Tartışma Anti Osgb

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında MuDo tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. MuDo

MuDo TÜİSAG Üyesi

OSGB sistemi sürdürülebilir bir sistem midir? Neler düşünüyor sunuz?

2. Süleyman TOPCU

Süleyman TOPCU TÜİSAG Üyesi

İşini doğru yapan insanlarla bir gerekliliktir. Endişe ise bu işi yapacak insanlar, fazla para kazanalım diye işini ihmal edebileceği düşüncesidir. Özel sektör bir çok gelişimin rehberliğini yapmaktadır. Köhnemiş zihniyetten kurtuluşun bir seçeneğidir. İşini yanlış yapanlar zaman içerisinde elenecek ve bu süreçte gazilerimiz ve şehitlerimiz olacaktır. Dünya tarihi de bu şekilde bu günlere geldi.

3. MuDo

MuDo TÜİSAG Üyesi

Özel hastanelerden fırsat bu fırsat OSGB kuran var?

4. efendi bingöl

efendi bingöl TÜİSAG Üyesi

bence OSGB de olmasın isg uzmanları ve iş yeri hekimleri işverenden maaş almasın
    bu işler bir fon üzerinden bağımsız isg umanı ve iş yeri hekimi çalıştırılarak yürütülsün OSGB ler sadece eğitim amaçlı kalabilir

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Süleyman TOPCU

Süleyman TOPCU TÜİSAG Üyesi

Muhtemelen onlarınki ticari bir gelir peşinde koşmak ki haklarıdır. Temennim doğru bir şekilde işlerini yapsınlar da nasıl yaparlarsa yapsınlar. Sistemlerini ideal şekilde kurduktan sonra düşmanım dahi olsalar destek veririm.

Hasan TUFAN bu yazıya teşekkür etti.
  6. efendi bingöl

efendi bingöl TÜİSAG Üyesi

bu işler acilen ister işveren olsun ister OSGB acilen isg uzmanlarının ve işyeri hekimlerini maaşını alacakları bir fon vs kurulsun

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. e-mine

e-mine TÜİSAG Üyesi

toplum sağlığı merkezleri yaygınlaşsın varolanlar da aktifleşsin. OSGB ler kapansın

volkankim bu yazıya teşekkür etti.
  8. MuDo

MuDo TÜİSAG Üyesi

Ya adamlar eğitimde anlattı....Herşeyin düzgün olduğunda dahi (ekipman, insan, eğitim falan....) % 2 lik bir kaza ihtimali var diye....
    Bir sınav hazırlıyorsun....
    Aylarca vaktin var, onlarca bu işi yıllarca yapmış kadron var....
    Herşeyin düzgün olduğunu düşün 60 soruda 1 soru gözden kaçsın hatalı olsun (%1,6 lik hata payı olsun kabul edelim)
    Ama durum ne 60 soru hazırlayıp soruyorsun, 8-10 tane tartışmalı soru....

Buna KAZA denir mi?

9. MuDo

MuDo TÜİSAG Üyesi

soru hazırlamanın da bir yöntemi (yanlış bilmiyorsam redaksiyon diyorlar) vardır...soruyu yazarsın....
    bir komisyon olur...komisyonda soru tartışılır...
    soruyu doğru mu soruyoruz, okuyan bu soruyu yanlış anlar mı?
    bu cümle birden fazla anlama gelir mi?
    cevaplar arasında birden fazla cevap olabilecek olan var mı?

adamlar bir sınav yapıyor evlere şenlik....
    üstelik yıllardır bu sınavı aynı konularla yapıyorsun....
    ve yıllardır tartışmalı sorularla dolu sınavlar....

bir iş yerinde yıllarca aynı işi yapıp,
    her seferinde hata yaparsan,
    en sonunda seni kapının önüne koyarlar....

sanıyorum bu soruları hazırlayanların böyle bir derdi yok......

fatih33 bu yazıya teşekkür etti.
  10. köksal ERDOĞAN

köksal ERDOĞAN TÜİSAG Üyesi

Vay bee ne kadar cok OSGB düşmanı varmış dökülün osgbler olmasa bu kadar uzman birbirini cig cig yer

11. e-mine

e-mine TÜİSAG Üyesi

sorumluluğu alan uzman. OSGB nin ne sorumluluğu var işi ticarete dökmüşler o kadar

12. MuDo

MuDo TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar mrb,
    Ben bir sağlık Güvenlik Birimi">OSGB de çalışmaktayım.sağlık Güvenlik Birimi">OSGB beni bir iş yerine isgkatip den 05.02.2014 tarihinde görevlendirmemi yapmış.Benim isgkatip den başka sözlü yazılı hiçbir bildirim olmadı. Ve bu atama yapılan yerde 07.03.2014 tarihinde uzuv kaybı meydana geldi.Personelin sol işaret parmağı koptu.Ben bu iş yerine kazadan sonra gittim.Dolayısıyla hiçbir evraksal döküman bulunmamakta(hazırlamam gerekenler).personelin sözleşmesi sigortası vs var.Bu personel bizden 2-3 ay sonra şikayetçi olmuş, polise ifade verdim.İfademde de benim atamamı yaptıklarını ama bana bilgi vermediklerini bu kaza olan firmaya gitmem için program hazırlamadıklarını söyledim.
    Not: bu şekilde ifade vermemin sebebi benim zaten sağlık Güvenlik Birimi">OSGB yi bu konuda uyarmış olmam işte başkalarının yerine gitme veya atama yapılıp iş yoğunluğundan ötürü göndermeme gibi.Zaten kazazede şikayetçi olmadan bu konulardan ötürü o sağlık Güvenlik Birimi">OSGB den ayrıldım.
    Şimdi benim burada yapmam gereken şey nedir?
    1-sağlık Güvenlik Birimi">OSGB yi şikayet edeyim mi(daha üzerime 50 yer atamış ama hiçbirine gitmedim)
    2-benim bu kazada kusurum var mıdır ?
    saygılarımla
    ali kartal, Cumartesi 10:57

13. şen

şen TÜİSAG Üyesi

Ciddi denetimler olursa OSGB lerde ciddi olur.Bilinirse ki yapılan hatalar affedilmiyor herkes işini ciddi yapar.

14. misg

misg TÜİSAG Üyesi

Ortak sağlık birimleri, taşeron sisteminin tipik bir örneğidir. Uzman ve hekimin hakkına ortak olmaktan başka açıklanacak bir tarafı yoktur. Alakalı ya da alakasız kişilerin kurup birilerinin sırtından para kazanma olayıdır. Aksini iddia eden varsa sebebini açıklasın lütfen.

15. misg

misg TÜİSAG Üyesi

Yoksa uzman ve hekim olmayanlar kurar mıydı?
    Aksi halde çevre illere hizmet vermesi mantıklı mı?
    Uzman veya hekimin verdiği hizmetten başka ortak sağlık biriminin işletmeye kattığı ne olabilir? Uzman ve hekim zaten bu hizmeti bağımsız olarak verebiliyor. Başkası niçin kazansın?
    Fiyatların bu kadar düşmesi kaliteyi etkilemeyecek diyebilir misiniz?
    Düşük ücretlerle uzman çalıştırıp birkaç ayda bir işletmeye yeni uzman göndermelerinin önüne nasıl geçecekler?

16. MuDo

MuDo TÜİSAG Üyesi

Bu toplum eğitimleri insanların ticari hayatta sömürülmesine alışmıştı da...
    Bunun meslektaşları tarafından yapılmasına ilk kez şahit oluyor....

Hanzadem bu yazıya teşekkür etti.
  17. e-mine

e-mine TÜİSAG Üyesi

OSGB nin bir sorumluluğu yok. dava sizi bağlar. gitmediğiniz 50 yer için isg katipten onay vermeniz de manidar. avukatla görüşseniz iyi olur. OSGB bu süreçte sorumlu değil. 50 firma için isg katipten onay vermek zaten akıl karı değil. tüm bu yerlere gidebileceğinize inanıyor muydunuz da sözleşmeyi onayladınız? yazık etmeyin kendinize sayın uzmanlar. biraz mantık lütfen. üç kuruş için özgürlüğünüzü satmayın. şimdi mahkeme koridorlarında sürünme vakti. geçmiş olsun. umarım avukat masrafı için mesleki sorumluluk sigortanız vardır.

(bu alıntı nerden bilemiyorum tabi)

Last edited: 9 Haziran 2014
  18. MuDo

MuDo TÜİSAG Üyesi

Fiyatlar nasıl ?

İGU Aylık Ücretleri

Çalışan Sayısı Az Tehlikeli (TL) Tehlikeli(TL) Çok Tehlikeli (TL)
    10-15 100 200 325
    16-20 130 250 400
    21-25 160 300 500
    26-30 200 350 625
    31-40 250 490 800
    41-50 300 540 1000

19. MuDo

MuDo TÜİSAG Üyesi

76 bin iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi göreve başlayacak
    16 Ocak 2014 Perşembe

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, iş güvenliği uzmanlığı ve iş yeri hekimliği sınavlarının sonuçlandığını belirterek, 75 bin 990 kişinin göreve başlayacağını bildirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, iş güvenliği uzmanlığı ve iş yeri hekimliği sınavlarının sonuçlandığını belirterek, yeni göreve başlayacak

75 bin 990 kişi ile sahada toplam

89 bin 867 iş güvenliği uzmanı
    ve

21 bin 159 iş yeri hekiminin

görev yapacağını bildirdi.

Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de

264 bin 132 "çok tehlikeli" işyeri uzman başına düşen aylık iş yeri sayısı 18 :şaşırma:

333 bin 250 "tehlikeli" işyeri uzman başına düşen aylık iş yeri sayısı 4 :şaşırma:

804 bin 771 "az tehlikeli" işyeri uzman başına düşen aylık iş yeri sayısı 11 :şaşırma:

sınıfına giren iş yeri bulunduğuna dikkati çekti.

İş güvenliği uzmanlığı ve iş yeri hekimliği için 21 Aralık'ta yaptıkları sınavların sonuçlandığını ifade eden Çelik, şunları kaydetti:

"Yeni göreve başlayacak 75 bin 990 kişi ile sahada toplam 89 bin 867 iş güvenliği uzmanı ve 21 bin 159 iş yeri hekimi görev yapacak. Sınavda başarılı olanların göreve başlaması ile

çok tehlikeli sınıf iş yeri tetkikinde uzman başına düşen aylık iş yeri sayısı 18,
    tehlikeli' sınıf iş yeri tetkikinde uzman başına düşen aylık iş yeri sayısı 4,
    az tehlikeli' sınıfı iş yeri tetkikinde uzman başına düşen aylık iş yeri sayısı 11 olacak."

Uygulamalarla işverenlerin cezalandırılması gibi özel bir amacın güdülmediğini vurgulayan Çelik, iş sağlığı ve güvenliği kültürünün Türkiye'de yerleştirilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

AA

20. MuDo

MuDo TÜİSAG Üyesi

2014 YILI İŞYERİ HEKİMLİĞİ ASGARİ SÖZLEŞME ÜCRETLERİ

İşçi Sayısı

Birim

Az Tehlikeli

Tehlikeli

Çok Tehlikeli

Katsayı 5.343

Katsayı 5.556

Katsayı 5.769