Az Tehlikeli 10 Kişiden Az Çalişanli Ofisler Için Genel Risk Değerlendirmesi Raporu Nasil Hazirlanir

chemistanbul

Banned
arkadaşlar az tehlikeli 10 dan az çalışanı olan yerler için uzmana risk değerlendirme yaptırma zorunluluğu yok
nereden mi biliyorum yetkilendirme daire başkanlığı verilen cevap (apartman ve kuaför) bizim yayınladığımız raporları doldurun ve saklayın yeterli

chemistanbul görüş ve fikirlerinin çoğuna katılan ve önemseyen biri olarak diğer formatlar ve belgeler için belki ancak risk değerlendirmesi paylaşımı fikrine malesef katılmıyorum
çok iyi biliyorsun ki atlanacak bir risk belki yaralanma hatta ölümle sonuçlanabilir
bence tecrübeli arkadaşlar olarak yayınlamalıyız ve bu fayda analizini düşünmeliyiz etik ve ahlaki kullanımı durumunu ise öngöremiyeceğimiz için yapacak bir şey yok

ancak teraziye konulursa sanki yayınlamanın faydaları daha ağır basacak

bakış açına göre haklısın arkadaşım, adaşım.ancak şöyle bir durum var. -tabi ki herkes, her taslak isteyen böyledir demiyorum.- "meyve suyu sıkan işletmede risk analizi varmı.?" arkadaş bunu soruyor.sen ve senin gibi iyi niyetli düşünen arkadaşlarımız hemen paylaşıyor.sonra bu arkadaş ne yapıyor.?alıp isimleri fotoğrafları değiştirip aynen yayınlıyor.bugün copy-paste cilik ten bahsediyorsak maalesef sizin gibi iyi niyetli arkadaşlarımızın iyi niyetlerinin bazı kıymetsizler tarafından suistimal edilmesinden kaynaklanmaktadır. ben yardımcı olmam demiyorum. göndersin risk analizini inceleyelim, bakalım o zaman bu işi az-çok bilen her insan bir fikir sunar çalışması hakkında daha faydalı olur bu da. öbür türlü o işletmede risk analizi yapmış bir arkadaş vardır.elindekini paylaşır.arkadaşta tek bir kişinin bildiği ile tecrübe kazanır.benim dediğim gibi olursa 10 larca insanın farklı yorumlarından tecrübe kazanır.

mühendis85

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
chemistanbul yorumun için teşekkür ederim. Kesinlikle katılıyorum ve bir örnek vermek istiyorum. Bu konu başlığı altında 10 dakikamı bile almayan basit bir risk analizi hazırladım ve bilgi amaçlı ekledim. Daha sonra farklı bir konu başlığı altında aynı risk analizini farklı bir firma adı ile başka bir uzman arkadaşımızın eklediğini gördüm :) Yani kopyala yapıştır yapmaya bile tenezzül etmemiş bu arkadaş. Sadece isim değiştirmiş, paylaşmış ve belliki bu risk analizini birilerine kendisi hazırlamış gibi sunmuş ya da satmış:) Kendisini rencide etmemek için risk analizimi eklediği konuya yorum bile yapmadım. Bu olaydan sonra risk analizi paylaşmamaya karar verdim. Bu kadar kolaycı olmamak lazım. Kendinizi gülünç duruma düşürmeyin. Altı çizili cümle yukarıda bahsettiğim ve nickini yazmak istemediğim, kendisini şiddetle kınadığım üyeye geliyor:)
Sevgiler, saygılar...

ECOO

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
30 tlye yapıyorsa bence kesinlikle imza atmıyordur. fatura kesmiyor dur. İki gün sonra maliyeye yakalatıcaksın derin bi ceza yedikten sonra akıllanır muhtemelen.. min fiyatım 300+kdv oda tanıdığa :)
bence 300+kdv de yeterli değil bu iş için.en uygun fiyat işverenin kendi risk analizini kendisinin yapabilme maliyeti olmalı.bu fiyatta ÇASGEM de verilen 3 günlük eğitim bedeli olan 450+kdv=531TL.

SS001

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
bence 300+kdv de yeterli değil bu iş için.en uygun fiyat işverenin kendi risk analizini kendisinin yapabilme maliyeti olmalı.bu fiyatta ÇASGEM de verilen 3 günlük eğitim bedeli olan 450+kdv=531TL.
Kriter çok mantıklı geldi bana. Bu eğitimi bir kez alsa defalarca kullanır, yoksa her defasında para öder durur.

SS001

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
chemistanbul yorumun için teşekkür ederim. Kesinlikle katılıyorum ve bir örnek vermek istiyorum. Bu konu başlığı altında 10 dakikamı bile almayan basit bir risk analizi hazırladım ve bilgi amaçlı ekledim. Daha sonra farklı bir konu başlığı altında aynı risk analizini farklı bir firma adı ile başka bir uzman arkadaşımızın eklediğini gördüm :) Yani kopyala yapıştır yapmaya bile tenezzül etmemiş bu arkadaş. Sadece isim değiştirmiş, paylaşmış ve belliki bu risk analizini birilerine kendisi hazırlamış gibi sunmuş ya da satmış:) Kendisini rencide etmemek için risk analizimi eklediği konuya yorum bile yapmadım. Bu olaydan sonra risk analizi paylaşmamaya karar verdim. Bu kadar kolaycı olmamak lazım. Kendinizi gülünç duruma düşürmeyin. Altı çizili cümle yukarıda bahsettiğim ve nickini yazmak istemediğim, kendisini şiddetle kınadığım üyeye geliyor:)
Sevgiler, saygılar...

1-Sektör yeni, iş çetrefilli, risk büyük... Sektör profesyonelleri ne kadar bilgili, donanımlı olursa kalite o kadar artar, işin hakkını işveren de vermeye razı olur mecburen ve ücretler de artar. Bilgi ve donanımın elde edilmesinin bir yolu da burada desteklenmektir. Ancaakkk...
2-İyi niyetli arkadaşlarımızın emeğini sömürmek çok yaygın, buna da izin verilmemeli. İzin verilirse kaliteyi düşüren ve bir meslek grubunun gözden düşmesine neden olan bir grup türer.
3- Ne yapmalı?
4- chemiistanbul'un dediği gibi kişinin çabaladığını görmek istiyor insan, hazırcı olmadığını bilmek gerek. Kendi çalışma koysun diğerleri tamamlasın:)

ECOO

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Kriter çok mantıklı geldi bana. Bu eğitimi bir kez alsa defalarca kullanır, yoksa her defasında para öder durur.
belgenin geçerlilik süresi bitene kadar sadece kendi iş yeri için kullanabilir.

SS001

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
belgenin geçerlilik süresi bitene kadar sadece kendi iş yeri için kullanabilir.
Ben öğrendiklerini, bilgisini defalarca kullanır, demek istemiştim, belgeyi değil.

superi

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba,
Dün İş sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü mevzuat bölümünü aradım.Zor da olsa bağlandım. Risk analizleriyle ilgili soru sordum. Soru şuydu: "İş güvenliği uzmanı olmadığımız ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülüğü olmayan bir yerin risk analizlerini yaptığımızda ne kadar takip etmek zorundayız?" verilen cevap ise: Tüm riskleri görmekle ve takip etmekle yükümlüsünüz. Göremediğiniz bir risk olursa ve o risk sebebiyle bir çalışana bir şey olursa doğrudan sorumlu siz ve işverendir. Sizin yazmış olduğunuz riskten dolayı bir durum olduysa sorumlu tutulmazsınız. Yazılanların yapılmaması durumunda bakanlığa bildirim gibi bir sorumluluğunuz ve hakkınız yok çünkü siz o işyerinin iş güvenliği uzmanı değilsiniz. Şayet oranın iş güvenliği uzmanı iseniz yapılmayanı bakanlığa bildirmek yükümlülüğünüzdür." Ben de bu cevap karşısında "50 altında çalışanı olan az tehlikeli işyerinde yaptığım risk analizini (yasalaşırsa) 2016 ya kadar takip mi edeceğim?" dedim. "Yenisini yapmak gerekene kadar evet imzaladığını analizi takip edeceksiniz" dediler.
Bilginize

H. Berkay Yalçın

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
Merhaba,
Dün İş sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü mevzuat bölümünü aradım.Zor da olsa bağlandım. Risk analizleriyle ilgili soru sordum. Soru şuydu: "İş güvenliği uzmanı olmadığımız ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülüğü olmayan bir yerin risk analizlerini yaptığımızda ne kadar takip etmek zorundayız?" verilen cevap ise: Tüm riskleri görmekle ve takip etmekle yükümlüsünüz. Göremediğiniz bir risk olursa ve o risk sebebiyle bir çalışana bir şey olursa doğrudan sorumlu siz ve işverendir. Sizin yazmış olduğunuz riskten dolayı bir durum olduysa sorumlu tutulmazsınız. Yazılanların yapılmaması durumunda bakanlığa bildirim gibi bir sorumluluğunuz ve hakkınız yok çünkü siz o işyerinin iş güvenliği uzmanı değilsiniz. Şayet oranın iş güvenliği uzmanı iseniz yapılmayanı bakanlığa bildirmek yükümlülüğünüzdür." Ben de bu cevap karşısında "50 altında çalışanı olan az tehlikeli işyerinde yaptığım risk analizini (yasalaşırsa) 2016 ya kadar takip mi edeceğim?" dedim. "Yenisini yapmak gerekene kadar evet imzaladığını analizi takip edeceksiniz" dediler.
Bilginize

Merhabalar,
Sizlere verilen bu bilgilerin dayanak noktası olduğunu düşünmüyorum. Hatta ve hatta işyerinin çalışanı değilseniz risk değerlendirmesini zaten yapamazsınız. Keşke size bu bilgileri verenin ismini alsaydınız.. Defalarca başka konularda da söylediğim gibi sadece ekibe destek olmak üzere danışmanlık hizmetini sağlarsınız. Risk değerlendirmesi için vereceğiniz hizmetin tanımı Yönetmelikte yapılmıştır. Bu da aşağıdaki gibidir.

(2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve

kuruluşlardan hizmet alabilir.

Kısacası ekibe destek verdiğinizi belgelemeniz yeterlidir, eğitim formu ve risk değerlendirmesi ekibinin atama yazısı. Hayatınızda bir defa 2-3 saat gördüğünüz bir iş yerinin risk değerlendirmesini yapmak doğru olmadığı gibi, göremediğiniz risklerden de sorumlu olmanız da doğru değildir. Adama sormazlar mı o zaman, ekipteki işveren, çalışan temsilcisi, destek elamanı ne işe yarar diye. Dışarıdan risk değerlendirmesi için yapılabilecek hizmetler içinde, eğitim, uygun yöntem, yöntemin formatı, ölçümler, bilgilendirmeleri kapsayabilir. Risk değerlendirmesini yapmak ekibe destek olmak değildir. RD raporuna imza atılmasını da önermiyorum. İşveren talep ederse de, Risk Değerlendirmesi Ekibi Danışmanı (R.D Yönetmeliği Madde 6,2. bent) olarak imzalamanızı öneririm.

Saygılarımla.

alix

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Berkay Bey,Göremediğimiz risklerden sorumlu degılız demişsiniz. yaptıgımız her eksik ve hatalı işlemerden sorumlu oldugumuzu dusunuyorum. Zamandan kazanmak ve diğer firmalara da zaman ayırmak ıcın ön tepit zamanını kısa tutarım. Bir yere RD yapılacagı zaman bir kac risk belirler diğerlerini yazmam . Bu halde tespit edilemeyen tehlike sonucunda kaza oldugunda ne olacak. RD nin amacı potansiyel bütün riskleri öngörme ve belirlemek. O yüzden Uzman sıfatı verilmiştir. O zaman risk analizinin amacın dışınız cıkılmış olur. Dısardan yapılan RD lerde imza atılmaması, veya danısman olarak kayıtlara gecılmesı hususunda aynı seylerı dusunuyorum

Slm.lar

H. Berkay Yalçın

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
Sayın Alix,
Eğer o iş yerinin iş güvenliği uzmanı iseniz elbette ki ekip ile birlikte sorumluluğunuz var. Dikkat edin, ben dışarıdan risk değerlendirmesi yapmayın diyorum. Risk değerlendirmesi için ekibe danışmanlık verin diyorum, hatta bunu ben değil yönetmelik diyor. Yapmadığınız bir şeyden de zaten sorumlu olamazsınız. Çünkü risk değerlendirmesini işyerindeki ekip hazırlar.

Selamlar.

Ömerisg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Risk değerlendirmesinin nasıl yapılacağı yönetmelikde çok açık. Bu overlockçu gibi sözümona uzmanların ve bazı osgblerin şu kadar fiyattan, ucuz yollu hallederiz dediği bir şey değil. Her işletmenin "kendine özgü" tehlikesi var. Çok "keskin gözlü" ayaklı mevzuat gibi bir uzmansanız diyecek bir şey yok...Aksi takdirde çok geniş, detaylı bir bir checklist yapın. İşinizle ilgili sıkıntı yaşamak istemiyorsanız ve kendinizi çok iyi konuma yükseltmek istiyorsanız, bu checklistleri geliştirin, asıl tehlikelere odaklanın, makinaları görün. Ve zaten bunun sonu da yok ta makine emniyeti yönetmeliğinden bile yardım alacak duruma gelirsiniz )))
Yasadaki "risk değerlendirmesi yapar yada yaptırır" maddesinde "yaptırır" bu yasaya konmuş bir tepsi baklava mahiyetinde. Bireysel çalışan uzmanların eğitim verme haklarıda elinden alındığına göre servis yeri çok açık. Ben zaten daha "risk analizimizi, ekip kurdum ve bu ekiple birlikte tamamladık" diyen bir işverene rastlamadım.
170 hattındakilerinin bazıları 6331 den haberdar değil. "işveren her türlü riskden sorumludur." Siz sigortanızın yatmadığı bir işyerinde yaptığınız analiz için istediğiniz kadar imza atın. Siz orada her zaman yoksunuz, imza boş bir eylem o raporlar için...Ve tehlike kaynakları ve risklerin derecesi "günlük" değişen iş yerleri var...Sigortanızın yattığı yerde "iş güvenliği uzmanının görev ve sorumlulukları" sizi bağlar..
Müfettişler zaten işverenlerin "risk değerlendirme yöntemleri"ni bilmediğini ve bu rapor paraları için piyasada nasıl bir savaş olduğunu biliyorlar ))). Bu konuda diyecek bir şey yok...Herşey ortada.
En azından işverenler " olum gözlük tak, olum masken nerede" demeye başladı. Ama çoğu işveren çok kızgın.
Kolaylıklar gelsin....

emrozgr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Sayın Alix,
Eğer o iş yerinin iş güvenliği uzmanı iseniz elbette ki ekip ile birlikte sorumluluğunuz var. Dikkat edin, ben dışarıdan risk değerlendirmesi yapmayın diyorum. Risk değerlendirmesi için ekibe danışmanlık verin diyorum, hatta bunu ben değil yönetmelik diyor. Yapmadığınız bir şeyden de zaten sorumlu olamazsınız. Çünkü risk değerlendirmesini işyerindeki ekip hazırlar.

Selamlar.

Aynen net bilgi budur. Başka hiçbir bilgiyi ciddiye almayın. Hatta forum yöneticilerinin sadece bu konuya özel bir başlık açıp altına yorum yazılmasını engelleyerek bilgilendirme yapmasında fayda var.

radikal

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
10 dan az çalışanı olan az tehlikeli bir iş yerinde sadece risk analizi ve acil durum eylem planı hazırlanmasına danışmanlık edip,
İş güvenliği eğitimini belli eğitim kurumlarından sağlanabilir mi, örneğin ücretsiz eğitim veren bir vakıf iş sağlığı ve güvenliği eğitimi veriyor buradan alınan eğitim geçerli olur mu?

Malik Ayhan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba, şöyle bir sorum olacak. İki katlı müstakil toplam 80m2 bir ofise risk analizi yapmıyorum. bina çok küçük ve çalışan sayısı sadece 1. Fakat binanın sokagı dar ve diğer binalarla bitişik olduğundan herhangi bir şekilde acil çıkış olması/yapılma imkanı yok. yönetmeliklerde çelişkili hükümler var gibi(ben yanlış anlamadıysam). ana çıkış kapısı acil çıkış göstermek harici bir yol aklıma gelmedi. bu yapılabilir mi?

Duayenlerimiz tecrübeli uzmanlarımız yol gösterebilirler mi?

teşekkürler.

fundasakal

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar çok acil bi sorum olacak ; kinney metoduyla bi analiz yaptım döf kısmında ki olasılık şiddet frekans değerlerini termin süresi sonundamı doldurup hazırlayacaz yoksa düzenleme yapılmış gibi düşünüp tekrar değermi verecez. şimdiden tşk.

cakto

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Acil çıkış yoksa gösterebilirsiniz

fundasakal

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar piyasada şöyle bişeyle karşılaştım.küçük yerlerde ecz. büro gibi risk anl. adp yapan şirketler iş yerlerine bu işlerin yapıldığına dair bir belge verip duvarına astırıyor. ama iş yerinde ne risk analizi ne de acil durum planı namına hiçbir döküman yok. bu nasıl iş anlamadım bunun yasal bi tutanağı varmı?bilgisi olan varmı?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.