Soru : Acil Durum Ekipleri Kaç Kişiden Oluşur?

Haldun SEBER

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Kadir Bey
Acil durumlarda enerji kaynaklarının ve tehlike yaratabilecek sistemlerin devre dışı bırakılması ile ilgili gerekli düzenlemeleri yapacak personel için bu ekibi oluşturmanız gerekiyor. Aslında bu ekibin acil durum planında diğer adı da bakım ekibi diyebiliriz.
marina_fire_11.jpg

Ulaştırma ekibi..;
Bu ekip acil durumlarda araç kullanacak şoför personelleri kapsamaktadır. İşletmede yoğun bir araç kapasitesi varsa, personelin işletme içi ve işletme dışına taşınması gerekmekte ise araç ve şoförlerinizin kontrolü için acil durum planınızda ulaşım ekibi adı altında bir başlıkta görev ve sorumluluklar verebilirsiniz. Ancak bu tür bir araç ve şoför trafiğiniz yoksa birim veya ilgili araç şoförlerine planda geçen yer ve noktalarda görevlendirme vererek bu işi giderebilirsiniz. ( Aracı ve şoförü çok fazla ve çok geniş alanlara sahip işletme ve kurumlar ulaştırma ekipleri adı altında planlama yapmaktadırlar.)
Gerekliliğine gelince ..
Firmanızda Elektrik trafoları, Yangın pompaları, jenaratör, yakıt, hava, ..vb mekanik aksamlarınız işletmede varsa, ... acil durumlarda bu makina ve ekipmanlarda oluşabilecek arıza veya kullanımında bakım personeline ihtiyaç duyulmaktadır.
Ulaşım ekibi içinde yukarıda bahsettiğim gibi büyük çaplı ve işletme yerleşim alanı geniş kurumlarda personel, malzeme ve ekiplerin taşınması amaçlı araçlara ve şoför personele ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu sebeple bu ekiplerin planlamada yer alması uygun olacaktır.
Kolay gelsin
forklift-burnt-by-fire.jpg

05-yangin-3.JPG

Yangından malzemeleri kaldırırken yapılan çalışmada iş makinaları ve araçlar kullanılır.

şenol57

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar 750 çalışanı bulunan bir reklam firmasının tek merkezi var ve burda çalışan sayısı 50 ın altında ve tüm personel türkiye genelinde ikişer üçer kişi şeklinde farklı yerlerde çalışıyor ben acil durum ekiplerini nasıl ayarlamalıyım?

ferhat dudu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar 750 çalışanı bulunan bir reklam firmasının tek merkezi var ve burda çalışan sayısı 50 ın altında ve tüm personel türkiye genelinde ikişer üçer kişi şeklinde farklı yerlerde çalışıyor ben acil durum ekiplerini nasıl ayarlamalıyı
arkadaşlar 750 çalışanı bulunan bir reklam firmasının tek merkezi var ve burda çalışan sayısı 50 ın altında ve tüm personel türkiye genelinde ikişer üçer kişi şeklinde farklı yerlerde çalışıyor ben acil durum ekiplerini nasıl ayarlamalıyım?
Farklı yerlerde çalışanların işyeri sicil numaralarına bakacaksın.

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merkez için öncelikle ;
Eğer yasal zorunluluğu yerine getirmek için değilde gerçek anlamda İSG Faaliyeti yürütmek istiyorsanız
3 kişi yangın söndürme ekibi , 3 kişi kurtarma ekibi , 2 kişi koruma ekibi , 2 kişi ilk yardım ekibi şeklinde ekibinizi kurabilirsiniz.
Yönetmelik gereği Çok tehlikeli sınıfta her 30 kişiye 1 kişi , tehlikeli sınıfta her 40 kişiye 1 kişi , az tehlikeli sınıf içinse her 50 kişiye 1 kişi olacak şekilde ekip üyeleri belirlenmesi gerektiğinde bu şekilde yasal zorunluluğu da yerine getirmiş olursunuz.
İlk yardım ekibinizi sertifikalı ilk yardımcı eğitimi aldırmanız gerekmektedir. Bu sayıda tehlike sınıfına göre % 5 ile %10 arasında değişmektedir.
Diğer lokasyonlar için ise işletmenizde her grup için ayrı ayrı oluşturulması gerekmektedir. Şöyleki Türkiye çapında olduğunu belirtiğiniz çalışanlarınızın Ankara da olacak ekibiniz için Merkezde olan kişilerin ekip üyesi olarak gösterilmesi saçma olacaktır.
2 kişi yada 3 kişi olacak olan gruplarda her çalışanı yangın söndürme , ilkyardım , koruma ve kurtarma ekibine atayabilirsiniz.

conquerror66

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu konuda benim de kafam karıştı, İşletmemiz bir çatı altında 6 farklı yerde, her yerin binası ayrı ve bazı binalarda farklı birimler mevcut. Ayrıca 1 çalışma alanında farklı atölyelerin olduğu yerler mevcut. Burada her ayrık yer için bu ekibi oluşturmak gerekiyor. Fakat bazı birimlerde, işçiler sabah işe başlar ve dağılır mesai bitimine kadar çalışma alanına gelmez bile, Çünkü çalışma alanları farklıdır. Buralarda ekibi oluşturup her bir gruba ayrı ayrı eğitimler vermek ve oralarda tatbikat yapmak da gerekiyor.

Benim sormak istediğim ekibi oluşturduktan sonra nasıl bir yol izlediniz? Ekibi belirlerken nasıl tebliğ ettiniz kendilerine? Atama yazılarını yazıp, bildirip eğitime mi tabi tuttunuz? Eğitimlerini ilgili kurumlara verdirip kayıt altına mı aldınız? Örneğin Yangın için İtfaiye, Arama-Kurtarma için AFAD, İlkyardımcı zaten sertifikalı olması gerek, biraz karıştı bende.

NEBİYE YARAR

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Acil durum ekip listesi oluşturulurken örneğin 4 çalışan olan tehlikeli işyerinde nasıl yapılacak 1 kişinin belirlenmesi yeterli olur mu ayrıntılı bi sonuç bulamadım yardımcı olursanız sevinirim

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
" İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK "
Görevlendirilecek çalışanların belirlenmesi

MADDE 11 – (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;
a) Arama, kurtarma ve tahliye,
b) Yangınla mücadele,
konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.
Bunun dışında ise ;
(5) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde birinci fıkrada belirtilen yükümlülüğü yerine getirmek üzere bir kişi görevlendirilmesi yeterlidir.
şeklinde belirtilmektedir. Dolayısı ile tehlikeli sınıfta yer aldığı için aynı kişinin 4 ayrı ekipte olması sıkıntı olacaktır.

sibel aydoğdu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
500 çalısanı olan cok tehlıkelı sınıfta acıl durum ekiplerinin dagılımını nasıl koordıne edersiniz yardımlarınızı bekliyorum

B

Burak _Aras

Guest
500 çalısanı olan cok tehlıkelı sınıfta acıl durum ekiplerinin dagılımını nasıl koordıne edersiniz yardımlarınızı bekliyorum
İşveren arama, kurtarma ve tahliye; yangınla mücadele ve ilk yardım olmak üzere en az 3 ekip görevlendirmelidir. Arama, kurtarma, tahliye ve yangınla mücadele ekiplerinin işyerinde çalışan sayısı ve işyerinin tehlike sınıfına göre kaçar kişiden oluşması gerektiği yönetmelikte açık bir şekilde belirtilmiştir.

Buna karşın görevlendirilmesi gerekli ilk yardım personeli sayısının hesaplanması konusunda muğlak bir durum söz konusudur. İşverenin görevlendirmesi gereken ilk yardım personeli sayısı Sağlık Bakanlığı’nın ilk yardım yönetmeliğine göre istihdam edilen her 20 personel için bir, ağır ve tehlikeli işler sınıfına giren işyerlerinde her 10 personel için 1 ilk yardım eğitimi almaş çalışandır (İlk Yardım Yön. madde 16). Ağır ve tehlikeli işleri sınıflandıran yönetmeliğin yürürlükten kalkması bir mevzuat boşluğu doğurmaktadır, ancak uygulama olarak Bakanlığın yaptığı denetimlerde her 20 personel için bir 1 ilk yardım eğitimi almış çalışanın istihdam edilmesi yeterli olduğu görülmektedir.

İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik Madde 11/1:İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar; a) Arama, kurtarma ve tahliye, b) Yangınla mücadele,konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.

İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik Madde 11/1:İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar; a) Arama, kurtarma ve tahliye, b) Yangınla mücadele,konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

sibel aydoğdu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
İşveren arama, kurtarma ve tahliye; yangınla mücadele ve ilk yardım olmak üzere en az 3 ekip görevlendirmelidir. Arama, kurtarma, tahliye ve yangınla mücadele ekiplerinin işyerinde çalışan sayısı ve işyerinin tehlike sınıfına göre kaçar kişiden oluşması gerektiği yönetmelikte açık bir şekilde belirtilmiştir.

Buna karşın görevlendirilmesi gerekli ilk yardım personeli sayısının hesaplanması konusunda muğlak bir durum söz konusudur. İşverenin görevlendirmesi gereken ilk yardım personeli sayısı Sağlık Bakanlığı’nın ilk yardım yönetmeliğine göre istihdam edilen her 20 personel için bir, ağır ve tehlikeli işler sınıfına giren işyerlerinde her 10 personel için 1 ilk yardım eğitimi almaş çalışandır (İlk Yardım Yön. madde 16). Ağır ve tehlikeli işleri sınıflandıran yönetmeliğin yürürlükten kalkması bir mevzuat boşluğu doğurmaktadır, ancak uygulama olarak Bakanlığın yaptığı denetimlerde her 20 personel için bir 1 ilk yardım eğitimi almış çalışanın istihdam edilmesi yeterli olduğu görülmektedir.

Yangın ve ilk yardım için sertifika almış çalışanın olması gerekirken arama-kurtarma-tahliye ekibinin sertifika alması zorunlu mudur ana firma bu konuda zorunluluk olmadığını bunu oluşturmak için zaman kaybedilmemesi gerektiği konusunda taşeron firmaya baskı yapmakta bu konu hakkında görüşleriniz nelerdir
500 çalışan için 500/30 16.6 yani 17 kişiyi yangın mücadele ekibini oluşturmak adına eğitime gönderirken arama-kurtarma-tahliye ekibini egitim sertifikası almamış kişilerden oluşturmak kanunen sorun teşkil eder mi

Sorgulayan Adam

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Yangın ve ilk yardım için sertifika almış çalışanın olması gerekirken arama-kurtarma-tahliye ekibinin sertifika alması zorunlu mudur ana firma bu konuda zorunluluk olmadığını bunu oluşturmak için zaman kaybedilmemesi gerektiği konusunda taşeron firmaya baskı yapmakta bu konu hakkında görüşleriniz nelerdir
500 çalışan için 500/30 16.6 yani 17 kişiyi yangın mücadele ekibini oluşturmak adına eğitime gönderirken arama-kurtarma-tahliye ekibini egitim sertifikası almamış kişilerden oluşturmak kanunen sorun teşkil eder mi

Yukarıda alıntılanan yönetmelik maddesinde yazdığı üzere;

MADDE 11 – (1) İşveren; ...

b) Yangınla mücadele,

konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir.

GÖKMEN_0421

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)

merhaba iyi çalışmalar dilerim şöyle bir ilavem söz konusu olacak ilkyardım personelinin belirlenmesi konusunda yönetmelik maddeleriyle ama genel kanaatim yoruma açık bırakılmış yer altı madenleri hariç

ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK MADDE 11 ;

(2) İşveren, ilkyardım konusunda 22/5/2002 tarihli ve 24762 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İlkyardım Yönetmeliği esaslarına göre destek elemanı görevlendirir

22/5/2002 tarihli ve 24762 sayılı ilkyardım yönetmeliği;

İlkyardımcı

Madde 16 —
İlkyardımcı olmak isteyenler nüfus cüzdanı örneği ile Merkeze başvururlar.

Kapsam bölümünde belirtilen tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her yirmi personel için bir "İlkyardımcı"nın bulundurulması zorunludur.

Mekanik cihazların yoğun bulunduğu, yangın riski yüksek olan ve yeraltı maden ocakları gibi kaza riski yüksek olan işyerlerinde her on personel için bir "İlkyardımcı"nın bulundurulması zorunludur.

Bu madde kapsamında bulunan işyerlerinde bu Yönetmeliğin yayımından itibaren 3 yıl içerisinde ilkyardımcı bulundurulması zorunludur.

NEBİYE YARAR

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
elinde yem fabrikaları ile ilgili risk analizi örneği bulunan arakadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim

yaseminzorlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
yani az tehlikeli sınıfta her 50 kişiden 3ü yandın söndürme, 3ü kurtarma, 2si koruma, 2si ilk yardımcı mı olacak sonra bunlar her 50 de katlanarak gidecek diil mi?

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
yani az tehlikeli sınıfta her 50 kişiden 3ü yandın söndürme, 3ü kurtarma, 2si koruma, 2si ilk yardımcı mı olacak sonra bunlar her 50 de katlanarak gidecek diil mi?
Az Tehlikeli İşletmeler için
Her 50 kişiye 1 kişi olacak şekilde Yangın söndürme , Arama-Kurtarma ve koruma ekibi belirlenecektir. 50 kişinin katları şeklinde de sayı artacaktır.
İlk yardım ekiplerinde ise bu 20 kişiye 1 kişi olacak şekilde belirlenmiştir.
Bu sayılar taban değerlerdir.

yaseminzorlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
peki fatih bey o 3-3-2-2 nerede geçerli... kurtarma, yangın söndürme, koruma ve ilkyardım sayıları

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
peki fatih bey o 3-3-2-2 nerede geçerli... kurtarma, yangın söndürme, koruma ve ilkyardım sayıları

Merhaba Yasemin Hanım
İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK
MADDE 11 –
(1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;
b) Yangınla mücadele,
konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.
(2) İşveren, ilkyardım konusunda 22/5/2002 tarihli ve 24762 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İlkyardım Yönetmeliği esaslarına göre destek elemanı görevlendirir.
şeklinde belirtir.

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK İSE
62/87
İKİNCİ BÖLÜM
Ekiplerin Kuruluşu, Görevleri ve Çalışma Esasları
Ekiplerin kuruluşu
MADDE 126- (1) Yapı yüksekliği 30.50 m.’den fazla olan konut binaları ile içinde 50 kişiden fazla insan bulunan konut dışı her türlü yapıda, binada, tesiste, işletmede ve içinde 200’den fazla kişinin barındığı sitelerde aşağıdaki acil durum ekipleri oluşturulur.
a) Söndürme ekibi,
b) Kurtarma ekibi,
c) Koruma ekibi,
ç) İlk yardım ekibi.
(2) Birinci fıkrada belirtilenler dışındaki yapı, bina, tesis ve işletmelerde ise; bina sahibinin, yöneticisinin veya amirinin uygun göreceği tedbirler alınır.
(3) Ekipler, 136 ncı madde uyarınca çıkarılan iç düzenlemeleri yürütmekle görevlendirilen amirin belirleyeceği ihtiyaca göre, en büyük amirin onayıyla kurulur. Söndürme ve kurtarma ekipleri en az 3''er kişiden; koruma ve ilk yardım ekipleri ise, en az 2''şer kişiden oluşur. Kurumda sivil savunma servisleri kurulmuş ise, söz konusu ekiplerin görevleri bu servislerce yürütülür.
(4) Her ekipte bir ekip başı bulunur. Ekip başı, aynı zamanda iç düzenlemeleri uygulamakla

şeklinde belirtir.

Binaların yangından korunması hakkında yönetmeliğe göre hareket edersek 200 çalışanımız olan bir işletmede acil durum ekipleri ve İlk yardım ekiplerimizin sayısı yetersiz olacaktır.

yaseminzorlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba Yasemin Hanım
İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK
MADDE 11 –
(1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;
b) Yangınla mücadele,
(2) İşveren, ilkyardım konusunda 22/5/2002 tarihli ve 24762 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İlkyardım Yönetmeliği esaslarına göre destek elemanı görevlendirir.
şeklinde belirtir.

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK İSE
62/87
İKİNCİ BÖLÜM
Ekiplerin Kuruluşu, Görevleri ve Çalışma Esasları
Ekiplerin kuruluşu
MADDE 126- (1) Yapı yüksekliği 30.50 m.’den fazla olan konut binaları ile içinde 50 kişiden fazla insan bulunan konut dışı her türlü yapıda, binada, tesiste, işletmede ve içinde 200’den fazla kişinin barındığı sitelerde aşağıdaki acil durum ekipleri oluşturulur.
a) Söndürme ekibi,
b) Kurtarma ekibi,
c) Koruma ekibi,
ç) İlk yardım ekibi.
(2) Birinci fıkrada belirtilenler dışındaki yapı, bina, tesis ve işletmelerde ise; bina sahibinin, yöneticisinin veya amirinin uygun göreceği tedbirler alınır.
(3) Ekipler, 136 ncı madde uyarınca çıkarılan iç düzenlemeleri yürütmekle görevlendirilen amirin belirleyeceği ihtiyaca göre, en büyük amirin onayıyla kurulur. Söndürme ve kurtarma ekipleri en az 3''er kişiden; koruma ve ilk yardım ekipleri ise, en az 2''şer kişiden oluşur. Kurumda sivil savunma servisleri kurulmuş ise, söz konusu ekiplerin görevleri bu servislerce yürütülür.
(4) Her ekipte bir ekip başı bulunur. Ekip başı, aynı zamanda iç düzenlemeleri uygulamakla

şeklinde belirtir.

Binaların yangından korunması hakkında yönetmeliğe göre hareket edersek 200 çalışanımız olan bir işletmede acil durum ekipleri ve İlk yardım ekiplerimizin sayısı yetersiz olacaktır.
teşekkür ederim fatih bey... peki bu sayılarda 50 kişide bi katlanarak gidecek mi çünkü benim baktığım kurumda ana binada yaklaşık 700 kişi var... en az sayıda bırakırsak çok yetersiz olur ve bunu belirtmişsiniz ama ne yapılması gerekiyor?

Sabri Özsağ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İşyerlerinde acil durumlar hakkında yönetmelik; çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;
a) Arama, kurtarma ve tahliye için 1 çalışan
b) Yangınla mücadele için 1 çalışan
ilkyardım konusunda 22/5/2002 tarihli ve 24762 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İlkyardım Yönetmeliği esaslarına göre çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 10 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 10 çalışana 1 ilk yardımcı çalışan, az tehlikeli sınıfta 20 çalışana 1 ilk yardımcı çalışan görevlendirilir.
Ekip oluşturmak için iki yönetmeliği birleşik düşünmeniz gerekir.
çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışandan sonra
tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışandan sonra
az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışandan sonra ekip oluşturulur.
a) Söndürme ekibi, en az 3 kişi
b) Kurtarma ekibi, en az 3 kişi
c) Koruma ekibi, en az 2 kişi
ç) İlk yardım ekibi (sayı için ilk yardım yönetmeliği baz alınır)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.