Soru : Aralık Ayında Yapılıcak Olan B Sınıfı İsg Uzmanlığı Sınavı İçin Eğitim Aldım Ama Sınava Giremiyorum

OmerBaglar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Aynı durum ömer bey bende defalarca sordum bir sorun yaşamayalım dedim hiç bir sıkıntı olmaz rahat olun dediler.Olay patlak verdi biz kursuz eğitim verir geçeriz parayı alana kadar herşey. Kendilerini sıyırmayı iyi biliyorlar.Peşini bırakmayın bence emek var ortada her şey öyle kolay kazanılmıyor madem öyle tamam değip insanları umutlandırmayacaklar. Bir sıkıntı varsa da üstlenecekler.
Bizim gibi çok uzman var sesimizi duyurmamız gerekir.
Yani ben bu durumdan ötürü işsiz kalacam çalıştığım firma beni çıkarıyor işten :(

Ahmet cebe

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Çalışma Bakanlığına gittiğimde sorumlu kişiye beraber hesaplama yapalım dedim. Oturduk beraber hesap yaptık. İsgkatip harici tüm ıvır zıvır risk analizi, eğitim, 4b belgesi fln çöp bizim için dedi. Sadece isgkatip öncesi dönem için bakıyoruz dedi. İsgkatip sisteminde ataması olmayan C sınıfı iş güvenliği uzmanı A sınıfı uzman yanında çalışıyor diye kabul etmediklerini söyledi. C sınıfı uzman sadece tam zamanlı A sınıfı uzman yanında çalışabilir diyor ve bu durumda da isgkatip sistemine ataması yapılır diyor. Kısmi zamanlı A yanında çalışan C sınıfı uzman yasa dışı çalışıyor diye de ekledi. Süre hesabını merak edenler için 1095 gün eksiksiz doldurulmalı diyor. 1 gün eksik olsa bile giremeyeceğimizden bahsetti. Hesaplamada eğer atamalar arasında 1 gün/ 2 gün gibi boşluklar varsa bile onu da süreye eklemiyorlar haberiniz olsun. 3 yılı tamamlama süresi olarak da eğitim kurumuna kayıt tarihini baz alıyorlar.

chilqen

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Gamze hanım osgb bağlı değil firmanın kendi uzmanıyım. Az tehlikeli merkez ofisine ayda 3 gün hizmet veriyorum. Ve doğal olarak içe görevlendirme yapmak zorunda. 3 gün sgk merkez ofis sigorta numarasından yatırılmaktadır.

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Gamze hanım osgb bağlı değil firmanın kendi uzmanıyım. Az tehlikeli merkez ofisine ayda 3 gün hizmet veriyorum. Ve doğal olarak içe görevlendirme yapmak zorunda. 3 gün sgk merkez ofis sigorta numarasından yatırılmaktadır.
Sizin içe görevlendirme süreniz de sorun yokki. Bu süre 3 yıla dahil edilecek süre. Sadece OSGB de çalışan arkadaşlarımızın içe görevlendirilme süreleri 3 yıla dahil sayılmıyor.

chilqen

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Anladım teşekkürler.

AHMETKILIÇ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bakanlıkta çalışan arkadaşlar arada bir yapıyorlar böyle yanlışlıklar mazur görelim. B olmama rağmen 2013 yılında tabiri caizse "A Almayan Kalmasın Kampanyası" na ilk sorgulamada giriyordum ama sonra B sınavına girebilirsiniz diye sonuç çıkınca şoka girdim, aradım ben zaten B' yim tekrar nasıl girerim diye, dedikler tek cümle "Pardon". Bu nedenden dolayı da işten çıkarılacak arkadaşlarımız varsa üzücü bir durum ama merak etmeyin tekrar ertelenir bu yürürlük tarihi.

bumerang

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
0312 296 76 86 iş güvenliği genel müdürlüğünden sınav evrağı kontrolü yapıp isg katipten takibini yapan birim , aradım içe görevlendirmelerim ile dışa görevlendirme tarihlerini sordum isg katipten de giriş yaptırdım önce sıkıntının olmadığını söylüyorlar sonrada topu eğitim kurumuna atıyorlar , tüm evrakların 25 ağustos tan önce gelmesi gerektiğini söylüyor, eğitim kurumuda duruma şaştı kaldı tüm evraklar zamanında eksiksiz gitmesine rağmen , arayıp görüşün dışa görevlendirmelerinizi 3 yılı doldurduğunu ispatlatın ( not : sözleşlemeler bölümünde detay yazdır kısmında ilk sözleşme giriş tarihleri ve göreve başlama tarihleri yazmaktadır.)

Tokat

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar, bakanlikta suremi hesaplattim. Onlar ay hesabi yapmiyorlar. Isgkatipte sureklilige bakiyorlar. Giris cikis tarihlerini topluyorlar ve 360gun×3yil prim gun doldurulmussa kabul ediyorlar. Birde egitim tarihinden bir gun oncesine kadar olan sureyi ekliyorlar. Benim 36 ay katipte disa gorevlendirmem vardi.Ancak sozlesme giris ve cikis gunlerimi dikkate aldiklarindan 43 gunle sinava gitemedim. Bilgilerinize. Ozellikle dikkat ediniz.

Önder Ak

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bu iş kabak tadı vermeye başladı. Bu alanda çalışan insanların çoğu pişman. Bir sistemin oturması bu kadar zor olmamalı. Yalandan yüksek lisans yaparak b sınıfı olmak mı gerek? Anlamak mümkün değil. Adam 3 yıl bu alanda çalışmışsa nedir bu engeller. Benimde 7 ayım var yaklaşık b olmak için ama her şey muamma. Ocak ayından sonra belkide işsiz kalacağız. Herkese Allah yardımcı olsun ne diyelim.

Demet Doğan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
3 ARALIK 2016 TARİHİNDE YAPILACAK OLAN "İŞ YERİ HEKİMLİĞİ, İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI ve DİĞER SAĞLIK PERSONELİ SINAVI" MÜRACAAT TARİHLERİNİN UZATILMASI HAKKINDA ÖNEMLİ DUYURU

3 Aralık 2016 tarihinde yapılacak olan 2016-İSG Sınavı ile ilgili, Genel Müdürlüğümüzce 14 Haziran 2016 tarihinde yayınlanan duyuru doğrultusunda, 26 EYLÜL 2016 tarihi itibariyle başvurular alınarak gerekli değerlendirmeler tamamlanmıştır. Gerek ilk defa eğitim alan İSG Profesyoneli adaylarının uygulamalı eğitim onaylarının tanınan süre içinde tamamlanamamış olması, gerekse geçmiş yıllarda eğitim aldıkları halde eksik evrakları nedeniyle sınav listesine dahil edilemeyenlerin ve doğrudan sınava girmeye hak kazanan adaylardan eksik evrak nedeniyle müracaatlarını tamamlayamamış adayların bulunduğu anlaşıldığından, müracaat tarihlerinin uzatılmasına karar verilmiştir.

18 EKİM 2016 tarihine kadar eğitimlerinin tüm unsurlarını (uzaktan eğitim, örgün eğitim ve uygulamalı eğitim dâhil) tamamlayacak durumda olan, doğrudan sınava girmeye hak kazanan adaylar ile isgkatip.csgb.gov.tr internet adresindeki "Sınav Durumu Sorgula" ekranında eksik evrakları olduğu belirtilen adayların 18 EKİM 2016 mesai bitimine kadar istenen evraklarla birlikte Genel Müdürlüğümüze elden veya posta yoluyla(*) müracaat etmeleri halinde yapılacak inceleme sonrası durumu uygun görülenlerin kimlik bilgileri ÖSYM’ye gönderilecektir.

Genel Müdürlüğümüzce yayınlanacak “Sınav Uygulama Duyurusu” doğrultusunda adayların hareket etmesi önem arz etmektedir.

(*) Posta yoluyla yapılacak müracaatların da 18 Ekim 2016 tarihi mesai bitimine kadar Genel Müdürlüğümüze ulaştırılması gerekmektedir. Bu tarihten sonra ulaşan müracaatlar dikkate alınmayacaktır.

Demet Doğan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Sorun yaşayan arkadaşlar kurslarımızı sıkıştıralım ayın 18 ine kadar uzatıldı her gün arayın ben öyle yapıyorum.

mustafa39

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
+Arkadaşlar bu sınıf yükselme mevzusunu kim dayatıyor?
-Devlet
+Kim bir üst düzey sınıfa yükselmek için çabalıyor para ve zaman harcıyor?
-C sınıfı İSG uzmanları
+Yeterli sayıda B uzman olmazsa ne olacak?
-Erteleme veya yükselme sınavına girişte 3 yıl şartlarında yumuşama olacak.
+Biz kendimiz çabaladıkça kim kazançlı oluyor?
-Sadece eğitim kurumları.

*Özetle: Bu eğitim kurumlarına bu paraları yedirmeyin. Çoğu C sınıfı İSG uzmanı, sorumluluğu sadece kendisi ve makinası veya yaptığı iş olan kişi kadar maaş alamıyorken bu kadar paraları neden bu eğitim kurumlarına veriyorsunuz?
**C sınıfıyken iş bulamadığı için B olmak isteyenleri ayrı tutuyorum.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.