Tartışma : A Sınıfı Uzman Nasıl Iş Bulabilir?

Ahmet Gökk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar ben Ağustos sınavında C uzman oldum. Aralık yükseltme sınavı ilede A uzman oldum .İnşaat mühendisiyim. 1.5 aydır iş bulma sitelerinin hemen hemen hepsinden başvurduğum hiçbir OSGB den dönüş olmadı.Bu işe bir anlam veremiyorum. Yanlış bir yolmu izliyorum?,Yoksa bu isg de yine hüsranmı ...
aralıkta A uzman olanlar benim gördüğüm ve arkadaşlardan duyduğum 8000-12000 tl aralığında çabucak iş buldular. siz hem de inşaat müh olarak iş bulamadıysanız bu durumda kesinlikle sizden kaynaklı bir durum söz konusu

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar bu iş tecrübe ve çevre işi rahat olun seçimden sonra OSGB denetlemeleri başlayacak. o denetlemelerden sonra işler yoluna girecek ülkemizde şuan çalışan OSGB lerin yarıdan çoğunun belgesi iptal edilecek uzman belgeleri askıya alınacak kötü senaryo ama bakanlık baş müfettişlerinden aldığımız bilgi bu.

upload_2014-3-21_22-43-57.png

upload_2014-3-21_22-34-54.png

Ekli dosyalar

• OSGB_EK_ISTATISTIKLER_Osman_Zopcuk.pptx
    2.1 MB · Görüntüleme: 56

volkankim

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Ya adamlar bana dönüş yapmadılar ki. Belki ben B uzman ücretinden çalışmaya razıyım adamlar neye göre görüşmeye çağırmıyolar çözemedim.tecrübemi istiyorlar acaba diye düşünüyorum.Ama tecrübesiz elemana daha az maaş teklif edebilirler .Dönüş olmayınca can sıkıntısı...Moral bozukluğu..
ben b sınıfıyım sizden daha mı az almalıyım yani. ?

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar sabırlı olun..buradan branşlaşmadan kurumsal OSGBler kaç kez bahsettim.Gerçekten merdiven altı mantığında olmayan OSGB ler mesleğinize göre size fiyat veriyor ve o şekilde çalışıyr.bana istanduldan 7 bin-8 bin tl ankaradan 6 bin teklif edildi..makine mühendisini tercih ediyoruz derken başka branşlardanda uzamnalrının olduğu sektörel bazda düşünlüdüğünden bahsedildi..akıllı vizyon sahibi firma sahipleri bunu yapıyor.yeterki siz umutsuz olmayın..seneye bu iş büyük oranda oturur.yani kimse alınmasın gücenmesin ama bir su ürünleri mühendisinin döküm fabrikasında işi yok.varsada o firma ona 1000-2000 tl verir.ondan sonra mevcut firma hizmetini belirli süre sonra sizin tabi olduğunuz osgb ile çalışmaz zaten( ben bu sürede çok örnek gördüm)benimde nasıl madende işim olmadığı gibi.

bakın aturan arkdaş yukarıda yazmış.11 osgb kapatıldı diye.denetlemeler başladı.öyle herşey kağıt üzerinde diploma kiralayarak olmaz olamaz.inşallah her sınıftan bakanlık müfettiş alımına en kısa zamanda gider.çünkü yaklaşık 2-3 milyon işyeri ve okadar osgb 590 müfettişle denetlenemez.

bence bu kpss ile igu alınmalıdır. (250 bin sayısını eritme adına)
müfettiş alınmalıdır.
taslaktaki 10 dan az çalışana işverenin hzimet vermesi hususu derhal kaldırılmalıdır.
kamudaki igu arkadaşlardan talepleri olanların şu anki mevcut görevinden ayrılıp yine kamuda igu hizmeti verdirilmesi gerekir.maaş ve olanakların iyileştirilmesi ile.
yasalar sürekli ertelenmemelidr.hergün 4-5 işçi hayatını kaybediyor onlarcası yaralanıyor.
sınavlara çeki düzen verilmelidir.sınavı geçende mağdur geçmeyende.kümülatif mantıksız igu artışı yanlıştır..malesef piyasada c sınıfı bayan uzman tercih ediliyor.represan gözüyle bakıldığından.

yani sorun kartopu gibi büyüyor ama umutsuz olmamak gerekir.bu işi gerçek manada yapanlar ayrılacaktır.

Bolu'da sıvılaştırılmış doğalgaz depolanmasında dün akşam patlama oldu.eğer lgp sorumluluk setifkasını kiraya verdiyse mühendis arkadaş yandı...eğer sizde zar attığınızda sürekli 6 geleceğine inanıyorsanız koşun kiraya verin.

Son düzenleme:

coskun_coruh

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Ya adamlar bana dönüş yapmadılar ki. Belki ben B uzman ücretinden çalışmaya razıyım adamlar neye göre görüşmeye çağırmıyolar çözemedim.tecrübemi istiyorlar acaba diye düşünüyorum.Ama tecrübesiz elemana daha az maaş teklif edebilirler .Dönüş olmayınca can sıkıntısı...Moral bozukluğu..
ne yaptın dostum bulabildin mi iş?

GOKBİLGE ATA

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar bunu forumlarda defalarca yazdım.Acı ama gerçek. İSG Uzmanlığı bir meslek değil, gelecekte iş başvurusu yapan tüm mühendislerden istenecek yabancı dil, autocad bilmek vb bir belgedir.Bunun sebebi de ulus ötesi firmaların ülkelerdeki faaliyetlerinde olabilecek her türlü iş kazası, meslek hastalığı gibi olayların doğuracağı maddi ve cezai sorumlulukların yine bu ülke çalışanının sırtına yıkılmasıdır.Kanun tüzel kişilik olan iş vereni cezai sorumluluktan zaten muaf kılıyor.İş verene bir tek maddi sorumluluk kalıyor ki onuda yine uzmana rücu etme hakkı var.Mevcut kanun değişmedikçe ne ülkede İSG kültürü gelişir ne de uzman hak ettiği değeri bulur.Ölümlü bir kazada siz gariban uzmanı değil asıl sorumlu olan iş vereni tüzel müzel bakmadan tüm yönetim kuruluyla içeri atacak bir yasa çıkarın bakın o zaman işler nasıl bir anda düzelir.

Mehmet Deniz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar ben 21 yıl tecrübeli sadece A sınıfı iş yerlerinde bakım ve onarım müdürlüğü-şefliği ve sorumlusu olarak çalışmış biriyim. Neredeyse bu zaman zarfında iş güvenliği kurullarında işveren adına icracı ( İGU tavsiyeleri ve önerileri ve İSG kurul kararlarını uygulayan) yıllarca bir çok iş kazasına tanıklık eden, 1996 yılında LPG tankı patlamasında mağdur olan ,(92-93/ 2001-2007) krizler görüpdefalarca tazminatsız işsiz kalmış bir mühendisim. En son Şubat sınavında A sınıfı olmaya hak kazandım.Şu an yılların verdiği yorgunlukla hiç bir işyerinde çalışmıyorum. Geçen gün adı lazım değil çok uluslu bir işyerinin alt yükleniciliğini yapan bir işyeri (müteahhit firma) için teklif geldi.Bir OSGB teklifi yapan ve OSGB sahibi yakınen arkadaşım işyeri hekimi.Ben böyle projelerde 1 hafta öncesinden muteaahit firma proje müdürü-sağlık ve güvenlik koordinatörü ile oturup İSG güvenlik dosyası ile İSG dokümanı için ön hazırlık yaparım dedim.Ücret konusunu hep 2.plana attım. Adamların aciliyeti varmış ve 31 mart pazartesı gunu yuklenıcı fırma olarak (dünyaca ünlü bir şirketin) montaj ve bakım işlerini yapacaklarını acılıyetın olduğunu soyledıler.Bana verilen ilk hafta 65 kısılık çok kalabalık bir ekip 1 hafta tam zamanlı olarak işe başlayacağı için başlamamı rica ettiler.Verilen teklif haftalık 500 TL dir.Bu işi yapmayı değil hiç bir İSG işi kabul etmıyorum.Bu saatten sonra -işin parasında değilim - ama ne olursa olsun söz bitmiştir.OSGB lerin (işini adam gibi yapanları hariç tutuyorum) son 4 ayda açılan hiç bir OSGB yi kale almıyorum. Söz bitmiştir.

Bu iş için kariyerine güvenen, bilgili ve gerçek anlamda güvenliğe önem veren,ÇSGB yönetmeliğinde verilen çalışma saatlerinin bağlayıcı olmadığı (onlar asgari sürelerdir,o süreler bilimsel değildir, birilerinin ihtiyaç için mevcut muhendıslre işyerleri mağdur olmasın diye iyiniyetle yazdığı asgari sürelerdir) bu işi adam gibi yapan yapmaya aday İGU mühendislerinin 3-4 firma maksımum kendilerini mesleki olarak tatmın edecek-karşı firmaya adam gibi hizmet verecek sekılde bağımsız yapmaları en makbuludur.Makbul olan bu durum ise en zor,en uğraş verici en mücadeleci,çoğu zaman acı vericidir.Ancak başka çaresi de yoktur. OSGB ' lerin bazı uyanıklar elıyle ticari terörüne izin vermeyeceğiz.

Saygılarımla

Mehmet Deniz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Bu arada mevzuat ve yönetmelikler ve tüm uygulamalarda şakır şakır İngilizce bilgisi ön plandadır.Ben söylenen rakamı zaten normal çabamla kazanıyorum.Kendinizi sömürtmeyiniz.

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
neden umutsuzluğa kapılıyrsunuz anlayamıyorum. kendinize güvenin.bakın bana İstanbul'da 2 firma teklif verdi birisi 7 bin tl diğeri 8bin tl.Ankara'da kalmak zaruriyetim olduğundan bir OSGB ile anlaştım.(babam rahatsız Amasya'ya gidip gelmem gerekiyor)fiyat ve şartlar tatmin edici.(fiyat sormayın lütfen)

kariyer planıma gelince igu yüksek lisansı+igu doktora+asbest sertifikası +eğitici eğitmen sertifikası+.........

sizde kendinize planlar yapın ama umudunuzu yitirmeyin derim.

mamussi

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar yazılanları okuduğumda cidden verilen emeklere ve özveriye üzülüyorum. Biz mühendislerin değeri asla bilinmedi bilinmeyecek gibi de...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
inşallah sonunda kazanan igu olacak .

fatih çakmak

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar şimdilik durum iyi gözükmüyor ama ben düzeleceğine inanıyorum.A Sınıfıyım Adana da bana yapılan teklifler 2750-3000 tl. başlangıç olarak bende kabul etmedim hiç birisini tecrüben yok diyorlar haklılar tabiki ama çok tehlikeli inşaatlarda işe başlatıyorlar bu paraya neden risk alayımki bekliyorum.inşallah herşey düzelecek.

mamussi

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Hiç bir şey düzelmeyecek, umarım bizler düzelteceğiz

mamussi

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Malesef ki işsizliğin had safhada olduğu güzelim ülkemizde A olsan ne... İstediğin koşullar olgunlaşmadıkça...

mamussi

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
İstanbulda OSGB de kaç kişi istediği şartlarda çalışabiliyor. Herkes mutsuz

Raptor

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Şöyle bir örnek verelim; farzedelim ki tüm evlerde aile fert sayılarıyla ve evdeki yaşama koşullarıyla orantılı olarak tanımlanmış tam veya yarı zamanlı aşçı ve diyetisyen çalıştırmak zorunda olsun ve bu aşçılar da sınıflara (A-B-C gibi) ayrılmış olsun. Hem de üstüne üstlük bu aşçılar aile fertlerinin başına sunulan yemeklerden dolayı bir rahatsızlık, hastalık veya ölüm gelir ise devlet tarafından sorumlu tutulacak olsun. Diyetisyenler ise sınıftan bağımsız olsun ve sadece obeziteden sorumlu tutulabilsin ve obezitenin ne olduğu tam olarak tanımlanmamış yoruma açık kalmış olsun.

Eğer aile fertleri adına karar vermekle yetkili kılınmış olan Anne veya Babalar olarak bizler ayın sonunu zor getiren durumda iken evimizde yaşayan fertlere sadece karınları doysun diye bir aşçı ve diyetisyen ile anlaşacak isek nasıl bir aşçı ve diyetisyen buluruz;

Ya da aile fertleri en güzel şekilde hizmet alsın, yemekler son derece leziz ve besleyici olsun hem de sağlık sorunlarına sebep olmasın ve kullanılan malzeme ve sunum düzgün olsun, kalori hesabı düzenli olarak yapılsın ve ailemizde obezite sorunu yaşanmasın şeklinde düşünecek gelir düzeyine sahip bir aile isek hangi vasıflarda bir aşçı ve diyetisyen buluruz.

Söylediğim gibi bu sorun tamamen ekonomik koşullarla ilgili ama ekonomik koşullar iyi de olsa bakış açısı ve niyet en önemli kıstas olarak önümüzde durmaktadır.

Şunu garanti edebilirim. Yakın zamanda (10-20 yıl) sektörlere bağlı olarak konusunda uzman İGU lara tahmin edilemez düzeyde ihityaç olacak ama ben 44 yaşında birisi olarak bunu gördüğümde muhtemelen emekli olacağım. Bu nedenle tüm arkadaşlara kendilerini geliştirmelerini ve sabretmelerini öneriyorum.

Saygılar sunarım.

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
bu vakitten sonra bu uzman bolluğunda artık kimse iş bulamaz
uzmanlık olayı bitmiştir 1500 tl ye işe başlayan a sınıfı uzman gördüm yaw
yuhlar olsun artık:k_kızgın:

fatih çakmak

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
bu vakitten sonra bu uzman bolluğunda artık kimse iş bulamaz
uzmanlık olayı bitmiştir 1500 tl ye işe başlayan a sınıfı uzman gördüm yaw
yuhlar olsun artık:k_kızgın:
Bende bana gelen 2750-3000 tl lik iş tekliflerini kabul etmeyince geri dönmüyorlardı.neden anlaşıldı şimdi :) brova 1500 tl ye işi kabul eden kişilere iyi cesaret gerçekten.

fcaral

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İş güvenliği alanına ilk atıldığımda deselerdi ki, gün gelecek ve A sınıfı uzman nasıl iş bulur konusunu tartışacağız; inanın gülerdim...

volkankim

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
İş güvenliği alanına ilk atıldığımda deselerdi ki, gün gelecek ve A sınıfı uzman nasıl iş bulur konusunu tartışacağız; inanın gülerdim...
sizin iş bulma kabiliyetiniz sizi bağlar bende yeni b oldum yata yata 5000 kazanıyorum bireysel ayda en az risk analizleri ile beraber. koşmayana ekmek yok.1500 alanda var 15000 de bu size kalmış ve kabiliyetinize çabanıza.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.