Bilgilendirme Avm Ve Plazalarda Iş Sağlığı Ve Güvenliği

Konu, 'Diğer Tehlikeler' kısmında Levent KAVLAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Levent KAVLAK

Levent KAVLAK TÜİSAG - BAŞKAN TÜİSAG Çalışma Birimi

Son yıllarda büyük şehirlerde mantar gibi türeyen ve sosyal yaşamın artık vazgeçilmez bir parçası olan Alıçveriş merkezleri kısaca AVM ve plazalarda acaba iş sağlığı ve güvenliği ne durumda? İsg kanunun onaylanması ile birlikte 50 kişi ve üstü işçi çalıştıran ve sanayiden sayılan ibaresi kalktığı için AVM lerde zorunlu iş sağlığı ve güvenliği danışmanlığı almak yada isg uzmanı ve işyeri hekimi bulundurmak zorundadır.Tıpkı otellerde olduğu gibi iş güvenliği kavramını security yani orda çalışan güvenlikçi kardeşlerimizin yaptığı iş olarak algılayan yöneticilerle masaya oturma zamanı geldi.Bize çok iş düşüyor arkadaşlar .Neden derseniz anamız babamız kardeşlerimiz çocuklarımız ve sevdiklerimiz hemen hemen hergün buralarda dolaşıyor gerçekten iş güvenliği ve sağlığına önem veriyorlarmı? risk analizi yapalım derim.

zeki AVŞAR, Mert Fatih Kesgin, Esat ÜN ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

yapalım tabiiki leventçim...otellerdeki gibi burada da ortaklaşa bişeyler çıkaralım bence...;)

3. kalitek

kalitek TÜİSAG Üyesi

Bu konuyu gündeme taşımak ve avm yönetimini bilgilendimek'te fayda olacağını düşünüyorum.

4. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

evet 6 ay sonra AVM ler de uzman aramaya başlıyacak..hazırlıklı olmakta fayda var tabiiki...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Tolga_34 bu yazıya teşekkür etti.
  5. Ali Rıza Erdoğan

Ali Rıza Erdoğan TÜİSAG Üyesi

Aslında çok güzel bir noktaya değindiniz. Binlerce kişinin kullandığı bu tarz yerlerde özellikle iş güvenliği çok ciddi bir konu. Basit bir örnek vermek gerekirse şantiyede ıslak kaygan zemin üzerinden belki 1 gün içinde sadece 20 kişinin geçme olasılığı varken alışveriş merkezinde bu kısa bir zamanda yüzlerce kişi olabiliyor. Bu yüzden risk analizinde standart risk= ihtimal * şiddet matris sisteminden ziyade bunun biraz detaylı olan Finney metodunun Risk= ihtimal * frekans * sonuçların derecesi sisteminin veya benzer sistemin kullanılması daha doğru olur diye düşünüyorum. Bu sayede çok basit işlemlerde bile çok fazla yaşanabilecek basit kazalar gözden kaçmamış olur risk analizinde.

ALİYE ARZU ve Tolga_34 bu yazıya teşekkür etti.
  6. Levent KAVLAK

AVM ve plazalarda ve otellerde +süpermarket zincirlerinde iş sağlığı ve güvenliği politikasını oturtmak için yapacağımız metodoloji sadece çalışanlar için değil sizinde söylediğiniz gibi bu alanlara giren çıkan herkesi kapsaması gerekiyor.Aslında olaya şöyle bakalım.İnşaat şantiyesine gelen herkes kesinlikle içeri giremez ,fabrikalarda durum aynı keza.Yani fabrikalarda ,madenlerde ,şantiyelerde yada çok tehlikeli yada tehlikeli sınıfa giren tüm imalat yerlerinde işle ilgisi olmayan sahaya alınmadığı için mevcut iş güvenliği politikası sadece çalışan işçileri kapsar.Ama AVM +otel+süpermarketler gibi halka açık alanlarda oluşturulacak politika kesinlikle çok daha farklı olmalıdır.Yıllar önce hatırladığım acı bir olay vardı.Süpermarket zincirlerinden birinde 5 yaşlarında bir çocuk babasıyla market içerisinde alışveriş mıyaparken.Çocuğun üzerine çok fazla yükseklikte istiflenen ürünler devrilmesi suretiyle bu yavrucağın ölümüne sebep olmuştu.Babasının yavrum beni affet seni koruyamadım feryatları hala zihnimden silinmiyor.Aslında baba kendini bu kadar suçlu hissetmelimiydi.Asıl suçlu market içerisinde iş güvenliği önlemi almayan işveren yada vekilleri değilmiydi.Yeni çıkan yasa ile birlikte Bu saydığım iş yerlerini daha güvenli bir yaşam alanına çevirmek zorundayız.Bu bir misyon olmalı bizim için.Çünkü para kazanmak için yaptığımız bu işte bir kutsal hedefimizde olmalıki kazanacağımız parada helal olsun.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Esin Aydoğdu ve arzay bu yazıya teşekkür etti.
  7. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

gittiğim tüm avmlerde etrafı haliyle iş güvenliği uzmanı gözüyle inceliyorum. ilk tespitim hep aynı; yangın tüpleri en olmayacak yerlerde duruyor.

8. Okan67

Okan67 TÜİSAG Üyesi

Çok önemli bir konuya değindiniz. Teşekkürler. Kesinlikle AVM ve Süpermarketlerde ISG Uzmanlığı ve İşyeri Hekimliği/Revir olması gerekiyor.
    Daha önce basından AVM'lerde düşmeler konusunda bir kaç haber okudum. Kayma, elektrik çarpması, ağır kaldırma gibi sorunlar olabilir. Bu konuyu sürekli gündemde tutmak lazım. AVM'ler yaşayan bir gerçeklik artık. Hatta bir ara bir kadın kuruluşu AVM'lere zorunlu kreş yapılması teklifi götürmüştü ama pek ilgilenen olmadı. Yaşam kalitesinin artırılması için işe AVM'lerden başlanabilir ve sanıyorum daha kolay da yol alınabilir.

9. Okan67

Okan67 TÜİSAG Üyesi

Türkiye'de 2011 yılı sonu itibari ile 278 AVM varmış. 2012 yılı sonunda bu rakamın 350 olması öngörülüyormuş. İstanbul'da 109, Ankara'da 37 ve İzmir'de 17 AVM varmış. Ancak 1000 kişiye düşen alışveriş metrekaresi dikkate alındığında 297 metre kare ile Ankara başı çekiyormuş. 350 AVM, en az 350 IG uzmanı, 350 Doktor, 350 hemşire yapar. Toplamda en az 1050 kişilik bir istihdam. Hadi buna kreşi de ekleyelim en az 1400 kişilik bir iş yaratılmış olacaktır. Bu hamle, toplumu gerçekten derinden etkileyecek ve güvenlik kavramını ülkede daha da yerleştirecektir.

10. Ersin

Ersin TÜİSAG Üyesi

bence avm lerde en önemli konu terör saldırılarına karşı gerçekten yeterli önlem alınıyor mu? ayrıca elektrikli yürüyen merdivenlerde özellikle ufak çocuklar tehlikeli kazalar geçirmektedir

11. Okan67

Okan67 TÜİSAG Üyesi

Burada yazılan riskleri bir sıralarsak;
    1. Yüksekten düşme
    2. Yürüyene merdivene sıkışma, takılma
    3. Başa ağır cisim düşmesi
    4. Elektrik çarpması
    5. Ağır kaldırma
    6. Cam kırılması
    7. Market çalışanlarının sürekli ritmik hareketleri
    8. Terör Saldırıları
    9....
    10....
    ...

Cem AKBULAK bu yazıya teşekkür etti.
  12. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

levkav güzel bir konu açmış isterseniz bu konuyu, avm'lerdeki tehlikeler-riskler, ve risk analizine doğru kaydıralım.

istanbulda yaşıyorum, gittiğim her avm'de uzman gözü ile eksiklere bakıyorum. mesela cevahir avm'de üst katlarda korkuluklar çok alçakta kaç cm yüksekliğinde bilmiyorum ancak, aşağıya bakan biri düşebilir, belki de düşmüştür. isig tüzüğünde 90 cm diyor ancak bu yükseklik bence yeterli değil, kaldı ki cevahir de 90cm bile olmayabilir.

ayrıca bu korkuluklar neredeyse tüm avmlerde olduğu gibi camdan yapılmış, tüzüğe göre herhangi bir yönden gelecek 100kg kuvvete dayanacak güçte olmalı, ancak avm dekiler nasıl bilemiyorum.

13. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

tabi bu yazdıklarım geçen sene bu şekilde idi, uzun süredir gitmedim, değişti mi bilmiyorum.

ayrıca
    yürüyen merdivenlere dikkat edilmesi gerekir ki, bir cismin kaçabileceği, ayağın veya vucudun bir yerinin girebilieceği açıklıklar göremedim ben, gayet iyi duruyor.

14. ISG-isg

ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

bazen yüksekte çalışmalar yapıyorlar, cam temizleme silme işi gibi v.b.

15. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

ilk akla gelen tehlikeler;

terör saldırısı
    gasp, hırsızlık gibi asayiş olayları
    çocukların kaybolması
    yangın durumunda tesisin boşaltılamaması (özellikle daha çok gezilebilsin diye labirent gibi yapılan AVMlerde)
    otopark lpg patlaması- gaz sıkışması
    asansörün bozulması
    elektrik kesilmesi- jeneratörün devreye girmemesi
    düşme-kayma, zeminin ıslak-yağlı-engelli olması
    havalandırma ve sıcaklık (termal konfor şartları)
    deprem

diğer arkadaşlarında katılımı ile arttırılabilir bu liste.

bunlar benim avm lere her gidişimde ilk aklıma gelen hususlar.

Cem AKBULAK bu yazıya teşekkür etti.
  16. ahmeterkin

ahmeterkin TÜİSAG Üyesi

avm lerde ayrıca yiyecek içecek yerlerinde bir yığın ocak tüp vs. var. bunların patlama riskide var. geçen sene bağdat caddesinde mado kafenin mutfak tüpü patladığında olanları hatırlatmak isterim. allah tan gene açık alanlı bir yerde oldu. ya avm gibi kapalı alanlı bir yerde olsa heleki yan yana küçük dükkan gibi olan yiyecek satan yerler varki zincirleme reaksiyon gibi birbirini bile patlatabilir. bu gibi durumlar için ilk olarak avm lerdeki splinker sistemlerinin bu tip bir patlamada acil olarak devreye girmesi gerekir. tabi splinkerler bu tip bir duruma göre ayarlanmışsa. genelde büyük yangınlara göre ayarlıyorlarki yanlışlıkla devreye girmesin diye.

17. ruskamat

ruskamat TÜİSAG Üyesi

Ben bir avam ile görüştüm,bizde sadece 4,5 kişi çalışıyor diyor,genelde işlerimizi taşerona yaptırıyoruz diyor,taşeronun da sorumluluğu işverene ait tabikide,,ama avm lerin yasal zorunluluğu 6 ay sonramı başlıyor,,,buradaki dukkanlar,lokantalarda 50 sayısının içinde mi düşünmeliyiz,bu adamları nasıl yasal açıdan ikna etmeliyiz

18. Levent KAVLAK

1 ocak 2013 den itibaren sanayi ibaresi tamamen kalkıyor.Yani 2013 başı itibari ile 50 kişi ve üstü işçi çalıştıran herkes bu hizmeti almak zorunda.Bunun için AVM,oteller,özel okullar ,dersaneler ve tüm işyerleri .

esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
  19. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

CEVAHİR de 3 ölüm yaşandığını biliyoruz... birine intihar filan dediler ama netleşmedi..

İSTANBUL- Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, Cevahir Alışveriş Merkezi'nde yaşanan olayla ilgili görgü tanıkları şiddetli bir ses duyduklarını söyledi.
    Uzun boylu olduğu iddia edilen yurttaşın, korkuluklardan aşağı baktığı sırada düştüğü ifade edildi. Olayın ardından sağlık ekipleri hemen müdahalede buludu.
    Cevahir Alışveriş Merkezi'nde daha önce Annesi ile birlikte alışveriş merkezini dolaşan 3,5 yaşındaki Ayşenur Özbaş ve Burak Hacıkasımoğlu(16) yaşamını yitirmişti.

20. emrahçakır

emrahçakır TÜİSAG Üyesi

Selamlar
    Gerçekten önemli bir konu.hatta vatandaşımızın evindeki riskleri belirlemek için bile risk değerlendirmesi eğitimi verilebilir.
    AVM lerle ilgili olarak ilk akla gelen konuları aşağıda eklemeye çalıştım.Sahada yapılacak bir gözlem ile özgün görüşler ortaya çıkabilir.

- Jeneratör bakımlarının yapılması
    - Havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinin bakımı
    -genelde cam olan balkon korkuluklarının kırılması
    -personelin elle taşıma işleri
    -Ergonomi
    -otoparklarda yaşanabilecek kazalar
    -acil durumlar oluşabilecek riskler
    -yangın dolapları,yerleri ve sayısı
    -Sağlık ve güvenlik işaretleri

Esin Aydoğdu bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş