Haber Antakya'da Güvenli Okullar Gülen Öğrenciler Projesi

Konu, 'Fuar, Seminer, Sempozyum Haberleri' kısmında Ercan Mattaoğulları tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Ercan Mattaoğulları

Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

Antakya'da Güvenli Okullar Gülen Öğrenciler Projesi
    Yıldız-Selahattin Mıstıkoğlu Kız Teknik ve Meslek Lisesi'nde İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri start aldı...

Çalışma diğer okullara da örnek olacak. Sadece yasal gereklilikleri yerine getirmek açısından değil, risklere maruz kalabilecek çalışanlar ve ilgili tüm taraflar için, riskleri yok etmek veya en aza indirmek açısından da önem arz eden İş Sağlığı ve Güvenliği çalışmalarına eğitim noktasında start veren Hatay'daki ilk eğitim kurumu, Yıldız-Selahattin Mıstıkoğlu Kız Teknik ve Meslek Lisesi oldu.
    Konuya dair kısa bir açıklama yapan Okulu Müdürü Hatice Soydan Sarcan, konunun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı nezdinde de çok ciddiye alındığının altını çizerek, kendilerinin de bu nedenle başlatılan çalışmaya büyük önem verdiklerini söyledi.
    Sarcan, eğitim çalışmasına ilişkin olarak şu bilgiyi verdi:
    “Okullarda güvenliğin oluşturulması çok önemli. Avrupa Birliği standartlarına baktığımızda, hem çalışan personel açısından hem de öğrenciler açısından güvenli ortamlar oluşturulmuş ve bu güvenliğin standartları da belirlenmiş durumda. Hatta bunların periyodik kontrolleri de yapılmakta. Fakat bizlerde bu çalışmalar tam istenildiği konumda ve seviyede değil. Bu nedenle biz, bir mesleki teknik eğitim kurumu olarak, özellikle de geleceğin annelerine hitap eden bir kurum olarak, böyle bir çalışmayı, iş sağlığı ve güvenliği eğitimini, güvenli bir ortam ve güvenli bir okul için başlatalım dedik.
    Bu eğitim bazında da; gerek velilerimizi gerek okul aile birliğimizi gerek 140 dolayındaki personelimizi gerekse de atölye şartlarında uygulama yapan öğrencilerimizin tümünü eğitime aldık. Şu an mevcutta 3 bin 429 öğrencimiz var.
    Bu öğrencilerimizi, periyodik tarihlerde iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine alacağız, eğitimlerini ve okuldaki fizibilite çalışmalarını tamamlayacağız.”

-ÖRNEK OLACAK-
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın bu tür çalışmalara ciddi anlamda ağırlık verdiğini bildiklerini söyleyen Okul Müdürü Hatice Soydan Sarcan, bu çalışmanın Hatay ve diğer illerdeki okullara örnek olmasını beklediklerini de dile getirdi.

-ÇALIŞMANIN DESTEKÇİLERİ-
    Başlatılan çalışmaya destek veren kurumlara ilişkin olarak da konuşan Sarcan, “Kurumsal olarak ilk başta Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğimize, Hatay İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Sayın Ömer AKIN'a ben çok teşekkür ediyorum. Özellikle de Hatay İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Antakya Doğumevi Hastanesi Müdür Yardımcısı, aynı zamanda A Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Sayın Ercan Mattaoğulları'na. Kendileri bu konuya çok sahip çıktılar. Bu anlamda bu örnek çalışmada büyük büyük adımlar atılacağına inanıyorum” dedi.

kaya79, uzmancan, Neşe Yazıcı ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Ekibimizden birini eğitim verirken görmek ne hoş :)
    Teşekkürler Ercan Bey...

uzmancan ve Seyidoglu60 bu yazıya teşekkür etti.
  3. Ercan Mattaoğulları

Asıl ben sizlere teşekkür ediyorum ne yapıyorsak beraber yapacağız Gamze Hanım bu arada bu proje Milli Eğitim camiasında bir ilk olma özelliğini taşıyacak.. ...kolaylıklar diliyorum sizlere..

uzmancan, Seyidoglu60 ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.
  4. Neşe Yazıcı

Neşe Yazıcı TÜİSAG Üyesi

Ercan Bey merhaba,
    Benim okulum da bir Meslek Lisesi.Okul Sağlık Güvenlik Kurulunu oluşturduk.Kontrol listelerini oluşturup,risk oluşturabilecek bir çok durumu fotoğraflandırdık.Ancak hala bakanlığın ödenek ve uygulamalar konusunda ne yapmamız gerektiğine dair açıklama içeren yazısını bekliyoruz.Sözleşme yapamadığım için eğitimlere başlayamadım.Risk değerlendirmesi bitmiş değil.Kurs aldığım hocalarımla görüştüm.Meslek liseleri ve diğer okullar için bir çalışma yapacağız,onu bekleyin dedi.Fakat ben beklemek istemiyorum.Eğitimler için risk değerlendirmesinin bitmesini beklemeden ; mevzuat ve benzeri konularda eğitimin ilk 4 saatlik ayağını tamamlayacak bir çalışma başlatsam mı?Beni düşündüren ,sözleşme yapmadan eğitim vermenin saçma olacağı ve hukuksuz olacağı.Ne dersiniz?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. uzmancan

uzmancan TÜİSAG Üyesi

Ercan bey,
    İş Sağlığı ve Güvenliği Kültürü kapsamında,
    Okullarımızdaki genç öğrencilerimizin,
    Öğretmenlerin ve her kademedeki idarecilerin,
    gereken çizgiye ulaşılabilmesi için,
    Özellikle Yöneticilerin konuya sahip çıkmalarının ne kadar önemli olduğuna dair,
    çok güzel bir örnek teşkil eden" İSG Eğitimi " etkinliğinizi,
    İnanın büyük bir gururla izledim.
    Başarılarınızın devamını dilerim. :alkış:

6. Ercan Mattaoğulları

Teşekkür ederim Burhan bey eksik olmayınız...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
  7. Ercan Mattaoğulları

Deniz hanım hocalarımız derken ÇSGB dekilerimi kastediyorsunuz?Bu arada ödeme konusunda maalesef Maliye Bakanlığı özellikle 2016 yılına kadar kaçamak cevaplar vermeye devam edecek anlaşılan...Materyal isterseniz size gönderebilirim ...Eğitimler konusunda evet haklısınız kesinlikle İSG Katip üzerinden sözleşme yapmamışssanız vermiş olduğunuz eğitimler bir bilgilendirme sunumlarından öteye geçmeyecektir.Sizinle sözleşme yapsalar bile ücret konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz haberiniz ola..Kamuda şu an için İş Güvenliği Uzmanları ancak danışmanlık hizmeti verebiliyor mevcut duruma göre..

Neşe Yazıcı bu yazıya teşekkür etti.
  8. Neşe Yazıcı

Neşe Yazıcı TÜİSAG Üyesi

Hocalarımız derken,kurs aldığımız eğitim kurumundakileri kastettim.Onlara yapacağınız çalışma grubunda yer almak istiyorum dedim ama açıkçası sıkboğaz etmekte istemiyorum bu konuda.Sanırım genel bir bilgilendirme eğitimi vereceğim.Aklımda bir sunum programı var.Ama eminim ki sunum materyalleriniz çok işime yarayacaktır.Tüisag Grubu Yenimahalle Cengiz sokakta sanırım.Eğer oradaysanız bizzat gelip görüşmek te isterim.Bana çok yakın...

9. Ercan Mattaoğulları

Ankara'da mukim değilim ama buyrun gelin Antakya'ya beklerim...:)

Neşe Yazıcı bu yazıya teşekkür etti.
  10. Neşe Yazıcı

Neşe Yazıcı TÜİSAG Üyesi

Teşekkür ediyorum.İnşallah,yolum düşerse uğramak isterim...

11. kaya79

kaya79 TÜİSAG Üyesi

ercan bey bende kilis il mem de isg uzmanı olarak çalışacağım döküman gönderebilirmisiniz.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica