Haber Adliye Personelinin '' Mobbing '' Anketinde Çarpıcı Sonuç

Konu, 'Mobbing Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Serçin YAPRAK

Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi

Adliye Personelinin '' Mobbing '' Anketinde Çarpıcı Sonuç

1.jpg

Adliye personelinin katılımı ile bir anket düzenlendi. Anketin konusu, işyerinde personelin mobbinge maruz kalıp kalmadıklarına ilişkindi. Bin 139 personelin katıldığı anket sonucuna göre en çok mobbin uygulayanlar müdürler, daha sonra hakim ve savcılar geliyor. Adalet Bakanlığı personelinin ‘adalet.gen.tr’ adlı paylaşım sitesi üzerinde katıldıkları anketin sonuçları açıklandı. Anket sonuçlarına göre personelin büyük bir çoğunluğun mobbinge maruz kalıyor. Ancak buna karşı bir şey yapmadıklarını ortaya çıktı.

Bin 139 personelin katıldığı anket 14-21 Haziran tarihleri arasında yapıldı. Anket katılanların
    yüzde 70’i adliye personeli,
    yüzde 28’i ceza infaz kurumu personeli,
    yüzde 2’si ise denetimli serbestlik müdürlüğü personelinde oluştu.

YÜZDE 75’İ ‘BİRŞEY YAPMADIM’

“Çalıştığınız ortamda mobbinge (psikolojik tacize) maruz kaldınız mı?” sorusuna katılımcılarını yüzde 94’e “Evet” yanıtı verdi. “Mobbinge karşı ne tepki verdiniz ?” sorusuna ise yüzde 75’i (823), “Birşey yapmadım” yanıtı verdi.

MÜDÜR VE HAKİMLER BAŞI ÇEKİYOR

“Kim tarafından mobbinge maruz kaldınız?” sorusuna
    yüzde 36, “Müdür”;
    yüzde 31, “Hakim”;
    yüzde 19 “Cumhuriyet Savcısı” yanıtını verdi.

“Size karşı yapılan mobbinge karşı verdiğiniz tepkiden sonuç aldınız mı?” sorusu üzerine yüzde 78’lik bir kesim, “Çaresizim, elimden bir şey gelmez” derken, “Size uygulanan mobbing sonucunda aşağıdakilerden hangisi gerçekleşti ?” sorusuna yüzde 58’lik bir kesim, “Psikolojim bozuldu (panik atak, anksiyete, depresyon, travma
    sonrası stres bozukluğu gibi)” yanıtını verdi.

“Çalıştığınız dönemde başkalarına psikolojik taciz yapıldığına tanık oldunuz mu ?” sorusu üzerine ise yüzde 95’lik bir kesim, “Evet tanık oldum” dedi.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/26690298.asp

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica