Soru : Alt Taşeron

selin akcan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba;
Size bir şey danışmak isterim. Yeni bir işe başladım ve çalıştığım firma kamu kuruluşlarına personel sağlamaktadır. Yani alt taşeron olarak çalışmaktayız. Bilindiği gibi kamu kuruluşlarında iş güvenliği konusu tam oturmadığı için iş güvenliği uzmanı, hekim , kurul vs. yok. Bu durumda benim ne gibi bir yol izlememi önerirsiniz. Şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar

silifke

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
selamlar; Sizin konumunuz nedir bu şirketde ? Öncelikle bir güvenlik önleminin alınması için illada İSG mühendisi yada benzeri ünvanlı çalışanların olmasına gerek yok. Siz kendi başınıza önlemler alabilirsiniz.Hele hele eğer çalıştığınız şirkettde genel iş sırasını ve riskleri biliyor iseniz alınması gerekenleri yada kullanılması gerekenleri aldırabilirsiniz. Yok ben karışmıyım diyor iseniz , Her hangi bir OSGB den himet alıp osgb firması İş güvenliği uzmanı ile birlikte yapılan veya yapılması gereken işler esnasındaki riskleri göz önüne alıp gerekli önlemleri raporlamalısınız. Yalnız size öncelikle önerim kesinlikle kendi şirketinizde görev dağılımı mutlaka yapın.Her kes işini bilsin.Bir adet iş güvenliğinden sorumlu varsa teknik adam yoksa işi iyi bilen formen yada çalışanlardan birini görevlendirin.( yazı ile atama yapın beyan edin imzalatın.) Her sabah iş başı konuşmalarınızı kişisel korunma ekipmanlarını vs gibi her şeyi, bu arkadaş kon trol etsin. Mutlaka hata yapan çalışanlara uyarı yazısı yazın imzalatın beyan edin. Bakın kimsenin göünün yaşına bakmayın.Eğer allah korusun bir olay meydana gelir ise sizin gözünüzün yaşına bakmazlar. En iyisi siz kötü kadın veya kötü adam olun 3 defa uyarı alanı çıkarın gitsin. yoksa üzülürsünüz. Mütahit firma İSG konusuna diklkat etmiyor diye işlerinizi çalışanlarınızı kesinlikle esnek bırakmayın.en yakın bildiğiniz arkadaşlarınız çalışanlarınız bile , kötü bir olay karşısında sizleri tanımaz. açar Tazminatları. Neyse gözünüzü fazla korkutmayalım, siz en iyisi bir OSGB ile anlaşın yapıalnları da ayrıca takıp edin.OSGB firması yapmıyor ise işini sadece imza vs gibi savsaklıyor ise çekin uyarı yazısını sözleşmenizi fesh edin. YEni bir OSGB ile anlaşın.

kolay gelsin. Her hangi bir sorun olursa mesaj atabilirsiniz.

OmerBaglar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Şirketiniz ile anlaşma yaptığınız kamu kuruluşu arasında mutlaka bir hizmet sözleşmesi bulunuyordur. Bu sözleşme iyice okunup her iki tarafın yükümlülükleri bilinmelidir. Sözleşme içerisinde İSG bölümü yer alıyorsa burada belirtilen maddelere de özellikle dikkat edilmelidir.
Burada size tavsiyem, firma olarak üzerinize düşen görev ve yükümlülükleri eksiksiz yerine getirmeniz. Çünkü kamu kurumuna hizmet verdiğiniz için en ufak bir kaza durumunda ilk muhatap siz olacaksınız. Ayrıca personel görevlendirdiğiniz kurumlardaki eksiklik ve uygunsuzlukları mutlaka yazılı olarak o kurumdaki yetkili amire bildirin. Eğer gerekli şartlar mevcut ise kurul oluşturmanız da sizin için çok büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Neticede yaşadığınız sıkıntıları kurul gündemine taşıyabilir ve kayıt altına alabilirsiniz.
Kurullar ile ilgili ayrıntılı bilgiyi İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulları Hakkında Yönetmelik - Madde : 4 ten edinebilirsin.

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Asıl işveren ve alt işveren de İş Güvenliğinden sorumludur. Asıl işverenin yükümlülüklerini yerine getirmemesi kendini bağlar. Siz alt işveren olarak İş Güvenliğinin tüm gereklerini uygulamak zorundasınız. Zaten asıl işveren - alt işveren sözleşmesinde muhtemelen topu size atmışlardır.

mkekin1970

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba;
Size bir şey danışmak isterim. Yeni bir işe başladım ve çalıştığım firma kamu kuruluşlarına personel sağlamaktadır. Yani alt taşeron olarak çalışmaktayız. Bilindiği gibi kamu kuruluşlarında iş güvenliği konusu tam oturmadığı için iş güvenliği uzmanı, hekim , kurul vs. yok. Bu durumda benim ne gibi bir yol izlememi önerirsiniz. Şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar
İş sağlığı ve güvenliği kurulları hakkında yönetmeliği okumalısın, çalışan sayısını belirlemelisin, ilk toplantıda bazı kararlar almalısın(Risk değerlendirme raporunun hazırlanması, acil durum eylem planı hazırlanması,yıl içerisinde yapılacak faaliyet planı ve eğitim planı hazırlanması)...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.