Ahtapot Baskı Ağır Ve Tehlikeli Işlerde Mi?

okan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar merhaba

çalıştığım firmada 3 adet ahtapot baskı makinası var. Bunlarla tişörtlere parça baskı yapılıyor. Acaba bu bölüm ağır ve tehlkeli işleremi giriyor. Bu bölümdeki çalışanlar ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılacak işçilerin zorunlu mesleki eğitim alması gerekirmi.Emin olamadım da yardımcı olursanız sevinirim.

ahatal

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar merhaba

çalıştığım firmada 3 adet ahtapot baskı makinası var. Bunlarla tişörtlere parça baskı yapılıyor. Acaba bu bölüm ağır ve tehlkeli işleremi giriyor. Bu bölümdeki çalışanlar ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılacak işçilerin zorunlu mesleki eğitim alması gerekirmi.Emin olamadım da yardımcı olursanız sevinirim.
İyi günler okan bey ;
Elinizde ahtapot baskı makinaları ile ilgili risk analiz örneği varsa paylaşırsanız sevinirim.
iyi çalışmalar.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Ersin

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
makina resimlerini yükleyin

fatih akçayır

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba
arkadaşlar merhaba

Merhaba Okan bey, şuan 5 ahtopotu olan bir iş yerine risk analizi yapacağım. Bu makinlarla ilgili riskler nelerdir, mümkünse sizden yaptığınız risk analizini isteyeceğim.

Eray ATALAY

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bu makinaların olduğu imalathaneler Ocak 2012' de çok tehlikeli sınıfa sokulmuş, yapılan itirazların ardından Mart 2012' de tekrar Tehlike sınıfa geri çekilmiştir.

Bu makinalardaki en büyük tehlike sıkışmadır. Çalışanlar emniyet kollarını açmadan da makina kolları arasına girebiliyorlar. Boyayı temizleyecektim vs. gibi bahaneleri var. Sonrasında elleri kolları düğmelere değdiğinde makina kolları "göze alma" işlemi kapsamında yarım kalan turunu tamamlayabiliyor. Bu esnada çalışan dönme yönündeyse o yarım turda iki kol arasına sıkışıp yatay bi pozisyonda kalıyor. Kaldığı aralık da 30cm civarında. Sıyrıklarla atlabileceği gibi belinin kırılmasına ve ölüme kadar bir çok sonucu vardır.

Bir diğer tehlike ise bu makinaların diğer ek parçaları. Bu parçaların bakımları düzgün yapılmadığında ciddi elektrik çaprmasına neden olabiliyor.

Yine bu parçaları takarken emniyet başlıklarını takmadıklarında kontrolsüz boşluklar oluşuyor. (O boşluğa girerse kollar arasında sıkışma tehlikesi var)

Üstüne sprey kutusu koydurulmamalı, etrafında kullanılan boyaların ağzı kapalı olmalı vs. vs. vs. şeklinde devam eder. Makinanın çalışmasını biraz izlerseniz tüm riskleri göreceksinizdir.

İyi çalışmalar dilerim.

esmabaykan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Ahtapot Baskı makinelerinde çalışanların mesleki eğitimleri gerekliymiş.
(Yapılan iş tehlikeli sınıfta yer aldığından).
İyi çalışmalar.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.