BİR SORUM VAR

Nurdan DAHİ

Banned
Meslek
Uzman (C)
İşyeriyle sözleşmemizi yaptık ve 1 hafta sonra bir iş kazası meydana geldi ve diyelim ki bu kaza sakatlıkla yada ölümle sonuçlandı... Henüz risk değerlendirmesi yapılmamış... kurul oluşturulmamış, ve alınması gereken önlemler kurul defterine yazılmamış.... Bu durum dikkate alındığında sonuçta uzmanın belgesinin askıya alınması sözkonusu... Sözleşme tarihinden itibaren ne kadar bir süre vaktimiz var bunları gerçekleştirmek için... bilgisi olan arkadaşlar lütfen cevap versinler....

degiray

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Öyle bir süre durumu yok.Şu , şu kadar gün filan gibi , Burda isg mühendisinin görevleri var.Bunları yapacak.Ama sorun belgenin askıya alınıp alınmaması değil ki burda sorun mahkeme eğer tatmin olmazsa ödeyeceğin para veya yatacağın hapis , benim belgem olsun.2 sene hapis cezası alayım.Ne olur ki belgeli hapis yatmış olurum.

Nurdan DAHİ

Banned
Meslek
Uzman (C)
(belgenin askıya alınması yada para cezası yada hapis, netice üzerinde fazla durmayalım) benim merak ettiğim sorumluluk hangi gün başlıyor! ben sözleşmemi yaptığım andan itibaren zaten çalışmalara başlayacağım ... ama bunlar bir günde olacak iş değil dediğim gibi 1 hafta sonra 1 ay sonra ciddi bir iş kazası olsa ben ne derece sorumluyum... şimdiye kadar hiç bir çalışma yapılmamış işçi özlük dosyaları bile oluşturulmamış... anlatabildim mi acaba?? sözleşme yaptım diye okka altına ben mi gideceğim?? yoksa herşeyi oluşturayım sözleşmeyi sonra mı yapayım??

degiray

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
İlk günle beraber sorumluluk başlar.Burada konu mahkeme ise , hakimi ikna etmek önemlidir.Konu denetim ise , zaten bunun için bir süre verirler.Bunuda rapor olarak verirler. Şu tarihe kadar olsun diye o da genelde 3 aydır.Ülkemiz şartlarında müfettiş ve işyeri sayısına bakınca da o 3 aylık süre sonunda gelmezler.Ama şikayet olursa veya arayıpda biz bunları yapmadık dersen gelirler.

onuryas

Üye
TÜİSAG Üyesi
Uzmanlık yetkisinin askıya alınması veya belirli bir süre ile mesleki faaliyetleri sürdürememe konusu yeni iş güvenliği kanunu ile gündeme gelen bir konu değildir. Hakim kendi taktiri ile TCK 53/6 maddesini sanığa uygulama hakkına sahiptir. Diğer bir konu da, bir yaralanmalı veya ölümlü iş kazası olması durumundan sanık (işveren, işveren vekili, iş güvenliği uzm.) kendisine verilen cezayı hapiste geçirmiyor. Taksirli suçlar kapsamında verilen hapis cezaları paraya çevriliyor. Günlük hapis için verilen ceza aşağı yukarı 20-23 TL.

degiray

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Uzmanlık yetkisinin askıya alınması veya belirli bir süre ile mesleki faaliyetleri sürdürememe konusu yeni iş güvenliği kanunu ile gündeme gelen bir konu değildir. Hakim kendi taktiri ile TCK 53/6 maddesini sanığa uygulama hakkına sahiptir. Diğer bir konu da, bir yaralanmalı veya ölümlü iş kazası olması durumundan sanık (işveren, işveren vekili, iş güvenliği uzm.) kendisine verilen cezayı hapiste geçirmiyor. Taksirli suçlar kapsamında verilen hapis cezaları paraya çevriliyor. Günlük hapis için verilen ceza aşağı yukarı 20-23 TL.
Ben "bilinçli taksiri" düşünerek o misali verdim.Onuda bir dipnot olarak belirteyim.

arifobek

Üye
TÜİSAG Üyesi
Bütün sorumluluklarınız ilk iş gunu başlar ama cezai yaptırımlar hakimin insiyatifine kalmıştır. sizin verdiginiz örnekte hakimin insiyatifine kalmış.
Ama normalde yapmanız gereken sözleşme imzaladıktan sonra " çalışma alanınız, fabrika alanı vb. yerleri detaylıca gezip Detaylı bir İŞ PROGRAMI hazırlamak. mesela işyerinde yangından dolayı kaza meydana gelirse yangın eğitimi verilmemişsse siz o programı müfettişlere gösterip bakın 10. ayın 2 ve 3 haftasına programladık biz bu eğitimleri diyebilesiniz.

volkan seven

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
bir kere risk değerlendirmesi ha diyince ve 1 günde olabilecek birşey değil...işveren sizden önce de bunu yapmış olmalıydı zaten. Hakim bunu göz önüne alacaktır. Ancak aradan 1 ay geçmiş elde bir çalışma yok ise geçmiş olsun...

onuryas

Üye
TÜİSAG Üyesi
Bütün sorumluluklarınız ilk iş gunu başlar ama cezai yaptırımlar hakimin insiyatifine kalmıştır. sizin verdiginiz örnekte hakimin insiyatifine kalmış.
Ama normalde yapmanız gereken sözleşme imzaladıktan sonra " çalışma alanınız, fabrika alanı vb. yerleri detaylıca gezip Detaylı bir İŞ PROGRAMI hazırlamak. mesela işyerinde yangından dolayı kaza meydana gelirse yangın eğitimi verilmemişsse siz o programı müfettişlere gösterip bakın 10. ayın 2 ve 3 haftasına programladık biz bu eğitimleri diyebilesiniz.
Yaşanan bir iş kazasında maalesef bilirkişiler, savcılar ve hakimler sizin iş güvenliği ile ilgili yapmış olduğunuz faaliyetlere değil, meydana gelen kazayı önlemek adına ne yaptığınıza ve o kazanın neden önlenemediği ile ilgilenmektedirler. Eğitimler, denetimler, talimatlar vs. vs hepsi tam olsa bile esas bakılan şey meydana gelen kazanın niçin olduğudur

onuryas

Üye
TÜİSAG Üyesi
Bir iş kazası yaşanması durumunda; risk analizi yapılmış veya yapılmamış olması hiçbir şeyi değiştirmiyor

GökayAydogan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
İşe yeni başladığınızda mutlaka bir yol haritası belirleyip bunu üst yönetimle paylaşın.. Sonra sistem tetkiki yapıp uygunsuzlukları raporlayın, ardından iş güvenliği eğitimlerine başlayın, sonra çalışanları sistem içine dahil edin, kurul kurulması için faaliyetlere başlayın.. Ardından dışarıdan alınması gereken eğitimleri belirleyin (ilkyardım, yangın vb. ), risk değerlendirmeleri bölüm bölüm çalışanlarla yapıp, acil durumlar için tahliye planları hazırlayın ve bunu faaliyete geçirin.. Bunları yaparken yaşanan majör durumları mutlaka noter onaylı deftere yazıp imzalatıp üst yönetimle paylaşın....

Kazasız günler geçirmeniz dileğimle...

volkan seven

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Onur Bey tşkler. Yeni İSG kanununda risk analizi yüksek riskli işlerde zorunlu..yani bundan sonra bakılacak demektir. Hakimler de yasalara göre hüküm vereceğinden bunun yapılmış olması gerekir. Zaten analiz yapılmadan önlem alınmaz

onuryas

Üye
TÜİSAG Üyesi
Onur Bey tşkler. Yeni İSG kanununda risk analizi yüksek riskli işlerde zorunlu..yani bundan sonra bakılacak demektir. Hakimler de yasalara göre hüküm vereceğinden bunun yapılmış olması gerekir. Zaten analiz yapılmadan önlem alınmaz
Hakimler bizlerin risk analizi yapıp yapmadığı ile ilgilenmez. Onlar "kaza neden oldu, bu işçi neden zarara uğradı? "nın cevabını ararlar ve bilirkişilerin vermiş olduğu kusur raporları doğrultusunda TCK'nın ilgili maddelerini hüküm olarak verirler.

Esat ÜN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
başta onu bey olmak üzere cevap yazan herkese teşekkür ederim.

sorum da başta onur bey olmak üzere tüm arkadaşlara:

1.İSG uzmanı risk analizini yaptı (ekip halinde) bunu işveren veya vekiline imzalattı. ve risk analizinde yazan bir tehlikeden dolayı kaza meydana geldi, ölümlü. aynende risk analizinde yazdığı gibi. İGU için kurtarıcı olmaz mı? ifadesinde; risk analizinde belirttim, işveren vekilin imzası bile var. ben söyledim ama önlem alınmadı dese yeterli olur mu? yoksa noter onaylı defterde niye yok mu denir? (bence risk analizi burada noter onaylı defterin görevini görür, sizin fikriniz nedir?)

2.İSG uzmanı risk analizi yaptı ve düşük risk seviyesi gözüken bir tehlikeden dolayı ölümlü kaza meydana geldi. risk analizinde tehlike seviyesi düşük çıkmıştı, ayrıca 2 ay sonrası için düzeltici faaliyet programı planlanmıştı, böyle bir durum hafifletici sebep olmaz mı? yani risk analizi yaptık; risk seviyesi kabul edilirdi ve 2 ay sonrası için bütçe ayırmıştık dese faydası olmaz mı?

3. İş yerinde kaza meydana geldi, ölümlü. risk analizine baktık böyle bir risk tespit edilmemiş daha önce. mahkemede "daha önce yapılan risk analizinde böyle bir kaza olasılığı tespit edilmemiştir" denirse kurtarıcı olmaz mı. yani çok spesifik bir kaza meydana gelmişse.

ISG-isg

ISGfrm Çalışma Birimi
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Onur Bey bilirkişi raporları varsa paylaşırmısınız?

onuryas

Üye
TÜİSAG Üyesi
başta onu bey olmak üzere cevap yazan herkese teşekkür ederim.

sorum da başta onur bey olmak üzere tüm arkadaşlara:

1.İSG uzmanı risk analizini yaptı (ekip halinde) bunu işveren veya vekiline imzalattı. ve risk analizinde yazan bir tehlikeden dolayı kaza meydana geldi, ölümlü. aynende risk analizinde yazdığı gibi. İGU için kurtarıcı olmaz mı? ifadesinde; risk analizinde belirttim, işveren vekilin imzası bile var. ben söyledim ama önlem alınmadı dese yeterli olur mu? yoksa noter onaylı defterde niye yok mu denir? (bence risk analizi burada noter onaylı defterin görevini görür, sizin fikriniz nedir?)

2.İSG uzmanı risk analizi yaptı ve düşük risk seviyesi gözüken bir tehlikeden dolayı ölümlü kaza meydana geldi. risk analizinde tehlike seviyesi düşük çıkmıştı, ayrıca 2 ay sonrası için düzeltici faaliyet programı planlanmıştı, böyle bir durum hafifletici sebep olmaz mı? yani risk analizi yaptık; risk seviyesi kabul edilirdi ve 2 ay sonrası için bütçe ayırmıştık dese faydası olmaz mı?

3. İş yerinde kaza meydana geldi, ölümlü. risk analizine baktık böyle bir risk tespit edilmemiş daha önce. mahkemede "daha önce yapılan risk analizinde böyle bir kaza olasılığı tespit edilmemiştir" denirse kurtarıcı olmaz mı. yani çok spesifik bir kaza meydana gelmişse.
Sorularınız için teşekkür ederim.
1. Mahkemeler bizlerin risk analizi yapıp yapmadığı ile, eğitim verip vermediği ile ilgilenmiyor. Olayı değerlendiren bilirkişilerdir. Bilirkişilerin iş kazası incelemesi doğrultusunda hazırlamış oldukları kanaat ve kusur değerlendirmesine bakarak TCK içerisinde bu belirtilen suçun cezası ne ise o cezayı hükme bağlıyorlar. Tabi burada hakimim bilirkişinin raporuna itimat edip, raporu kendi akıl ve mantığına uyup uymadığı yönü ile inceliyorlar. Hakim bilirkişinin yazmış olduğu rapordan tam tatmin olmamış ise dava dosyasını başka bilirkişilere de gönderebilir.
Burada şunu belirteyim ki, iş güvenliği uzmanlarının mesleki faaliyetlerini baz alan, henüz yargıtay tarafından emsal teşkil eden kararlar verilmediği için bazı konular da savlardan ileri gitmemektedir. Birçok hal ve durum kişilere göre farklı yorumlanacak niteliktedir. Zamanla taşlar yerine oturacak diye düşünüyorum.
2. Risk analizinde belirttiğiniz bir durum içerisinde kazalanma oluşmuş ise savcının hazırlayacağı dava dosyası bilinçli taksirle adam yaralanma / ölümüne sebep olmaktan olabilir. Taksirli suç ile bilinçli taksir suçlarının arasındaki farkları burada açıklamaya gerek yok.
3. Mahkeme sizin yapmış olduğunuz risk analizinin içeriği ile ilgilenmez.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.