Arkadaşlar Tehlike Sınıfımızın Kodunu Bulamıyorummmmm

inceduygu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
merhaba arkadaşlar

eski tehlike sınıfına göre 27.12.00 NACE kodlu açıklaması " ELEKTRİĞİN ÜRETİMİ NAKLİ VE DAĞITIMI İŞLERİ, ELEKTRİK BAKIM VE ONARIM İŞLERİ " olan bir firmanın yeni tehlike sınıfı tebliğinde kodu nedir arkadaşlar ? aradım taradım ya ben bulamadım yada yok yada buna yakın ne var yardımcı olurmusunuz?

ahmet demirci

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
27.12-Elektrik dağıtım ve kontrol cihazları imalatı
Bunun alt kolu olan 27.12.01-Elektrik devrelerinin anahtarlanması, korunması ile elektriğin kontrol ve dağıtımına özgü cihazların imalatı (sigorta, otomatik devre kesici, röle, yalıtım, devre ve yük ayırıcı anahtarlar, paratoner, voltaj sınırlayıcı, dalga bastırıcı vb.) göre TEHLİKELİ sınıftasınız.

aliutku

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
27.12-Elektrik dağıtım ve kontrol cihazları imalatı
Bunun alt kolu olan 27.12.01-Elektrik devrelerinin anahtarlanması, korunması ile elektriğin kontrol ve dağıtımına özgü cihazların imalatı (sigorta, otomatik devre kesici, röle, yalıtım, devre ve yük ayırıcı anahtarlar, paratoner, voltaj sınırlayıcı, dalga bastırıcı vb.) göre TEHLİKELİ sınıftasınız.

ELEKTRİĞİN ÜRETİMİ NAKLİ VE DAĞITIMI İŞLERİ, ELEKTRİK BAKIM VE ONARIM İŞLERİ arkadaş tanımını bu şekilde yapmış yanlış yönlendirmeyin.

35.1 Elektrik enerjisinin üretimi, iletimi ve dağıtımı alt başlıklarını inceleyiniz. Bakım onarım içinse bina elektrğimi makina elektriğimi neyin bakım onarımı ise onu bulunuz.

Elektrik dağıtım, işletme, nakil, onarım bunlar hep çok tehlikeli işlerdir.

Kodunuza güvenmeyin muhasebeciler hep yanlış girdiler genelde. Siz firma olarak ne yaptığınızı belirledikten sonra excel dosyasında ctrl+f yapın elektrik yazın tek tek inceleyin.

Bu konuda hala herkes yanlış yapıyor. Çok gördüm adam demir doğramacı sıvacı olarak görünüyor. SGK primini az ödemek için birçok firmanın mali müşaviri zaten hep farklı işlettirdi bu kodları. Ya da mali müşavirlerin çoğunun yaptıgı gibi bu işi sekreterine bıraktı sen seç beğen diye.

inceduygu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
ya valla arkadaşlar evvel fikirleriniz için çok teşekkürler bende açıkçası çıkamadım işin içinden ahmet beye sınıf belirlemesi için teşekkürler ama ben imalat yapmıyorum imalat yapıyorum ama panel imalatı yapıyorum otomat kesici vs üreileni alıp takıyorum ben

akif bey tek tek elektrik yazdım arattım bir tanaede monatj yazan grmedim yoksa benmi göremedim ??????

Ulaş Devrim YURDABAL

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhabalar,

SGK İşyeri Sicil Numaranızın baştan 2.3.4.ve 5. rakamlarını yanyana getirerek 4 haneli bir NACE Kodu oluşturunuz.Bu 4 haneli NACE Koduna göre tebliğteki listeye bakınız.Karşısındaki faaliyet tutuyorsa tehlike sınıfınıza oradan bakarak ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla,

inceduygu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
kocaeli isg arkadaşım yanlzı dediğini yaptım ama ortaya çıkan tablo reçine üretim imalat oldu yani alakasız kod çıktı az kaldı delircem ben ya bir türlü tehlike sınıfını bulamıyorum

Ulaş Devrim YURDABAL

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Aşağıdaki ilgili kurumun açıklamasına göre itiraz sürecini işletebilirsiniz.İtiraz noktanız elinizdeki İşyeri SGK sicil numaranızdan hareketle esas faaliyet alanından farklı bir faaliyet alanının tebliğ listesinde çıktığı üzerinden geliştirilebilir.Bu süre zarfında hiçbir yükümlülükten sorumlu tutulmazsınız.İyi çalışmalar....

26 Aralık 2012 ÇARŞAMBA 28509 sayılı Resmi Gazete Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yayınladığı “İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN İŞYERİ TEHLİKESINIFLARI TEBLİĞİ” ‘ne göre 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 9 uncu maddesi uyarınca işyerlerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından yer aldığı tehlike sınıfları Listestesine göre işyerleri NACE koduna göre sınıflandılmıştır. Pan-Avrupa sınıflandırma sistemi olan NACE (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés Européennes), Arupa Birliğinde ekonomik faaliyetlerin istatiksel olarak sınıflandırılmasını sağlayan bir sistemdir.
Bu tebliğe göre asıl iştigal konusu yada faaliyet konusunda bir değişme yada yanlışlık var ise bir ay içerisinde ticaret ve sanayi odasından düzelterek en geç bir ay içerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bildirilmelidir. Tehlike sınıfı tespiti bu koda göre yapılacağından firma açısından önemli bir konudur. Birden fazla faaliyet yürüten firmalarda en yüksek tehlike sınıfı dikkate alınır.
Tebliğde bulunan firmalar itiraz edebilir ve bu itirazlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca değerlendirilir. Bakanlıkça tescil kayıtları ve tescile esas işyerinin faaliyetleri dikkate alınarak değerlendirilir. Bu konuda faaliyetini gösterir bir takım belgeler ile başvurmasında fayda vardır.
Bu noktada farklı bir faaliyet konusunda olupta asıl yaptığı iş arasındaki fark Bakanlık gerek görmedikçe inceleme yapmaz ancak incelem yapılır veya talep edilirse inlemeye ilişkin belgeler ile tehlike sınıfında değişiklik yapılabilinir.
Bir değişiklik olması halinde , işyerine tebliğ edildikten 90 gün sonrasına kadar gerekli düzenlemeleri işverenler yapması gerekmektedir.
İşyeri Tehlike Sınıfları Listesindeki faaliyet kodunun tehlike sınıfına ait itirazlar olur ise , İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulacak Komisyon oluşturulur ve bu komisyonda alınacak karar sonucunda, itiraza ilişkin faaliyet kodunun tehlike sınıfının değişmesi halinde bu Tebliğde gerekli değişiklik yapılır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.