Soru A Sınıfına Geçenlerin Aylık Kazanç Beklentisi?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında mfk321 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. tipici

tipici TÜİSAG Üyesi

3 yıldan fazladır inşaat sektöründeyim. 8 yıldır da çalışma hayatındayım. Bazı arkadaşlar yüksek maaşlar için ülke gerçeklerini yansıtmıyor demiş. Kısmen haklılar ama olaya farklı açılardan bakmak lazım. Ben şantiyelerde farklı görevlerde üniversite mezunu bile olmayan dünya kadar insan tanıyorum 4000 5000 ve hatta daha üzerini alan. Yaptığınız iş neyi gerektiriyorsa onu alırsınız. Maaş standartı elbette olmayacaktır. Yine kendi çalıştığım sektörde aynı mühendis diploması ile 1500 alan da gördüm 150000 de. İşi yapan diploma ya da sertifika değil kişilerdir. Çalıştığım şantiye için bir sene önce A sınıfı uzman aylık 50000 istedi tam zamanlı çalışmak için. Kabul etmediler tabi ama adam ne verirseniz geleyim demedi. İnsanlar kendi belirler değerlerini. Uzman sayısı arttı elbette ama sanıldığı kadar çok değil. Çevremde A ve B olan tanıdıklarımın çoğu zaten yüksek maaşlarla başka işler yapan kişiler ve alalım bulunsun diye aldılar belgelerini. Bu uzman sayıları yine ihtiyacı karşılamayınca siz ucuza kabul etseniz bile başka firmadan piyasa fiyatlarında teklif alıp kabul edeceksiniz. Sonuçta piyasa kendi kendini oluşturacak. Kimse de çok büyük değişimler beklemesin. 20000 kazanan 2000 e razı olacak gibi lafların gülelim eğlenelim diye yazıldığını düşünüyorum. Hepinize kazasız çalışma hayatı diliyorum.

İsmailDEMİR, Seyyun ve serkan çağlar bu yazıya teşekkür etti.
  2. serkan çağlar

serkan çağlar TÜİSAG Üyesi

3. çigdemdemir

çigdemdemir TÜİSAG Üyesi

4. serkan çağlar

serkan çağlar TÜİSAG Üyesi

Bütün yazdıklarınızı okudum fakat neyin peşinde olduğunuzu halen anlamış değilim. Tamam sektörün şu anki ve ilerideki olabilecek şartlarını tahmin etmeye çalışıyorsunuz, AMAAAA bir şey 10 kere tekrarlanmaz ki. Belki ücretler dediğiniz gibi olacak, belki sizin tabirinizle herkez "Acı gerçeklerle" karşılaşacak. Lütfen felaket tellallığı yapıp durmayın. Madem mesleğinizde tecrübelisiniz, belli ki sağlam da bir ücret alıyorsunuz o zaman lütfen gölge etmeyin işimize bakalım.
    Saygılar.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. cem terziyan

cem terziyan TÜİSAG Üyesi

aynen öyle katılıyorum.çık çarşıya 10 tlye de kebab var 100 tlye de herkesin bilgi birikimi , işini yapma şekli fiyatını belirler.Ayrıca kendine ve işine saygın olsun derim yine tekrarlıyorum benim a sınıfı sertifikamı kullanacaksın , bilgimi ,birikimimi , tecrübemi kullanacaksın yok öyle arkadaşım 3 kuruşa 5 köfte ben saati 150 tl den aşağıya bu işi yapmam bahsettiğim gibi riski tehlikesi de cabası.şunu da söyleyeyim size piyasada çok aşağı fiyat veren osgbler de var inanın bana buna 4-5 kez şahit oldum kurumsal şirketler bu ucuzcu adamları dikkate bile almıyor.unutmayın BİR İŞİN AYNISI ÇALMADAN , HİLE KATMADAN DAHA UCUZA YAPILAMAZ.kim demişti hatırlamıyorum ama bir büyüğümüz demiş :))

6. uzman

uzman TÜİSAG Üyesi

OSGB misiniz yoksa bireysel mi çalışıyorsunuz.yoksa henüz çalışmaya başlamadınız mı söylermisiniz

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. edc

edc TÜİSAG Üyesi

İsmailDEMİR bu yazıya teşekkür etti.
  8. muratts

muratts TÜİSAG Üyesi

20 bin a ve b grubu uzmanın en az yüzde 40'ı kamuda çalışan insanlardır diye tahmin ediyorum..gittiğim kursta böyle bir oran vardı..bu arkadaşlar zaten piyasaya giremeyecek..

bu şartlarda kalanların çoğu da bu işe bulaşmaz..

bence a ve b grubu olmaya hak kazananlar sahaya çıktığında çok farklı şeyler olacak..osgbler yaptıkları fiyat kırımlarıyla başbaşa kalacaklar gibime geliyor..

ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
  9. uzman

uzman TÜİSAG Üyesi

öncelikle belirteyim OSGB ile alakam yok.bireysel çalışıyorum.forumda çoğu kişinin ne kadar bilgili olduğunu görüyoruz.arkadaslar fiyata bu kadar takılmayın.siz işinizi yapın.iyi hizmet verin.

İsmailDEMİR bu yazıya teşekkür etti.
  10. duncan34

duncan34 TÜİSAG Üyesi

a veya b sınıfı uzmanlara 4000-5000 gibi rakamlar telafuz eden arkadaşlar acaba mahkemeye çıkma ihtimalini hiç düşündü mü?
    düşünün ki ayda 15000 tl kazanıyosunuz gözünüzü kapatın ve iş kazası sonucunda yargılandığınızı düşünün...ne önemi varki paranın...
    biz uzmanlara düşen en büyük görev işimizin sorumluluğunu bilip bilimsel çalışmalarla bunu desteklemek ve çözüm üretmektir.
    iş kazası sonucu ölüm oranlarında dünya listelerinde en önlerde olmamız insanımıza verdiğimiz değeri göstermektedir.
    olayı sadece maddi boyutu ile düşünüp bilimsel ve vicdani tarafını bir kenara bırakmak bu ölüm oranlarını azaltmayacağı gibi yasaya olan güvenin sarsılmasına ve olayın tamamen formalite haline gelmesine sebep olacaktır.
    prim gün sayısı ile a sınıfı olmuş tecrübeli bir mühendisin unutmaması gereken temel felsefe bu olmalıdır.
    insan hayatı,ülkenin refahı ve gelir dağılımındaki adaletsizlik.
    iş güvenliği sistematik bir şekilde uygulanmaya başlandığında gelir dağılımındaki adaletsizlik zaten düzelecektir.

11. çigdemdemir

çigdemdemir TÜİSAG Üyesi

12. edc

edc TÜİSAG Üyesi

ne güzel olur o günleri görebilir miyiz acaba :)
    güzel tespit. ne alacakları parayı tartılıyor nede kamuda çalışıp sabit maaşını alırken bundan olmayı tartışıyor. Adamlar paşa paşa hem devletten maaşını alıyor hemde gidip özelde parasını kazanıyor. Hani bize...

13. uzman

uzman TÜİSAG Üyesi

uzman herzaman hekimden fazla kazanır arkadaşlar.ben öyle çalışıyorum

14. Hakan ERDOĞAN

Hakan ERDOĞAN TÜİSAG Üyesi

sayfaları okudukça bazı yazılar kanımı dondurdu.öyle 2 bine A yapacak varsa yapmasın.bizim şantiyede işçiler alıyor 1350 dolar...ayıp .gelin benim işçim olun ben vereyim o parayı..

ya arkadaş ağır olacak ama A olmuş ama kafa çalışmıyor.diyelim ki ölümlü bir kaza oldu.senin ve işverinin imzası olduğu için direkt çağıracaklar...örneğin bizim arkdaşın çalıştığı dökümhane..adam senelik ile 20-30 milyon tl kazanıyor.

mahkeme ölen işçiye tazminata hükmetti .uzmana 200 bin işverene 500 bin tazminata hükemetti.....sen 2 bin liraya tamah eden arkadaş o parayı nasıl ödeyeceksin.ölen canın vebali de ayrı....üstüne en az 6 ay sertifkan askıya alınacak .6 ay işsiz gezeceksin.

belliki 2 bin tlye tamah etmişsin ya aç gözlüsün yada paraya ihtiyacın var...eğer paraya ihtiyacın varsa lütfen bu işi yapma.

arkdaşlar riskli bir mesleği icra eden edecek arkadaşlar lütfen diplomanızı felan kiraya vermeyin .şöyle bir kafanızı kaldırın etrafa bakın .birçok bina inşaatında baret,emniyet kemeri vb yok..sonra soluğu cumhuriyet savcısının karşısında alırsınız...

15. cem terziyan

yazdıklarımı dikkatli okursanız cevabı var

16. cem terziyan

aklın yolu birdir.

Hakan ERDOĞAN bu yazıya teşekkür etti.
  17. uzman

uzman TÜİSAG Üyesi

evet bir önceki sayfada gördüm ve yaklaşımınızı beğendim.olması gereken bu işte.Ama maalesef çok çok altına çalışan tanıyorum ve üzülüyorum.ben firmayı kendim seçiyorum.tabi herkesin öyle bir standardı olmayabilir.işszilikten insanlar ne yapsın osgblerin eline düşüyor.OSGB ler beni arıyorlar cevaplarını alıyorlar.Daha sonra tekrar arıyor benim fiyatımla çalışmak istediklerini söylüyorlar.

18. stainlesteel

stainlesteel TÜİSAG Üyesi

Kardeşim sen hastamısın? Şuanda A ya geçenlerin hepsi 10 yıllık mühendis teknik eleman zaten kazaniyor yerinde ayda 3000-4000 en az, bundan önce A sınıfı olanlarda zaten paraya doydu, yatırımını yaptı, kim çalısacakmıs 2000 ne? Ha 2000 ne ben çalışırım diyen A sınıfı eşek varsa bırakın taşısın buğday çuvallarını OSGB lerin değirmenine ben yokum

19. Ztatik

Ztatik TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar henüz C oldum inşallah A ya giricem Şubatta. İnşaat mühendisiyim , görülen manzara itibari ile artan bu uzman sayısı ve OSGB lerin bilinçsiz rekabeti sonucu önümüzdeki dönemde çok İGU mahkemelerde sürünür yada içeri girer. İnsanların bu kadar riskli ve sonuçları ağır olabilecek bir mesleği komik rakamlara yapmasını anlayamıyorum. En azından bence yarın mağdur duruma düşebilecek arkadaşlar için zorunlu bir sigorta olmalı. Bugün komik rakamlara çalışan arkadaşlar , eminim iş sahibinin baskısınada maruz kalıp sahada sesini çıkaramayacak. Mantar OSGB lerin piyasada yaptığı işlere baktığımda , iş yerlerine cicili bicili içi boş dosyalar teslim ediliyor. Çoğalt fotokopiyi gitsin az risli sonuçta ... Ama çoğumuzun görmezden geldiği nokta ise bir çok işyeri vergi levhasında tehlike sınıfı düşük gözüksede , tehlikeli yada çok tehlikeli sınıftada faaliyet gösteriyor. Sahada hiç denetlenmemiş tecrübesiz arkadaşlar , para için hem hamallık yapıp hemde belgesini satıyor. Konunun önemini acı tecrübeyle anlayacak arkadaşlar için ise şimdiden üzülmemek mümkün değil. Sağlık konusunda neysede , bu şekliyle uygulama ardında çok mağdur bırakacak diye düşünüyorum...

uğur göçer ve Hakan ERDOĞAN bu yazıya teşekkür etti.
  20. omer_bacak

omer_bacak TÜİSAG Üyesi

http://www.memurlar.net/haber/448905/

Sınavdabaşarılı olanların göreve başlaması ile 'çok tehlikeli' sınıf iş yeritetkikinde uzman başına düşen aylık iş yeri sayısı 18, 'tehlikeli' sınıf iş yeri tetkikinde uzman başına düşen aylık iş yeri sayısı 4, 'az tehlikeli' sınıfı iş yeri tetkikinde uzman başına düşen aylık iş yeri sayısı 11olacak."

A sınıfı bir uzmanın en az 18 iş yerine bakması gerekecek millet hala 5000-6000 TL den bahsediyor. Her firma A sınıfı uzman bulamayacak bile. Arkadaşlar lütfen linkteki haberi okuyup anlayalım. Boş spekülasyon yapmayalım. Fiyatları bu kadar riskli bir işte böylesine talep varken düşürmeyelim.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica