Acil Durum Planı Ve Uygulaması Örnek

sasa_1609

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Şirketimizde yapmış olduğumuz Acil Durum Tatbikatı ile ilgili dökümanları paylaşıyorum, şirkete özel olduğu için bazı kısımlarında yazan bize özel bölüm isimlerini ve telefon numaralarını çıkardım umarım faydalı olur.

Ekli dosyalar

• ACİL DURUM UYGULAMA ŞEMASI.xlsx
    449.6 KB · Görüntüleme: 1,334
  • ACİL DURUM TATBİKATI UYGULAMA PLANI.xlsx
    11.6 KB · Görüntüleme: 1,077
  • Tatbikat Raporu.xls
    83.5 KB · Görüntüleme: 979

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Şirketimizde yapmış olduğumuz Acil Durum Tatbikatı ile ilgili dökümanları paylaşıyorum, şirkete özel olduğu için bazı kısımlarında yazan bize özel bölüm isimlerini ve telefon numaralarını çıkardım umarım faydalı olur.
Genel olarak bakıldığında emek harcandığı görülebiliyor. Eleştirisel değil yapıcı olsun diyedir söyleyeceklerim. Şemanız çok karışık ve bazı detayları anlamak için uzunca bakmak gerekiyor. Mesela neden bu kadar çok ambulans var ve ambulanslar neden her yerdeler. Olayın başlangıcı ile birlikte oluşmuş bir olay göremedim örneğin yangın gibi, dökülen-saçılan malzemeler gibi, haberleşme ve basın yayın kimin kontrolünde anlaşılamıyor, kriz masasının yönetimi kimde göremedim. Vardiyaya gelen işçiler neden basın yayın ekibin önünden geçerek toplanma bölgesine gidiyorlar. O bölgeye gidecekler ise bir yönlendirme ya da bildirim almaları gerekmez miydi diye düşünürüm. Son olarak da bütün sevk ve idarenin kriz yönetiminde olması ve buradan talimat almadan hiç bir şekilde ilerleme yapılmaması gerekliliğini de öneririm.

Uygulama planı sadece excell formatında bir dosya olarak görünüyor. Bu dosyayı ilk açan kişinin neye bakacağı nereden başlayacağı belirgin değil. Bence sıra numarası vererek, bölgeler numaralandırılmalı, olaya başlangıç ve bitiş saatleri konulmalıydı. Ayrıca emir komuta kimde olacağı açıkça belirlenmeli idi.

Rapor kısmı genel olarak olumlu. Burada diyeceğim ekiplerin kullandıkları kişisel teçhizatlardan bahsedilmemiş. Genel tahliyenin ne kadar sürdüğü anlaşılmıyor. Toplanma bölgesindeki sayımları göremedim, sayım sonucu eksik personelin olup olmadığı belli değil. Kişilerin kullandıkları Kişisel Koruyucu Donanımlar var mı var ise neler bahsedilmemiş.

Söyleyeceklerim bunlar, amacım yapıcı olmaktır.

Saygılar.

sasa_1609

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Eleştirdiğiniz konularda haklısınız fakat bu anlam kargaşasının olma sebebi şirket özel lokasyon ve görev tanımlarını çıkardım bundan dolayı dediğiniz gibi biraz karışık gelebilir, yangın olayını da şöyle izah edeyim konveyör bantta kaynak çalışması yapan personel olay başlangıcı olan patlama noktasına gidiyorlar ne oldu diye çalışma bölgesini kontrolsüz bir şekilde bırakınca da konveyör bant yangını çıkıyor.
Yorum ve eleştirileriniz için teşekkürler sizin söylediğiniz şekilde de değerlendirerek birdahaki planımızı daha da iyileştiririz bu işler yapıldıkça ve yapıcı eleştiriler geldikçe mükemmele yaklaşır.

Saygılarımla.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Eleştirdiğiniz konularda haklısınız fakat bu anlam kargaşasının olma sebebi şirket özel lokasyon ve görev tanımlarını çıkardım bundan dolayı dediğiniz gibi biraz karışık gelebilir, yangın olayını da şöyle izah edeyim konveyör bantta kaynak çalışması yapan personel olay başlangıcı olan patlama noktasına gidiyorlar ne oldu diye çalışma bölgesini kontrolsüz bir şekilde bırakınca da konveyör bant yangını çıkıyor.
Yorum ve eleştirileriniz için teşekkürler sizin söylediğiniz şekilde de değerlendirerek birdahaki planımızı daha da iyileştiririz bu işler yapıldıkça ve yapıcı eleştiriler geldikçe mükemmele yaklaşır.

Saygılarımla.
30 Yıldır iş sahalarındayım bunun son 15 senesi iş güvenliği servislerinde, Bu tarz senaryoları belirlerken, odak noktanız olsun, bu noktayı baz alarak ilerleyin. Takıldığınız her noktada bir yetkili tayin edin. Bu yetkili sizi yönlendiren bir amir olsun, aynı zamanda kriz masası yöneticisi, bu kişi mümkünse en üst amir veya onu temsile yetkili biri de olabilir. Daha alt kadrolar bu senaryonun yürütülmesini zorlaştıracaktır. Kolay gelsin.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.