Soru : A Sınıfı Tecrübesiz İsg Uzmanı

Emrah Seçer

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,

İTÜ Makine Fakültesi Tekstil Mühendisliği bölümü 2003 mezunuyum. 10 yılı aşkın süredir çorap sektöründe çalışmaktayım. Planlama, Satın alma, ürün geliştirme, depo stok yönetimi ve genel olarak yöneticilik yaptım. Halen de bir firmada yönetici olarak çalışmaktayım. Sınavlarına girerek A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı oldum. Belgeyi aldıktan sonra hiç kullanmadım. Bir arkadaşıma yardım amaçlı Bir kaç firmada risk analizi yaptım. İş güvenliği alanında çalışmayı düşünüyorum. Tam zamanlı olmasa da yarı zamanlı çalışabilirim.
Tecrübeli arkadaşlara sormak istiyorum. Nereden başlamalıyım? Ne önerirsiniz?

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Çok tehlikeli işlerde çalışırken aman dikkat edin , malum işin sonunda hapis bile var... az tehlikeliden çok tehlikeliye doğru bi deneyim yaşayın derim...

tuncayatakuru

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İş Güvenliği Uzmanlığını ek bir gelir kapısı olarak değil de, kariyer yapacağınız bir meslek olarak düşünecekseniz, tam zamanlı olarak deneyimli İGU'ların bulunduğu bir OSGB'de çalışmalısınız. Ancak, hemen belirtmeliyim ki 12 yıllık bir mühendis olduğunuz için, size teklif edilecek ücret hoşunuza gitmeyecektir ve bu böyle 1-2 yıl devam edecektir. Sonuç olarak ya bunu kabullenerek mesleğe başla, ya da hiç bu işlere bulaşmayın derim. Kararınız şimdiden hayırlı olsun.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sezen AKSU' bir şarkısında ''simitçi, kahveci gazozcu'' demiştir. Aslında çok da güzel özetliyor. A sınıfı uzman olarak çorap sektörü ile alakalı bir firmada iş güvenliği uzmanlığı yapacaksanız, devam ediniz. Ancak bilmediğiniz bir sektöre giriş yaparsanız, sudan çıkmış balığa dönersiniz. Önerim bu işi yapan tecrübeli bir Uzman yanında bir süre staj yapmanız. Staj süresince yapılması gerekenleri not alınız. Yasa size çok tehlikeli iş kollarında çalışma lisansı vermiş olsa bile, olumsuz bir durum halinde ben acemiyim derseniz, savcı ve hakim size sadece gülümser...

Emrah Seçer

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hepinize çok teşekkürler...
Benim de düşündüğüm gibi işi yapmadan ilerlenemiyor. Ayrıca sahada biraz zaman harcayıp o şekilde devam etmek lazım. En nihayetinde ciddi sorumluluklar altına gireceğiz.
Tekrardan teşekkür ederim...
Başka fikirleri olan arkadaşlarımız olursa her türlü görüşe açığım...

Erdem Öz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
A sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak çalışmak isterseniz, 1 yıl ücretsiz staj yapmanızı öneririm. Üzerinize firma alarak tecrübe kazanmaya çalışırsanız vay halinize. OSGB'ler stajer A gurubu uzmanları bünyesinde ucuz maliyette çalıştırmak isterler. OSGB bünyesinde ücretsiz 1 yıl staj yapın ve iş güvenliği sektörüne bu şekilde giriş yapmanızı tavsiye ederim. Risk değerlendirmesi yaparak iş güvenliği bitmiyor malesef. Siz bu 1 yıllık A grubu uzman stajerliği döneminde kanun ve yönetmeliklerin sahada uygulanma aşamaları ve yöntemlerini öğrenirsiniz. Farklı iş kolları görür ve tecrübe kazanırsınız. Şimdiden kazasız günler.

BekirSulun

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Degerli arkadaslar A sertifiki uzman osgb de kac lira alir kendisi mustakil bulursa kac lira alir

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Degerli arkadaslar A sertifiki uzman osgb de kac lira alir kendisi mustakil bulursa kac lira alir
OSGB de ortalama 5000-6000 alır ama freelance çalışırsa bu geliri 10000 e kadar çıkar tabi bu uzmanın tecrübesine ve donanımına göre değişir.

kaplanismail

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)

Müstakil çalışma ?? bu tür sorulara çok göreceli cevaplar gelir, işi ne kadar bildiği ve kendini ne kadar pazarladığın önemlidir.

Aras Kocatepe

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bu konuda son durum nedir ? Bir gelişme oldu mu ?

tumer23

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar bu konu evet biraz görecelidir.
ama göreceli olmayan ve aklın mantığın birlikte söylediği bir şey var onu belirtmek isterim.
geçenlerde çıkan bir torba kanunla kimya öğretmeni-fizik öğretmeni gibi meslek sahiplerinin bundan sonra belge alamayacakları ANCAK ŞUANA KADAR ALANLARIN BELGELERİNİN GEÇERLİ OLACAĞINA dair bir kanun çıktı.

yani aklın ve mantığın söylediği şu
madem bunlar bu iş için yeterli meslekler değil hepsini iptal et (şu an piyasada çok riskli işlerde görev yapanlar var)
yada madem bu adamların belgesini iptal etmiyon yenilerinde önünü kapama (yenileri almıyosan bi sorun var demekki)
söylenecek çok şey var ama

Aras Kocatepe

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Kanun geriye yuruyemedigi için Kazanılmış haklar geri alınamaz...

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar bu konu evet biraz görecelidir.
ama göreceli olmayan ve aklın mantığın birlikte söylediği bir şey var onu belirtmek isterim.
geçenlerde çıkan bir torba kanunla kimya öğretmeni-fizik öğretmeni gibi meslek sahiplerinin bundan sonra belge alamayacakları ANCAK ŞUANA KADAR ALANLARIN BELGELERİNİN GEÇERLİ OLACAĞINA dair bir kanun çıktı.

yani aklın ve mantığın söylediği şu
madem bunlar bu iş için yeterli meslekler değil hepsini iptal et (şu an piyasada çok riskli işlerde görev yapanlar var)
yada madem bu adamların belgesini iptal etmiyon yenilerinde önünü kapama (yenileri almıyosan bi sorun var demekki)
söylenecek çok şey var ama

kimya ve fizikçilerin alamayacağına dair kanun hangisi arkadaşlar ?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.