Acil Çıkış Kapısı Sorunu

inceduygu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
arkadaşlar

şimdi bizde entresan sorun var . yeni bir atölye inşasına başlanmış ama atölyede acil çıkış kapısı yok.varda yok daha doğrusu personel girş çıkış kapısını acil çıkış kapısı da yapalım deniliyor aynı anda ama yönetmeliklere bakıyorum bninalrın yangından korunma yönetmeliği ,bina ve ekelenti yönetmeliğine böyle bir ibare yok kaldıki sıonıfımız tehlikeli atölyede çalışacak kişi sayısı 50 nin altı tek bir acil çıkış yeterli gibi dursada mimari o kadar kötüki arka tarafada çıkış lazım diye bastırıyorum sizden istediğim ben 2 kapı koydurmak istiyorum ve malesef bunlardan biri petsonel giriş çıkış kapısı diyorlar olurmu ?

teşekkürler

çağatayözcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Bence de arka bölüme bir acil çıkış kapısı yaptırmalısınız. Yönetmelkte geçen standartlara göre bu kapıyı koydurmanız gerekmektedir. Eğer işverenin güvenlik ile ilgili tedirginlikleri varsa bir kamera, içerden açılan ama dışardan açılamayan kapılardan taktırıp bu sorunu giderebilirsiniz(tabi kilitli kalmaması koşulu var biliyosunuz)

inceduygu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Çağatay bey

peki arkaya kapı koydurdum ön taraftaki acil çıkış kapısı aynı anda personel girş çıkış kapısı olsun deniliyor bana mantıklı gelmiyor ama hadi yaptık diyelim genişliği acil çıkış kapıların çalışan 50de az olunca 1.20 den az olmaması gerekiyor değilmi İ?

çağatayözcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
evet öyle ama acil çıkış kapısının personel giriş kapısı olmaması gerektiği ile ilgili bir ibare olmaması lazım,yani bizde de bu şekilde hem acil çıkış kapısı hem de personel kapısı olarak kullanıyoruz.

inceduygu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
siz kullanıyorsunuz yani tamam bizdede zaten yapacak bişey yok kullanmak dışında çok sağol yardımlarınız için

A. Ebru Altar Karakuş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Eğer işyeri bir kamu binasının 3. katında kiracıysa ve binada acil çıkışı, yangın merdiveni projede yoksa risk analizinde bu konuyla ilgili getirilebilecek çözümler ne olabilir?

adacık

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Sayın İnceduygu,
tek bir kapı varsa eğer o kapıyı aynı zamanda acil çıkış kapısı olarak kullanabilirsiniz.sadece kapının döner veya raylı olmaması ve dışa doğru açılır olması gerekmektedir.

adacık

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Sayın Ayşe Ebru Altar,
eğer işyerine ait binada yangın merdiveni yoksa açıl çıkışların işaretlenmesi gerekmekte ve bildiğim kadarıyla da yeterli olmaktadır.

A. Ebru Altar Karakuş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Binada yangın merdiveni olmayınca katlara ulaşımı sağlayan merdivenler ve merdiven sahanlıkları acil çıkış yolu sayılabiliyor mu?
Binanın genel çıkışı 2 ayrı kapı ancak birinde turnikeler ve raylı kapı diğerinde de güvenlikçi tarafından kontrol edilen otomatik kilit var. Yani ikisi de acil çıkış kapısı olma özelliği taşımıyor. Bu durumda binanın sahibi olan kamu kuruluşundan acil çıkış kapısı koşullarını sağlamasını talep edebilir miyiz? Bildiğim kadarıyla kamuya ait teşekküller 6331 kapsamına girmedi henüz.

adacık

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Sayın Ayşe Ebru Atar,
bina kamuya ait olsa da binayı kullanan farklı biriyse yani özel sektör amaçlı kullanılıyorsa kapılardan birinin acil çıkış kapısı niteliğinde olması gerekmekte.bina kamuya aitse izin yoluyla değişikliklerinizi yapabilirsiniz.

murat aytekin

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
isig tüzüğünde acil durumlar için kapının dışa açılması gerektiği yazıyor. devamında dışa açılma mümkün değilse yana da açılsa olur denmektedir. bilginize...

keziban

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar var olan kapıları acil çıkış kapısı olarak değerlendirdim ama ölçüleri tam olarak tutmuyor.İlla tam ölçü için yeniden kapı mı yaptırılacak?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.