Apartman Için Risk Analizi Örneği

melihd

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
elinde apartman ve sitelere ait risk analiz olan varsa paylaşabilirler mi?

birdy

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Apartmanlarda risk değerlendirmesi ekibi nasıl kurulacak? örneğin tek bir kişinin çalıştığı bir apartmanda bu ekip sadece uzman + işveren ve belki vekilinden oluşmaz mı? Bu risk değerlendirmesini hazırlayan uzman ileride oluşan kazalardan sorumlu olur mu? Daha açık konuşayım risk değerlendirmesi nasıl hazırlanır biliyorum ama geri kalan belge ve yasal süreçler nasıl oluyor bilmiyorum..

Mahmut Kalyoncu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba.
Kapıcı, bahçıvan veya güvenlik görevlisi çalıştıran apartmanlar 1 Ocak 2013′ten itibaren risk değerlendirmesi yapacak fakat;
Apartmanlarda işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülüğü 30.06.2014 tarihinde başlayacağı için bu tarihe kadar yapılacak risk değerlendirme ekibinde iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri aranmayacak.
Yani yönetici ve kapıcı uzman olmamalarına rağmen risk değerlendirmesi yapabilecekler.
Ayrıca KAPICININ görevi esnasında başına gelebilecek her türlü tehlikenin analizinden biz sorumluyuz. Apartman sakinleri bizi bağlamaz diye düşünüyorum.

MARBLE_İSG

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhaba Arkadaslar,

Benimde son zamanlarda cok merak ettigim bir konuydu.
Fakat mesajlarda yazılan, degerlendirme sırasında dikkat edilecek konular konusunda aklım baya baya karıstı.
Yönetmelik, kapıcı,apartman görevlisi, bekçi, güvenlik görevlisi, bahçıcan vs. gibi apartman yönetiminin SGK primi ödediği apartmanlar, risk degerlendirmesi yapacak diyor.
Şimdi biz iş güvenliği üzerine mi uzmanız yoksa insan güvenliği mi?
Yani apartman içinde yukarıda yazdığım kişilerin işlerini icra ettiği sırada başlarına gelecek tehlikeler konusunda bir değerlendirme yapmak zorunda değilmiyiz?
Bazı arkadaslar kombilerden tutun, depreme kadar herseyi yazmıs.
Meslektaş olarak birbirimizin aklını karıştırırsak, başka kişilere nasıl yardımcı olacağız?

Saygılar, sevgiler, kazasız günler.
Bazı site,yüksek binalarda girişlerinde güvenlik oluyor.Bunlar 5-6 kişi oluyorlar.Kapalı bir prefabrik yapı içerisinde oturuyorlar.Fakat burada ısınmak için ısıtıcı kullanıyorlar.Ve bu ısıtıcıların önünede ve yakınına da kurusun diye çorap,ayakkabı koyanlar gördüm.Yangın çıkarma riski var.Geçenlerde bu adamları uyardım.Arkadaşlar böyle yapmayın şeklinde yapıcı bir dil ile ,ben iş güvenliği uzmanıyım dedim.Adamlarda bana abi,bizde güvenlik dediler.İş güvenliği ile güvenlikçi olayını karıştırdılar.

Mrs_Engineer

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İyide kat sahipleri gerekenleri yapmadığında ne gıbı bır yaptırımı olacak_?_

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar merhaba,
Sizin için bulduğum apartmanlar için yangın checklist ektedir.
Umarım yardımcı olur. Checklist ingilizcedir. Boş zamanı olan bir arkadaşımız kendi yönetmeliğimizi de dikkate alıp çevirip siteye koyabilirse sevinirim.

Ekli dosyalar

• Apartment Fire Safety Checklist.pdf
    218.9 KB · Görüntüleme: 3,922

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar,
Burada da HSE'nin genel bir checklist'i bulunmaktadır.
Sizinle ekte paylaşıyorum. Aynı şekilde bunu da vakit bulan bir arkadaşımız çevirirse burada paylaşmasını rica ederim.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• flats.pdf
    244 KB · Görüntüleme: 3,031
Ş

Şükrü Kamil Mergen

Guest
Kaan Bey, Yangın check list'inde sanki 3. ve 5. sayfalar eksik gibi.

Elif BEĞEN

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bazı site,yüksek binalarda girişlerinde güvenlik oluyor.Bunlar 5-6 kişi oluyorlar.Kapalı bir prefabrik yapı içerisinde oturuyorlar.Fakat burada ısınmak için ısıtıcı kullanıyorlar.Ve bu ısıtıcıların önünede ve yakınına da kurusun diye çorap,ayakkabı koyanlar gördüm.Yangın çıkarma riski var.Geçenlerde bu adamları uyardım.Arkadaşlar böyle yapmayın şeklinde yapıcı bir dil ile ,ben iş güvenliği uzmanıyım dedim.Adamlarda bana abi,bizde güvenlik dediler.İş güvenliği ile güvenlikçi olayını karıştırdılar.
:) :) sayın marble, epey bi güldüm açıkçası! sizi, işlerini ellerinden alacaklar sandılar herhalde. ben de karşılaşıyorum benzer hadiselerle...

MARBLE_İSG

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Elif Hanım,sakınca yok ise ve özel değil ise ben şeyi merak ettim.Fotoda mavi boncuk gibi bişiler var 5 tane koyu mavi,4 tene de açık renk mavi...Bunların iş güvenliği ile ilgisi yok değil mi ?mMerak ettimde.Çok hoş

güzel görünüyorlar...

Elif BEĞEN

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Elif Hanım,sakınca yok ise ve özel değil ise ben şeyi merak ettim.Fotoda mavi boncuk gibi bişiler var 5 tane koyu mavi,4 tene de açık renk mavi...Bunların iş güvenliği ile ilgisi yok değil mi ?mMerak ettimde.Çok hoş

güzel görünüyorlar...
:) onlar, gübre numunelerinde ürede bi üre tayinleri.(kimyagerim ben). evet ben de renklerine hayran kaldığım için, fotolarını çekmiştim. spektrofotometrik tayinler böyledir, balon jojelerdeki solüsyonları dökmeye kıyamazsınız. Aynen öyle-iş güvenliği ile ilgisi yoktur.

Guzin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
sitelerin bazılarında havuz veya süs havuzları da oluyor bunları da risk değerlendirmesine alabiliriz. Güvenlik binası, çocuk oyun parkı, ortak kullanımdaki cafeler.

rcarpici

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar,
İSG ve Risk analizi ilgili kurum ve kuruluşlarda öncelikli SGK'li çalışanların, alt işveren, Fabrika ziyaretçileri ni kapsayacak şekilde düşünülerek düzenlenir. Bina ve site yönetimleride bir veya birden fazla SGK lı personel çalıştırıyorsa öncelikli çalışanlarının iSG'ni sağlamak zorunda ondan sonra, oturanlar ve site işleri için hizmet alımı yapılan(taşeron ve alt işveren) kişileri kapsayacak şekilde olmalı diye düşünüyorum. Örnek (Bina yangın merdiveni, kazan dairesi, elektrik panoları ve topraklama, otopark vs.) Zaten iş güvenliğinde çalışanların çalışma şartlarının ve çalışma ortamlarının iyileştirilmesi değilmidir. Diğer unsurlar ve etkenler mevcut sistem içerisine uyum sağlamakdır.

rcarpici

Üye
TÜİSAG Üyesi
Ayrıca sitelerde Kapıcı olarak çalıştırdığınız kişinin, risklerden biri çalışan personelleriniz size hizmet verdiği konuda sertifikası var mıdır. Bu önemli bir durum. (kapıcı sertifikası gibi)

mahircem

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
apartman ve sitelerde yapılan risk analizlerinde, sadece çalışan için risk analizi yapmamız gerekmiyor mu, örneğin kapıcının iş sırasında yaşayabileceği riskler gibi, ancak herkes apartmanda yaşayanlar için önerilerde bulunmuş, ev kazaları veya ev içerisinde yangın ihtimalinden de sorumlu mu olacağız? o zaman herkesin evine tek tek girip analiz yapmamız gerekmez mi, her evin riski başka olabilir? bu konuda arada kaldım yardımcı olursanız sevinirim.

kesinlikle katılıyorum. bu mantıkla hastanedeki hastaların ameliyatta ölmesinden de sorumlu tutacağız kendimizi.

sevgay

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
anlamadığım bir konu var...apartmanlardaki isg hizmeti...şimdi apartmanlar az tehlike3li sınıfa giriyor. bu bağlamda mevzuattaki çalışma süreleri göz önüne alınırsa aylık 14 apartmana felan hizmet verebileceksiniz. ufak bir araştırma yaptım ücretler için 30-70 TL arasından bahsediliyor. sadece apartmanlar bazında bu işi yapmaya kalkarsanız 750-1000 tl arası gibi bi ücret talep edebileceksiniz...
şimdi bu ücret hesabımda sorun var mı?
doğruysa çok saçma değil mi, yani rakamlar komik ötesi...kim bu işi yapmak ister ki?​

ealtunhan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
sayın sevgay, aylık 14 apartmanda çalışabilme hesabını neye göre yaptınız?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.