Ahtapot Baskı Ağır Ve Tehlikeli Işlerde Mi?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında okan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. okan

okan TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar merhaba

çalıştığım firmada 3 adet ahtapot baskı makinası var. Bunlarla tişörtlere parça baskı yapılıyor. Acaba bu bölüm ağır ve tehlkeli işleremi giriyor. Bu bölümdeki çalışanlar ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılacak işçilerin zorunlu mesleki eğitim alması gerekirmi.Emin olamadım da yardımcı olursanız sevinirim.

2. ahatal

ahatal TÜİSAG Üyesi

İyi günler okan bey ;
    Elinizde ahtapot baskı makinaları ile ilgili risk analiz örneği varsa paylaşırsanız sevinirim.
    iyi çalışmalar.

Last edited by a moderator: 9 Ocak 2014
  3. Ersin

Ersin TÜİSAG Üyesi

makina resimlerini yükleyin

4. ahatal

ahatal TÜİSAG Üyesi

makineler dosyada yüklü bunlarla ılgılı rısk analızı iztiyorum elınızde varsa

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Ekli Dosyalar:

Orhan YILMAZ ve alibey bu yazıya teşekkür etti.
  5. fatih akçayır

fatih akçayır TÜİSAG Üyesi

Merhaba
    Merhaba Okan bey, şuan 5 ahtopotu olan bir iş yerine risk analizi yapacağım. Bu makinlarla ilgili riskler nelerdir, mümkünse sizden yaptığınız risk analizini isteyeceğim.

6. Eray ATALAY

Eray ATALAY TÜİSAG Üyesi

Bu makinaların olduğu imalathaneler Ocak 2012' de çok tehlikeli sınıfa sokulmuş, yapılan itirazların ardından Mart 2012' de tekrar Tehlike sınıfa geri çekilmiştir.

Bu makinalardaki en büyük tehlike sıkışmadır. Çalışanlar emniyet kollarını açmadan da makina kolları arasına girebiliyorlar. Boyayı temizleyecektim vs. gibi bahaneleri var. Sonrasında elleri kolları düğmelere değdiğinde makina kolları "göze alma" işlemi kapsamında yarım kalan turunu tamamlayabiliyor. Bu esnada çalışan dönme yönündeyse o yarım turda iki kol arasına sıkışıp yatay bi pozisyonda kalıyor. Kaldığı aralık da 30cm civarında. Sıyrıklarla atlabileceği gibi belinin kırılmasına ve ölüme kadar bir çok sonucu vardır.

Bir diğer tehlike ise bu makinaların diğer ek parçaları. Bu parçaların bakımları düzgün yapılmadığında ciddi elektrik çaprmasına neden olabiliyor.

Yine bu parçaları takarken emniyet başlıklarını takmadıklarında kontrolsüz boşluklar oluşuyor. (O boşluğa girerse kollar arasında sıkışma tehlikesi var)

Üstüne sprey kutusu koydurulmamalı, etrafında kullanılan boyaların ağzı kapalı olmalı vs. vs. vs. şeklinde devam eder. Makinanın çalışmasını biraz izlerseniz tüm riskleri göreceksinizdir.

İyi çalışmalar dilerim.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

esmabaykan bu yazıya teşekkür etti.
  7. esmabaykan

esmabaykan TÜİSAG Üyesi

Ahtapot Baskı makinelerinde çalışanların mesleki eğitimleri gerekliymiş.
    (Yapılan iş tehlikeli sınıfta yer aldığından).
    İyi çalışmalar.

Zercan bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica