Risk D. Aile Sağlığı Merkezlerinde (asm) Risk Analizi

Konu, 'Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında semih001 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. Murat KOÇAK

    Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi



    zafer bey ve diğer ilgilenen arkadaşlar,

    şu an iş yerindeyim. dosya evdeki bilgisayarda 1 gün daha bekleteceğim sizi..!!!



     
    siyahimm bu yazıya teşekkür etti.
  2. Murat KOÇAK

    Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi



    hangi arkadaşımız ekledi bilmiyorum ama ben tekrar ekliyorum. kendisine de buradan teşekkür ediyoruz.

    tam inceleme şansım olmadı. kendi ASM nize göre ekleyip çıkarabilirsiniz



     

    Ekli Dosyalar:

  3. Arif BAŞTÜRK

    Arif BAŞTÜRK TÜİSAG Üyesi

    Toplum Sağlığı Merkezlerinde durum nasıl? Bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim..

     
  4. mekabe

    mekabe TÜİSAG Üyesi

    ASM hekimleri sözleşmeli çalışmakta ve binaları muayenehane olarak işlem görmektedir
    TSM lerdeki hekimler ise devletin kadrosundaki kendi hekimleridir, yani devlet dairesidir
    6331 ün uygulaması da Kamu İşyerlerinde 2016 ya dek ertelendi biliyorsunuz.
    Yani hiç bir hareket olduğunu sanmıyorum.



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  5. gokmacher

    gokmacher TÜİSAG Üyesi

    ASM ler 2014 den itibaren isg hizmeti alacaklar mı ?

     
  6. Murat KOÇAK

    Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

    tehlikeli sınıf olduklarından dolayı alacaklardır.



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  7. uyanıkuzman

    uyanıkuzman TÜİSAG Üyesi

    murat bey bir sorum olacak asm ler toplum sağlığı merkezleri gibi kamu binası mı sayılır yoksa anlaşma yapabılırmıyız özel gibi ayrıca buraların muhasebesi tsm lere yada sağlık bakanlığına bağlı bireysel anlaşma yapma durumu nasıl olacak sgk noları yok buyerler gidip OSGB ile anlaşmaz sonuçta dr lara sertifika olmadan 30 saat hak tanındı kendı yerlerını kendılerı yapacaklar

     
  8. gokmacher

    gokmacher TÜİSAG Üyesi

    BİLDİĞİM KADARIYLA ASM LERİN HEPSİNDE YOK AMA SAĞLIK PERSONELİ DIŞINDA ÇALIŞAN TEMİZLİK VS GÖREVLİLERİ İÇİN AYRI SİCİL NUMARASI AÇILIYOR VE BU YÜZDEN HİZMET ALMALARI GEREKİYOR BU PERSONELİ OLMAYAN ASM LER 2016 DA DİYE BİLİYORUM AMA GÖRÜŞTÜĞÜM Bİ ASM NİN SORUMLU HEKİMİ AKSİNİ İDDA ETTİ AMA BEN BAŞKA 2 ASM İLE ANLAŞTIM HİZMET İÇİN BUDA İLGİNÇTİR.

     
  9. mekabe

    mekabe TÜİSAG Üyesi

    ASM ler kamu binası değil, özel muayenehane olarak işlem görür. Dahası, eğer kamu binasındaysalar kullanım bedeli olarak kamuya her ay kira öderler. Her binanın rayiç bedele göre kirası farklıdır. İçindeki sağlık elemanları, (hekim ve hemşire) sözleşmeli ve sigortalı olarak çalışır. Tüm ASM ler TEHLİKELİ sınıfta yer aldığı için 2014 ten itibaren ISG hizmeti alma zorunluluğundadırlar. Eğer oradaki hekimin İşyeri Hekimi sertifikası yoksa kendi elemanına İş Sağlığı Güvenliği hizmeti veremez. Çünkü son yapılan torba kanun değişikliği ile sertifikası olmayan hekimlere sadece AZ TEHLİKELİ sınıfta hizmet verebilme imkanı tanımıştır, oysa TEHLİKELİ ve ÇOK TEHLİKELİ sınıfta sadece sertifikası olan İşyeri Hekimleri çalışabilir. Özetle, oradaki çalışanlar herhangi bir hekimden değil, sadece İSG profesyoneli olan sertifikalı İşyeri Hekiminden hizmet alacaklardır.

     
  10. uyanıkuzman

    uyanıkuzman TÜİSAG Üyesi

    yanlış biliyorsunuz yasayla sadece çoktehlikeli sınıflarda sertifika şartı aranacak bilginize

     
  11. Gamze

    Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

    Torba Yasadaki 21. maddeye bakarsanız; sertifikasız sadece az tehlikeli işyerlerine hizmet verebilirler onaylandığı taktirde.

    MADDE 21- 1219 sayılı Kanunun 12 nci maddesinin ikinci fıkrasının birinci cümlesinin (a) bendinden önce gelen bölümü ile üçüncü fıkrasının dördüncü cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve üçüncü fıkrasına beşinci cümlesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki cümle eklenmiştir.
    “Tabipler, diş tabipleri ve tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar; 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 28 inci maddesi, 27/7/1967 tarihli ve 926 sayılı Türk Silâhlı Kuvvetleri Personel Kanununun ek 27 nci maddesi, 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 36 ncı maddesi ile 17/11/1983 tarihli ve 2955 sayılı Gülhane Askeri Tıp Akademisi Kanununun 32 nci maddesi saklı kalmak kaydıyla, aşağıdaki sağlık kurum ve kuruluşlarında mesleklerini icra edebilir:”
    “Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve yöneticilik görevi bulunmayan tabipler ile aile hekimleri, kurum ve kuruluşlarındaki çalışma saatleri dışında aylık otuz saati geçmemek üzere işyeri hekimliği yapabilir.”
    “Tabipler, işyeri hekimliği eğitimi alma ve işyeri hekimliği belgesine sahip olma şartı aranmaksızın az tehlikeli işyerlerinin işyeri hekimliği görevini yapabilirler.”

    http://www.isgfrm.com/threads/doktorlar-3-bin-lira-vermeden-işyeri-hekimi-olabilecek.11733/

     
  12. mekabe

    mekabe TÜİSAG Üyesi

    Kaynağınızı gösterebilir misiniz?

    Gerçi Gamze hanım beni teyid eden bir cevap vermiş ama...yanlışlık varsa kaynak verin düzeltelim.

     
  13. Gamze

    Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

    Benim bir önceki mesajımda verdiğim linkten Torba Yasaya ulaşabilirsiniz. Gerçi ilgili maddeyide aynen Torba Yasadan aldım. Bundan alâ kaynak yoktur sanırım değil mi ;)

     
  14. mekabe

    mekabe TÜİSAG Üyesi

    Sanırım aynı şeyi okuyup farklı şeyler anlıyoruz.Yazınızda hala bir kaynak veya link göremedim.
    Torba yasadaki en son değişiklik aşağıda olduğu gibidir;
    MADDENİN KABUL EDİLEN HALİ:
    Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve yöneticilik görevi bulunmayan tabipler ile aile hekimleri,kurum ve kuruluşlarındaki çalışma saatleri dışında ve kurumlarının izniyle aylık otuz saati geçmemek üzere işyeri hekimliği yapabilir.”
    “Tabipler, işyeri hekimliği eğitimi alma ve işyeri hekimliği belgesine sahip olma şartı aranmaksızın
    10’dan az işçi çalıştıran
    az tehlikeli işyerlerinin işyeri hekimliği görevini yapabilirler"


    http://www.medimagazin.com.tr/ana-sayfa/guncel/tr-torba-yasadaki-isyeri-hekimliginde-degisiklik-yapildi-1-11-55161.html

     
  15. Gamze

    Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

    Sayın mekabe ben sizinle aynı şeyi söylüyorum zaten :)
    Sayın uyanık uzmanın Torba Yasadan ayrı verebileceği bir kaynak yoktur demek istemiştim hepsi bu. Torba Yasanın forumda paylaşıldığı linki vermiştim: http://www.isgfrm.com/threads/doktorlar-3-bin-lira-vermeden-işyeri-hekimi-olabilecek.11733/

     
  16. mekabe

    mekabe TÜİSAG Üyesi

    Gamze hanım, yazımı size hitaben değil, "uyanık uzman"ın yazısına cevap olarak yazmıştım. Benim de sizinle aynı şeyi söylediğimizin farkındayım. Yanlışlıktan dolayı özür dilerim. Saygılarımla,

     
    Gamze bu yazıya teşekkür etti.
  17. uyanıkuzman

    uyanıkuzman TÜİSAG Üyesi

    kaynak yok haklısınız 15 gün önce bakmıştım yasaya yenı eklenmış bu iyide ne işe yarayacak hala dr yok fırmalarda haklı çok yuksek para talep ediyorlar az tehlıkelılerın zaten 2016 da başlıycak 50 altı hiç bir işe yaramaz ve dr sıkıntısına devam

     
  18. AVŞARBEYİ

    AVŞARBEYİ TÜİSAG Üyesi

    ASM' lerin özel sektör olduklarına dair yasal dayanak gösterirmisiniz

     
  19. Murat KOÇAK

    Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

    Hepsinin ASM ler adına vergi numaraları var. Kira ödüyor, Ssk ödüyorlar. Rn önemlisi çalışan çalıştırıyorlar. Elektrik, su doğalgaz internrtlerini kendileri ödüyor
    Yasal dayanak yok ama bütün tıbbi cihaz ve malzemeleri kendi alıyorlar.

     
  20. mekabe

    mekabe TÜİSAG Üyesi

    Tam olarak "kaynak" yerine geçer mi bilemiyorum ama 20.05.2010 tarih ve 27591 sayılı RG deki
    AİLE HEKİMLİĞİ UYGULAMA YÖNETMELİĞİ
    "Aile sağlığı merkezi MADDE 18 – (1) Aile sağlığı merkezi, Bakanlıkça öngörülen nüfus kriterleri esas alınmak suretiyle sözleşme yapmış bir ya da daha fazla aile hekimi tarafından açılabilir.
    (2) Aynı aile sağlığı merkezindeki her aile hekimi ve aile sağlığı elemanı pozisyonu için ayrı ayrı sözleşme yapılır" der.
    Bu sözleşmeyi yapmak hakkı hem Kamudaki hekime, hem de Özelde çalışan hekime bir hak olarak tanınmış olup,
    4) Aile hekimleri, sağlık hizmetlerine yardımcı olmak amacıyla ebe, hemşire, sağlık memuru, tıbbi sekreter gibi ilave sağlık hizmetleri personeli ile güvenlik, temizlik, kalorifer, sekretarya vb. hizmetler için ferden veya müştereken personel çalıştırabilir ya da hizmet satın alabilirler, demektedir.

    http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2010/05/20100525-10.htm


    (Oysa Kamudaki hiç bir hekim bu imkana sahip değildir. Hastane başhekimleri, kamu hastaneleri için "bütçeleri Döner Sermayeden karşılanmak üzere" sınırlı sayıda hizmet alabilmektedirler. Kaldı ki bu kamu hastaneleri de artık A,B,C,D,E olarak gruplandırılarak ve başlarına birer CEO getirilip özelleştirme planları aşama aşama olarak hayata geçmektedir. )

    Söz konusu Yönetmeliğin ekinde
    EK-1
    Aile Hekimliği Uygulamasında Atama ve Nakillerle İlgili Usul ve Esaslar
    Çalışılan yer, kurum ve statülerine göre öncelik sıralaması
    MADDE 1- (1)Aile hekimliği uygulamasına geçilen illerde aşağıdaki düzenlemelere göre yerleştirme yapılır.

    Sözleşme ile çalıştırılacak aile hekimleri
    MADDE 2- (1)Sözleşme ile çalıştırılacak aile hekimleri aşağıdaki usullere göre yerleştirilir.
    (2) İlin ilk yerleştirmesi;
    a) Kamu görevlisi olan tabip ve uzman tabiplerin yerleştirilmeleri
    b)
    Kamu görevlisi olmayan uzman (özelde çalışan) tabip ve tabiplerin yerleştirilmelerinin düzenlemesi yapılmıştır.

    Bu bilgilerle, "ASM ler kamu binası değil, özel muayenehane olarak işlem görür" tezime yeterli bir yasal dayanak olup olmadığı konusu takdirinize bırakıyorum.

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica