Az Tehlikeli Ve 50 Kişiden Az Çalışanı Olan Esnaf Için Risk Analizi

Konu, 'Risk Analizleri, Değerlendirmeleri ve Örnekler' kısmında hamide şahin tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Tahir ALGAN

Tahir ALGAN TÜİSAG Üyesi

Az tehlikeli sınıfta 4 5 çalışanı olan bir arkadaşım RD konusunda yardım istedi. Ben ücret talep etmedim. RD yi hazrıladım. yalnız sorun şu ben başka bir firmada çalışıyorum ve firma OSGB ve danışmanlık firması değil. Hazırladığım belgeye ben İSG uzmanı olarak, arkadaşımda işveren olarak imza atsa sıkıntı olur mu? Bu hizmeti ücret almasam dahi faturalandırmam gerekiyor mu?

2. Tahir ALGAN

Tahir ALGAN TÜİSAG Üyesi

Ayrıca bu Tür iş yerleri için çalışınlara eğitim verilmesi şart mıdır?

3. Tahir ALGAN

Tahir ALGAN TÜİSAG Üyesi

Bu arada RD yapılacak işletme restorant.

4. Cem BAYDAR

Cem BAYDAR TÜİSAG Üyesi

Konuyu anlamadınız galiba. Sorun sorumluluktan kaçma değil. Yasal gereklilikler. İSG'de yaptığın herşeyi yasal mesnete dayandırmalısın. Ayrıca RA tam ve eksiksiz olarak yapılsa dahi danışman olarak imzalayamazsınız. ama ""ben imzalamak istiyoru" derseniz takdir hakkı sizin. Sonuçlarına da katlanacak olan sizsiniz. Unutmayın ki danışman, yapılan işe imza atmaz sadece yapılacak iş için öneride bulunur kanaatlerini bildirir. Lütfen ilgili mevzuatları iyi okuyun ve iyi yorumlayın. İSG'de danışmanlık diye bişey yoktur. e-devlet şifrenizle girin İSG-KATİP'e hep uzmanlıktan bahseder. hiç bir şekilde danışmanlık ya da müşavirlik diye birşey yoktur.
    Kaldı ki sadece 2 saat durduğum bir işletmenin neden sorumluluğunu alayım. İş hayatına uzaktan bakmak çok farklıdır. sahaya inin anlarsınız.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Hürkan

Hürkan TÜİSAG Üyesi

biz sorumluluktan kaçmak ya da işi kılıfını uydurmak gibi niyetimiz yok. kanun ve nizamlara göre hareket etmek istiyoruz. cunku bu İSG uzmanı el kitabı yok. kanunlar yeterince acık olmayabiliyor ve herkes kendine göre yorum yapabiliyor. bu nedenle bilgi kirliliği olusuyor. amacımız en dogruyu bulabilmek. burada bulunmamızın nedenide budur. siz, OSGB'de çalısıyorsunuz di mi?

6. irfansaricam

irfansaricam TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar acil eylem planı,risk analizi yapabilirsiniz.ama eğitimler noktasında bir sorun var.eğer o firmanın isg uzmanı değilseniz eğitim veremezsiniz.bu durumda OSGB lerden eğitim desteği almak zorundasınız.(DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
    Eğitimin Verilmesi ve Belgelendirilmesi
    Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
    MADDE 13 (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
    b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,
    eğiticilerin Ek-1deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Sait isg

Sait isg TÜİSAG Üyesi

bu yönetmeliği paylaşabilirmisiniz? Teşekkürler

8. Joffrey Baratheon

Joffrey Baratheon TÜİSAG Üyesi

Acil durum eylem plani ve RA yapabiliyoruz. Egitimi serbest uzman olarak verme hakkimiz malesef yok.

9. Emre YA

Emre YA TÜİSAG Üyesi

orada görevli olursan sıkıntı olmaz :D

10. ömrfrkyzk

ömrfrkyzk TÜİSAG Üyesi

kimse yönetmelik okumuyormu ciddi anlamda uzman çok ama ne yapacagını bilen kişi yok :)

11. hhjahj hajhajhj

hhjahj hajhajhj TÜİSAG Üyesi

Benim anladıgım arkadaşlar, isg-katipden tanımlandıgımızda isg uzmanı olarak 10 kişinin altında dahi olsa hem eğitim hemde risk analizi yapabiliriz Katip demek sözleşme demek... isg katipte tanımlandıysak sanırım imzayı atmasakta atmış sayılırız sonuçta hem iş verenin hemde isg uzmanının onayladıgı bir sözleşme oluyor.

Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar

MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;

a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,

b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,

eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

12. Meliha Danışman

Meliha Danışman TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar yazmış olduğunuz bilgileri okudum.İmza meselesi kafama takıldı çoğu uzman Rd yapıyor ve imzalıyor 10 dan az çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinde İSG-KATİP üzerinden sözleşme yapmak zorunda değiliz anladığım kadarıyla fakat yaptığımız risk değerlendirmesini işveren yapar veya yaptırır ifadesinden iş eiş güvenliği uzmanı belgesi olması gerekiyor.Aksi takdirde sıradan bir işveren bu yetkiye sahip olabilseydi bize gerek olmazdı.Ben sınavı kazandım ve C sınıfı belgem henüz gelmedi ama sertifika no belli olduğu için imzalıyorum ve kaşe basıyorum.İşverenede imzalatıyorum inşallah problem olmaz.Herkes bilerene imzadiği gibi yapıyor okuduklarım kafamı karıştırdı ama RD dni sadece işverene imzalatmak bana çok saçma geldi
    Daha net açıklamalar yapabilirseniz çok memnun olurum teşekkürler.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica