yapılanmasında ve sertifikasyon dediğiniz belgelendirmenin içine ilk kez lisans bölümü öğrencileri dahil olacak. Belki kim bilir devlet belge vermeyi kesecek, artık bu işi bahsettiğiniz "50TL'lik adamlar" yapmayacak. Bu işi "para" için değil de insan için, insana verilen önem için, sağlık için, herkesin bahsettiği "iş güvenliğini" layıkıyla uygulamak için artık bu işi, isg'nin lisans bölümü öğrencileri yapacak. Kim bilir...

Amacım konuşmalarınıza, isg-devlet-uzman üçgeninde sizlere "belki" diyerek bir bakış açısı oluşturmaktı. Üslubum ve (varsa) yanlışlarım için hepinizden özür dilerim.

Teşekkür ederim. İyi akşamlar.

söylediklerinize katılıyorum
herkes kendi alanında uzmanlığını yapmalıdır

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Ç.S.G.B.E. Bölge Müdürü
Sosyal Güvenlik UzmanıGenel Koordinatör

Maden Mühendisi
A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

Genel Müdür

Doktorİş Yeri Hekimi

Makina Mühendisi
A Sınıfı İş Güvenliği UzmanıEğitim Koordinatörü

Maden Mühendisi
C Sınıfı İş Güvenliği UzmanıSorumlu Müdür

İnşaat MühendisiDanışman

İş güvenliği Uzmanı
B. Teknolojisi Mühendisi Şantiyeler
Koordinatörü

Orman Endüstrisi Mühendisi
C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

Avukatİş ve Sosyal Güvenlik
Koordinatörü

İnsan Kaynakları Müdürü

Harita MühendisiTeknik Koordinatör

Sosyal Güvenlik Uzmanıİş Hukuku
Koordinatörü

Bilgisayar ProgramcısıEğitim Sorumlusu

Kamu Yönetimiİnsan Kaynakları
Sorumlusu

Acil Tıp Teknisyeni
İş Güvenliği Teknikeri Diğer Sağlık Personeli

şimdi böyle bir osgb kadrosu var..isimleri sildim..uzmandan başka herkesi işe almışlar..heralde para veremezler uzmana :D

işi uzman yapar çsgb önünde en büyük sorumlu uzmandır parayı diğerleri götürür
zavallı uzmanda önüne atılacak üç kuruşa tamah eder
yahu sen yoksan bu iş yok ,osgb yok,hiçbirşey yok
bil artık değerini,gör artık yapabileceklerini

medine devec ioğlu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Eğitim kurumları ve ciddi OSGB' ler iyi paralar kazanıyorlar. Sizi kullanmalarına izin vermeyin. En güzeli bireysele yönelmektir bu ortamda. Veya ciddi bir OSGB veya firma ile tam zamanlı sözleşme.
haklısınız herkes kendı degerını vermelı ve bu iş çok rısklı fıyat aralıgı rıskıne gore belırlenmelı

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
branşlaşma ve osgb ye uzmanları bağlı olmaya zorlama son bulursa
bu işin rengi o zaman değişir

murat2242

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar çok tehlikeli sınıftaki firmalara, çalışan başına 18 tl fiyat veren osgb'ler biliyorum.Hemde A sınıfı uzman için.Hatta 2005 yılında sertifika alan asınıfı uzman.

Egemen_01

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
tam zamanlı a ve b çalışanlar, ücretler hangi aralıkta oynuyor yazabilir misiniz
2000 ile 15000 aras
arkadaşlar çok tehlikeli sınıftaki firmalara, çalışan başına 18 tl fiyat veren osgb'ler biliyorum.Hemde A sınıfı uzman için.Hatta 2005 yılında sertifika alan asınıfı uzman.
Arkadaşım çalışan başına 18 TL fiyat demek çok tehlikeli sınıf için her 5 işçi için 1 saat/Ay hizmet vermek demektir. Bu durumda 18 TL x 5 kişi=90 TL/saat tir. saatine 90 TL teklif verilmiş. Bu teklif piyasa normalindedir zaten. Burada neye şaşırdın anlamadım.

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

180 saat / ay = 10.800 dk / ay A sınıfı bir uzmanın çalışma süresiyse

10.800 dk / 12 dk = 900 çalışan / ay hizmet verebilir demektir

900 çalışan x 18 tl = 16.200 tl / ay kazanır

16.200 tl / 180 saat = 90 tl / saat

OSGB bunun yarısını A sınıfı uzmana verse 8.000 tl / ay eder

bu ücreti beğenmiyor musun...?

muratts

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
180 saat / ay = 10.800 dk / ay A sınıfı bir uzmanın çalışma süresiyse

10.800 dk / 12 dk = 900 çalışan / ay hizmet verebilir demektir

900 çalışan x 18 tl = 16.200 tl / ay kazanır

16.200 tl / 180 saat = 90 tl / saat

OSGB bunun yarısını A sınıfı uzmana verse 8.000 tl / ay eder

bu ücreti beğenmiyor musun...?
böyle hesaplasanız da (ki doğru olan budur) sanırım pek çok uzman arkadaşımız,prosedürü ağır ve riski çok yüksek olan çok tehlikeli bir iş yeri için bu ücrete bu işi yapmak istemeyecektir..

şahsen böyle küçük iş yerleri için ücretin daha yüksek olması gerektiği kanaatindeyim..bu işin hakkı bana göre A grubu uzman için minimum 250 lira olmalıdır..

diğer taraftan daha fazla çalışanı bulunan (100-200 veya daha fazla) iş yerleri için de fiyat bahsettiğiniz 100 lira bandında veya daha düşük olabilir..piyasanın gereği budur..

metinarik

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
katılıyorum... kafanızın rahat edeceği bir ücret olmalı...
hayırlı olsun... ne kadara buldunuz. osgb mi.... kaç saat kaç firma
Size katılıyorom mesut bey.10 gün önce bana tam zamanlı ücret 2500 tl teklifinden sonra bu hafta bir başka osgb 6000 tl teklif etti bende kabul ettim.Bu rakamların zamanla daha da iyi olacağına inanıyorum.Bir geçiş dönemi yaşıyoruz.Kimse moralini bozmasın sadece biraz daha sabır.
bende katılıyorum nereye kadar.. pes vallahi..

metinarik

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
katılıyorum... kafanızın rahat edeceği bir ücret olmalı...
hayırlı olsun... ne kadara buldunuz. osgb mi.... kaç saat kaç firma
Size katılıyorom mesut bey.10 gün önce bana tam zamanlı ücret 2500 tl teklifinden sonra bu hafta bir başka osgb 6000 tl teklif etti bende kabul ettim.Bu rakamların zamanla daha da iyi olacağına inanıyorum.Bir geçiş dönemi yaşıyoruz.Kimse moralini bozmasın sadece biraz daha sabır.
bende katılıyorum nereye kadar.. pes vallahi..
İstanbul'da bana da fena fiyat vermediler ama şehri hiç bilmiyorum...Ankara'ya bakıyorum .kısmet.
ikitelli bana uyar, ihtiyaç varmı..

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.