Risk Değerlendirmesi Akaryakıt İstasyonlarında Risk Analizi

Kemal Erdal Çelen

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
kemal bey elinizde örnek risk analizi var mıdır
Akaryakıt istasyonlarında risk analizi ve risk değerlendirmesi yapacak arkadaşlara teşekkür karşılığı raporlarına esas olmak üzere çok değerli iki belge gönderiyorum. Daha sonra çalışmalarını bitiren arkadaşların incelemem ve riski yönetme konusunda paylaşımıma sunmalarını rica ederim. Kalın sağlıcakla

Ekli dosyalar

• Akaryakıt İstasyonları RDR.pdf
    2.5 MB · Görüntüleme: 3,288
  • RDR Akaryakıt İstasyonları Gereklilikleri.docx
    15.4 KB · Görüntüleme: 2,397

semih001

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Akaryakıt istasyonlarında risk analizi ve risk değerlendirmesi yapacak arkadaşlara teşekkür karşılığı raporlarına esas olmak üzere çok değerli iki belge gönderiyorum. Daha sonra çalışmalarını bitiren arkadaşların incelemem ve riski yönetme konusunda paylaşımıma sunmalarını rica ederim. Kalın sağlıcakla
kemal bey bu daha önce sitede paylaşılmıştı elinizde suanda risk analizi mevcut değil mi

serdarpala

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
akaryakıt ve gaz tipi yakıtların perakende satışı çok tehlikeli kategoride ve A ve B sınıfı meslek haricindeki bir uzman (ben mesela:)) oradan alışveriş yapmak dışında başka birşey yapamaz.

Kemal Erdal Çelen

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
kemal bey bu daha önce sitede paylaşılmıştı elinizde suanda risk analizi mevcut değil mi
Bu bilgiler doğrultusunda ayrıca saptayacağınız tehlike kaynakları ve riskler ile alacağınız önlemler farklı olabileceğinden yapılmış risk analizlerine gereksinimiz kalmayacaktır. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Kalın Sağlıcakla.

Arkadaşlar akaryakıt istasyonları ile ilgili elinde risk analizi örneği olan varsa paylaşırsa memnun oluruz...
Yararlı olacağını düşündüğüm bilgileri içeren dokümanları ekte sunuyorum. Bir teşekkür ve yapacağınız çalışmayı paylaşmanız dileğiyle. Kalın sağlıcakla.

Ekli dosyalar

• Akaryakıt İstasyonları RDR.pdf
    2.5 MB · Görüntüleme: 1,251
  • RDR Akaryakıt İstasyonları Gereklilikleri.docx
    15.4 KB · Görüntüleme: 846
Moderatör tarafında düzenlendi:

Neclamandan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Necla Hanım; Bakanlığa başvurup 7 yıl boyunca c sınıfı belgenizle çok tehlikeli sınıfa bakma izni alabilirsiniz. 7 yıl boyunca sınava girerek önce B sonra da A sınıfı olacaksınız
Peki ben zaten sorumlu mudur olarak LpG ye bakiyorum sorumlu mudurlerin gorevi sona mi erecek ?

alix

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
LPG ... sorumlu müdürlük ile ilgili yönetmelik yürürlükten kalkmadığı için sorumlu müdürün sorumlulukarı devam eder.

Neclamandan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
LPG ... sorumlu müdürlük ile ilgili yönetmelik yürürlükten kalkmadığı için sorumlu müdürün sorumlulukarı devam eder.
ozaman sunu anliyorum bir akaryakit ve lpg istasyonunda sorumlu mudur olsa dahi A sinifi uzman tarafindan denetlenecek boyle ise sorumlu mudur icin istasyon sahipleri icin kotu olabilir onlar sorumlu mudurlere bile tahammul edemezken

Yani sorumlu mudurler icin iyi olacak cunku gereklilikleri bakanlik tarafindan gorevlendirilmis uzmanlar araciligi ile deger kazanacak .İstasyon sahipleri tarafindan is bulamayan muhendislerin onlarin kafalarina kakadiklarini dusundukleri bir gereksizlik olarak goruluyor is guvenligi acisindan cok tehlikeli sinif sayilan lpg istasyonlari istasyon sahipleri acisindan en guvenilir alanlar ve bu yuzden herkesten once onlarin bu alanlarda is guvenligi egitimi almalari gerektigini dusunuyorum.

serdarpala

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
yönetmelik diyor ki: üniversitede ziraat veya makine veya benim gibi su ürünleri mezunları akaryakıt ve ürünlerinin perakende satışı gibi ana dalı ile uyumsuz çok tehlikeli yerlerde isg adına başınızda A veya B uzman olmadan hiç bir faaliyet yapamazsınız. isg adına yaptıklarınız muhakkak ki iyi şeylerdir ama yetki yok. yani yasal dayanağı olmayan her türlü faaliyet suç sayılabilir. Dikkat. istasyon sahipleri ceza yiyince akıllı uslu hanım hanımcık bir hal alabilirler.

civriz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba c sınıfı olarak akaryakıt istasyonunda risk analizi yapabilirmiyiz

Kemal Erdal Çelen

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hayır.

Merhaba c sınıfı olarak akaryakıt istasyonunda risk analizi yapabilirmiyiz
Evet. 1.7.2013 tarihine kadar risk analizi, risk değerlendirmesini ve acil durum eylem planlarını yapabilirsiniz. Kalın sağlıcakla.

serdarpala

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Evet. 1.7.2013 tarihine kadar risk analizi, risk değerlendirmesini ve acil durum eylem planlarını yapabilirsiniz. Kalın sağlıcakla.
Kemal bey A sınıfı bir kaç uzman ile görüştüm bu konuyu sordum ama yapamazsınız dediler. Ve vende gelen bir işi geri çevirmek zorunda kaldım. çünkü okuduğum üniversite ana dal olarak bu işle uyuşmuyor. uyuşursa sıkıntı yok a sınıfı gibi çalışabilirdim. siz daha iyi bilirsiniz. C sınıfı bir uzman neye dayanarak ( ana branş harici) hangi mevzuatın hangi maddesi hangi fıkra ya dayanarak çok tehlikeli sınıfta risk analizi acil eylem planını yapabilir?
olduki kaza yaşandı ve c uzman bunu risklerde görememiş.. çünkü başkasından aldığı risk değerlendirmesinde adres ve firma farklılığından dolayı farklı olan çevresel ve psikososyal riskler farklıymış..iş müfettişi gelip te sormaz mı C uzmana: '' siz ziraat vs mühendisiymişsiniz ne işiniz var burada üstelik riskleri algılayamadığınız için bu kaza yaşandı.''
lütfen sizden cevap bekliyorum KemalBey.

47.30.01 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda motorlu kara taşıtı ve motosiklet yakıtının (benzin, mazot, dizel, biodizel, LPG, CNG vb.) perakende ticareti Çok Tehlikeli
47.30.02 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda motorlu kara taşıtları için yağlama ve soğutma ürünlerinin perakende ticareti (madeni yağ, antifriz vb.) Az Tehlikeli

47.30.01 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda motorlu kara taşıtı ve motosiklet yakıtının (benzin, mazot, dizel, biodizel, LPG, CNG vb.) perakende ticareti Çok Tehlikeli

serdarpala

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bu yeni tebilğde eski tebligatta da çok tehlikeli sınıf. yani nasıl xx.xx.xx tarihine kadar bir C uzman burada risk analizi vs yapabilir. Cevap bekliyorum lütfen.

ozgur_snmz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Bu bilgiler doğrultusunda ayrıca saptayacağınız tehlike kaynakları ve riskler ile alacağınız önlemler farklı olabileceğinden yapılmış risk analizlerine gereksinimiz kalmayacaktır. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Kalın Sağlıcakla.

Kemal bey merhabalar, Yapmış olduğunuz paylaşım ve bilgilendirmeler iş kazası, meslek hastalığı vb. olumsuzlukların engellenmesi konusunda yönlendirici ve destekleyici olabilir. Ancak Risk analizi konusunda bir yanlışınız var 6331 sayılı kanun uzmanların yönlendiricisidir, bu sebeple sadece akaryakıt istasyonları değil tüm iş yerlerinde hatta apartmanlarda dahi risk analizi yapılmalıdır. Gruba üye olan yeni arkadaşlar bu noktaya kesinlikle dikkat etmelidirler. Kısacası her firmaya tehlike ve riskleri doğrultusunda risk analizi yapılmalıdır.

Kemal Erdal Çelen

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kemal bey A sınıfı bir kaç uzman ile görüştüm bu konuyu sordum ama yapamazsınız dediler. Ve vende gelen bir işi geri çevirmek zorunda kaldım. çünkü okuduğum üniversite ana dal olarak bu işle uyuşmuyor. uyuşursa sıkıntı yok a sınıfı gibi çalışabilirdim. siz daha iyi bilirsiniz. C sınıfı bir uzman neye dayanarak ( ana branş harici) hangi mevzuatın hangi maddesi hangi fıkra ya dayanarak çok tehlikeli sınıfta risk analizi acil eylem planını yapabilir?
olduki kaza yaşandı ve c uzman bunu risklerde görememiş.. çünkü başkasından aldığı risk değerlendirmesinde adres ve firma farklılığından dolayı farklı olan çevresel ve psikososyal riskler farklıymış..iş müfettişi gelip te sormaz mı C uzmana: '' siz ziraat vs mühendisiymişsiniz ne işiniz var burada üstelik riskleri algılayamadığınız için bu kaza yaşandı.''
lütfen sizden cevap bekliyorum KemalBey.
Serdar bey,
Hangi yazımdan risk analizi yapılamaz hükmünü çıkardınız anlayamadım doğrusu. Alıntı yaptığınız yanıtım benden ayrıca RDR isteyen bir okuruma verdiğim başvuru kaynaklarından yararlanmasının yeterli olduğu ve farklı yerler için yapılmış analizlerin yanıltıcı olabileceğine ve düşündüğünüzün tam tersine kendisinin işyeri için risk analizi yapması gerektiği yönünde idi. Söz konusu yanıtımı dikkatli okursanız algılamanız değişecektir. Sağlıcakla kalınız.

bu yeni tebilğde eski tebligatta da çok tehlikeli sınıf. yani nasıl xx.xx.xx tarihine kadar bir C uzman burada risk analizi vs yapabilir. Cevap bekliyorum lütfen.
Serdar kardeşim,
50 kişiden az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerlerinin iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma yükümlülüğü 6331 sayılı yasa gereği 01.07.2013 tarihinden sonra başlayacaktır. Ancak risk analizleri, risk değerlendirmeleri, acil durum eylem planları, vb. hizmetlerini kendileri veya dışarıdan destek alarak 01.01.2013 tarihi itibariyle söz konusu işverenlerin başlatmaları gerekmektedir. Yoksa oldukça yüklü cezalarla karşılaşmaları kaçınılmaz olacaktır. Bu konuda daha iyi tatmin olmanız için Dr. Müslim Güney'in yazısını bilgilerinize sunarım. Selam ve sevgilerimle.

Ekli dosyalar

• 50 den az çalışanı olan işyerlerinde Risk Değerlendirmesi.docx
    31.1 KB · Görüntüleme: 1,115

Kemal Erdal Çelen

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar merhaba, bir akaryakıt istasyonunda risk analizi çalışması yapacağım, bu konuda araştırma ve çalışmalara başladım. Bu çalışmada sizlerinde görüşlerini almak istiyorum. Bir akaryakıt istasyonunda oluşan tehlike ve riskleri yazarsanız sevinirim. En son noktadada oluşan analizi buradan yayınlayarak bir çalışma yapmış oluruz. Benzin, dizel, lpg , madeni yağlar, market bölümü, yıkama yağlama bölümü, ofis bölümü bulunan bir benzin istasyonu.
Şimdiden teşekkürler.
Sevgili Özgür,
Yaralı olur umudu ile size TS 12820 "Akaryakıt istasyonları-Emniyet kuralları" standardını gönderiyorum. Kalın sağlıcakla.

Ekli dosyalar

• Akaryakıt İstasyonları Emniyet Kuralları TS 12820 Standartı.pdf
    261.7 KB · Görüntüleme: 2,213

serdarpala

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Serdar kardeşim,
50 kişiden az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerlerinin iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma yükümlülüğü 6331 sayılı yasa gereği 01.07.2013 tarihinden sonra başlayacaktır. Ancak risk analizleri, risk değerlendirmeleri, acil durum eylem planları, vb. hizmetlerini kendileri veya dışarıdan destek alarak 01.01.2013 tarihi itibariyle söz konusu işverenlerin başlatmaları gerekmektedir. Yoksa oldukça yüklü cezalarla karşılaşmaları kaçınılmaz olacaktır. Bu konuda daha iyi tatmin olmanız için Dr. Müslim Güney'in yazısını bilgilerinize sunarım. Selam ve sevgilerimle.
Kemal Bey ilginiz ve bilginiz için teşekkür ediyorum. İyi haftalar diliyorum size ve tüm forum yazarlarına.

Kemal Bey ilginiz ve bilginiz için teşekkür ediyorum. İyi haftalar diliyorum size ve tüm forum yazarlarına.
Dr M.Güney in yazısı iyi bir belge ve yorum niteliğinde. Bendeki eksiklerden birini tamamlamış oldunuz.

ali ersin polat

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba arkadaşlar bir akaryakıt istasyonu için yaptığım risk analizini ekledim.Yorumlarınızı bekliyorum.İnceleyip herhangi bir eksiklik,uygunsuzluk gördüğünüz takdirde bunları da belirtirseniz sevinirim...

Ekli dosyalar

• Akaryakıt İstasyonu.xlsx
    88.4 KB · Görüntüleme: 2,365

hanefi7

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Bilgiler için çok teşekkür ederim çok faydalı oldu.Bir sorum olacaktı akaryakıt istasyonlarında acil çıkışları neye göre beilirlemeliyiz .Çünkü bazı dışarı çıkışlar tank dolum alanı önüne çıkıyor .Elinde şemadik çıkışları gösteren bir bilgi varsa paylaşabilirmisiniz

senerji

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
merhabalar c sınıfı bir uzman ve 6 aylık lpg sorumlu müdürlük yaptığım istasyonda iş güvenliği uzmanı olabilmem için ne yapmam gerekiyor.. teşekkür ederim..bir yolu var mıdır?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.