Soru : Aynı Firmanın Yanyana Farklı Sigorta Sicil Numarası Altında Yanı İşi Yapan İki Yeri Var

Kadir Dolmaz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Aynı firmanın yanyana farklı sigorta sicil numarası altında yanı işi yapan iki yeri var arkadaşlar yapılan iş güvenliği çalışmaları nasıl olmalı yani iki ayrı eğitim ve çalışma planı iki ayrı risk analizi iki ayrı acil eylem planı mı vb yapılmalı birde bu iki yerin toplayınca çalışan sayısı 55 burda kurul toplantısı yapmak gerekir mi oda daha önce hiç yapılmamış işyeri sahibi zaten sıkıntılı biri bana bilgi verebilirmi yeni iş güvenliği uzmanıyımbu tür konulara tam hakim değilim

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Aynı firmanın yanyana farklı sigorta sicil numarası altında yanı işi yapan iki yeri var arkadaşlar yapılan iş güvenliği çalışmaları nasıl olmalı yani iki ayrı eğitim ve çalışma planı iki ayrı risk analizi iki ayrı acil eylem planı mı vb yapılmalı birde bu iki yerin toplayınca çalışan sayısı 55 burda kurul toplantısı yapmak gerekir mi oda daha önce hiç yapılmamış işyeri sahibi zaten sıkıntılı biri bana bilgi verebilirmi yeni iş güvenliği uzmanıyımbu tür konulara tam hakim değilim
Bu tür durumlarda esas SGK tescil numarasıdır. Aynı işverene bağlı birden fazla ve de farklı SGK tescil numaralı işyeri varsa, o işyeri başka bir iş yeri gibi sayılır. Dolayısı ile tüm her şeyi sil baştan ele alarak yapmanız gerekir.
Kolay gelsin.

SerkanAcar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)

yapacağın bütün çalışmalar sicile göre olmalı; eğitimler ve tüm dökümantasyonlar ayrı ayrı 2 sicil için yapılmalı. misal bende bir firma var ve 7 sicili var toplam sayısı beni ilgilendirmez o firma benim için artık 7 firmadır. 7 ayrı firmaya hizmet veriyormusum gibi davranıyorum.. muhattabın tek kişi olması önemli değil. saygılar.

Kadir Dolmaz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Anlıyorum çok teşekkürler beni bu konuda aydınlattığınız için elimde bu şekilde çok firma var ve dolayısıyla yapılacakta çok iş var

Kadir Dolmaz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Aklımdaki sorunlardan bir tanesini daha soruyum farklı konu açmadan işyerindeki yürüttüğümüz iş güvenliği çalışmaları için seçeceğimiz işveren vekili firmadaki çalışan sigortalılardan mı olmalı yani sıradan işyeri sahiplerinden olmayan bir çalışan küçük firmalarda özellikle 3 çalışanı olan firmalarım var mesela

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Aklımdaki sorunlardan bir tanesini daha soruyum farklı konu açmadan işyerindeki yürüttüğümüz iş güvenliği çalışmaları için seçeceğimiz işveren vekili firmadaki çalışan sigortalılardan mı olmalı yani sıradan işyeri sahiplerinden olmayan bir çalışan küçük firmalarda özellikle 3 çalışanı olan firmalarım var mesela

İş veren yada işveren vekili firmanın sahibi/yetkili kişisidir. İş veren vekili, iş veren tarafından atanmıştır. İş yerinde çalışan da işveren vekili olur bu atanması gerekliliğini ortadan kaldırmaz.

SerkanAcar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)

işveren vekilini işveren belirler. dolayısıyla işverenler sigortalı olmadığı için işveren vekilininde sigortalı olmasını beklememek gerekir. siz işveren vekili atama yazısı çıkarıp gerçek işverenin önerdiği bir ismi yazın ve imza altına alın. yazıyıda ilgili firmanın arşiv klasöründe ve kendi kalasörünüzde bulundurun.

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
işveren vekilini işveren belirler. dolayısıyla işverenler sigortalı olmadığı için işveren vekilininde sigortalı olmasını beklememek gerekir. siz işveren vekili atama yazısı çıkarıp gerçek işverenin önerdiği bir ismi yazın ve imza altına alın. yazıyıda ilgili firmanın arşiv klasöründe ve kendi kalasörünüzde bulundurun.

Şu konuda bir düzeltme yapmak isterim. Belki yanlış anlaşılma olabilir.
İş veren vekili, iş yerinin sigortalı çalışanı da olabilir.

Berken

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
işyeri ziyaretinde kimle muhatap oluyorsan deftere ve dökümanlara kim imza atıyorsa odur.

kaplanismail

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)

işveren vekili seçimi yapamazsın, işveren vekilini işveren kendisinin noter onaylı olarak belirleyebilir. İSG çalışmalarına katılım için işçiler arasından seçimle bir çalışan temsilcisi seçilmesi gerekiyor. seçimle seçilemediği durumlarda işveren kendisi atayabiliyor.. ama en doğrusu seçimle çalışanlar arasından seçilmesidir..

SerkanAcar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
işveren vekili seçimi yapamazsın, işveren vekilini işveren kendisinin noter onaylı olarak belirleyebilir. İSG çalışmalarına katılım için işçiler arasından seçimle bir çalışan temsilcisi seçilmesi gerekiyor. seçimle seçilemediği durumlarda işveren kendisi atayabiliyor.. ama en doğrusu seçimle çalışanlar arasından seçilmesidir..

ismail bey 2 yıldan fazladır iş güvenliği uzmanı olarak osgb bünyesınde çalışıyorum.. birçok kurumsal firmanın isg uzmanlığını yapıyorum. konumuzun çalışan temsilcisiyle alakası yok. işveren iş yerinde bulunmadığı zamanlarda kendisine vekillik yapacak birini seçer ve bunu imza altına alırsın. noterlik bir durum söz konusu değildir. bahsettiğimiz işveren vekilliği atama yazısı sadece iş sağlığı ve güvenliği kapsamında olacak. umarım anlatabilmişimdir.

kaplanismail

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
ismail bey 2 yıldan fazladır iş güvenliği uzmanı olarak osgb bünyesınde çalışıyorum.. birçok kurumsal firmanın isg uzmanlığını yapıyorum. konumuzun çalışan temsilcisiyle alakası yok. işveren iş yerinde bulunmadığı zamanlarda kendisine vekillik yapacak birini seçer ve bunu imza altına alırsın. noterlik bir durum söz konusu değildir. bahsettiğimiz işveren vekilliği atama yazısı sadece iş sağlığı ve güvenliği kapsamında olacak. umarım anlatabilmişimdir.

Bakanlık tarafından yapılan denetimler noter onaylı işveren vekili istiyorlar haberin olsun. işverenin benim yerime bu bakacak diye gösterdiği kişinin imzasını kabul etmezler.. he şunu diyebilirsiniz, iş yerlerini ziyarete gittiğimiz de işvereni görme şansımız olmuyor, bizde onun yerine yaptığımız çalışmaları şu kişiye imzalatıyoruz diyebilirsiniz ama resmi bir geçerliliği yoktur..

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bakanlık tarafından yapılan denetimler noter onaylı işveren vekili istiyorlar haberin olsun. işverenin benim yerime bu bakacak diye gösterdiği kişinin imzasını kabul etmezler.. he şunu diyebilirsiniz, iş yerlerini ziyarete gittiğimiz de işvereni görme şansımız olmuyor, bizde onun yerine yaptığımız çalışmaları şu kişiye imzalatıyoruz diyebilirsiniz ama resmi bir geçerliliği yoktur..

İŞ KANUNU

Kanun No. 4857

Kabul Tarihi : 22.5.2003

BİRİNCİ BÖLÜM

Genel Hükümler
Tanımlar

MADDE 2.
İşveren adına hareket eden ve işin, işyerinin ve işletmenin yönetiminde görev alan kimselere işveren vekili denir. İşveren vekilinin bu sıfatla işçilere karşı işlem ve yükümlülüklerinden doğrudan işveren sorumludur.

Bu Kanunda işveren için öngörülen her çeşit sorumluluk ve zorunluluklar işveren vekilleri hakkında da uygulanır.
____
Şeklinde tanımı yapılmıştır. Bu işlem için de noter onayı olması gerekmez. Ancak işvereni İLZAM için yetkili kılınacaksa, işte o zaman noter onaylı olması gerekir. Bunun içinde yönetim kurulu tarafından toplantı yapılması, karar defterine yazılması ticari sicil gazetesinde yayımlanması ve tüm bunların da noter onaylı belgelere dönüşmesi gerekir.
Saygılar.

Hkn_Erdoğan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Avukat
benimde yanyana 6 farklı holding bünyesinde görev aldığım firma var. Herşey ayrı eğitim, kurul toplantıları, onaylı defter vs.. akılınıza ne gelirse. Sigortam da 6' ya bölünüyor. İSG - Katip' ten de atamam o şekilde oluyor. İş müfettişleri çünkü biri için gelebiliyor. iyi çalışmalar.

dogukanara

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar benim için önemli bir sorun var sizden destek gelirse sevinirim. ben anayüklenici firmada osgb bünyesinde isg uzmanı olarak çalışıyorum ve 3 tane altyüklenicimiz var bunlar bizle aynı sgk numarası var bundan dolayı çalıştığım osgb benden o altyüklenicilerin de isg katip atamalarını benim üzerimden yapılmasını ve benim atamaya onay vermemi istiyor bu normal birşeymi? ben o taşeron firmalara atamam olasını istemiyorum sadece anayüklenici firma için anlaştık olursa sorumluluğunda olucak bu konuda ne yapmam gerektiği konusunda bilgilendirirseniz sevinirim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.