Acil Durum Ekiplerinin Eğitimleri

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında osmanoz tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. Kadir Erdogan

    Kadir Erdogan TÜİSAG Üyesi



    6331 SAYILI YASA VE BİNARIN YANGINDAN KORUMA YÖNETMELİ ĞEREĞİ VERMEK ZORUNDASINIZ İŞYERİNDE DEĞİŞEN PERSONEL OLURSA ONA DA VERMEK ZORUNDASINIZ



     
  2. Kadir Erdogan

    Kadir Erdogan TÜİSAG Üyesi



    iŞ GÜVENLİĞİ UZMANI 6 AYDA BİR KERE ZORUNLU ACİL DURUM EĞİTİMLERİNİ YETKİSİ VE EĞİTMEN EĞİTİMİ VARSA VEREBİLİR



     
  3. alix

    alix TÜİSAG Üyesi

    Kadir Bey, Bu eğitim verecek kurumların nitelikleri mevzuatta belirtilmiş midir? Hangi bakanlık veya kurum tarafından yetkilendirilmişdir? Bu kuruluşlar akreditemidir? Hangi mevzuatta x. egitimin eğitmen egitimi gereklidir diye bir tabir vardır?

    Bu durumda iş guvenliği uzmanlarının da çalısanlara eğitim verebilmesi için egitmen egitimi alıp isg egıtmı vermeleri gerekir. açıkça ifade edilmiş metinler yoktur. İSg uzmanları yangın egitimi de acil durum egıtımlerı de verebılır. Acil durum planlarını hazırlayan uzmanın bunun egitimi verememesi diye bir yaklasım olamayacagını dusunuyorum.

     
    Esin Aydoğdu bu yazıya teşekkür etti.
  4. tarik

    tarik TÜİSAG Üyesi

    öncelikle yanıt için teşekkürler fakat benim sormak istediğim bu eğitimi sadece ekiplere mi vermeliyiz?
    binaların yangından korunması hakkında yönetmeliğin eğitim maddesinden anladığım kadarıyla oluşturulan ekiplerin personeli yangından korunma konularında ve buna ek olarak gece bekçileri yangın söndürme cihazlarının kullanımı hakkında eğitilirler.
    Bu durumda ekipler dışında kalan personelin bu eğitimleri almasına gerek yoktur.
    Doğru anlamış mıyım?




    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  5. Ali Rıza Erdoğan

    Ali Rıza Erdoğan TÜİSAG Üyesi

    Arkadaşlar, eğitim konusunda biraz kafalar karışmış gibi görüyorum. Konuyu tekrar hortlatıyorum :) Konu aslında bu kadar fazla dallandırılmasına gerek yoktu. Mevzuattan alıntı yaparak geri dönen arkadaşlara birkaç şey sormak istiyorum.

    BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK
    Madde 130.Yapı, bina, tesis ve işletmelerde oluşturulan ekiplerin personeli; amir, sahip veya yöneticilerinin sorumluluğunda yangından korunma, yangının söndürülmesi, can ve mal kurtarma ile ilk yardım faaliyetleri ve itfaiye ile işbirliği ve organizasyon sağlanması konularında, gerekirse mahalli itfaiye ve sivil savunma teşkilatlarından yararlanılarak eğitilir ve yapılan tatbikatlar ile bilgi ve becerileri arttırılır.

    Çalıştığınız yer özellikle fabrika, depo gibi yerlerde itfaiye ile işbirliği içerisinde olmanız gerekmektedir. Neden? Yangın yakın çevrenizdeki başka tesislerede sıçrayabilir. Bu tarz yerlerde itfaiye ile işbiriliği için ortak tatbikat yaparsınız. Ama bu madde yangın eğitimi illa itfaiye tarafından alınacaktır diye belirtmez! Maddeyi tekrar ve dikkatli okursanız itfaiye ile işbirliği ve organizasyon sağlamak için itfaiyeden eğitim ve ortak tatbikat talebinde bulunabilirsiniz. Bu tarz tatbikatlarda tesisinizde siz ilk müdahaleyi gerçekleştirirken görüştüğünüz ve destek alacağınız itfaiye birimindende araç yollanır ve ne kadar sürede müdahale edilebileceği itfaiye aracı geldiğinde yaşanabilecek sıkıntılar tespit edilerek ortadan kaldırılır! İtfaiyeden 2 kişinin gelip yangın söndürme cihazının nasıl kullanılacağını anlattığı eğitim bu maddede belirtilen ile alakalı değildir!

    Madde 131. ile alakalı olarak. Bildiğiniz gibi tesisin büyüklüğü riski ve çalışan sayısına göre özel birimler kurulmaktadır. Nedir bunlar özel itfaiye birimi, tam tesisatlı ambulans vb. Arkadaşlar özel itfaiye birimi, bildiğiniz bizim itfaiyemiz gibi tesisinizde olası bir yangına müdahale için itfaiye aracı, tam tesisatlı kıyafetler ile 7/24 hazırda bekleyen ekiptir. ADME kapsamında oluşturduğunuz şu ysc'yi sen bunu sen kullanacaksın dediğiniz söndürme ekibi değildir! Tam tesisatlı ambulans bulundurduğunuz takdirde bu ambulans, doktoruyla beraber 112'ye bağlı olur. İtfaiye ekibinizde aracıyla beraber Sivil Savunma Müdürlüğüne. Bu ne demektir. Böyle spesifik ekipleriniz mevcut ise bunların tek görevi bu işler olmakla beraber, devletin tesisinizin etrafında ulaşamadığı anlarda ilk müdahale için kullanmaya yetkisi olan ekiplerdir. Çevrenizdeki ufak tesislerde çıkabilecek yangın ve/veya tedavi gerektiren tıbbı müdahalelerde talep edildiği takdirde bu ekiplerinizi hizmete sunmakla hükümlüsünüzdür.

    Tesisinizde gerçekleştireceğiniz yangın eğitim ve tatbikatı sadece KKT kullanımıyla temsili bir ateşi söndürmek ise bunun için isg uzmanı yeterlidir. Daha büyük ve kapsamlı çalışmalarda ancak dışarıdan gerek danışmanlık gerek tatbikat aşamasında bu tarz talepte bulunmanız gerekmektedir. Seviye 3 sertifikanız dahi olsa büyük kapsamlı çalışmalarda itfaiye ile ortak çalışmanız gerekmektedir.

    Buna ek olarak bir arkadaşımız tesiste kullanılması planlanan ysc ekipmanlarının belge ve sertifikalarını personelin belge ve sertifikası olarak yorumlamış. Orada belirtilmek istenen kullandığınız yangın battaniyesinden, exproof odanızın malzemesine, ysc ve yangın hortumlarınızın sertifika, bakım ve değişim evraklarıdır.

    ADME personelinin dosyalarını, aldığı eğitim ve sertifikaları ayrı tutmanızı tavsiye ederim. Yangın eğitimini mümkün olduğu kadar bütün personelizine vermenizi tavsiye ederim. Bildiğiniz gibi yangına ilk başta müdahale ancak durumu kontrol altınıza almanızı sağlar. İlk yardım ekiplerindede herkese ilkyardımcı sertifikası aldıramayabilirsiniz ama en azından ilkyardım katılım sertifikası aldırabilirsiniz. Arama kurtarma ekibinizede ilkyardımcı sertifikası aldırmayı unutmayın.

     
    Ayhan Acar, Esin Aydoğdu ve ErolD bu yazıya teşekkür etti.
  6. ErolD

    ErolD TÜİSAG Üyesi


    ADME personeline her hafta içi belirlenmiş bir günde ve saatte toplantı düzenlemek mümkünse tesis içinde her hafta farklı konular seçilerek azami 45 dakika uygulamalı,anlatımlı tazeleme eğitimleri düzenlemek ve bunları kayıt altına almak



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  7. Ali Rıza Erdoğan

    Ali Rıza Erdoğan TÜİSAG Üyesi

    Arkadaşlar yazımın son kısmında hata yapmışım. Kusura bakmayın.
    "İlk yardım ekiplerindede herkese ilkyardımcı sertifikası aldıramayabilirsiniz ama en azından ilkyardım katılım sertifikası aldırabilirsiniz. Arama kurtarma ekibinizede ilkyardımcı sertifikası aldırmayı unutmayın."

    Bu kısım şu şekilde olması gerekiyor;

    İlk yardım ekipleri dışında herkese ilkyardımcı sertifikası aldıramayabilirsiniz ama en azından ilkyardım katılım sertifikası aldırabilirsiniz. Arama kurtarma ekibinizede ilkyardımcı sertifikası aldırmayı unutmayın.

     
  8. Murat KOÇAK

    Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

    mevzuatı yazan sizsiniz değil mi...arkadaşlar Ali rıza beyi yakaladık....sebep kendisi :)

     
  9. Ali Rıza Erdoğan

    Ali Rıza Erdoğan TÜİSAG Üyesi

    Valla ne diyim Murat Bey :D Maliyetlerden dolayı işverenler tarafından sıkıntı yaşayan arkadaşlara umarım bu sebeple yardımcı olabilmişimdir :)

     
  10. keziban

    keziban TÜİSAG Üyesi

    Kadir Bey,
    Sertifika işini anlamadım ben nereden çıktı uzmanın eğitim vereceği konularda sertifika sahibi olması,tabi ki olması gereken budur ama ben hiçbir yerde böyle bir bilgi görmedim,yetkili kuruluşlardan destek alabilir diyor ama illa eğitim vereceği her alanda ayrıca bir eğitim sertifikasına sahip olmak zorunda demiyor.Kaldı ki biz iş güvenliği uzmanıyız işverenler zaten bu eğitimleri verdirmek için bizi tutuyor,her alanda sertifika almamız lazımsa niye iş güvenliği uzman belgesi aldık ki boşuna mı?
    İş verenler sınıfına uygun veya gerçekten işin üstesinden gelebilecek kendine güvenen uzmanlar bulamazken bir de eğitim vereceği her alanda eğitim sertifikası var mı diye mi araştıracak,bu belgelere sahip uzmanı nereden bulacak ya da hem uzmana her ay para verip hem de her eğitim için dışarıdan yetkili firmalara para mı verecek.
    Bu soruyu hem iş güvenliği uzmanı hem de işveren olarak soruyorum size.Ben hem hizmet verdiğim kuruma hem de çalışanıma gerekli eğitimleri veriyorum ve iş güvenliği uzmanlığı dışında bir belgem yok,ama yarın benim eğitimlerimi kabul etmezlerse uzmanlığı bana niye verdiler!

     
  11. uzman89

    uzman89 TÜİSAG Üyesi

    acil durum ekiplerine verilen eğitim dışında o işyerindeki acil durum ekiplerinde olmayan çalışanlar için herhangi bir eğitim verilmeli mi , acil durumlarda ki hareket tarzlarıyla ilgili. veya o çalışanlardan ail durumlarda kaçacaklarına dair bir imza almak yeterli mi? bu sorum 400 kişilik fabrika içindir. Teşekkürler

     
  12. Muhammet.taka

    Muhammet.taka TÜİSAG Üyesi

    yönetmelikte der ki

    (3) Acil durum konularıyla ilgili özel olarak görevlendirilenler, yürütecekleri faaliyetler ile ilgili özel olarak eğitilir. 11 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca görevlendirilen çalışanlara, eğitimlerin işyerinde iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi tarafından verilmesi halinde, bu durum işveren ile eğitim verenlerce imzalanarak belgelendirilir.

    Bıurdan isg uzmanı eğitim verebilir yorumu çıkar.

     
  13. uzman89

    uzman89 TÜİSAG Üyesi

    fakat benim sorum ekiplerde görevlendirilmeyen çalışanlar içindi. ekiplerde görev alanları özel olarak eğittik onda sorun yok , ekipte olmayan çalışanlara acil durumlarla ilgili eğitim verilmeli mi?

     
  14. kenan atalar

    kenan atalar TÜİSAG Üyesi

    genel iş güvenliği eğitiminde bu konuyu anlatırsınız. ayrıca tahliye denemelerinde tüm personele tatbikat yaptırmış olursunuz bu çalışmalar yapılabilir

     
    uzman bu yazıya teşekkür etti.
  15. krisografi

    krisografi TÜİSAG Üyesi

    arkadaşlar, acil durum ekiplerinin eğitimleri her yıl düzenlenmesi gerekiyor mu? çünkü eğitimi itfaiye müd. den tam bir yıl önce aldırtmıştırm da, yeniletmeli miyim?

     
  16. uzman

    uzman TÜİSAG Üyesi

    böyle bir soru sormanız bile yanlış.elbette verceksiniz çalışanların hepsini bilgilendireceksiniz.ana kural işletmede çalışan herkesin acil bir durumda hareket tarzı konusunda bilgisi olmak zorundadır.

     
  17. uzman

    uzman TÜİSAG Üyesi

    böyle bir soru sormanız bile yanlış.elbette verceksiniz çalışanların hepsini bilgilendireceksiniz.ana kural işletmede çalışan herkesin acil bir durumda hareket tarzı konusunda bilgisi olmak zorundadır.
    eğitimi yenileyin elbette.1 yıl içinde personel değişimi olduğuna göre

     
  18. krisografi

    krisografi TÜİSAG Üyesi

    personel değişimi olmadı, ekipteki kişiler aynı yine de yeniletmeli miyim? yani yasal bir boyutu var mı?

     
  19. uzman

    uzman TÜİSAG Üyesi



     
  20. sdt.dml

    sdt.dml TÜİSAG Üyesi

    arkadaşlar 6331 sayılı yasayı referans alırsak acil durumlar ile ilgili oluşturulan ekiplerin eğitimini iş güvenliği uzmanının verebileceğini anlarız.Bakınız:
    İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK madde:15/3 :
    Acil durum konularıyla ilgili özel olarak görevlendirilenler, yürütecekleri faaliyetler ile ilgili özel olarak eğitilir. 11 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca görevlendirilen çalışanlara(arama,kurtarma,tahliye,yangınla mücadele), eğitimlerin işyerinde iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi tarafından verilmesi halinde, bu durum işveren ile eğitim verenlerce imzalanarak belgelendirilir. demektedir.Ama uzman kendini o konuda yetkin görmüyorsa ilgili kuruluşlardan(afad,itfaiye teşkilatı v.b.) destek alarak bu eğitimin alınmasını sağlayarak belgelendirir.

     
    G_yigit bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica