TÜİSAG - Türkiye İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Topluluğu

Apartman Için Risk Analizi Örneği

Konu, 'Örnek Risk Analizleri ve Değerlendirmeleri' kısmında ercan kocaada tarafından paylaşıldı.

1. melihd

melihd TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzman Adayı (C)

elinde apartman ve sitelere ait risk analiz olan varsa paylaşabilirler mi?

2. birdy

birdy TÜİSAG Üyesi

Apartmanlarda risk değerlendirmesi ekibi nasıl kurulacak? örneğin tek bir kişinin çalıştığı bir apartmanda bu ekip sadece uzman + işveren ve belki vekilinden oluşmaz mı? Bu risk değerlendirmesini hazırlayan uzman ileride oluşan kazalardan sorumlu olur mu? Daha açık konuşayım risk değerlendirmesi nasıl hazırlanır biliyorum ama geri kalan belge ve yasal süreçler nasıl oluyor bilmiyorum..

3. TÜİSAG GOOGLE MAIL GRUBUNA KATILDINIZ MI ?

Gün içerisinde mevzuatlardaki gelişmelerden ve sitemizde paylaşılan önemli belge ve dosyalardan sizleri hızlı bir şekilde haberdar edebilmemiz için 21.500 üzerinde üyesi bulunan Google Mail grubumuza bekliyoruz. Üyelik için aşağıdaki adrese tıkladıktan sonra çıkan kutucuğa mail adresinizi yazmanız gerekmektedir. Akabinde mail adresinize gelecek olan maili onayladığınız taktirde grubumuza katılımınız tamamlanacaktır. 
    Grubumuza katılmak için lütfen aşağıdaki linki tıklayın;

http://groups.google.com/group/isgfrm/subscribe 
    Saygılarımızla, 
    TÜİSAG Yönetimi

4. Mahmut Kalyoncu

Mahmut Kalyoncu TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Bekar
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Arkadaşlar merhaba.
    Kapıcı, bahçıvan veya güvenlik görevlisi çalıştıran apartmanlar 1 Ocak 2013′ten itibaren risk değerlendirmesi yapacak fakat;
    Apartmanlarda işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülüğü 30.06.2014 tarihinde başlayacağı için bu tarihe kadar yapılacak risk değerlendirme ekibinde iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri aranmayacak.
    Yani yönetici ve kapıcı uzman olmamalarına rağmen risk değerlendirmesi yapabilecekler.
    Ayrıca KAPICININ görevi esnasında başına gelebilecek her türlü tehlikenin analizinden biz sorumluyuz. Apartman sakinleri bizi bağlamaz diye düşünüyorum.

fatmasena, kimyagermiş ve idiraw bu yazıya teşekkür etti.
  5. MARBLE_İSG

MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Bekar
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (B)
    Bazı site,yüksek binalarda girişlerinde güvenlik oluyor.Bunlar 5-6 kişi oluyorlar.Kapalı bir prefabrik yapı içerisinde oturuyorlar.Fakat burada ısınmak için ısıtıcı kullanıyorlar.Ve bu ısıtıcıların önünede ve yakınına da kurusun diye çorap,ayakkabı koyanlar gördüm.Yangın çıkarma riski var.Geçenlerde bu adamları uyardım.Arkadaşlar böyle yapmayın şeklinde yapıcı bir dil ile ,ben iş güvenliği uzmanıyım dedim.Adamlarda bana abi,bizde güvenlik dediler.İş güvenliği ile güvenlikçi olayını karıştırdılar.

SERKAN ÜLKER, rcarpici, Elif BEĞEN ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  6. Mrs_Engineer

Mrs_Engineer TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    İyide kat sahipleri gerekenleri yapmadığında ne gıbı bır yaptırımı olacak_?_

7. Kaan SAKA

Kaan SAKA TÜİSAG Yönetici Admin

Medeni hal:
    Evli
    Arkadaşlar merhaba,
    Sizin için bulduğum apartmanlar için yangın checklist ektedir.
    Umarım yardımcı olur. Checklist ingilizcedir. Boş zamanı olan bir arkadaşımız kendi yönetmeliğimizi de dikkate alıp çevirip siteye koyabilirse sevinirim.

Ekli Dosyalar:

8. w w w . s a g l i g i m i c i n . com
    Sağlıklı Yaşam Rehberiniz - Şifalı Bitkiler, Diyet Listeleri, Gebelik, Tüp Bebek ve daha fazlası...

9. Kaan SAKA

Kaan SAKA TÜİSAG Yönetici Admin

Medeni hal:
    Evli
    Arkadaşlar,
    Burada da HSE'nin genel bir checklist'i bulunmaktadır.
    Sizinle ekte paylaşıyorum. Aynı şekilde bunu da vakit bulan bir arkadaşımız çevirirse burada paylaşmasını rica ederim.
    İyi çalışmalar.

Ekli Dosyalar:

myxoma, Murat Diker, kimyagerisg ve 10 kişi daha buna teşekkür etti.
  10. Şükrü Kamil Mergen

Şükrü Kamil Mergen Guest

Kaan Bey, Yangın check list'inde sanki 3. ve 5. sayfalar eksik gibi.

izmitli bu yazıya teşekkür etti.
  11. Şükrü Kamil Mergen

Şükrü Kamil Mergen Guest

Bu arada ''flats.pdf'' çevirisine başladım. %50'si bitti.

12. Elif BEĞEN

Elif BEĞEN TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Bekar
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (B)
    :) :) sayın marble, epey bi güldüm açıkçası! sizi, işlerini ellerinden alacaklar sandılar herhalde. ben de karşılaşıyorum benzer hadiselerle...

Onur Gül bu yazıya teşekkür etti.
  13. MARBLE_İSG

MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Bekar
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (B)
    Elif Hanım,sakınca yok ise ve özel değil ise ben şeyi merak ettim.Fotoda mavi boncuk gibi bişiler var 5 tane koyu mavi,4 tene de açık renk mavi...Bunların iş güvenliği ile ilgisi yok değil mi ?mMerak ettimde.Çok hoş

güzel görünüyorlar...

14. Elif BEĞEN

Elif BEĞEN TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Bekar
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (B)
    :) onlar, gübre numunelerinde ürede bi üre tayinleri.(kimyagerim ben). evet ben de renklerine hayran kaldığım için, fotolarını çekmiştim. spektrofotometrik tayinler böyledir, balon jojelerdeki solüsyonları dökmeye kıyamazsınız. Aynen öyle-iş güvenliği ile ilgisi yoktur.

ikarateke bu yazıya teşekkür etti.
  15. Guzin

Guzin TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Bekar
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (B)
    sitelerin bazılarında havuz veya süs havuzları da oluyor bunları da risk değerlendirmesine alabiliriz. Güvenlik binası, çocuk oyun parkı, ortak kullanımdaki cafeler.

16. rcarpici

rcarpici TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar,
    İSG ve risk analizi ilgili kurum ve kuruluşlarda öncelikli SGK'li çalışanların, alt işveren, Fabrika ziyaretçileri ni kapsayacak şekilde düşünülerek düzenlenir. Bina ve site yönetimleride bir veya birden fazla SGK lı personel çalıştırıyorsa öncelikli çalışanlarının iSG'ni sağlamak zorunda ondan sonra, oturanlar ve site işleri için hizmet alımı yapılan(taşeron ve alt işveren) kişileri kapsayacak şekilde olmalı diye düşünüyorum. Örnek (Bina yangın merdiveni, kazan dairesi, elektrik panoları ve topraklama, otopark vs.) Zaten iş güvenliğinde çalışanların çalışma şartlarının ve çalışma ortamlarının iyileştirilmesi değilmidir. Diğer unsurlar ve etkenler mevcut sistem içerisine uyum sağlamakdır.

17. rcarpici

rcarpici TÜİSAG Üyesi

Ayrıca sitelerde Kapıcı olarak çalıştırdığınız kişinin, risklerden biri çalışan personelleriniz size hizmet verdiği konuda sertifikası var mıdır. Bu önemli bir durum. (kapıcı sertifikası gibi)

18. hulya.cimen

hulya.cimen TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (B)
    bina türkçe

Ekli Dosyalar:

fatmasena, Murat Diker, kimyagerisg ve 22 kişi daha buna teşekkür etti.
  19. rcarpici

rcarpici TÜİSAG Üyesi

20. mahircem

mahircem TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    kesinlikle katılıyorum. bu mantıkla hastanedeki hastaların ameliyatta ölmesinden de sorumlu tutacağız kendimizi.

erhanaz ve canerytü03 bu yazıya teşekkür etti.
  21. sevgay

sevgay TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (A)
    anlamadığım bir konu var...apartmanlardaki isg hizmeti...şimdi apartmanlar az tehlike3li sınıfa giriyor. bu bağlamda mevzuattaki çalışma süreleri göz önüne alınırsa aylık 14 apartmana felan hizmet verebileceksiniz. ufak bir araştırma yaptım ücretler için 30-70 TL arasından bahsediliyor. sadece apartmanlar bazında bu işi yapmaya kalkarsanız 750-1000 tl arası gibi bi ücret talep edebileceksiniz...
    şimdi bu ücret hesabımda sorun var mı?
    doğruysa çok saçma değil mi, yani rakamlar komik ötesi...kim bu işi yapmak ister ki?​

22. ealtunhan

ealtunhan TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (B)
    sayın sevgay, aylık 14 apartmanda çalışabilme hesabını neye göre yaptınız?

a_uymaz bu yazıya teşekkür etti.

Sitemap    HTML Sitemap

Yandex.Metrica