Tartışma : A Sınıfı Uzman Nasıl Iş Bulabilir?

alilevent

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar ben Ağustos sınavında C uzman oldum. Aralık yükseltme sınavı ilede A uzman oldum .İnşaat mühendisiyim. 1.5 aydır iş bulma sitelerinin hemen hemen hepsinden başvurduğum hiçbir OSGB den dönüş olmadı.Bu işe bir anlam veremiyorum. Yanlış bir yolmu izliyorum?,Yoksa bu isg de yine hüsranmı ...

e-mine

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
ben de aynı şekilde b uzman oldum. başvuru yaptım netteki sitelere. 3-4 osgb den teklif geldi. tam zamanlı ve çok tehlikeli sınıftaki firmalar için anlaşmak istediler. tam zamanlıdan kasıt 217 saat bu arada. -benim bildiğim tam zamanlı 180 saat olur- teklif edilen ücret alınan riske değmeyecek kadardı. en az 30-40 firmanın sorumluluğu fazla riskli benim için. bu işi bu koşullarda yapmayı düşünmüyorum. bu arada b sınıfı uzman tercih ediyorlar a sınıfının yerine. az maaşa çok tehlikeli sınıfa bakabildikleri için.

Murat Zirek

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ben de aynı şekilde b uzman oldum. başvuru yaptım netteki sitelere. 3-4 osgb den teklif geldi. tam zamanlı ve çok tehlikeli sınıftaki firmalar için anlaşmak istediler. tam zamanlıdan kasıt 217 saat bu arada. -benim bildiğim tam zamanlı 180 saat olur- teklif edilen ücret alınan riske değmeyecek kadardı. en az 30-40 firmanın sorumluluğu fazla riskli benim için. bu işi bu koşullarda yapmayı düşünmüyorum. bu arada b sınıfı uzman tercih ediyorlar a sınıfının yerine. az maaşa çok tehlikeli sınıfa bakabildikleri için.
Bireysel çalışın arkadaşlar.

alilevent

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ya adamlar bana dönüş yapmadılar ki. Belki ben B uzman ücretinden çalışmaya razıyım adamlar neye göre görüşmeye çağırmıyolar çözemedim.tecrübemi istiyorlar acaba diye düşünüyorum.Ama tecrübesiz elemana daha az maaş teklif edebilirler .Dönüş olmayınca can sıkıntısı...Moral bozukluğu..

Dilemma

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Sanayi bölgelerine gidip, itina ile tüm iş güvenliği hizmetleri yerine getirilir, el ilanı hazırlayıp dağıtıcam, o olucak sonunda.

bilsoy

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
sanki bu iş de (isg uzmanlığı) fiyasko gibi .....

yenibirdost

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Ya adamlar bana dönüş yapmadılar ki. Belki ben B uzman ücretinden çalışmaya razıyım adamlar neye göre görüşmeye çağırmıyolar çözemedim.tecrübemi istiyorlar acaba diye düşünüyorum.Ama tecrübesiz elemana daha az maaş teklif edebilirler .Dönüş olmayınca can sıkıntısı...Moral bozukluğu..
Bu sene oturma dönemi 50'nin altı tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerleri ceza olmadığı için bu sene biraz ağırdan alıyorlar ama seneye cezalar başlıyanca birden uzman ihtiyacı artar sanıyorum birde 1 yıl sonra hiç bir sınıf başka sınıfın yerine bakamayınca A sınıfı yeniden kıymetlenecek (bu sınavda bende A olacağım için iyimser düşünüyor olabilirim).Bence 1 yıl kendi mesleğinizi yapmaya çalışın önümüzdeki yıl umuyorum A ve B sınıflarına çok itibar olabilir.

hcakir48

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Zamanla oturacak inşallah. ama bu yolun başında beklentiler yüksekti maalesef..

hgokalp

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Bu sene oturma dönemi 50'nin altı tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerleri ceza olmadığı için bu sene biraz ağırdan alıyorlar ama seneye cezalar başlıyanca birden uzman ihtiyacı artar sanıyorum birde 1 yıl sonra hiç bir sınıf başka sınıfın yerine bakamayınca A sınıfı yeniden kıymetlenecek (bu sınavda bende A olacağım için iyimser düşünüyor olabilirim).Bence 1 yıl kendi mesleğinizi yapmaya çalışın önümüzdeki yıl umuyorum A ve B sınıflarına çok itibar olabilir.
Bende öyle düşünüyorum. Her sınıf kendi grubuna döndüğünde ve Bakanlık ceza kesmeye başladığında bu işler biraz şekillenir. Bakanlıktan gelen 2014 pilot yılı olacağı ve ceza kesmeyi düşünmüyoruz açıklaması (forumdan aldığın bilgidir) bu işi bayağı öteledi. İşveren, (daha doğrusu bizim insanımız) işin ucunda ceza yaptırım yoksa niye maliyetini arttırıp uzmana para ödesin. İş güvenliği kültürü de neymiş adamsen de deyip geçer...
Bakanlık caydırıcı oranda ceza listesi yayınladı, fakat uygulanmadığı için hiç bir değeri yok. Ceza yoksa uzmana iş yok arkadaşlar, maalesef durum böyle... Özellikle benim gibi A sınıfı arkadaşların biraz sabır göstermesi gerekecek....Son sınavda da gördük ki sınavlar artık öyle çantada keklik olmayacak A ve B' ye geçişler zorlaşacak, kısmen A/B' lerin değeri ileride anlaşılacak kanaatindeyim...

mfk321

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar ben Ağustos sınavında C uzman oldum. Aralık yükseltme sınavı ilede A uzman oldum .İnşaat mühendisiyim. 1.5 aydır iş bulma sitelerinin hemen hemen hepsinden başvurduğum hiçbir OSGB den dönüş olmadı.Bu işe bir anlam veremiyorum. Yanlış bir yolmu izliyorum?,Yoksa bu isg de yine hüsranmı ...
aynı duygular bende de var.
hemen hemen tüm ilanlara ben de başvurdum fakat gazrip şekilde dönüş yok.
nedenini anlamaya çalışıyordum. anladım ki sadece ben böyle değilim.
bir gariplik var ama?

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
artık bulamaz herşey hikaye oldu

JKAHRAMAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Her ne kadar ünvandaş olarak birlikte çalıştığımız , iş sağlığı ve güvenliği alanında hizmet veren bir çok iş güvenliği uzmanımız yeni atıldıkları veya senelerdir içinde bulundukları bu alana ' pasta' gözüyle bakıp 'ne kadarını kapabilirim' mantığıyla hareket ediyor olsa da; bu işi elinden geldiği ölçüde yerine getirmeye çalışan, yaşadığı veya gözlemlediği her tür iş kazası ve ramak kala üzerine detaylı araştırma yapabilen, gerektiğinde operatörle beraber tezgahında çalışabilen , kendini ve çalıştığı(çalışacağı) işyerini geliştirmeye açık her uzmanın hakkıyla bir yerlere geleceğini düşünmekteyim. Hepimizin hataları, noksanları, bilgi yetersizlikleri, tecrübesizlikleri var, kimse ben bu işi tam anlamıyla çözdüm bitirdim diyemez, bence dememelidir...

alilevent

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar fikirlerinize katılıyorum. Bence benim gibi diğer uzmanlarda Seçim kurbanı olduk. Çünkü memleketimizde maddi yaptırım yoksa bizim işbulma şansımızda maalesef çok az. İşi olanlar işlerine devam edecek. İSG işini birbaşka bahara öteleyecek. Peki işi olmayan İSG uzmanları ne yapacak.??

alilevent

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
benimde canımı sıkan o konu.Hani piyasada A uzman sayısı az dı. A sınıfı uzman olmak bu işten gelir elde edebilmek için bir avantajdı. Hani bu iş geleceğin mesleği idi. Hepsi koca bir balonmu yoksa.:))

HÜSEYİN AĞAÇLI

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar fikirlerinize katılıyorum. Bence benim gibi diğer uzmanlarda Seçim kurbanı olduk. Çünkü memleketimizde maddi yaptırım yoksa bizim işbulma şansımızda maalesef çok az. İşi olanlar işlerine devam edecek. İSG işini birbaşka bahara öteleyecek. Peki işi olmayan İSG uzmanları ne yapacak.??
Arkadaşlar bu iş hiçte hayal ettiğimiz gibi çıkmadı.Aralıkta aldığım a sertifikası ile birşeyler yapabileceğimi umuyordum.ancak tam bir hayal kırıklığı oldu.a ve b nin c den hiç farkı yok.

uzke

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
yapacağımız işle güzel bir dosya hazırlayalım önce

M.R.ŞULE

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar paylaşılan fikirlerinize katılıyorum, bende aralıkta A sınıfı oldum yaklaşık iki aydır iş arıyorum tüm iş arama sitelerindeki ilanlara baş vurdum doğru dürüst bir dönüş olmadı, benim dikkatimi çeken uzman arayanlar hep aynı osgb ler ve ilanları iki aydır yayınlanıyor bence bu ilanları laf olsun diye veriyorlar . Bahsedilen düşük üçretlerlede bu sorumluluk alınarak uzmanlık yapılmaz pazarda limon satıp o üçrete yakın para kazanılabilir, ben en sonunda diplomamı ve uzmanlık belgelerimi boynuma asarak pazarcılığa başlayacağım , hepinize kolay gelsin.

ONUR ALTUNAY

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bu işin de tadını kaçırdılar...

nursel esmer

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Aynen ben de bu durumdayım. Yalnız değilmişiz. :)
Güleriz ağlanacak halimize. :(

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.