Soru : Acil Çıkış

free35

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Günaydın Arkadaşlar
Bir konuda desteğinizi rica ediyorum.
Çalıştığım iş yerinde bir kapı var.Giriş ve çıkışlar bu kapıdan yapılıyor.Binanın altında bir sığınak var.Çalışan sayısı 700 (vardiyalı dönüyor.)
Binanın arka tarafından bir çıkış yapılmasını istiyorum fakat diğer komşu işyerleri çıkış izni vermiyor.
Bu konuda ne yapılabilinir iş yerinde giriş ve çıkışın aynı kapıdan yapılması kanunen ne kadar sıkıntılı yorumlarınızı rica ederim.

... YÖNETMELİĞE GÖRE ARAKA ÇIKIŞ MUTLAKA OLMALI DİYEMİYORUM .

free35

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Binanın dört tarafı bahçe ve çitler ile kaplı.Ana bina bu bahçenin içinde yer alıyor.Giriş kapısı diye bahsettiğim yer bahçeden giriş kapısı.Binadan yapılacak tahliyeler için acil çıkış kapı sayısında sorun yok .Buradaki sorun bahçeden çıkış .

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
niye diyemiyorsunuz... bir çıkış yeterli değil ki size...

Nezaket UZUN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK
Acil çıkış zorunluluğu MADDE 39- (1) Bütün yapılarda, aksi belirtilmedikçe, en az 2 çıkış tesis edilmesi ve çıkışların korunmuş olması gerekir. (2) (Değişik: 10/8/2009-2009/15316 K.) Çıkış sayısı, 33 üncü madde esas alınarak belirlenecek sayıdan az olamaz. Aksi belirtilmedikçe, 25 kişinin aşıldığı yüksek tehlikeli mekanlar ile 50 kişinin aşıldığı her mekanda en az 2 çıkış bulunması şarttır. Kişi sayısı 500 kişiyi geçer ise en az 3 çıkış ve 1000 kişiyi geçer ise en az 4 çıkış bulunmak zorundadır.

ayrıca hesaplamalar için madde 32 ve 33'e bakmanızda fayda var.

free35

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Teşekkürler Nezahat :)
Çalıştığım firmaların tek girişi var ve etrafında başka iş yerleri var.(geçiş yok)
Bahçeden farklı çıkış istediğimde Belediye ve İtfaiye ruhsat verdinin arkasına sığınıyorlar:( Bu yüzden ilerleyemiyoruz

erkam4109

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Günaydın Arkadaşlar
Bir konuda desteğinizi rica ediyorum.
Çalıştığım iş yerinde bir kapı var.Giriş ve çıkışlar bu kapıdan yapılıyor.Binanın altında bir sığınak var.Çalışan sayısı 700 (vardiyalı dönüyor.)
Binanın arka tarafından bir çıkış yapılmasını istiyorum fakat diğer komşu işyerleri çıkış izni vermiyor.
Bu konuda ne yapılabilinir iş yerinde giriş ve çıkışın aynı kapıdan yapılması kanunen ne kadar sıkıntılı yorumlarınızı rica ederim.

... YÖNETMELİĞE GÖRE ARAKA ÇIKIŞ MUTLAKA OLMALI DİYEMİYORUM .
İtfaiyeden yangın emniyet tedbirlerinin kontrol edilmesini isteyin
ve raporda ters istikamette veya farklı bir yerde çıkış kapısı açılacak diyorsa buna dayanarak çıkış kapısı açmanız sizi daha çok güven altına alır,
ikinci çıkış kapılarının yerlerini itfaiyenin belirlemesi ilerde olası aksaklıklarıda önler.belediyede çıkış kapısı açmanıza bir şey demez kanaatindeyim

free35

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Teşekkürler Erkam

İşte sorun burada başlıyor şirketin 3 tarafı komşu binalar ile çevrili ve hiç kimse kendi mülkünden geçişe izin vermiyor.
Şirket bahçesinin sadece önü yola açılıyor.Diğer 3 tarafı duvarlar ile çevrili.

erkam4109

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Teşekkürler Erkam

İşte sorun burada başlıyor şirketin 3 tarafı komşu binalar ile çevrili ve hiç kimse kendi mülkünden geçişe izin vermiyor.
Şirket bahçesinin sadece önü yola açılıyor.Diğer 3 tarafı duvarlar ile çevrili.
Bu konuda ileride size sıkıntı olmaması için itfaiyenin verdiği raporu tespit öneri defterine geçirin bence eğer itfaiye yine de arkadan kapı açın derse siz açtırın neticede aynı durumda komşularınızda acil durumlarda sizin mülkünüzden geçebilirler benim aklıma gelen alarmlı sadece acil durumlarda kullanılan panik bas kollu kapılar fabrikalar arasına da konabilir ve bir protokol ile komşularla acil durum planı yapılırken bu kpıların kullanılması sağlanabilir. Biraz sıkıcı bir iş gibi Allah korusun bir acil durumda size neden burda kapı koydurmadın demesinler siz itfaiyenin raporundakileri aynen teklif edin
selamlar

BEKİR DOGAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Teşekkürler Nezahat :)
Çalıştığım firmaların tek girişi var ve etrafında başka iş yerleri var.(geçiş yok)
Bahçeden farklı çıkış istediğimde Belediye ve İtfaiye ruhsat verdinin arkasına sığınıyorlar:( Bu yüzden ilerleyemiyoruz
tespit öneri defterine, binaların yangın korunması hakkındaki yönetmeliği yaz işveren onaylasın. ikinci olarakta ruhsat alınmış olabilir fakat çalışma bakanlığının bunları baglayıcı bir noktası olmadığını bakanlığın bu işlere daha özen gösterdiğini anlatabilirsiniz.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.