Soru Aydınlatma

Konu, 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' kısmında Btgol tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Btgol

Btgol TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar merhaba, Aydınlatmada kullanılan armatürlerin (buğu,nem ve toz husule gelen yerler dışında) korucularının (etanş/globe) olması gerekiyor mu? Çoğu deneyimli iş güvenliği uzmanları bu konuya çok önem veriyor ancak mevzuatta veya uygulamada bu tür bir zorunluluğa rastlayamadım
    Yangın merdivenlerinde, ofislerde, veya soyunma odalarında

yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

2. izmir35

izmir35 TÜİSAG Üyesi

İş müfettişleri iş yeri denetimlerinde özellikle tozlu ve nemli ortamlarda lambaların etanş sistem olması istiyor. Daha önce bir kaç firmamda daha önceden olan denetimlerde raporda bu eksiklik yazmaktaydı. Ama mevzuatta nerede yazdığını bende bilmiyorum açıkcası.

Teşekkürler.

Btgol bu yazıya teşekkür etti.
  3. İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik Ek-I-4
    "Elektrik tesisatı, yangın veya patlama tehlikesi oluşturmayacak şekilde projelendirilip tesis edilir ve çalışanlar doğrudan veya dolaylı temas sonucu kaza riskine karşı korunur."
    genellikle havada yangın çıkarma riski bulunan pamukcuk vb. şeylerin bulunduğu veya çalışanın temas riski bulunan yada nemli kısımlarda aydınlatmalar kapatılmalı. Özeiilkle kaynaktan kapatılan etanjlar daha uygun aydınlatmanın kalitesini de düşürmüyor.

4. İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik Ek-I-4
    "Elektrik tesisatı, yangın veya patlama tehlikesi oluşturmayacak şekilde projelendirilip tesis edilir ve çalışanlar doğrudan veya dolaylı temas sonucu kaza riskine karşı korunur."

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Btgol

Btgol TÜİSAG Üyesi

Bu durumda; Aydınlatmada kullanılan armatürlerin özellikle buğu,nem ve toz husule gelen yerler de korucularının (etanş/globe) olması gerekiyor

Yangın merdivenlerinde, ofislerde, veya soyunma odalarında olmasına gerek yok galiba

Ben de mevzuatta başkaca bilgiye ulaşamadım. TSE standartlarında da aydınlatma armatürlerine ilişkin böyle bir zorunluluk yok sanırım

teşekkürler

6. izmir35

izmir35 TÜİSAG Üyesi

Tozlu işlerde özellikle istenmektedir. Onun dışında soğuk hava depoları gibi yerlerde aynı şekilde.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica