Ağır ve Tehlikeli İşler Hakkında

Nurdan DAHİ

Banned
Meslek
Uzman (C)
mesleki eğitim belgelerinin 2 senede bir yenilenmesi gerekiyor mu? Bunu bilmiyordum :mustafa:

dilekaltinok

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
mesleki eğitim belgelerinin 2 senede bir yenilenmesi gerekiyor mu? Bunu bilmiyordum :mustafa:
yok yok durun, akredite olmuş kurumdan alınan kaynakçı belgelerinden bahsediyorum aman :) mesleki eğitim belgeleri süresiz olmalı diye biliyorum, benim sormak istediğim akredite kurumdan alınan kaynakçı belgesi mesleki eğitim belgesinin yerine geçer mi idi ...

Burak HEKİM

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
dilek hanım evet aldırmanız gerekiyor çünkü akredite kuruluştan aldığınız sertifika sadece özel bir kaynağın nasıl yapıldığını (elektrod, gazaltı vb.) belirtir bir belgedir. mesleki eğitim sertifikalarının meb onaylı bir kuruluştan (metem veya özel kurumlar gibi) aldırmanız gereklidir. buralardan alınan sertifika özel bir kaynak metodunu anlatmaz genel kaynak teknikleri vb. bilgileri anlatır. sonuçta kaynak teknolojisi ve kaynakçılık işi için düzenlenmiş bir sertifikanız oluyor.

İdil_e

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar benim aklıma bir konu takıldı, şimdi kaynakçılarımız var diyelim ve bunlara akredite olmuş kuruluştan kaynakçılık belgesi aldırdım diyelim, ve 2 senede bir de yenilemem gerekiyor bu durumda yine mesleki eğitim aldırmam şart mı ? Denetimlerde o belgeyide kabul ederler mi ? Teşekkürler,
Maalesef Dilek Hanım geçerli değil...

Ben bunu bizzat iş müfettişlerinden sorguladım. Çünkü bizim de kaynakçılarımız aynı durumda uluslararası geçerliliği olan kurumlardan alınmış kaynakçılık belgeleri maalesef mesleki eğitim belgesi olarak kabul görmemektedir. Dolayısıyla kaynakçılarınıza da mesleki eğitim belgesi alıdırmanız gerekmektedir.

silikinsayd

Üye
TÜİSAG Üyesi
merhaba arkadaşlar
tekstil fabrikaları tehlikeli sınıfa girmektedir ve c sınıfı uzman olarak görev yapmaktayım. bu işte yeni olduğum için firmadan almam gereken belgeler nelerdir. 1 yıllık çalışma dahilinde neler yapmalıyım maddeler şeklinde yazabilir misiniz? teşekkür ederim

phoenix

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar;
Biz işletmemizdeki çoğu personel için mesleki eğitim kurslarını aldırdık ve hala da aldırmaya devam ediyoruz. Bu konuda biz ilk başta Halk Eğitimi Merkezi ile görüştük fakat bizim firmamıza uygun modül mevcut değildi. Daha sonra eski adıyla Çıraklık ile( şimdiki adıyla Mesleki Eğitim Merkezi ile) görüştük ve araştırmalar sonucunda uygun modüller hazırlandı. Hatta kurslar açılmadan Çıraklık müdürü İş Teftiş Başkanlığını arayıp onlardan fikir aldı. Onların da onaylaması sonucunda 40 saatlik teorik bir kurs düzenlendi. Kursların içeriğinin büyük bir kısmını İş Sağlığı ve Güvenliği dersi kapsamakta. Çıraklık yani Mesleki Eğitim Merkezi sizlere uygun modüllerde yardımcı olacaktır.

akincaylak_35

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar merhaba ,

benim çalıştığım fabrikada bir çok ağır ve tehikeli iş var ancak bu eğitimleri nerden aldıracağımı bilemiyorum çünk isteklerimi çoğu firma karşılayamıyor.örnek vermek gerekirse;

kaynak işleri
yüksekte çalışma eğitimi
kapalı alanlarda çalışma
kimyasallarla çalışma
Her türlü organik ve anorganik zehirli veya tahriş edici maddelerle boya ve vernik imali ve bunlardan meydana gelen zehirli ve tahriş edici boyaların kullanılması işleri.
Her türlü çöp ve atık maddeler (toplanması, taşınması, depolanması, işlenmesi, yok edilmesi vb.) ile ilgili işler.
Her türlü katı ve sıvı ara ürün ve nihai ürünlerin ambalajlanması, paketlenmesi ve dolumu işleri.
Tavan vinci kullanımı
Transpalet kullanımı
Poisaj vs vs bunlar bazı sayabildiklerim.

SEG

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
milli eğitim bakanlığı ile anlaşmalı bir mesleki eğitim kurumu, çıraklık eğitim, işkur eğitimi , meslek lisesi, teknik lise veya MYO olmadığı sürece yine de aldırmanız gerekli diye biliyorum. akredite derken ne konuda akredite?

phoenix

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar merhaba ,

benim çalıştığım fabrikada bir çok ağır ve tehikeli iş var ancak bu eğitimleri nerden aldıracağımı bilemiyorum çünk isteklerimi çoğu firma karşılayamıyor.örnek vermek gerekirse;

kaynak işleri
yüksekte çalışma eğitimi
kapalı alanlarda çalışma
kimyasallarla çalışma
Her türlü organik ve anorganik zehirli veya tahriş edici maddelerle boya ve vernik imali ve bunlardan meydana gelen zehirli ve tahriş edici boyaların kullanılması işleri.
Her türlü çöp ve atık maddeler (toplanması, taşınması, depolanması, işlenmesi, yok edilmesi vb.) ile ilgili işler.
Her türlü katı ve sıvı ara ürün ve nihai ürünlerin ambalajlanması, paketlenmesi ve dolumu işleri.
Tavan vinci kullanımı
Transpalet kullanımı
Poisaj vs vs bunlar bazı sayabildiklerim.

Personelin asıl yaptığı iş olarak mesleki eğitim belgesi aldırılır. Onun dışında kalan mesela zaman zaman yüksekte çalışma yapıyorsa, ya da çalıştığı alanda kimyasal barındırıyorsa (kimyasal üretimi yapan bir firmadan bahsetmiyorum) bunlarla ilgili olarak spesifik olarak iş güvenliği eğitimleri personele iş güvenliği uzmanı tarafından verilmelidir.
Bahsettiğiniz diğer eğitimler için mesela kaynakçılık için Ağır ve Tehlikeli İşlerde Kaynakçı eğitimi olarak 40 saatlik M.E.B.'nın modülleri arasında var ve bunu Halk Eğitimi Merkezi, MEsleki Eğitim MErkezi gibi kuruluşlar bu eğitimi vermektedir.

Uzman Ahmet

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar 2009 dan önce sigortalı olanlar için eğitimleri MEB onaylı kuruluşların yanında,kendi iş yerinizde kendiniz kurs açarak verebilirsiniz.2009 dan sonra sigortalı olanlar için ise İşkurun İş başı eğitimi diye bi programı var o programla yine kendi iş yerinizde personele eğitimini verebilirsiniz.İşkur programı ile ilgili ben şuan araştırma içerisindeyim somut bilgilere ulaşınca sizleride bilgilendiririm.

Kolay gelsin

dilekaltinok

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
yanıtlar için çok teşekkürler arkadaşlar :)

Uzman Ahmet

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Ek-teki tebliği ve değişikliği incelemenizde de fayda var

Ekli dosyalar

• DÜZELTME.pdf
    95.3 KB · Görüntüleme: 45
  • MESLEKİ EĞİTİM TEBLİĞİ.doc
    34.5 KB · Görüntüleme: 51

MAHMURE ESENKAL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Herkese Merhaba Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliğinde 'Ek 1 de bahsi geçen 10 kg’yi aşan tornacılık, tesviyecilik gibi talaşlı imalat ve taşlama işleri derken bu 10 kg ı tam olarak anlayamadım. bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkür ediyorum.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.