Soru : A Sınıfına Geçenlerin Aylık Kazanç Beklentisi?

emrozgr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Bugün bir OSGB sahibi ile firmanın birinde pişti olduk. İkimizde görüşme için gitmiştik. Ama güzel bir sohbet oldu. Kendisi A sınıfı eski uzmanlardan.
A sınıfı uzmana ne ödediğini sordum saatine 20 TL dedi. Çok az dedim. Hiç tecrubesi yok dedi, ben eğiteceğim, yetiştireceğim, yol göstereceğim v.s. dedi. Tecrubeli A sınıfı uzman yok bulursam daha fazlasını veririm dedi. Hatta senin tanıdığın tecrubeli A uzman varsa bana yönlendir dedi.
Tecrubeli de olsa tecrubesizde olsa bütün sorumluluk uzmanda dedim, değil dedi... Acemi uzmanı çok tehlikeli bir işe yalnız başına göndermeyiz yanında tecrubeli uzmanlarla göndeririz işi öğrenene kadar buda ekstra maliyet ve zaman kaybı demek. Ve acemi uzmanın yapacağı her hata OSGB mizin itibarını zedeleyebilir. OSGB mizi kapanma tehlikesi ile karşı karşıya bırakabilir. Danışmanlığını yaptığımız onlarca firmayı bir anda madur durumda bırakmamıza yol açabilir v.s.

Yorum sizin..

mfk321

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Bugün bir OSGB sahibi ile firmanın birinde pişti olduk. İkimizde görüşme için gitmiştik. Ama güzel bir sohbet oldu. Kendisi A sınıfı eski uzmanlardan.
A sınıfı uzmana ne ödediğini sordum saatine 20 TL dedi. Çok az dedim. Hiç tecrubesi yok dedi, ben eğiteceğim, yetiştireceğim, yol göstereceğim v.s. dedi. Tecrubeli A sınıfı uzman yok bulursam daha fazlasını veririm dedi. Hatta senin tanıdığın tecrubeli A uzman varsa bana yönlendir dedi.
Tecrubeli de olsa tecrubesizde olsa bütün sorumluluk uzmanda dedim, değil dedi... Acemi uzmanı çok tehlikeli bir işe yalnız başına göndermeyiz yanında tecrubeli uzmanlarla göndeririz işi öğrenene kadar buda ekstra maliyet ve zaman kaybı demek. Ve acemi uzmanın yapacağı her hata OSGB mizin itibarını zedeleyebilir. OSGB mizi kapanma tehlikesi ile karşı karşıya bırakabilir. Danışmanlığını yaptığımız onlarca firmayı bir anda madur durumda bırakmamıza yol açabilir v.s.

Yorum sizin..
yani şimdiye kadar okuduğum en gerçekçi değerlendirme olmuş.,doğru söze ne denir?
bu işler biraz da usta çırak işleri ile öğrenilecek. çok kasmamak lazım, çok da dibe inmemek.

ld7626

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

Yorum sizin..
Tecrübesizin başına bir sorun geldiğinde; OSGB sahibi o tecrübesizdi yanında tecrübeli var ona sorun der mi? Kusura bakmayın bence komik bir muhabbet olmuş. Fİrmasına o kadar değer veriyorsa ucuza tecrübesiz uzman çalıştırmaya uğraşmak yerine madem tecrübeli arkadaşları çalıştırsın.

İsmailDEMİR

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
yani şimdiye kadar okuduğum en gerçekçi değerlendirme olmuş.,doğru söze ne denir?
bu işler biraz da usta çırak işleri ile öğrenilecek. çok kasmamak lazım, çok da dibe inmemek.
Arkadaslar ne demek tecrube, A sinifi uzman zaten 10 yillik is tecrubesi olan kisidir, neyin tecrubesiymis bu, OSGB lerin isguzarligindan baska bir sey deil

RAGAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
didem 27 hanım merhaba,

''hem tam zamanlı bir şirkette çalışıp hem de 4 firmaya isg hizmeti veriyorum'' diyorsunuz.
haftada 45 saat çalışıp bunun üstüne bir de 4 firmaya nasıl zaman ayırıyorsunuz*. zamanlama açısından soruyorum. ben de tam zamanlı bir firmada kalite kontrol biriminde çalışan maden mühendisiyim . eğitimler için bile olsa isg hizmeti verdiğiniz firmaya zaman nasıl ayırabiliyorsunuz?

omer_bacak

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
OSGB si olan Arkadaşlar, A sınıfı uzmanım 23 yıllık mühendislik 10 yıllık OHSAS 18001 Baş tetkikçi tecrübem var. Aylık 933 TL+Yemek + Yol iş arıyorum. Beğendiyseniz çalışalım.cukkacukka

alp_d

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaslar ne demek tecrube, A sinifi uzman zaten 10 yillik is tecrubesi olan kisidir, neyin tecrubesiymis bu, OSGB lerin isguzarligindan baska bir sey deil

şöyle söyleyim ankara yada istanbul da bir binada 10 yıl çalışmış ama hiç şantiye, fabrika, atölye, forklift, kompresör, kazan, oksijen tüpü vs. görmemiş o kadar çok mühendis var ki öyle bir tecrübe işte...

omer_bacak

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
şöyle söyleyim ankara yada istanbul da bir binada 10 yıl çalışmış ama hiç şantiye, fabrika, atölye, forklift, kompresör, kazan, oksijen tüpü vs. görmemiş o kadar çok mühendis var ki öyle bir tecrübe işte...

Adam kendine güvenmiyorsa neden çok tehlikeli bir işte çalışsın. Ben olsam çalışmam.

&Topçu&

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
OSGB si olan Arkadaşlar, A sınıfı uzmanım 23 yıllık mühendislik 10 yıllık OHSAS 18001 Baş tetkikçi tecrübem var. Aylık 933 TL+Yemek + Yol iş arıyorum. Beğendiyseniz çalışalım.cukkacukka
hocam naptın sen yaa batırcan mı osgbleri...onların sahipleride evine ekmek götürcekler!çoğu bu işe muhtac doktorlar...asgari ücret neyine yetmiyor senin...

e-mine

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
sayfaları okudukça bazı yazılar kanımı dondurdu.öyle 2 bine A yapacak varsa yapmasın.bizim şantiyede işçiler alıyor 1350 dolar...ayıp .gelin benim işçim olun ben vereyim o parayı..

ya arkadaş ağır olacak ama A olmuş ama kafa çalışmıyor.diyelim ki ölümlü bir kaza oldu.senin ve işverinin imzası olduğu için direkt çağıracaklar...örneğin bizim arkdaşın çalıştığı dökümhane..adam senelik ile 20-30 milyon tl kazanıyor.

mahkeme ölen işçiye tazminata hükmetti .uzmana 200 bin işverene 500 bin tazminata hükemetti.....sen 2 bin liraya tamah eden arkadaş o parayı nasıl ödeyeceksin.ölen canın vebali de ayrı....üstüne en az 6 ay sertifkan askıya alınacak .6 ay işsiz gezeceksin.

belliki 2 bin tlye tamah etmişsin ya aç gözlüsün yada paraya ihtiyacın var...eğer paraya ihtiyacın varsa lütfen bu işi yapma.

arkdaşlar riskli bir mesleği icra eden edecek arkadaşlar lütfen diplomanızı felan kiraya vermeyin .şöyle bir kafanızı kaldırın etrafa bakın .birçok bina inşaatında baret,emniyet kemeri vb yok..sonra soluğu cumhuriyet savcısının karşısında alırsınız...

belgeyi kiraya verende mi varmış!!

e-mine

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar henüz C oldum inşallah A ya giricem Şubatta. İnşaat mühendisiyim , görülen manzara itibari ile artan bu uzman sayısı ve OSGB lerin bilinçsiz rekabeti sonucu önümüzdeki dönemde çok İGU mahkemelerde sürünür yada içeri girer. İnsanların bu kadar riskli ve sonuçları ağır olabilecek bir mesleği komik rakamlara yapmasını anlayamıyorum. En azından bence yarın mağdur duruma düşebilecek arkadaşlar için zorunlu bir sigorta olmalı. Bugün komik rakamlara çalışan arkadaşlar , eminim iş sahibinin baskısınada maruz kalıp sahada sesini çıkaramayacak. Mantar OSGB lerin piyasada yaptığı işlere baktığımda , iş yerlerine cicili bicili içi boş dosyalar teslim ediliyor. Çoğalt fotokopiyi gitsin az risli sonuçta ... Ama çoğumuzun görmezden geldiği nokta ise bir çok işyeri vergi levhasında tehlike sınıfı düşük gözüksede , tehlikeli yada çok tehlikeli sınıftada faaliyet gösteriyor. Sahada hiç denetlenmemiş tecrübesiz arkadaşlar , para için hem hamallık yapıp hemde belgesini satıyor. Konunun önemini acı tecrübeyle anlayacak arkadaşlar için ise şimdiden üzülmemek mümkün değil. Sağlık konusunda neysede , bu şekliyle uygulama ardında çok mağdur bırakacak diye düşünüyorum...
mesleki sorumluluk sigortası var. ama bunu uzman kendi ödüyor maalesef. çalıştığı yer karşılamıyor

e-mine

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
uzman herzaman hekimden fazla kazanır arkadaşlar.ben öyle çalışıyorum
olması gereken de bu zaten. işçi ölümü halinde ağır cezada yargılanan dr. değil uzman. sıkıntıyı stresi hep uzman çekiyor. ama şimdi osgb ler bu yetmezmiş gibi uzmana pazarlamacılık bile yaptırıyor. eziliyor uzmanlar. ezdirmeyin kendinizi

e-mine

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
20 bin a ve b grubu uzmanın en az yüzde 40'ı kamuda çalışan insanlardır diye tahmin ediyorum..gittiğim kursta böyle bir oran vardı..bu arkadaşlar zaten piyasaya giremeyecek..

bu şartlarda kalanların çoğu da bu işe bulaşmaz..

bence a ve b grubu olmaya hak kazananlar sahaya çıktığında çok farklı şeyler olacak..osgbler yaptıkları fiyat kırımlarıyla başbaşa kalacaklar gibime geliyor..
şu an fiyat kırmalar başladı bile. b sınıf uzmana 2,5-3 bin teklif ediyorlar. çok tehlikeli sınıfta çalıştırmak üzere. bi süre bu şekilde beklemede kalıcaklar. osgb lerin bekleme süresi psikolojik bi oyun. iş yok imajın oluşturuyorlar uzmanların kafasında. bazı uzmanlar da işsiz kalmayalım tecrübe olur diye kabul edecekler bi süre sonra.
bu işi yapcak a ve b uzman sayısı şimdilik çok fazla değil ve istedikleri rakama düşüremeycekler piyasayı ama 23 şubat sınavıyla istedikleri olucak gibi

Ayal

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ücretleri düşürenler mühendislerden ziyade kendi asli meslekleriyle iş bulma şansı düşük olan diğer fakültelerin mezunlarıdır. Onlara da bu yüzden bir şey diyemiyorum. Sanırım olaya her şey sıfırdan iyidir diye bakıyorlar. Yasal sorumluluk, mahkeme, davalar, tazminatlar v.s, başa gelmedikten sonra bir kulaktan girip diğer kulaktan çıkar. Her zaman bir musibet bin nasihattan iyidir. Ama çok acılı bir yoldur.
Benim tavsiyem, az veya çok ücretten öte OSGB ler ile çalışmayın. Sizi her türlü işyerine yollayacaklardır. Kendilerinin de zaten bir çok sektör hakkında zerre kadar fikirleri yok. Uzman OSGB kanalıyla da gelse, sözleşmeyi İSG Katipten bireysel olarak yapıyor. Bir olumsuzlukta kaderlerine terk edilebilirler.

Shun

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
şu an fiyat kırmalar başladı bile. b sınıf uzmana 2,5-3 bin teklif ediyorlar. çok tehlikeli sınıfta çalıştırmak üzere. bi süre bu şekilde beklemede kalıcaklar. osgb lerin bekleme süresi psikolojik bi oyun. iş yok imajın oluşturuyorlar uzmanların kafasında. bazı uzmanlar da işsiz kalmayalım tecrübe olur diye kabul edecekler bi süre sonra.
bu işi yapcak a ve b uzman sayısı şimdilik çok fazla değil ve istedikleri rakama düşüremeycekler piyasayı ama 23 şubat sınavıyla istedikleri olucak gibi

mine hanım fiyatların düşeceği aşikar geçen sene bu vakitler C sınıfları 3 -5 bin arası çalışabiliyordu ( bireysel ) mayıs sınavından sonra maaşlar 2 binlere daha sonra 1 500 hatta 1 000 lere kadar düştü. şu anda piyasada ki B - A sınıfı uzman sayısı OSGB lere yetiyor. o yüzden işyerlerindeki fiyatı düşürürken uzmanın maaşını düşürerek alıyorlar. 2 ay önce B sınıfı uzmana 7 - 8 bin veren yerler şu anda 3-4 arası fiyat veriyor. Şubat sınavında bu fiyatların daha da düşeceği kanaatindeyim.

yukarda bazı yorumlarda arkadaşlar 10 yıllık mühendis zaten o parayı kazanıyor demişler doğrudur kazanıyor. ama bu sınava sadece mühendislermi giriyor ? Fen edebiyat fizik kimya biyoloji bitirmiş yıllardır atanma ümidi olmayan arkadaşlardan kimsenin haberi yok sanırım. değil 10 yıl 20 yıl bile tecrübe olsa ücretli öğretmenlik dersane sömürgeciliği ve taşeron işçiliği ile bu tür rakamlara çalışamayacaklar...

İnan yıllarca okulu bitirip işsiz kal onun bunun yanında ilkokul mezunu kadro ludan hakaret işit vs. vs.. o zaman mahkeme sana ne ceza vermiş umrunda olmaz ( İŞSİZ KALMAK HAPİSTE YATMAKTA BİN KAT İYİDİR bunu da hatırlatmak isterim ) o zaman adam sana 3 bin dediği zaman tamam anlaşıyorum dersin. Ama adamın zaten 2-3 bin geliri olsa bu isg nin risklerine girip de çalışacagını kesinlikle zanetmem... iş umudu olan olmayan bu yeni kanun birlikte bende bir sertifika alayım lazım olur zaten herşeye para vermedikmi birde bu sertifikaya para verelim ne olacak diye düşünüp alındı bu belgeler. memurlar emekliler ev hanımları( sigortası bir büroda eşi veya babası veya tanıdıgı tarafından yatırılıp belli prim gün sayısı olanlar ) herkes aldı.

Sonuç olarak bu belgelerimizde yarın dosyalarımızda CV lerimizde bilgisayar sertifikası gibi kalacak. o belge o şekilde kalana kadar aman dikkat edin tehlikeli işlere girmeyin burda forumda uzman arkadaşlarımızın "yardım edin iş kazası " yazılarını okumayalım birileri buradan para kazanırken 3 5 kuruş için hayatları karartmayın. Zaten devlet bu kanunu prosedürleri AB uyum kriterini yerine getirmek için çıkarttı bilmiyormu inşaatlarda sigortasız çalışıldıgını bilmiyormu uzmanın işvereni ÇSGB ye şikayet ettiği zaman başına gelecekleri. neyse uzattım galiba daldan dala atladım sanırım

mfk321

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
umarım bu yazılanları yetkili birileri de okuyorlardır ve derler ki;
hayır hiç düşündüğünüz gibi değil.

h. mehmet şenlenmiş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)

23 şubat sınavı çok zor olacak ........başarı az olacak ....... sınav 80 soruya düştü.......21 aralıkta yeteri kadar A uzman sayısına ulaştılar ....

h. mehmet şenlenmiş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
23 şubat sınavı çok zor olacak ........başarı az olacak ....... sınav 80 soruya düştü.......21 aralıkta yeteri kadar A uzman sayısına ulaştılar .... bu sınavda dökecekler ....

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.