Apartman Için Risk Analizi Örneği

Shun

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Güzel olmuş kübra hanım tebrik ederim

mehmet42

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
asansör bakımı, temizlik için hizmet alımı gibi durumlarda işverenlik statüsü kazanılmaz.
istisna akdi, hizmet akdi kavramlarını iyi irdelemek lazım. asansör bakımı, temizlik için hizmet alımı gibi durumlar istisna akdi kapsamına girer. bu durumda o işi yapan kişi hizmeti alanın sigortalısı olmayacağı gibi hizmeti satın alanda işveren olmaz.
Alt işverenden söz edilebilmesi için önce asıl işverenin olması lazım. Asıl işverenin olmadığı yerde alt işverende olmaz.
dolayısıyla hizmet akdine dayalı sigortalı çalıştırmayan apartman yönetimleri ve/veya başka yerler işyeri, buraların sorumluları/sahipleri işveren sayılmazlar. Sigortalı yoksa risk denetimide yapmak zorunda değillerdir.

burak hayat

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
arkadaşlar risk analizini bir şirkete yaptırmak istedim benden 20 daire için 1,000lira civarında ücret istediler neyse yaptırdık fatura kesildi ama şimdi öğrendim ki site yöneticisi olarak risk analizi değerlendirmesini site yönetimi de kendi değerlendirebiliyormuş. bizim paralar boşa mı gitti bir söyleyiverin hele :)

Serdarsan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
arkadaşlar risk analizini bir şirkete yaptırmak istedim benden 20 daire için 1,000lira civarında ücret istediler neyse yaptırdık fatura kesildi ama şimdi öğrendim ki site yöneticisi olarak risk analizi değerlendirmesini site yönetimi de kendi değerlendirebiliyormuş. bizim paralar boşa mı gitti bir söyleyiverin hele :)
doğru maalesef geçmiş olsun yönetmeliği bilmediğimizden kaybediyoruz

ermandemir

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar 12 Bloklu bir sitenin risk analizini yapıyorum yetişkin ve çocuk havuzu var havuzların derinliği 1.60 metre ili 1 metre yaklaşık alınması gereken önlemler hakkında bir fikri olan ve yardımcı olacak varmı?

Ercan Mattaoğulları

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Öncelikle suya girme ihtimali olan herkesin yüzme bilip bilmediğini sorgula.2-Havuz kenarlarının zemininin kaygan olmasını bir tehlike kaynağı olarak işaretle.3-Havuzun yakınından veya içinden geçen elektrik aksamı var ise(Örn.Su altı armatürleri)bunlarıda yine tehlike listene kaydet.4-insanların özensiz ve tehlikeli hareket yapacağını düşünerek havuz kenarlarının havuza bakan kısımlarının beton kenarlarının ve taban zeminin künt travma riskine karşı değerlendirmesini gözönünde bulundur(Örn.Havuza kafa üstü atlama , takla atarak atlama veya uzun boylu birinin havuza kafaüstü atlaması tehlikeli bir hareket olup kafayı tabana çarpıp bayılma ve boğulma riski olabileceğini yine havuzun kenarına özelikle çocukların çarparak kafayı çeneyi sert bir şekilde vurup kesi şeklinde yaralanacağını düşün)6-Yetişkin havuzuna site içinden veya dışından bir çocuğun(Özellikle 5-10 yaş arası)çocukların girme tehlikesi ve bunun sonucunda boğulma riski olabileceğini de değerlendirmeye alabilirsin vs.

faris tabur

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar iki tana apartmana risk analizi yapacağım. tüm apartmanlar az tehlikeli grubtamı.

irbey

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar apartman için risk değerlendirmesinde çalışan sayısını dikkate almamız gerektiğini ( kapıcı, bahçivan vb. ) düşünüyorum yoksa işin içinden çıkmak çok zor. bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşırsa faydalı olur
Evet doğru bina daire içine karışamayız.ortak alanlara risk değ. yapılır.en azından ben öyle yaptım

arkadaşlar iki tana apartmana risk analizi yapacağım. tüm apartmanlar az tehlikeli grubtamı.
sigorta sicil numarasından öğrenebilirsin

Moderatör tarafında düzenlendi:

irbey

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
yanlış hatırlamıyorsan 30 haziran 2014 ten sonra başlayacak ve 10 kişi altında çalışanı olan apartman, işyeri...ücretini SGK karşılayacak.
konu karıştı iice her yeni uygulamada olduğu gibi
2014 te başlayacağı söyleniyor ama risk değerlendirmelerini bundan önce tamamlamaları gerekiyor sanırım
birde 2014 öncesi apartmanlar uygulamaya başlayamazlar mı. sonuçta özellikle siteler, yani güvenlik görevlisi, bahçıvan, kapıcı...işçi çalıştırıyorlar. çalışan sayısı 10 a yaklaşan siteler var. az tehlikeli sınıfta çalışan işçi isg hizmeti ile korunması hedefleniyorda apartmanlarda çalışan söz konusu çalışanlar neden 2014 itibariyle yasa kapsamına alnıyorlar o işi çözemedim...
internete sordugunuzda maşallah her site başka bir tarafından alıyor konuyu. uzmanına soralım diyoruz onların zaten kafası mevcutta karışmış kendi kendileri ile çelişiyorlar bir yerden sonra. eee en garantisi kanundur hadi kanuna bakalım diyosunuz ve işte orda sizinde koptuğunuz noktaya varıyosunuz.
en güzeli herkes ne yapıyosa sen de onu yap mantığı olacak galiba en azından bazı şeyler oturana kadar...
Fazla kafa karışmasına gerek yok.Apartmanlarda uzmanlık hizmetine 2015 haziran ayına kadar gerek yok.Sadece bir seferlik hizmet olan risk değerlendirme-eğitim ve acil durum planı hazırlanması yeterli.Bunun içinde saat hesaplamaya gerek yok.bir seferlik hizmet için ise ücretler yaklaşık400 tl

irbey

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
düzeltme 2016olacak

irbey

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
ben apartmanlar için örnek bir risk değ. yaptım. fakat daire içlerine müdahil olmadım.ortak alanları kapsadı.

smyraaa

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar ben serbest çalışıyorum. Risk analizi yaptığım işyerinde analiz-eğitim-acil durum için 2günlük sskmı yatırmalarını istiyorum. 2 gün oranın isg uzmanı olarak görünüp risk analizi ve acil durum yapıyorum. En son bir apartmana bu işlemleri yaptım ama eğitim kısmında takıldım. Şimdi o apartmanda yada diğer işyerlerinde sigortalı göründüğüm süre içinde eğitim ve sertifika verebilirim değilmi? Bunun için de isgkatipten sözleşme imzalamak şart mıdır? Eğer şartsa apartmanda sadece kat maliklerinden biri yönetici oluyor ama bu işlerle ilgili bilgisi yok. Kendi e-devler şifresi ile giriş yapsa bile apt.adına birşey çıkmaz diye düşünüyorum. Yada şöyle bir sorun oldu ki diyelimki sskm 23-24 aralıkta yatırıldı. 24aralıktan işten çıkışım gösterildi. Ama ben gerekli olduğunu bilmediğim için isg-katipten sözleşme yapmadım. Şimdiden sonra isg-katipten 1günlük sözleşme yapabilirmiyiz? Ki kaldıki sonra sözleşmenin feshi gerekli çünkü 30a yakın firmayla anlaşa ihtimali var. Oo bu ne karışıklık, bu ne formalite! Bilgisi olan yazarsa çok sevinirim..

oktay çalışkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
apartman görevlisine verilecek eğitimin içeriğine ilişkin kaynak veya örnek verebilir misiniz?
Merhabalar değerli hocalarım ben C sınıfı uzmanıyım ilk kez bir binanın risk değerlendirmesini yapacagım tecrubesizim bildiginiz gibi, risk değerlendirmesi az tehlikeli i oldugu için 6 yıl geçerli ama bina yöneticisi değişirse risk değerlendirmesi yenilenmeli acaba ? ve kapıcı ek iş yapıyor bu doğrumu bu konuda ne yapmam gerekiyor ? Risk değerlendirmesinden sonra acil eylem plan da hazırlamam gerekiyor mu tatbikat yaptırmam gerekiyor mu lütfen yardım eder misiniz hocalarım

nilüferg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
merhaba,
ben de bi apartmana risk analizi yapıcam yeni konuştum.Sadece kapıcısı var ise ki çalışan sadece kapıcı oluyo,onun görev alanı olarak değerlendirme yapılacak.Yoksa daire içerisine girmek mümkün değil ve anlamsız zaten .maksat çalışanın güvenliği değil mi?
Fakat benim anlamadığım bu konularda danışabileceğimiz bir telefon hattı var mıdır?
170 bu konularda hizmet veriyor mu ?

Hüseyin Sönmez

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhabalar değerli hocalarım ben C sınıfı uzmanıyım ilk kez bir binanın risk değerlendirmesini yapacagım tecrubesizim bildiginiz gibi, risk değerlendirmesi az tehlikeli i oldugu için 6 yıl geçerli ama bina yöneticisi değişirse risk değerlendirmesi yenilenmeli acaba ? ve kapıcı ek iş yapıyor bu doğrumu bu konuda ne yapmam gerekiyor ? Risk değerlendirmesinden sonra acil eylem plan da hazırlamam gerekiyor mu tatbikat yaptırmam gerekiyor mu lütfen yardım eder misiniz hocalarım
Sadece risk değerlendirmesi yap yönetici imzalasın senin imzalaman gerekmez.apartmanlaz az tehlikeli 2016 yılında mecburi igu ve ih görevlendirme yapmak

dilekaltinok

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Apartman görevlileri, zaten daire içleri için hizmet vermiyor, apartman içi için görev tanımları.
Bu sebeple sizin daire içlerinden sorumluluğunuz bulunmamaktadır.
Telefon numarası da doğrudur, isterseniz bu numaraya danışabilirsiniz ama yanıttan pek emin olamadım doğrusu :(

nilüferg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sadece risk değerlendirmesi yap yönetici imzalasın senin imzalaman gerekmez.apartmanlaz az tehlikeli 2016 yılında mecburi igu ve ih görevlendirme yapmak
peki , ödemeyi nasıl belgeleyecek muhasebecisi benim girişimi yapmak zorunda.bu durumda imza gerekmez mi

nilüferg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
dilek hanım,
bi sorum daha olacak ama , cevaplarsanız sevinirim.Apartman yöneticisi ile İSG katip üzerinden sözleşme yapmamız ve onun bana SGK girişi yapması gerekiyor tabi değil mi , hizmet karşılığında ödemeyi yapabilmesi için ?
Ayrıca onay defteri gerekmiyor galiba , yönetmeliğe bakmadan soruyorum, umarım doğru soru soruyorumdur :)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.