A Sınıfı Uzman Yanında C Sınıfı Sözleşme Yapmak...

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında calli tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. calli

calli TÜİSAG Üyesi

Yaklaşık 150 kişi çalıştıran, çok tehlikeli sınıfta yer alan, madencilikle uğraşan bir firmanın Kısmi zamanlı A sınıfı uzmanı mevcuttur. Ben bu firmanın maden mühendisi olarak danışmanlığını ve bazı ocaklarının teknik nezaretçiliğini yapmaktayım. Aynı zamanda C sınıfı İSG uzmanıyım. Bu firma ile C sınıfı olarak sözleşme yapabilir miyim? Bu durumda sözleşme nasıl yapılmalı ? B ye geçiş süreci başlamış olur mu ?

2. krmbz

krmbz TÜİSAG Üyesi

Çok tehlikeli olduğu için A sınıfı uzman bulunduğu sürece sizde sözleşme ile C sınıfı uzmanlık yapaiblirisniz. Yaptığınız sözleşme, geçiş sürecini başlatmış olacaktır.

Yapacağınız şey, sözleşme yapmak ve şirket yönetiminden bir atama yazısı çıkarttırmak (sizi aynı zamanda iş güvenliği uzmanı olarak atamaları)

3. aliutku

aliutku TÜİSAG Üyesi

Ben aynı zamanda maden mühendisliği kağıt üstünde yapamayacağını biliyorum. Çünkü iş güvenliği uzmanı olarak çalışan kişi başka bir iş yapamaz yaptırılamaz diye yönetmelikte yazıyor. Ancak saat üstünden iş güvenliği sözleşmesi yapıp diğer yandan çalışma süreli iş sözleşmesi yaparsa çalışabilir diye düşünüyorum.

4. krmbz

krmbz TÜİSAG Üyesi

Maden mühendisliği için ayrı bir kaide veya ibare varsa mevzuatta onu bilmiyorum ancak genel olarak baktığınızda, bir mühendis, aynı zamanda iş güvenliği uzmanlığı da yapabiliyor olarak biliyorum.

Bahsettiğiniz başka iş yapamaz yazısı nerede geçiyor bilmiyorum açıkçası..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. MARBLE_İSG

MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

Maden kanununda böyle bir mevzuat var.Eğer Maden Mühendisi(Daimi-teknik nezaretçi) gerekli şartları sağlıyor ise -uzmanlık sertifikası-tabiki de uzmanlık yapabilir ve süresini başlatabilir.Yalnız meslektaşıma şunu soruyorum neden böyle bir şeye gerek duydun? Zaten teknik nezaret yapıyorsun(paranı alabiliyormusun yani teknik nezaretçilik ücretini) zaten bir sorumluluğunuz var neden ek sorumluluk ve risk alıyorsun anlayamadım.İşverenin sana ayrıca iş güvenliği uzmanlığı da yapacağın
    için ek ücret verecek mi?

6. calli

calli TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar ben bu firmada çalışan maaşlı bir mühendis değilim. Serbest meslek makbuzu keserek bu firmaya dışarıdan hizmet veriyorum. Bu firmanın zaten A sınıfı bir uzmanı var. Buradaki amaç hem tecrübe kazanmak, hem de eğer yasalara uygun ise C den Bye geçiş sürecini bir an önce başlatmak. Firma zaten köklü bir firma para konusu problem olmuyor. Firma bünyesinde çalışan maden mühendisleri var. Ancak firma benden hizmet almayı tercih ediyor.
    Bu durumda sözleşmeyi kaç saat olarak yapmalıyım?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. puxavidas

puxavidas TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar A ve B sınıfı İSG uzmanının bulunduğu Çok tehlikeli sınıf bir işyerinin farklı şehirlerde işletmeleri mevcut. Bu işyerlerinde yapılan işlerde çok tehlikeli sınıfa giren işler ve bu iş yerleri düzenli olarak sözü geçen A ve B sınıfı uzmanlar tarafından denetlenmektedir. Bu farklı şehirlerde bulunan işyerlerinden birine C sınıfı bir İSG uzmanının A ve B uzmanların altında tam zamanlı olarak sözleşme imzalaması mümkün müdür? Bu süreçte İSG katip sisteminde nasıl bir yol izlenmelidir. Bilgisi veya tecrübesi olanlar paylaşırsa sevinirim.

8. ertugrul türk

ertugrul türk TÜİSAG Üyesi

Çok tehlikeli olan şantiyedeki A sınıfı uzman altında çalışan C sınıfı uzmanın sorumluluğu nasıldır arkadaşlar A sınıfına göre ? Tam bilmediğim için soruyorum.Teşekkürler.

9. ugurkg

ugurkg TÜİSAG Üyesi

tam zamanlı çalışan bir A sınıfı uzman varsa isg katip üzerinden kayıt yaptırabilirsiniz kısmi zamanlı çalışan bir A sınıfının altından sözleşme imzalayamazsınız isg katip üzerinden .

10. gurcan1903

gurcan1903 TÜİSAG Üyesi

çok rahat imzalarsınız öle bişey yok

11. ertugrul türk

Allah korusun bir kaza veya yaralanma olursa C sınıfının sorumluluğu nedir peki A sınıfına göre ikiside mi aynı derecede sorumlu yoksa çok tehlikeli olduğu için A sınıfı uzman mı sorumludur?

12. özden temiz

özden temiz TÜİSAG Üyesi

ben kısmi zamanlı A sınıfı uzmanın yanında C sınıfı olarak çalışmaktayım. İSG Katip sözleşmem de mevcut. bir sorun yok. bundan sonra sorun olması muhtemel midir?

13. Fatma ÇİLOĞLU

Fatma ÇİLOĞLU TÜİSAG Üyesi

ben bir sorun olacağını düşünmüyorum. Zaten isg katip sisteminin kendisi bile sorunlu. Aynı yere(aynı sgk sicil noya) aynı uzmanı 2 kere atamısız 2 atamada onaylanmış :D düşünün artık atama yapmak sınırsız süreniz yeterliyse.

14. sanctuary35

sanctuary35 TÜİSAG Üyesi

a nın yanında c çalışabilmesi için 1000kişiden fazla çalışanı olması gerekmekte şuan için 7 haziran toplantısında bakanlık bunu belirtti yoksa bu iş olmuyor.

15. ertugrul türk

daha 1000 den az işçi olduğunda C sınıfı uzmanı işveren istiyor o zaman dimi

16. klbkbr

klbkbr TÜİSAG Üyesi

c sorumluluğu ne oluyor? herhngi bir olayda cezai sorumluluğu nedir?

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. a sınıfı uzman altına c sınıfı

Yandex.Metrica