Soru Ağır Ve Tehlikeli Işlerde Çalışma Şartları (kadın,yaş Vs)

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında Fatma ÇİLOĞLU tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. Fatma ÇİLOĞLU

    Fatma ÇİLOĞLU TÜİSAG Üyesi



    İyi günler..
    C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına hazırlanıyorum. Ağır ve tehlikeli işlerde çalışanların yaşı düşürüldü ve yönetmelik kaldırıldı bir bilgim var ancak kafam karıştı.

    kimi yerlerde " 18 yaşını doldurmamış işçiler çalışamaz " yazıyor kimi yerde de mesleki eğitimi almış (kadınlarda dahil)" 16 yaşını tamamlamış ancak 18 yaşını doldurmamış işçiler çalışabilir" yazıyor.
    yani normal şartlarda 18 yaşından küçükler çalışamaz ancak mesleki eğitimi varsa 16 yaşını tamamlamış işçiler çalışabilir mi? Ağır ve tehlikeli işlerde çalışma yaşını 16 diyebilir miyiz? Ayrıca periyodik kontroller yılda 1 kez mi yapılıyor? Yardımcı olursanız çok sevineceğim.. İyi çalışmalar...



     
  2. trapezuslu

    trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi



    Ağır ve tehlikeli işler tanımı kalktığı için "ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılma yaşı...." diye bir soru sormazlar ancak "ÇOCUK VE GENÇ İŞÇİLERİN ÇALIŞTIRILMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK" e göre soru sorarlar veya diğer meri mevzuata göre. Sizin cevabınız, bu yönetmeliğin madde 5 ek cümlesinde yazıyor. Ayrıca Ek 3 16 yaşını doldurmuş 18 tamamlamamış gençlerin çalışabilecekleri yerleri tarifliyor.
    Bu yönetmeliğin aleyhinde bir soru sormazlar. Bu yönetmeliği iyi okumakta fayda var.



     
    Fatma ÇİLOĞLU bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica