Soru : A Sınıfına Geçenlerin Aylık Kazanç Beklentisi?

mfk321

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
değerli arkadaşlar aramızda birçok kişi A sınıfına geçiş yapacak inşaallah.
bu kişilerin büyük bir kısmı iş hayatında olan fakat isg konusunda yeni kişiler.
bu konuda beklentiler nedir?
çevresinde A sınıfı isg uzmanları ne kadar alıyor bilen var mı?
en azından bir fikir oluşturabilir miyiz?

sevgay

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
benim görüşüm net aylık kazanç değilde saat ücreti olarak...hizmet verilen yerlerde saat ücreti yaklaşık 35-50 TL/saat olabilir (tehlikeli ve çok tehlikeli yere göre)...

dolayısıyla ayda 180 saat doldurursanız ortalama 7500-8000 TL yapar...217 saate çıkarsanız 9000 TL civarında dolanır...

tamamen kendi yorumum, sizler neler düşünürsünüz acaba?

doğa34

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Aylık olarak 15 bin alan A sınıfları biliyorum,fakat sayı çoğalınca fiyatlar ne olur,göreceğiz artık.

sevgay

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ayda 50 bin kazancı olan A sınıfı biliyorum ben de ama o fiyatlar artık yalan olur...belki 10 bin civarı bilemiyorum...sınav sonucu A sınıfı uzman sayısı netleşince şehrinizdeki A sınıfı sayısı ve ihtiyaç durumu netleşince fiyatlar oturur sanırım... ama şu aşamada benim görüşüm max 10 bin TL civarı....

doğa34

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bence de daha aşağısı olmasın zaten alınan sorumluluk yanında,B lerde de 6 bin aşağısı olmaması gerekir bence.

mfk321

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
fiyat belirlenirken kriter isg sunulacak kişi sayısı X 30-40-50... gibi rakamlar mıdır?
en azından ben bilmiyorum.
piyasa böyle mi belirleniyor?

sevgay

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
valla benim tesellim şu,

c sınıfı olduk fiyatlar birden aşağı indi niye yeni mezunlar saolsunlar herhangi bir iş tecrübesi pihyasa bilgisi olmadan kırdılar fiyatları ortalık karıştı

A sınıfı olacak kişinin en azından 10 yıl deneyimi olduğunu biliyoruz. bu bağlamda 10 yıllık çalışan da herhalde dünkü yeni mezun gibi 10 bin TL hakkı olan işi 3 bine yapmaz

aslında ben şiödi bakınca rakamı az bile demişim...50 - 75 TL/saat daha uygun olurdu sanırım. ama görüp duydukça sizlerden görüş geldikçe rakam da netleşim diye düşünüyorum

aslında bu işe noktayı derneğin koyması uygun olacaktır. onlar bi tarife gibi bişi yayımlasalar süper olurdu

alp_d

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
10.000 ler 5000 ler bunların hepsi iki ay sonra 1500-2000 ler olacak çünkü A sınıf uzman sayısı C sınıfı seviyesine geleceği için piyasa arz talep dengesinden ucuz işçiliğe dönecek. Bu durum bizim elimizde piyasayı düşürmeyin felan filan muhabbetine hiç gerek yok öyle olsa C sınıfı ücretleri 3000 civarı seyrederdi. Bütün işlerde az kıymetlidir çoğaldıkça değer düşür...

sevgay

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
fiyat belirlenirken kriter isg sunulacak kişi sayısı X 30-40-50... gibi rakamlar mıdır?
en azından ben bilmiyorum.
piyasa böyle mi belirleniyor?

fiyatla ilgili sunularda, konularda herhangi bir şey yok ve zaten olmazda...sonuçta serbest piyasayı yazılı olarak yönlendiremezler...

sevgay

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
10.000 ler 5000 ler bunların hepsi iki ay sonra 1500-2000 ler olacak çünkü A sınıf uzman sayısı C sınıfı seviyesine geleceği için piyasa arz talep dengesinden ucuz işçiliğe dönecek. Bu durum bizim elimizde piyasayı düşürmeyin felan filan muhabbetine hiç gerek yok öyle olsa C sınıfı ücretleri 3000 civarı seyrederdi. Bütün işlerde az kıymetlidir çoğaldıkça değer düşür...

yakın vadede o zor...

16 bin A ve B girmiş...ortalama %60 başarı bekleniyor. en iyi ihtimal 10.000 a sınıfı bile çıksa piyasaya yetmez..2 sınav daha var...onlardan da 10.000 er çıksa ki sorular bence zorlaşarak devam edecek...30.000 uzman eder....sınava girerken etrafınıza baktıysanız sınava girenlerin %70 i 65 yaş ve üstü yani bu işi hoca olmak için ağırlıklı yapıyorlar vede kamuda müfettiş felan...65 yaşındaki A uzmanını sanmıyorum ki fabrikalarda madenlerde inşaat tepelerinde dolansın...bu işi yapsalar da 5 yıl daha yaparlar

sonuç olarak biraz önce de dediğim gibi A sınıfları yeni yetme işsiz tecrübesi insanlar olmayacağından ben rakamların o seviyeye ineceğini hiç sanmıyorum...10 bin TL ve civarında çakılacaktır

Görkem DEMİRÖRS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
o uzman bukadara çalışıyor bu uzman bukadar kazanıyor artık sizde a sınıfısınız siz fiyatları düşmezseniz hiçbir şekilde fiyat düşmez . artık a sınıfısınız iyi düşünün iyi fiyat verin ay iş bulamadım bu işi az parayla alayım demeyin biraz kafanızı kullanın

serkan34

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
unutmayın b olanlarda a işlerine gecici olarak bakma hakkı var. sayı cok iş yok fiyat yok. osgb ler sevinsin

muhtar9816

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Benim şu anda çalışmış olduğum firmada (OSGB) A sınıfı uzman 10 000 TL ücret alıyor otel masrafları ve yakıt parası hariç birde şunu iyi hesaba katmak gerek yılbaşında 50 nin altında olan bütün işyerleri de bu kapsama dahil olacak ve sonuçta yine A sınıfı uzman sıkıntısı olacak bu nedenle en düşük ücret 10 000 TL nin altında olmaması gerek benim düşüncem bu yönde

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
düşük ücretle çalışacaklara duyrulur

Daha Önce Mahkemeye İfade İçin Çağırılan İş Güvenliği Uzmanları da tutuklanmaya Başlandı...

Kursad E.Field Compliance Coordinator

İş kazalarında tutuklanan kişiler arasına iş güvenliği uzmanları veya mühendisleri de girmeye başladı ki,bu tutuklamalar ileride emsal teşkil edecektir.Özellikle işverenin tüm sorumluluğu ve yükümlülüğünü iş güvenliği uzmanı veya mühendislerinin üzerine atması olası tutuklamaları da berberinde getirecektir.Mahkeme kararınca alınan bu hapis kararları da ayrıca ileride meydana gelebilecek ölümlü iş kazalarında emsal teşkil edecek ve iş güvenliği uzmanları suçlu olarak gösterilecektir.
Bu konuda almamız gereken aksiyonları paylaşmak faydalı olacaktır diye düşünüyorum.
(Görev tanımı,sözleşme,yasal gereklilikler,risk analizleri,sözlü yerine yazılı uyarılar vb.)

Köprü Barajı iş güvenliği sorumlusu tutuklandısamanyoluhaber.com
Adana'nın Kozan ilçesindeki Gökdere Köprü Barajı derivasyon tüneli kapağının patlaması sonucu 4 işçinin ölümü, 6 işçinin kaybolmasıyla ilgili soruşturma kapsamında, Gökdere Köprü Barajı iş güvenliği sorumlusu da tutuklandı.

Akçansa Çimento İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürü Selçuk Özdemir, iş kazalarında hukuksal yaptırımın iş sağlığı ve güvenliği uzmanına uygulandığını belirterek, 2012 yılı itibari ile 27 iş güvenliği uzmanının cezaevinde bulunduğunu söyledi.
Özdemir, DENETEAM Uluslararası Bağımsız Denetim ve Danışmanlık A.Ş. tarafından İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen “İş Sağlığı ve Güvenliğinde Son Yasal Düzenlemeler ve Uygulamalar” konulu panelde yaptığı konuşmada, kazayı kanunların değil, inancın engelleyeceğini belirtti.
Katılımcılara her türlü ekipmanlarını Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite olmuş kuruluşlara kontrol ettirmelerine özen göstermesini tavsiye eden Özdemir, bunun kanuni bir zorunluluk olmadığını, ancak iş kazalarını önlemede büyük önem taşıdığını ifade etti.
Özdemir, her yıl pek çok sayıda iş kazası yaşandığına dikkat çekerek, "Devlet bu konuda hukuksal yaptırımı iş sağlığı ve güvenliği uzmanına uygulamaktadır. Son verilere göre 2012 yılı itibari ile 27 iş güvenliği uzmanı cezaevinde bulunmaktadır" dedi.

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Hele ki yeni kanun gereği 50 ve altı tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde uzman zorunluluğu yeni devreye giriyor.zaten kazalarında %80 'i 50 ve aşağısı işyerlerinde meyadana geldiği düşünülürse .Acıda olsa 2 yıl sonra tutuklanan iş güvenliği uzmanı sayısı 500-1000 leri bulur .Bu yüzden işimizi çok iyi yapmalı ve mesleği itibarsızlaştırmayacak ücretlerle çalışılmalıdır.

alp_d

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
yakın vadede o zor...

16 bin A ve B girmiş...ortalama %60 başarı bekleniyor. en iyi ihtimal 10.000 a sınıfı bile çıksa piyasaya yetmez..2 sınav daha var...onlardan da 10.000 er çıksa ki sorular bence zorlaşarak devam edecek...30.000 uzman eder....sınava girerken etrafınıza baktıysanız sınava girenlerin %70 i 65 yaş ve üstü yani bu işi hoca olmak için ağırlıklı yapıyorlar vede kamuda müfettiş felan...65 yaşındaki A uzmanını sanmıyorum ki fabrikalarda madenlerde inşaat tepelerinde dolansın...bu işi yapsalar da 5 yıl daha yaparlar

sonuç olarak biraz önce de dediğim gibi A sınıfları yeni yetme işsiz tecrübesi insanlar olmayacağından ben rakamların o seviyeye ineceğini hiç sanmıyorum...10 bin TL ve civarında çakılacaktır

yaş ortalaması konusunda salondaki durum gerçekten dediğiniz gibiydi :) bu arada konu özetleri için ayrıca teşekkürlerimi iletirim çok faydası oldu. Konumuza dönersek inşallah dediğiniz gibi olur ancak sayının bu kadar hızlı artması ve sektördeki iş güvenliğine bakış açısı benim öngörülerimi ve umudumu azaltan faktörler. şubat mayıs sınavları ve sonra belki prim hakkının uzatılması gibi düşünceler olursa uzman sayısının birden 50000 lere ulaşmasına sebep olabilir....

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar sınavı geçen ler a ve b sertifika için para yatıracak mı?yatırılacaksa ortalama bu ücret ne olur?

muhtar9816

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
300 tl artı kdv % 18 = 354 tl

tunca amanvermez

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar yapacağımız sey cok basıt pıyasa ıcın fıyat tarıfesı ayarlayıp altına dusmıcez mesela benım teklıfım 50 artı kdv dusmeyelım lütfen yaptığımız ıs ucuz ıs degıl

Seyyun

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
arkadaslar İstanbul için A sınıfı uzman saatlik 120-150 TL arası alıyoru su anda..Ki bu parayı versenizde adresiniz uzak vs. gibi seyler soyluyolar..en az 10000 lira alır su anda..dikkatinizi cekerin en az...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.