Bilgilendirme Avm Ve Plazalarda Iş Sağlığı Ve Güvenliği

Konu, 'Diğer Tehlikeler' kısmında Levent KAVLAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Levent KAVLAK

Levent KAVLAK TÜİSAG - BAŞKAN TÜİSAG Çalışma Birimi

AVM lerde en önemli şeylerden biriside yöneticleri ve security oalark çalışan kolluk güçlerini eğitmemiz gerekiyor.Muhtemel olan hertrülü yangın veya benzeri istenmeyen olaylar için ilk yardım eğitimi vermek ve acil müdahele ekibini oluşturmak gerekiyor.

2. sukru_ozgur

sukru_ozgur TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar AVM lerde tatbikat yapıldığını duyan varmı.hafta sonları en kalabalık saatlerde bir yangın durumunda kaç dakikada boşaltılabilir!
    Birde AVM deki her mağaza ayrı bir tüzel kişilik olarak iş güvenliği hizmeti almak zorunda diye düşünüyorum.Yönetimde çalıştırdığı personel sayısıyla orantılı hizmet alacaktır.Örnek AVM lerdeki gıda işletmeleri her biri kendi çalışanlarının ve mutfaklarının güvenliğinden sorumlu.yönetim ise dükkan dışındaki alanlardan sorumlu.kısacası her AVM de yüzlerce işletme bu hizmeti almak zorunda..

3. brktbk

brktbk TÜİSAG Üyesi

Kesinlikle katılıyorum. İlave olarak değineceğim bir nokta bu korkulukların camdan yapılmış olması.Cam olması sadece dayanıksız anlamına gelmesin. Olabilecek herhangi bir kazada özellikle avmlerin 3. 4. katlarında bulunan cam korkuluklar insanlar için büyük bir tehlike arz ediyor.

4. Mustafa ESEN

Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

sadece avm ler değil düğün salonları tam bir tehlike kaynaği gerek çalişan 18 yaş altı bayan ve baylar (sigortasız) hijyen, havalandırma ,acil çıkış yangın vb yönlerden tam bir tehlike kaynaği geçenlerde gittiğin bir düğün salonunda var en az 700 800 kişilk ve 10 civarında lise çağinda gençlerin çaliştiği bir yerdi.salon 2. katta idi artık alişkanlık oldu ilk önce gözüm yangın söndürücü aradı daha sonra yangın merdiveni acil çıkışı belirten işaret resim bir yazı aradım evet hepsi vardı ama bir uzman gözüyle baktığımda bunların acil bir durumda bir işe yaramayacaği kanaatine vardım.
    700,800 kişi = yangın durumunda nasıl dişarı çıkacak,
    18 yaş altı çalişanlar =yangın tüplerini nasıl kullanacak
    salon kapısı=bu kadar insanın dişarı çıkma (acil bir durumda) nasıl olacak
    2.kattaki salona giden dar ve yetersiz merdivenler
    olmayan havalandırma sistemi
    aşırı yüksek ses
    mutfak (pasta,yemek,içecek)=hijyen
    ...
    daha bir sürü tehlike kaynağı barındırmakta

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

aysunk86, Görkem Yargül ve Esat ÜN bu yazıya teşekkür etti.
  5. jeozero

jeozero TÜİSAG Üyesi

AVM lerde tehlike ve risklerin belirlenmesi noktasında yazılan notlar dikkat çekici ve paylaşımlar çok güzel ancak kaza yaşanması noktasında iş kazası olarak tanımlanacağından bildirim yapılma zorunluluğu doğmakta peki bunların bildirimleri nasıl yapılmalıdır

Esin Aydoğdu bu yazıya teşekkür etti.
  6. murat54

murat54 TÜİSAG Üyesi

Sanırım avm lerle ilgili risk analizi olsun ,acil eylem planı olsun ve iş kazası gibi durumlarda nasıl hareket edileceği konusunda herkes kararsız netlik yok :)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. gşt

gşt TÜİSAG Üyesi

Merhaba arkadaşlar danışmalık yaptığım dönemde bir AVM de risk analizi yapmıştım. İnanın bina tesis güvenliğinde o kadar majör hatalar yapılmış ki. Bunun nedeni ise AVM inşaatlarının genellikle çok kısa sürelerde yapılarak, bayram yılbaşı vs. özel günlere açılışları yetiştirilmeye çalışılmasıdır. Hepimizin en uğrak yeri olan AVMlerde teknik hacimlerden otoparklara o kadar risk var ki anlatamam size.

8. ozan35

ozan35 TÜİSAG Üyesi

peki avm lerin yönetiminde az kişi çalışırken, güvenlik şirketi, temizlik şirketi vs. derken bir çok taşeron şirket çalışıyor bunlar 50 den az/çok sınırını belirlerken nasıl sayıacaklar? Kiracı ya da mal sahibi olan mağazaların iş güvenliği ni yönetim organize edecek deniyor ama bu organize etmenin açılımı nedir? Sınırları nelerdir? Ayrıca AVM ler az tehlikeli sınıfına dahil oldukalrı için yükümlükleri temmuz 2014 de başlıyor yanılmıyorsam değil mi?

9. ozan35

ozan35 TÜİSAG Üyesi

bilgi verebilecek biri yok mu? Teşekkürler.

10. arzay

arzay TÜİSAG Üyesi

altişverenler de calısan saysına dahılse neredeyse kesın olarak 50 ustu calışan olacak ve isgb gerekecek.taseronlar ve isyerınde calısan elemanlar burada calısan sayısı olarak alınack mı?bence oyle ama sız ne dusunuyorsunuz? iş guv. hızmetleri yonetmelıgı burada ılk basta goz onunde bulunduracagımız yasa olacak sanırım

11. kenan ivedi

kenan ivedi TÜİSAG Üyesi

Cem şu bahsettiğin oteller için risk değerlendirmesini ve varsa plazalar için risk değerlendirmesini gönderebilirmisin?

C sınıfı iş güvenliği uzmanı
    Kenan İVEDİ

12. Armağan Kocabaş

Armağan Kocabaş TÜİSAG Üyesi

avmdeki mağazalar zaten kendi isg uzmanlarını bulundurmak zorunda değil mi?

13. AhmetA

AhmetA TÜİSAG Üyesi

AVM lerde uygulamak üzere elinde acil durum eylem planı olan varsa benle paylaşabilir mi? ACİL lazım pdf olmazsa sevinirim. şimdiden yardımınız için teşekkür ederim.

14. FUNDA3426

FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

Avmlerde her bir şube ayrı bir işletme sayılmakta ve çalışan sayıları genelde 50 altı ve az tehlikeli sınıf olduğu için avm yönetiminin sorumluluğu en başta. Avm içerisinde isgb kurulması şart, fakat 50 nin üzerinde çalışan sayısı olan bir şubenin kendi iş güvenliği uzmanı bulunmalı. Bunun dışında bir markanın 20 şubesi var diyelim ayrı avmlerde, bu şubelerin başlıca eğitimini, risk analizini ve acil durum planını avm yönetimi hazırlamalı sunmalı, şubelerin bağlı olduğu ana merkez de avm yönetimine bu konuda katkıda bulunmalı diye biliyorum. Ben 20 şubemiz için avmlerin risk analizini gönderdim şuan acil durum planlarını da hazırlamaktayım. Ama tabiki yardımcı bir taslak olsa mükemmel olurdu.

15. Salim1658

Salim1658 TÜİSAG Üyesi

Merhaba,
    Merak ettiğim bir kaç nokta var takdir edersiniz ki bir çok kriter çalışan sayısına göre belirleniyor örneğin''' az tehlikeli yerler içinde çalışan sayısının 20 kiside 1 kişi olacak şekilde ilkyardım sertifikalı olma mecburiyeti var'' gibi şimdi bu kriteri bir avm için düşünürsek 15 personelim var ama taşerön temizlik ve güvenlik elemanları var ,mağaza çalışanları var müşteriler var varda var yani :D burdaki kriterim sadece kendi personelim mi olacak

Şimdiden teşekkürler....

16. asliyilmazigu

asliyilmazigu TÜİSAG Üyesi

elinde avm için risk analizi acil durum planı olan varsa gönderebilir mi acil lazım tşk ederim.

Last edited by a moderator: 9 Ocak 2014
  17. muratdurmus

muratdurmus TÜİSAG Üyesi

Avm inşaatımı yoksa faal haldeki avm için mi?

18. asliyilmazigu

asliyilmazigu TÜİSAG Üyesi

faal avm bitmiş

19. muratdurmus

muratdurmus TÜİSAG Üyesi

İnşaat olsaydı elimde bir şeyler vardı paylaşa bilirdim ama faal avm için yok. Herkes buraya bir şeyler yazabilirse düzgün bir çalışma ortaya çıkabilir. Bence.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica