Soru : Aydınlatma

Btgol

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar merhaba, Aydınlatmada kullanılan armatürlerin (buğu,nem ve toz husule gelen yerler dışında) korucularının (etanş/globe) olması gerekiyor mu? Çoğu deneyimli iş güvenliği uzmanları bu konuya çok önem veriyor ancak mevzuatta veya uygulamada bu tür bir zorunluluğa rastlayamadım
Yangın merdivenlerinde, ofislerde, veya soyunma odalarında

yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

izmir35

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
İş müfettişleri iş yeri denetimlerinde özellikle tozlu ve nemli ortamlarda lambaların etanş sistem olması istiyor. Daha önce bir kaç firmamda daha önceden olan denetimlerde raporda bu eksiklik yazmaktaydı. Ama mevzuatta nerede yazdığını bende bilmiyorum açıkcası.

Teşekkürler.

R

Recep GÜLER

Guest
Arkadaşlar merhaba, Aydınlatmada kullanılan armatürlerin (buğu,nem ve toz husule gelen yerler dışında) korucularının (etanş/globe) olması gerekiyor mu? Çoğu deneyimli iş güvenliği uzmanları bu konuya çok önem veriyor ancak mevzuatta veya uygulamada bu tür bir zorunluluğa rastlayamadım
Yangın merdivenlerinde, ofislerde, veya soyunma odalarında

yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler
İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik Ek-I-4
"Elektrik tesisatı, yangın veya patlama tehlikesi oluşturmayacak şekilde projelendirilip tesis edilir ve çalışanlar doğrudan veya dolaylı temas sonucu kaza riskine karşı korunur."
genellikle havada yangın çıkarma riski bulunan pamukcuk vb. şeylerin bulunduğu veya çalışanın temas riski bulunan yada nemli kısımlarda aydınlatmalar kapatılmalı. Özeiilkle kaynaktan kapatılan etanjlar daha uygun aydınlatmanın kalitesini de düşürmüyor.

R

Recep GÜLER

Guest
İş müfettişleri iş yeri denetimlerinde özellikle tozlu ve nemli ortamlarda lambaların etanş sistem olması istiyor. Daha önce bir kaç firmamda daha önceden olan denetimlerde raporda bu eksiklik yazmaktaydı. Ama mevzuatta nerede yazdığını bende bilmiyorum açıkcası.

Teşekkürler.
İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik Ek-I-4
"Elektrik tesisatı, yangın veya patlama tehlikesi oluşturmayacak şekilde projelendirilip tesis edilir ve çalışanlar doğrudan veya dolaylı temas sonucu kaza riskine karşı korunur."

Btgol

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu durumda; Aydınlatmada kullanılan armatürlerin özellikle buğu,nem ve toz husule gelen yerler de korucularının (etanş/globe) olması gerekiyor

Yangın merdivenlerinde, ofislerde, veya soyunma odalarında olmasına gerek yok galiba

Ben de mevzuatta başkaca bilgiye ulaşamadım. TSE standartlarında da aydınlatma armatürlerine ilişkin böyle bir zorunluluk yok sanırım

teşekkürler

izmir35

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Tozlu işlerde özellikle istenmektedir. Onun dışında soğuk hava depoları gibi yerlerde aynı şekilde.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.