TÜİSAG - Türkiye İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Topluluğu

ACİL DURUM EKİPLERİ kaç kişiden oluşur?

Konu, 'Acil Durum Eylem Planları' kısmında Esat ÜN tarafından paylaşıldı.

1. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (B)

merhaba arkadaşlar acil durum planları yaparken kurulacak ekipler kaçar kişiden oluşmalıdır? bu konuda bilgisi olan var mı?
    mesela

ilk yardım ekibi : hatırladığım kadar, çalışan sayısının %20'si kadar olacaktı, ATİ'de %10
    yangın söndürme ekibi
    kurtarma ekibi
    koruma ekibi
    vs. ekipler kaç kişiden oluşur?

2. ekinkıran

ekinkıran TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Bekar
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (B)

Merhaba,

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik Dokuzuncu Kısım İkinci Bölüm Madde 126 da bu konudan bahsediyor.
    Buna göre söndürme ve kurtarma ekipleri en az 3'er kişi, koruma ve ilkyardım ekipleri en az 2'şer kişiden oluşturulmalıdır. Ama tabii yönetmelik en az sayıyı veriyor. Çalışan sayısına göre işletmenin tehlike sınıfı ve risk durumuna göre bu sayılar arttırılabilir, hatta arttrılımalı diye düşünüyorum.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Kolay gelsin..

3. TÜİSAG GOOGLE MAIL GRUBUNA KATILDINIZ MI ?

Gün içerisinde mevzuatlardaki gelişmelerden ve sitemizde paylaşılan önemli belge ve dosyalardan sizleri hızlı bir şekilde haberdar edebilmemiz için 21.500 üzerinde üyesi bulunan Google Mail grubumuza bekliyoruz. Üyelik için aşağıdaki adrese tıkladıktan sonra çıkan kutucuğa mail adresinizi yazmanız gerekmektedir. Akabinde mail adresinize gelecek olan maili onayladığınız taktirde grubumuza katılımınız tamamlanacaktır. 
    Grubumuza katılmak için lütfen aşağıdaki linki tıklayın;

http://groups.google.com/group/isgfrm/subscribe 
    Saygılarımızla, 
    TÜİSAG Yönetimi

4. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (B)
    yardımcı olmak mı?
    :) :)
    tam aradığım maddeyi yazdınız. sabahtan beri yönetmeliği tarıyorum bulamadım sonunda buraya yazayım dedim.
    çok teşekkürler.

5. şuleakkoç

şuleakkoç TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Bu ekip sayıları işyeri hekimi hariç mi, yoksa dr ile birlikte mi 3 kişi mi olmalı?

6. murat aytekin

murat aytekin TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (A)
    yeni çıkarılacak olan acil durum taslak yönetmeliğinde (bakanlığın sayfasından ulaşılabilir) çalışan sayısı dikkate alınarak bir düzenlemeye gidilmiş. ilgilenen arkadaşlar inceleyebilir.

7. şuleakkoç

şuleakkoç TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Yönetmelik taslağını okudum zaten, ama benm sorumla ilgili bir bilgiye rastlayamadım, ben mi göremedim acaba?

deniss9999 bu yazıya teşekkür etti.

8. w w w . s a g l i g i m i c i n . com
    Sağlıklı Yaşam Rehberiniz - Şifalı Bitkiler, Diyet Listeleri, Gebelik, Tüp Bebek ve daha fazlası...

9. murat aytekin

murat aytekin TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (A)
    şule hanım yönetmeliklerde dr tanımlı değildir.acil durum ekip başları vardır. firmanızda dr varsa ilkyardım ekibine ekip başı olaraka yazabilirsiniz illa da şart değildir. belirteyim

10. süperman

süperman TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (B)
    Bizim firmanın işletmelerinde 4-5 kişi çalışıyor. ben tek tek belirledim bunları ekip kurulamıyor ister istemez

11. Mehmet Süleymanoğlu

Mehmet Süleymanoğlu TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik
    Madde 127 - Yapı, bina, tesis ve işletmelerden; 10 bağımsız bölümü olan konutlar ile 50 kişiden fazla insan bulunan her türlü yapı, bina, tesis ve işletmelerde aşağıdaki ekipler oluşturulur.
    a) Söndürme ekibi,
    b) Kurtarma ekibi,
    c) Koruma ekibi,
    d) İlk yardım ekibi.
    Diğer yapı, bina, tesis ve işletmelerde ise; sahip, yönetici veya amirin uygun göreceği ekipler kurulur ve diğer önlemler alınır.
    Ekipler, 137 nci maddede belirtilen yönergeyi yürütmekle görevlendirilen amirin belirleyeceği ihtiyaca göre, en büyük amirin onayıyla kurulur. Söndürme ve kurtarma ekipleri en az 3'er, koruma ve ilk yardım ekipleri ise en az 2'şer kişiden oluşur. Kurumda sivil savunma servisleri kurulmuşsa; söz konusu ekiplerin görevleri, bu servislerce yürütülür.
    Her ekipte bir ekip başı bulunur. Ekip başı, aynı zamanda yönergeyi uygulamakla görevli amirin yardımcısıdır.

yani ekip için 50 çalışan olmalı. umarım aradığınız cevap budur.

berker-, arzu_91, kimmyager ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  12. kadir oran

kadir oran TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    herkese merhaba,

Yönetime ben bu bilgiler ışığında minimum olması gereken kişi sayısını ilettiğimde bana 1 kişi birden fazla ekipte görevli olamaz mı diye sordular. bende bunu merak ediyorum şimdi. binaların yangından korunması hakkında ki yönetmeliği okudum ancak burada olur ya da olmaz diye birşeye rastlayamadım. konu ile ilgili bilgisi olan var mı acaba?

13. istanbul44

istanbul44 TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    işyerlerinde acil durum yönetmelik taslağı yayınlandı.Artık 50 kişi sınırı yok.Az tehlikeli ve tehlikeli sınıflarda farklı hesap yapılıyor.Lütfen yönetmelik taslağını okuyun.

heidi bu yazıya teşekkür etti.
  14. istanbul44

istanbul44 TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Acil durumlar yönetmelik taslağına bakın.Büyük ihtimalle değişiklik olmadan kabul edilir.

15. ferhat dudu

ferhat dudu TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    mesela 8 çalışanı olan bir markette gerekmıyr sanırım

16. istanbul44

istanbul44 TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    az tehlikeli sınıfta 20 kişiden az ise ekip için 1 kişi yeter diyor.

17. HaldunSEBER

HaldunSEBER ISGfrm Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzman Adayı (C)
    Ekip kurulamasa da Acil Durumlara yönelik bir planlama yapmışsınızdır...

keskinkilic bu yazıya teşekkür etti.
  18. HaldunSEBER

HaldunSEBER ISGfrm Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzman Adayı (C)
    Arkadaşlar işletmelerin personel sayıları ne olursa olsun Acil Durumlar için bir kişi dahi olsa o kişinin yetiştirilmesi gereklidir. Olası durumlarda bu kişinin nasıl bir yol izlemesi, neleri yapması gerektiği, tek kalsa bile en azından KKT cihazını eline alıp söndürme yapabilmesi, telefonla olayı haber verebilmesi ve bu konulara eğitilmesi gerekmektedir.
    İşletmedeki planlamalarımızı bu düşünceyle yaparsak sanırım daha güvenli olur...
    Saygılarımla

keskinkilic bu yazıya teşekkür etti.
  19. istanbul44

istanbul44 TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Acil durum planları bütün iş yerlerin de olacak.Ekip bir kişi olsa da o kişinin acil durumlarda nasıl davranacağı talimatlarla belirlenecek zaten.3 kişinin çalıştığı bir yerde ilk yardım eğitimine kimseyi yollayamazsınız zaten.En azından neler yapılacağı belirlenir.

20. Ayşe BEKOĞLU

Ayşe BEKOĞLU TÜİSAG TÜİSAG Çalışma Birimi

Medeni hal:
    Belirtilmedi
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (B)
    her 20 kişi için 1 kişi yeter demiyor mu? yanlış yorumlamış olabilirim emin değilim ama sanırım 20 kişi altında çalışanı olan işyerleri için ekip kurulması şartı yok ama tedbir amaçlı hazırlıklı olunması daha uygun olabilir değil mi?

21. istanbul44

istanbul44 TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Az tehlikeli sınıfta 20 kişinin altında ise çalışanlar 1 kişi görevlendirilir diyor yönetmelik taslağı.Yani o kişi acil durum ekibinin kendisi.O kişi acil durum sorumlusu diye adlandırılır ve o kişiye söndürme eğitimi başta olmak üzere acil durumlarda yapacakları ile ilgili eğitimler verilir,talimatlara uyması için yönlendirme yapılır.Ama bu en az diyor siz isterseniz bütün çalışanları görevlendirin kimse bir sınırlama koymuyor.Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta bu sayı 10 . Bu sayının altı 1 kişi olabilir diyor.

22. ebru arslan aydin

ebru arslan aydin TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzman Adayı (C)
    merhabalar
    aynı firmanın ofisi , üretim yeri farklı yerlerde ayrı ayrı sayıları 20 nin altında fakat toplamda 20 üzeri. buranın ekibi nasıl kurulur

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. acil durum ekipleri

,
  2. ilk yardım ekibi kaç kişi olmalı

,
  3. yangin ekibi nasil oluşturulur

,
  4. söndürme ekibi kaç kişi olmalı,
  5. isg acil durum ekipleri,
  6. acil durum ekibi,
  7. arama kurtarma ekibi kaç kişiden oluşur,
  8. ekip en az kaç kişiden oluşur,