Acının Ülkesi Bosna - Hersek

Konu, 'Avrupa Kıtası Gezi Rehberi' kısmında Ayşe Bekoğlu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Ayşe Bekoğlu

Ayşe Bekoğlu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Bosna'da gezdiğim her yerden hüzün fışkırıyordu. Sadece 3 gün kalabildim ama dopdolu 3 gündü benim için, görmek istediğim her yeri gördüm....

DSC_0058.JPG
    Alija'nın mezarına ve müzesine elbette uğramadan gelmedim, fotoğraflarında bile gözlerinde parlayan ışık beni hipnotize etti, hissettiklerimi tarif edebilecek sözcüğüm yok. Mezarın başında 24 saat nöbet tutan görevliler var, kabristanda okuduğunuz Fatiha için ahirette size şahitlik etmek için oradalar....

DSC_0085.JPG

Hüzünlü yalancı cennet BOSNA

DSC_0020.JPG

Beklediğim gibi savaşın izleri hala her yerde, binalarda, sokaklarda, insanlarda, yemeklerde, içeceklerde, camilerde, yollarda, müzelerde, fotoğraflarda, kadınlarda, adamlarda...

Mostar komik bir yer ama :) Nesi komik bilmiyorum, sadece komik işte, uzun süre silinmeyen bir gülümseme yerleştiriyor yüzümüze.

DSC_0463.JPG

Muazzam manzarası zaten herkesçe biliniyor. Köprünün altındaki kafelerden birisinde saatlerce oturup etrafımı izledim.

Sokaklarında yürürken kafanızı yerden kaldıramıyorsunuz çünkü inanılmaz kaygan, çıkıntılı taşlarla kaplı yolları var. Çok eskiden kadınlar yürürlerken sadece önlerine bakmak zorunda kalsınlar ve yüzmekten gelen adamlara bakamasınlar (!) diye bu şekilde yapıldığını işittim bit tur rehberinden ama inansam mı inanmasam mı bilemedim :)

DSC_0580.JPG

Köprüden atlamak ise artık gelir kaynağı olmuş, profesyonel yüzücüler 50 euro karşılığında gösteri amaçlı atlıyorlar.

Travnik masal gibiydi. Tam ortasından geçen bir nehri var, gerçi Bosna'da hemen her şehrin ortasından akan bir nehir var ama ben Travniktekine hayran kaldım işte. Tercih meselesi bir yerde :)

DSC_0809.JPG

Ve kahve... Ömrümde içtiğim en güzel kahve Bosna kahvesiydi. Tatmadan gelmemek gerek...

DSC_0095.JPG

DSC_0125.JPG

Last edited by a moderator: 13 Mayıs 2016
    uzmancan, igu_pervin ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica