İptal Ağır Ve Tehlikeli Işler Yönetmeliği Kaldırıldı

Konu, 'Taslaklar, İptaller ve Diğerleri' kısmında Burak HEKİM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Elif BEĞEN

Elif BEĞEN TÜİSAG Üyesi

sr.erhan bu yazıya teşekkür etti.
  2. carnivora

carnivora TÜİSAG Üyesi

"Ağır ve Tehlikeli işlerde çalıştırılacak işçilerin mesleki eğitimlerine dair tebliğ" hala yürürlükte midir.Yönetmelikle birlikte tebliğde ortadan kalktığı takdirde mesleki eğitimin hangi kurumlar veya kuruluşlar tarafından verileceği şu an için bilinmemektedir. "Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları ile Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmelik" kapsamında kabul edilen ancak "Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliğinde" kabul edilemeyen , Belediyelerden alınmış geçici ustalık belgeleri yeni düzenlemelere kadar geçerli olacaktır diye düşünüyorum. Yeni çıkacak yönetmelikte hangi kurum ve kuruluşlardan alınan belgelerin geçerli olduğu açıklanana kadar eğitim kurumlarıyla anlaşma yapmaktan kaçınmakta fayda var.

3. Ali KÖKSAL

Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

Bence Yeni çıkacak olan yönetmelikte tüm soruların cevabını alırız.

4. mustafademir2002

mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

AĞIR VE TEHLİKELİ İŞLERDE ÇALIŞTIRILACAK İŞÇİLERİN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE DAİR TEBLİĞ

Amaç
    MADDE 1 – (1) Bu Tebliğin amacı, 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun 85 inci maddesinde yer alan ve ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılan işçilerin mesleki eğitimlerinin usul ve esaslarını düzenlemektir.
    Kapsam
    MADDE 2 – (1) Bu Tebliğ, 4857 sayılı Kanunun 85 inci maddesine göre çıkarılan, 16/6/2004 tarihli ve 25494 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği” kapsamında bulunan işyerlerinde çalışan işçileri kapsar.
    Dayanak
    MADDE 3 – (1) Bu Tebliğ, 4857 sayılı Kanunun 85 inci maddesine dayanılarak hazırlanmıştır

ve 6331 DE MADDE 36 ŞÖYLE

MADDE 36 9/1/1985 tarihli ve 3146 sayılıÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunla ilgili olup yerine işlenmiştir.
    Yürürlükten kaldırılan hükümler
    MADDE 37 4857 sayılı Kanunun aşağıdaki hükümleri yürürlükten kaldırılmıştır:
    a) 2 nci maddesinin dördüncü fıkrası.
    b) 63 üncü maddesinin dördüncü fıkrası.
    c) 69 uncu maddesinin dördüncü, beşinci ve altıncı fıkraları.
    ç) 77, 78, 79, 80, 81, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 95, 105 ve geçici 2 nci maddeler.

Şimdi ağır ve tehlikeli işler yönetmeliği kalktı, 4857 sayılı kanunun 85. maddesi kalktı, bu durumda tebliğ dayanaksız kaldı ve ortadan kalktı. Peki bu hafta verilecek mesleki eğitimleri neye göre verecez veya verdirecez? Gelde ayıkla pirincin taşını :(((

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

ERSAN ABACI ve Elif BEĞEN bu yazıya teşekkür etti.
  5. carnivora

carnivora TÜİSAG Üyesi

Mustafa bey benim de anlatmak istediğim tam olarak buydu. Bence eğitim konusunu bir süre askıya almak en mantıklısı yada daha az mali yük getirecek ve bu süreçte sizi çok zorlamayacak eğitimler tercih edilmelidir. Belediyelerden alınan belgeler daha uygulanabilir görünüyor.

mustafademir2002 bu yazıya teşekkür etti.
  6. inceduygu

inceduygu TÜİSAG Üyesi

ya arkadaşlar işe personel alıyoruz ne dolduracağız biz şimdi form olarak ?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. mustafademir2002

Merhaba Duygu Hanım size tavsiyem yine önceki gibi mesleki eğitimi olanları tercih etmeniz. Nedenine gelince 6331 sayılı kanunda mesleki eğitim geçiyor şuan tartışmalı konu neye göre ve nasıl eğitim verileceği, verdireleceği onun için eleman alımlarınızda bir değişikliğe gidilmesi ileriki süreçte sizi zarar uğratabilir, çıkması muhtemel yönetmelikte de paralel oluşumlar bekliyorum.

8. inceduygu

inceduygu TÜİSAG Üyesi

sanırım haklısınız mustafa bey eski tas eski hamam ben devam edeyim

9. GOKBİLGE ATA

GOKBİLGE ATA TÜİSAG Üyesi

Neymiş? Aslında işçi sağlığıymış, çocuk işçiymiş, kadın işçiymiş hikaye... Tüm maddeleri AB çevre direktifinden doğrudan çeviri olan İSG yönetmeliklerden amaç; Yaşlı Avrupa nüfusuna yerli montajcılara genç ve kalifiye ucuz işçi sağlarken Ulus Ötesi şirketler aleyhinde oluşabilecek her türlü iş kazası vb olumsuzlukların cezayi, maddi ve manevi yükümlülüklerini yine bu ülkenin çalışanının (mühendisinin doktorunun) sırtına yıkmaktır.

10. hasan Akyıldız

hasan Akyıldız TÜİSAG Üyesi

Tehlikeli ve çok tehlikeli işler, işyeri tehlike sınıflarından mı çıkartılacak?

11. Unkurr

Unkurr TÜİSAG Üyesi

Hasan bey aynen dediğiniz gibi olacak. Önceden sadece Ağır ve Tehlikeli işlerde çalışanlar deniyordu, bu çalışanlarda Ağır ve Tehlikeli işler Yönetmeliğinden belirleniyordu. 6331 sayılı kanunda Tehlikeli ve Çok Tehlikeli işlerde çalışacaklar belgelendirmek zorunda diyor. Bu da İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğinde belirlenmiştir. Aslında düşünecek fazla birşey yok. Tehlikeli ve Çok tehlikeli işlerde çalışanlar mesleki eğitim alacak, bu kanunda açıkça belirtilmiş. Uygulama aynen devam ettirilecek, değişen çok da birşey yok.

alix bu yazıya teşekkür etti.
  12. hakan danır

hakan danır TÜİSAG Üyesi

Merhabalar;

Bir özel öğretim kurumu yöneticisiyim ve açıklamalarınıza katılıyorum..İptal edilen yönetmelik ve sayılar belli sadece 2009 mayıs ayında çıkan mesleki eğitim zorunluluğu ile ilgili tebliğ iptal edilmedi ve buda yeni çıkacak tebliğ ile düzenlenecektir.Tekrardan teşekkürler

13. mühendis85

mühendis85 TÜİSAG Üyesi

İlk Yardım Yönetmeliği ne göre :

Madde 16 - (Değişik madde: 18/03/2004-25406 S.R.G. Yön./14.mad) Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her yirmi personel için bir, ilgili mevzuata göre ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan işyerlerinde, her on personel için bir olmak üzere, bu Yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş merkezden en az "Temel İlkyardım Eğitimi" sertifikası almış "İlkyardımcının bulundurulması zorunludur."

Şimdi yalnızca tüm kuruluşlar için istihdam edilen yirmi personel için 1 kişi kısmını mı baz alacağız? Sonuç olarak ortada ATİ diye bir sınıf kalmadı. Nedir yani bu yönetmelikleri sürekli yürürlüğe koyup yürürlükten kaldırma hevesi . Olan uzmana hekime oluyor mevzuat okumaktan kafa kalmadı. Hekimimiz geçen gün bana şaşkın şaşkın sordu, işe girişte hangi formu dolduracağım diye :) İşyeri Hekimlerinin Gör. Yetk. Sor. Yönetmeliğindeki Ek 7 yi kullanmasında sakınca var mı sizce? Format aynı.

hakan danır bu yazıya teşekkür etti.
  14. muratumutakgul

muratumutakgul TÜİSAG Üyesi

Mobilya atölyesinde mobilya imalatı yapan bir firma için eğitim belgesi olarak çevre ve şehircilik bakanlığından alınabilen ''geçici ustalık yetki belgesi'' olası bir denetimde eğitim belgesi olarak yeterli olabilir mi arkadaşlar ?

15. ceren123

ceren123 TÜİSAG Üyesi

ağır ve tehlikeli işler yönetmeliğinin kaldırılmasıyla sağlık anlamında ağır ve tehlikeli işler raporuna da gerek kalmadı o zaman?

16. pirate

pirate TÜİSAG Üyesi

Alt yapı eksikliği olan bir alan İş Güvenliği Türkiyemiz için. Bununla birlikte atılmak istenen adımlar var, gözden kaçan da birçok ayrıntı var. fazla yoruma mahal vermeden anlaşılır net bir mevzuat için düzeltmeler yapılıyor; c sınıf iş güvenlikçilerin A sınıfa belli şartlara haiz olması durumunda bakabilmesi gibi. bu uygulamalar çok sağlıklı sonuçlar vermeyebilir fakat hiç yoktan da iyidir. Kaldırılan ilgili yönetmelikte sorularımızın cevabını bulacağımıza inanıyorum.

17. mustafademir2002

ceren hanım sağlık ile ilgili dayanak 6331 sayılı kanunumuz oldu, şuan eğitimler belli değil hatta gacen hafta eğitim için başvuru yaptık gelen cevap ağır ve tehlikeli işler yönetmeliği kaldırılarak 6331 sayılı kanunun maddelerinde yer almıştır ancak buna bağlı mevzuatlar henüz yayınlanmadığı için şuan için eğitim talebenize olumlu cevap veremiyoruz. şeklinde bir yazı geldi. Sağlık ile ilgili işlemlerde değişiklik yok.

18. meminoz

meminoz TÜİSAG Üyesi

Mesleki eğitim Kurumları da gelen talepleri bekletmek zorunda kalıyorlar. Bununla ilgili olarak olası bir denetimde sıkıntı yaşamamak adına mesleki eğitim kurumuna eğitim talebinde bulunulmalı. En azından denetimde sıkıntı yaşamamak adına, biz talepte bulunduk ancak yukarıda yazılı sıkıntılardan ötürü eğitimi alamıyoruz şeklinde bir gerekçe sunulur.

19. Yusuf SAYAR

Yusuf SAYAR TÜİSAG Üyesi

20. krisografi

krisografi TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar merhaba;
    tehlikeli işler ile ilgili mesleki eğitim verilir de ne gibi sağlık kontrollerinin yapılması gerekiyor?
    bir gıda fabrikası için mesela? (dolum işleri yapılmakta) (işi bölümleri makina bakım teknisyeni, elektrik teknisyenleri, formenler, işçi..vb olarak farklılık göstermektedir)

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica