Acil Eylem Planı

fevzinuraydın

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba arkadaşlar 10 kişi ve daha az olan işyerlerinde acil eylem planı zorunlumu cevaplarınızı bekliyorum teşekürler

fevzinuraydın

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
sertifikalar ne zaman çıkacak bilen varmı

dilekaltinok

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba arkadaşlar 10 kişi ve daha az olan işyerlerinde acil eylem planı zorunlumu cevaplarınızı bekliyorum teşekürler

İlgili yönetmeliği incelediniz mi?
Bence hepimiz okumalıyız, ben de sizin ki gibi bir durumdayım, ve illa ki hazırlıyorum, en azından 1 kişiyi ilgili yerlere haber vermesi için seçin diyor.

Ekli dosyalar

• İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik 18 Haziran 2013.docx
    33 KB · Görüntüleme: 1,117

emre_y

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
örnek olarak hazırlanmış acil eylem planı muvcutmudur arkadaşlar

emre_y

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
tek çalışanı bulunan yenı mühendislik firmamızda acil eylem planını nasıl yapmalıyım. yardımcı olabilirmisiniz.iyi çalışmalar

ATILIM

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
MADDE 11 – (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;

a) Arama, kurtarma ve tahliye,

b) Yangınla mücadele,

konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.

(5) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde birinci fıkrada belirtilen yükümlülüğü yerine getirmek üzere bir kişi görevlendirilmesi yeterlidir.

iş yerinde bir kişi çalışıyorsa bütün bu ekiplere aynı kişiyi mi yazacaz?

imsiyat

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
MADDE 11 – (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;

b) Yangınla mücadele,

konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.

(5) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde birinci fıkrada belirtilen yükümlülüğü yerine getirmek üzere bir kişi görevlendirilmesi yeterlidir.

iş yerinde bir kişi çalışıyorsa bütün bu ekiplere aynı kişiyi mi yazacaz?

burada bahsedilen DESTEK ELEMANI yani hazır ekiplere destek elemanı. Bu konu hakkında yönetmeliklerde şu an bulunan ( taslak halinde olmayan ) 50 den fazla çalışanı olan işletmelerde ekiplerin kurulması yönündedir.

ATILIM

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
anlıyamadıgım kısım 50 den fazla çalışanı olan yerler için bu ekipler kurulacaksa. 10 kişiden az çalısanı olan yerlerde ekipler kurulmayacaksa bu destek elemanı hangı ekıplere destek olacak?

ATILIM

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
10 kişiden az çalısanı olan bir iş yerinde acil eylem planı hazırlıyorum o halde ben bu iş yerinde bu ekipleri kurmayacak mıyım?

şu konuya tam anlamıyla açıklık getirbilecek biri var mı acaba?

Sorgulayan Adam

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
MADDE 126- (1) Yapı yüksekliği 30.50 m.’den fazla olan konut binaları ile içinde 50 kişiden fazla insan bulunan konut dışı her türlü yapıda, binada, tesiste, işletmede ve içinde 200’den fazla kişinin barındığı sitelerde aşağıdaki acil durum ekipleri oluşturulur.

a) Söndürme ekibi,
b) Kurtarma ekibi,
c) Koruma ekibi,
ç) İlk yardım ekibi.
2) Birinci fıkrada belirtilenler dışındaki yapı, bina, tesis ve işletmelerde ise; bina sahibinin, yöneticisinin veya amirinin uygun göreceği tedbirler alınır.
(3) Ekipler, 136 ncı madde uyarınca çıkarılan iç düzenlemeleri yürütmekle görevlendirilen amirin belirleyeceği ihtiyaca göre, en büyük amirin onayıyla kurulur. Söndürme ve kurtarma ekipleri en az 3''er kişiden; koruma ve ilk yardım ekipleri ise, en az 2''şer kişiden oluşur. Kurumda sivil savunma servisleri kurulmuş ise, söz konusu ekiplerin görevleri bu servislerce yürütülür.

Binaların yangından korunması hakkında yönetmelikte yazılı yukarıdaki şartlar sağlanıyorsa, bu ekiplerin kurulması zorunludur. İlkyardım ekibinin kaç kişiden oluşacağı, aşağıda alıntılanan maddenin bulunduğu İlkyardım Yönetmeliğinde yazılıdır.

Madde 16 - (Başlığıyla birlikte değişik:RG-18/03/2004-25406)(1)
Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her yirmi personel için bir, ilgili mevzuata göre ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan işyerlerinde, her on personel için bir olmak üzere, bu yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş merkezden en az “Temel İlkyardım Eğitimi” sertifikası almış "İlkyardımcının bulundurulması zorunludur.

İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelikte ise;

b) Yangınla mücadele,

yazmaktadır. Tüm bu bilgiler ışığında; Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte yazılı şartları sağlayan 51 kişinin çalıştığı az tehlikeli bir işyerinde kurulacak acil durum ekipleri aşağıda şekilde olabilir:

Minimum 2 kişi- 51/20 ~ 3 kişi İlkyardım Yardım Ekibi (İlkyardım Yönetmeliği Madde 16)
Minimum 3 kişi Söndürme Ekibi (Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik Madde126 (3)) Aynı zamanda Yangınla Mücadele Ekibi olarak adlandırılacak ve eğitim aldırılacaktır.
Minimum 3 kişi Kurtarma Ekibi (Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik Madde126 (3)) Aynı zamanda Arama, kurtarma ve tahliye Ekibi olarak görev alacak ve eğitim aldırılacaktır.
Minimum 2 kişi Koruma Ekibi (Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik Madde126 (3))

Arama, Kurtarma ve Tahliye Ekibi: 3 kişi (Alt ekiplerin hepsi aynı 3 kişiden oluşur.)
Arama Ekibi : 3 kişi
Kurtarma Ekibi : 3 kişi
Tahliye Ekibi : 3 kişi
--------------------------
Yangınla Mücadele Ekibi: 3 kişi (Alt ekip aynı 3 kişiden oluşur.)
Söndürme Ekibi : 3 kişi
Koruma Ekibi : 2 kişi
İlkyardım Ekibi : 3 kişi

Oluşturulan ekiplerde en az ekip üye sayısı dikkate alınmıştır. Ekip üye sayısı isteğe göre artırılabilir, ancak azaltılamaz. Yönetmelikte yazan ekipler dışında her türlü acil durum ekibi( kimyasal madde kazaları ile mücadele, haberleşme, koordinasyon,..vb) isteğe bağlı oluşturabilir.

badebru

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
bır calısanı olan az tehlıkelı sınıfta yer alan işyerı ıcın nasıl acıl eylem planı hazırlanır?yardımıc olabaılecek varmı?

ömrfrkyzk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
burada bahsedilen DESTEK ELEMANI yani hazır ekiplere destek elemanı. Bu konu hakkında yönetmeliklerde şu an bulunan ( taslak halinde olmayan ) 50 den fazla çalışanı olan işletmelerde ekiplerin kurulması yönündedir.
bu ekiplerin hepsi için tanımlar kısmında destek elemanı diye geçiyor yönetmeliğe iyice bak derim

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.