Akaryakit Istasyonu Isg (hesabin Içerisinden Çikamiyorum)

charlesdexter

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar bildiğiniz üzere Türkiyede yaklaşık 12.000 tane akaryakıt istasyonu var. ve buralarda çalışan 150.000 kişi var
Yaptığım hesaplamalara göre buralarda 2.000 tane isg uzmanı çalışmak zorunda. Çok tehlike sınıftaki yerleri girmekte

Sorum şu şekilde Türkiyede şu an 2.000 kişilik bir A ve B kadrosu mevcut mudur. ?

civriz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
mevcut değil

murat aytekin

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
fiziki durumda mevcut değil ancak c belgesi olan ve 750 gün prim ödemesi olan ve bu alanda çalışan mühendis,teknik eleman arkadaşlar 7 yıl boyunca A SINIFI uzman sayılacaktır diye ilave yönetmelik yayımlandı...

fatih mehmet cansız

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
kardeş benim gibi akaryakıt istasyonlarında geçmişe yönelik 3 yıl veya daha fazla mesul müdürlük yapmış ve halen de yapmakta olan arkadaşlar eğer c sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belegsine sahip iseler bir istasyon için 20 kişi çalışıyor ise 6 saat 40 dakika isg hizmeti verebilirsin dolayısıyla 180 saat üzerinden hesaplama yaparsak 27 tane yaklaşık istasyon ile sözleşme imzalayabilirsiniz.Benim kanımca mevcut sayı yeterli gelecektir. 444 tane isg uzmanı ile bu iş çözülür diye hesap yaptım.Hata yapmadıysam tabii​

fehmi

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
fiziki durumda mevcut değil ancak c belgesi olan ve 750 gün prim ödemesi olan ve bu alanda çalışan mühendis,teknik eleman arkadaşlar 7 yıl boyunca A SINIFI uzman sayılacaktır diye ilave yönetmelik yayımlandı...

bu arkadaşlar illa kendi branşındaki çok tehlikelidemi çalışabilir bir teknik öğretmen 3 yıl sgk var çok tehlikeli sınıfta çalışmış ise; akaryakıtta çalışabilirmi veya eğitim risk analizi yapabilirmi

Murat Bağcıoğlu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar bu 3 yıl mevzusunda yönetmelik yayınlandıktan 2 ay sonra yürülüğe girer diyor fakat bakanlık bununla ilgili daha atamaya izin vermiyor. Hangi meslek dallarının hangi işyerlerine bakabilecekleri ile ilgili bir yönetmelik yayınlandıktan sonra buna izin vericeklermiş diye biliyorum, bilgilerinize.

Mustafa ULUSOY

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bu arkadaşlar illa kendi branşındaki çok tehlikelidemi çalışabilir bir teknik öğretmen 3 yıl sgk var çok tehlikeli sınıfta çalışmış ise; akaryakıtta çalışabilirmi veya eğitim risk analizi yapabilirmi

risk analizini yapar, yapabiliyorsa eğer. okuma yazması olması da şart değil, ilkokul diploması da. 3 yıl sgk nın nerde olduğu önemli. 3 yıl sglı olduğu yer çok tehlikeli sınıfta mı? evet ise sektörü ne? sektörü inşaatsa örneğin, akaryakıtta ça lı şa maz...

Mustafa ULUSOY

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar bu 3 yıl mevzusunda yönetmelik yayınlandıktan 2 ay sonra yürülüğe girer diyor fakat bakanlık bununla ilgili daha atamaya izin vermiyor. Hangi meslek dallarının hangi işyerlerine bakabilecekleri ile ilgili bir yönetmelik yayınlandıktan sonra buna izin vericeklermiş diye biliyorum, bilgilerinize.

yönetmelik şu an yürürlükte. 3 yıl süreniz var, ancak 7 yıl için. atamaya şu an izin olmaz, atama da olamaz zaten. Bakanlığa bağlı komisyon; bu tehlike sınıfında ve bu sektörde A sınıfı lisansınız olmadan da C sınıf lisans ile 7 yıl süreyle uzmanlık yapabilirsiniz der veya demez. Ama çok büyük olasılıkla der..

bünyamin yavuz

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
yönetmelik şu an yürürlükte. 3 yıl süreniz var, ancak 7 yıl için. atamaya şu an izin olmaz, atama da olamaz zaten. Bakanlığa bağlı komisyon; bu tehlike sınıfında ve bu sektörde A sınıfı lisansınız olmadan da C sınıf lisans ile 7 yıl süreyle uzmanlık yapabilirsiniz der veya demez. Ama çok büyük olasılıkla der..
Mustafa bey murat arkadaşın söylediğine katılıyorum evet yönetmelik yayınlandı ama yönetmelikte 2 ay sonra yürürlüğe girer diye ifade var. Bakanlıktabu konuda görüşme yaptım hangi işyerlerinde kimler çalışabilir hakkındaki tebliğ yayınnlandıktan sonra bu sözleşmeler bakanlık tarafından kabul edilecek. Normalde nisan ayı başında yayınlanması gerekiyordu bir iki hafta içerisinde yayınlanaçağını söylediler.

Mustafa ULUSOY

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar,
anladığım kadarıyla anlatmaya çalışayım.
Zaten 30 Hazirandan sonra yapılacak bu çalışmalar. Dolayısıyla 2 ay için (ki ben görmedim) sorun yok.
Şu an sözleşmeleri göndermeyeceksiniz.
Daha önce çok tehlikeli gurupta anılan işte çalıştığınıza ve 750 gün prim yatırdığınıza dair belgeleri gönderip bu gurupta C lisansınız ile görev yapabilmenize dair izin yazısını talep edeceksiniz. Komisyon belgelerinizi inceleyip kararını verecek. Eğer izin yazısı alır iseniz bu belgeyle birlikte sözleşmenizi yapabilirsiniz. Tabi ki ancak tecrübeli olduğunuz iş dalında...

Murat Bağcıoğlu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Mustafa Bey, demek istediğim 50 den fazla çalışanı olan iş yerlerinde yani şu anda da uzman çalıştırmak zorunda olan iş yerlerinde 3 yıl sektörle ilgili mesleki tecrübeniz de olsa " element61" nickli arkadaşın da dediği gibi tebliğ çıkmadan bakanlık izin vermiyor.

Temmuz ayından bahsetmiyorum. Mesela C sınıfı İG uzmanı olan, mesleğinde 3 yıl ve fazlası tecrübesi olan bir maden mühendisi arkadaş şu an bakanlıktan bu izni alıp 50'den fazla çalışanı olan bir ocakta İG Uzmanı olarak çalışamıyor demek istedim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.