Asma Tavan Arasında Çalışma Iş Güvenliği

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Sinan TAŞ tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Sinan TAŞ

  Sinan TAŞ TÜİSAG Üyesi  Merhaba Arkadaşlar
  Teknik işletme ve bakım onarım yapan firmada proje müdürüyüm.
  Bir projemizde asma tavan arasında tavan tipi fancoil cihazları var. Yaptığımız incelemerde, cihaza bakım yapılabilmesi için alçıpan tavanda açılan müdahale kapağı ile tavan arasındaki fancoil cihazının arasında 1- 1,5 metre var. Alçıpan tavan arasına girmaden cihaza ulaşmak mümkün değil. Rirmanın yönetimine yazdığım raporda cihazların altına müdahale kapağı yapılmasını ve hiç ulaşılamayan cihazların ise yerlerinin değiştirilmesini veya alçıpan tavan arasına yürüme yolu yapılmasını istedim. Taahüdü yapan firmanın yetkilileri ile müştreide yaptığımız toplantıda tavan arasında bulunan 40mm x 40mm profil üzerinde yürüyerek cihazalara müdahale edilebileceğini belirttiler. Yaptığım araştırmalarda iş güvenliği ile ilgili bir madde bulamadım. Yardımcı olabilirmisiniz. Bunu yasa ve yönetmeliklerle müşterime nasıl açıklarım?
  Fikir olması açısından tavan arasında bulunan cihaz ve müdahale kapağının olduğu yerin resmini koyuyorum.

  Yardımlarınız için teşekkür ederim.   

  Ekli Dosyalar:

 2. Sorgulayan Adam

  Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi  Sinan Bey;

  Okuduklarımdan anladığım kadarıyla, çalışanların bu cihaza müdahaleleri esnasında iş güvenliği anlamında yasa ve yönetmeliklere uygun şartlar oluşmadığına dair gerekçe arıyorsunuz. (4x4cm'lik profiller üzerinden ulaşım) Doğru mudur?   
 3. Sinan TAŞ

  Sinan TAŞ TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,

  4 cm lik alçıpan profil üzerine basarak tavan arasına girilmesinin işgüvenliği açısından riskli olduğunu yasa ve yönetmelikler ile açıkça belirtmek istitorum. Ben personellerimin tavan arasına girmesine izin vermedim. Ancak bunu müşterimi yasada belirtilen maddeler le anlatmak istiyorum.

  Teşekkürler

   
 4. Sorgulayan Adam

  Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

  6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 30 ve 31 inci maddeleri ile 9/1/1985 tarihli ve 3146 sayılı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 2 ve 12 nci maddelerine dayanılarak ve 3/10/2009 tarihli ve 2009/104/EC sayılı Avrupa Birliği Direktifine paralel olarak hazırlananan;

  İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ
  EK - I
  İŞ EKİPMANLARINDA BULUNACAK ASGARİ GEREKLER
  2.16. Çalışanların üretim, bakım ve ayar işlemleri yapacakları yerlere güvenli bir şekilde ulaşabilmeleri ve orada güvenli bir şekilde çalışabilmeleri için uygun şartlar sağlanır.

  6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 30 uncu maddesine dayanılarak ve Avrupa Birliğinin 30/11/1989 tarihli ve 89/654/EEC sayılı Konsey Direktifine paralel olarak hazırlan;
  İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE ALINACAK SAĞLIK VE GÜVENLİK
  ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK
  EK-1
  İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE UYGULANACAK ASGARİ SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI
  Ortam sıcaklığı
  19 - İşyerlerinde termal konfor şartlarının çalışanları rahatsız etmeyecek, çalışanların fiziksel ve psikolojik durumlarını olumsuz etkilemeyecek şekilde olması esastır. Çalışılan ortamın sıcaklığının çalışma şekline ve çalışanların harcadıkları güce uygun olması sağlanır. Dinlenme, bekleme, soyunma yerleri, duş ve tuvaletler, yemekhaneler, kantinler ve ilk yardım odaları kullanım amaçlarına göre yeterli sıcaklıkta bulundurulur. Isıtma ve soğutma amacıyla kullanılan araçlar, çalışanı rahatsız etmeyecek ve kaza riski oluşturmayacak şekilde yerleştirilir, bakım ve kontrolleri yapılır. İşyerlerinde termal konfor şartlarının ölçülmesi ve değerlendirilmesinde TS EN 27243 standardından yararlanılabilir.  TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !   
  dilekaltinok ve Sinan TAŞ bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica