Soru : Alt İşveren Olarak Yapılacak İşler Hakkında

ozlmgkhn

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
merhaba;
tam zamanlı çalışılan firmada 6 tane alt işveren vardır.
bu alt işverenlerin personellerinin sayısına göre katip üzerindeki atamalarım mevcuttur.

alt işverenlerin ana firmada ki işlerin takibi için herbirine ayrı ayrı tespit öneri defteri alındı ve defteri yazıyorum.. fakat alt işveren yetkilisi bu defteri her yazan madde ceza yaptırımı var bu maddelerle ilgili alınan aksiyonları bana bildir ve önlem alınmasını sağla(sanki ben yapacak mışım gibi) diye komik bişeyler söyledi ve imza etmedi... ama takibini siz yapmalısınız ben değil dedim....
bu fabrikadaki personellerin sevk ve idaresi bizde değil diyerek imzadan kaçındı.

bende alt işveren personel sayınız 50 nin üzerinde ve kurul kurmanız gerekir.aldığınız kararları asıl işveren ile paylaşmalısınız dedim.
bunu takip edemeyiz.. biz sadece size personel görevlendiririz kendi sgkmız üzerinden diğer önlemleri siz alacaksınız dedi.. kurul toplantısına çalışan temsilcisi atamasını bile yapmadılar...

ben şimdi bu taşeronlar ile ilgili ne yapacam ...
asıl işveren de sesini çıkarmıyor iş ilişkisi var sonuçta .....

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
merhaba;
tam zamanlı çalışılan firmada 6 tane alt işveren vardır.
bu alt işverenlerin personellerinin sayısına göre katip üzerindeki atamalarım mevcuttur.

alt işverenlerin ana firmada ki işlerin takibi için herbirine ayrı ayrı tespit öneri defteri alındı ve defteri yazıyorum.. fakat alt işveren yetkilisi bu defteri her yazan madde ceza yaptırımı var bu maddelerle ilgili alınan aksiyonları bana bildir ve önlem alınmasını sağla(sanki ben yapacak mışım gibi) diye komik bişeyler söyledi ve imza etmedi... ama takibini siz yapmalısınız ben değil dedim....
bu fabrikadaki personellerin sevk ve idaresi bizde değil diyerek imzadan kaçındı.

bende alt işveren personel sayınız 50 nin üzerinde ve kurul kurmanız gerekir.aldığınız kararları asıl işveren ile paylaşmalısınız dedim.
bunu takip edemeyiz.. biz sadece size personel görevlendiririz kendi sgkmız üzerinden diğer önlemleri siz alacaksınız dedi.. kurul toplantısına çalışan temsilcisi atamasını bile yapmadılar...

ben şimdi bu taşeronlar ile ilgili ne yapacam ...
asıl işveren de sesini çıkarmıyor iş ilişkisi var sonuçta .....
Ait işveren-üst işveren ilişkisini gösteren ''alt işverenlik yönetmeliği'' ve '' İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURULLARI HAKKINDA YÖNETMELİK'' detaylı bir şekilde irdeyeiniz. Her iki yönetmelikte de sorularına yanıt bulacaksınız. Ayrıca;

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/04/20160427-4.htm

Mutlaka irdeleyiniz. Tüm bunları incelediğinizde: Mevcut taşeronların her türlü İSG hizmetlerini kendilerinin düzenlemesi gerekliliği, kurullarını ayrı ayrı oluşturmaları gerekliliği, Ana işverenin koordinasyon sorumluluğu olduğu, tüm firmaların ayrı ayrı olmak üzere Risk analizlerini, Acil Eylem Planlarını, Sağlık Güvenlik planlarını hazırlamaları gerekliliği, Tüm taşeron çalışanların özlük bilgilerinin birer kopyasını asıl işverene sunmaları gerekliliğini, alt işverenlerin kendi çalışanlarının her türlü, periyodik kontrol, İSG eğitimi, mesleki eğitim başta olmak üzere sorumluluklarının olduğunu dikte etmeniz gereklidir.
Asıl işverene, bu durumu rapor etmeniz gerekir. Tüm alt işverenlere bu durumu ilan ederek, yapılmayan her uygulama için ''saha içi uygunsuzluk'' başlığı altında tutanak tutarak asıl işverene sunum yapınız. Hala düzelmeyen bir şeyler var ise tutmuş olduğunuz tutanakları çalışma bakanlığına sunmanız gerekir.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Kolay gelsin.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.