İptal Ağır Ve Tehlikeli Işler Yönetmeliği Kaldırıldı

Konu, 'Taslaklar, İptaller ve Diğerleri' kısmında Burak HEKİM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. Burak HEKİM

    Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi



    http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/02/20130208-7.htm
    sayın üyeler inceleyiniz.



     
    saçel, ozanulger, tam35 ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. uzman07

    uzman07 TÜİSAG Üyesi



    Bugünkü resmi gazetede yayımlandı. Mesleki eğitim zorunluluğu da ortadan kalkmış olur mu?



     
  3. uzman07

    uzman07 TÜİSAG Üyesi

    Ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılacak işçilerin mesleki eğitimlerine dair tebliğ 4857 nin 85. maddesine göre çıkmış, dolayısiyle 6331 e göre 85. madde de iptal olduğu için mesleki eğitim artık zorunlu değil diye düşünüyorum, tabiki şu an itibariyle, yarın ne olur bilinmez. :)

     
  4. suat_erbay

    suat_erbay TÜİSAG Üyesi

    3 maddelik bir ilan. Peki bunun anlamı nedir?
    Bu yönetmeliğin getirdiği gereklilikler var, bunlar ne olacak?



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  5. erhann

    erhann TÜİSAG Üyesi

    8 Şubat 2013 CUMA
    Resmî Gazete
    Sayı : 28553
    YÖNETMELİK
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:
    AĞIR VE TEHLİKELİ İŞLER YÖNETMELİĞİNİN YÜRÜRLÜKTEN
    KALDIRILMASINA DAİR YÖNETMELİK
    MADDE 1 – 16/6/2004 tarihli ve 25494 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmıştır.
    MADDE 2 – Bu Yönetmelik 30/12/2012 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
    MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yürütür.


     
  6. suat_erbay

    suat_erbay TÜİSAG Üyesi

    6331 madde 17 (3) fıkrada

    "Mesleki ğitim alma zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgeleyemeyenler
    çalıştırılamaz"
    diyor. Şimdi ne olacak? :)





    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
    feratlar41 bu yazıya teşekkür etti.
  7. Burak HEKİM

    Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

    6331 sayılı kanun
    madde 17
    fıkra(3)
    Mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgeleyemeyenler çalıştırılamaz.

     
    feratlar41, ENGİN SINAV, tnjclml ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  8. melihd

    melihd TÜİSAG Üyesi

    kanunda mesleki eğitim şart koşulduğu için, mesleki eğitim zorunlu olarak devam ettiğini düşünebilir miyiz?

     
  9. NUSRET KOÇ

    NUSRET KOÇ TÜİSAG Üyesi

    bence kanun ne derse o yeni yönetmelik çıkması yakındır zaten açık kapı bırakmazlar

     
  10. Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ

    Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ TÜİSAG Üyesi

    6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununa göre çalışanların eğitimi başlığında madde-17
    3) Mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgelemeyenler çalıştırılamaz.

    Diyor yani bu yükümlülük ortadan kalkmıyor.

     
  11. Burak HEKİM

    Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

    evet tabiki zaten bu zorunluluk olmasına rağmen uygulanmıyordu fakat artık bu kanunlaştı ve bu gereklilik sonucu oluşacak cezalar çok ciddi bunun için ciddi adımlar atılması gerekli.

     
  12. ema

    ema TÜİSAG Üyesi

    Kaldırılan yönetmelik. Yürürlükte olan ise kanun. Kanun, yönetmelikten üstün olduğuna göre 6331 deki 17. madde geçerli diye düşünüyorum. Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum?

     
    STRM ve mustafademir2002 bu yazıya teşekkür etti.
  13. ako

    ako TÜİSAG Üyesi

    6331 in 17. maddesine bakın

     
  14. ako

    ako TÜİSAG Üyesi

    arkadaşlar 6331in 17. maddesi ile zaten zorunlu hale getirildi mesleki eğitim

     
  15. sr.erhan

    sr.erhan TÜİSAG Üyesi

    Sade 3 madde görebiliyorum bu kadar mı ? Bilgisayarda mı sıkıntı var ?

     
  16. carnivora

    carnivora TÜİSAG Üyesi

    mesleki eğitim hala zorunlu ancak ağır ve tehlikeli işler yönetmeliğinde hangi eğitimlerin geçerli olduğu belirtiliyordu. Şu anda belediyelerden alınan geçici ustalık belgelerinin geçerli olabileceğinin düşünüyorum. Yani eğitim hala zorunlu ama, eğitimin standardı belli değil. Belki ben uzman olarak vereceğim mesleki eğitimi, aksine bir yönetmelik yık sonuçta.

     
  17. melihd

    melihd TÜİSAG Üyesi

    mesleki eğitim 6331'le beraber devam ediyor peki bu yönetmelikle beraber neler kaldırıldı şu an?

     
  18. Hassan

    Hassan TÜİSAG Üyesi

    Önümüzde ki hafta yenisi çıkar diye düşünüyorum ben de

     
  19. çağatayözcan

    çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

    zaten yenisi çıkıp bazı düzenlemeler yapılması için kaldırılmıştır arkadaşlar ve emin olabilirsiniz ki mesleki eğitimin zorunluluğu ile ilgili bir ibare de geçerler.

     
  20. Unkurr

    Unkurr TÜİSAG Üyesi

    Arkadaşlar,
    6331 sayılı kanunda
    Madde : 17 : "Mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgelemeyenler çalıştırılamaz." diyor. Ki zaten İşyeri Tehlike Sınıfları tebliğinde Tehlikeli ve Çok Tehlikeli iş yerleri belirtilmiş. Bu da demek oluyor ki tebliğde belirtilen Tehlikeli ve Çok Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışanlar mesleki eğitim almak ve belgelendirmek zorundadırlar. Alacakları mesleki eğitimin özellikleri ve hangi belgelerin geçerli olduğu ise "Ağır ve Tehlikeli işlerde çalıştırılacak işçilerin mesleki eğitimlerine dair tebliğ" de yazmaktadır. Muhtemelen bu tebliğde yeni duruma göre değiştirilecektir. Mesleki eğitim zorunluluğu halen devam etmektedir.

     
    alprdvc, hakan danır, erhancak ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica